Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_shutterstock_111143822 Square81_garavasara_1

10 Ajūrvēdas uztura noslēpumi

1. Ko ēst?
Lai dzīvotu mūsu ķermenim ir nepieciešama dzīva, ar Prānu piepildīta pārtika. Tie ir svaigi, dabīgi augļi, dārzeņi un veseli graudi.  Parunā, „Jūs esat tas, ko Jūs ēdat” slēpjas dziļa patiesība.
Gatavojiet no svaigiem produktiem. Saldēti un konservēti produkti ir „nedzīvi”. Ēdiet pēc iespējas vairāk neapstrādātus produktus (augļus, dārzeņus, graudaugus). Pakļaujot produktus jebkāda veida apstrādei tie zaudē lielu daļu aromāta un dzīvības enerģijas – Prānas.

Produktu klasifikācija pēc Prānas spēka, dilstoša secībā:

• Medus, Gī sviests, jaunpiens
• Pilngraudu putraimi (neslīpēti rīsi, griķi, kvinoa, prosa, grūbas) un sēklas, kuras izmanto kā garšvielas.
• Augļi un ogas
• Svaigi zaļumi (salāti, pētersīļi, dilles, , selerijas, baziliks utml.)
• Pākšaugi (pupas, zirņi, lēcas, soja)
• Nerafinētas augu eļļas (olīvu, sezama, saulespuķu, linu utt.)
• Sēklas (saulespuķu, sezama, linsēklas, ķirbju) un rieksti (mandeles, valrieksti, Indijas rieksti, lazdu rieksti)
• Graudaugi, mizoti, sasmalcināti, bet ne malyi (pulēti rīsi, mieži, auzas)
• Virszemē augoši dārzeņi (kabači, gurķi, ķirbji, pipari, tomāti, kāposti)
• Pazemē augoši dārzeņi (bietes, kartupeļi, kāļi, selerijas, burkāni)
• Rupja maluma milti – pilngraudu maize
• Skābpiena produkti – neatjaunoti (krējums, svaigais siers, jogurts)

Lai saglabātu veselību samaziniet līdz minimumam, bet vislabāk vispār izslēdzietno sava raciona tādus produktus kā rafinēts cukurs, baltie milti („augstākā” labuma), gaļa un zivis.


Ayurvedic food Herbals
 

2. Kādas proporcijas?
Saskaņā ar mūsu žokļa un zobu uzbūvi veselīgas pārtikas racionam jāsastāv no:
• 2 priekšzobi (nokošanai) – sulīgi augļi un dārzeņi – 25% raciona
• 1 ilknis (grūti sagremojamu un cietu produktu graušanai) – rieksti, sēkliņas, skābpiena produkti, gaļa - 15% raciona
• 5 malēji (graudu un pākšaugu kožļāšanai), jāsastāda 60% pārtikas raciona (uz šķīvja dienā vai nedēļā).

3. Kad ēst?
Ēdiet kamēr gaišs. Pēc tumsas iestāšanās gremošanas uguns spēks strauji noplok. Nesagremota pārtika pārvēršas par Amu (visu slimību iemesls).
• Līdz pusdienām centieties uzņemt tikai prānisku pārtiku. (sk. №1 ).
• No 12 līdz 18.00 – var ēst arī visu pārējo.
• Pēc 18.00 – tikai vieglu prānisko pārtiku.

4. Cik daudz ēst?
Kuņģim par ½ jābūt aizpildītam ar cietu barību, ¼ - ar šķidru un ¼ jāpaliek tukšam.
Jūsu kopā savienoto plaukstu tilpums – tas ir cietās barības apjoms vienai ēdienreizei – ½ kuņģa.
Viena sauja – šķidrā pārtika (zupa, mērce).
Ja apēdāt tik daudz un piecēlāties no galda ar viegluma sajūtu – jūs esat paēdis (sāta sajūta iestājas pēc 20 minūtēm).
Ja piecēlāties no galda ar sāta sajūtu – tātad jūs apēdāt par daudz!
Ja jūtiet, ka apēdāt par daudz – tātad Jūs saindējāties!


Ayurvedic food Herbals
 

5. Kā savietot produktus?
Ūdens neiedarbina gremošanas procesu, bet bremzē to, ja kuņģis ir pilns.
Sulas un augļi saglabājas kuņģī ne ilgāk kā 15 – 20 minūtes. Ja mēs ēdam augļus pēc pusdienām, tiem būs jāpaliek kuņģī kopā ar visu pārējo 2-3 stundas, kas izraisa rūgšanas procesu. Vienmēr ievērojiet noteikumu: sākumā dzeram ūdeni, tad sulu, tad galvenā maltīte.
Ievērojiet dalītas pārtikas principu: nelietojiet vienlaicīgi ogļhidrātus (putraimi, kartupeļi) un dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas (gaļa, zivis, olas)! Vienlaicīgi uzņemti šie produkti bloķē viens otra sagremošanu veidojot zarnu traktā Amu.
Monoprodukti nav savietojami ne ar ko! Tie ietver pienu, medu. Augļus ēd tikai ar augļiem, meloni un arbūzu atsevišķi.


Ayurvedic food Herbals
 

6. Cik ilgi kožļāt?
Ēšt lēnām – ļoti svarīgs nosacījums! Ēst lēnām pat ir svarīgāk nekā tas, ko Jūs ēdat. Pat veselīga, prāniska pārtika, kas netiek pienācīgi sakožļāta nenes labumu Cilvēka gremošanas process sākas mutē. Ja pārtika nav sakožļāta un nesamitrināta ar fermentiem – gremošana tiek traucēta un veidojas Ama.
Pats kožļāšanas process pieaugušam cilvēkam, tāpat kā zīdainim sūkšana, sagādā milzu apmierinājuma sajūtu. Tāpēc mums dažreiz tā gribas „kaut ko pagremot”. Sekojiet tam, lai viss ēdiens uz Jūsu šķīvja nebūtu samalts un sasmalcināts, lai paliktu ko pakožļāt!

7. Gatavojiet svaigāk un pats!
Ēdiet svaigu, tikko kā pagatavotu ēdienu. Uz ūdens un uguns pagatavoti ēdieni saglabā prānu 4 stundas. Sildīts un atdzisis ēdiens zaudē gandrīz visu prānu. Vakardienas ēdiens ir pilnībā zaudējis dzīvības enerģiju – tā ir vienkārši biomasa.
Ļoti svarīgs ir ēdiena pagatavošanas process. Gatavojiet labā garastāvoklī. Tas padarīs ēdienu garšīgāku un veselīgāku ne tikai Jums, bet arī cilvēkiem, kurus Jūš mīlat un barojat. Tā kā, ja jūtaties aizvainots un dusmīgs, labāk negatavojiet. Kad gatavojiet pats – Jūs vienmēr ziniet no kā jūs gatavojietJ (produktu sastāvs, to svaigums un savietojamība).

Ayurvedic food Herbals
 

8. Garšvielas – garšu un mikroelementu avots
Sabalansētai diētai katrā ēdienreizē jaietver visas 6 garšas (salda, sāļa, skāba, asa, savelkoša un rūgta) Šim mērķim Ajūrvēda piedāvā plašu garšvielu paleti.
Izvairieties no venu un to pašu garšu kombinācijas katru dienu. Ļaujiet savam ķermenim izbaudīt visu garšu spektru un tas būs Jums pateicīgs.
Garšvielas satur daudz vērtīgas vielas: vitamīnus, mikroelementus, aminoskābes. Garšvielas-sēklas (ķimenes, fenhelis, Romiešu ķimenes, koriandrs, kardamons, sinepes, adžvans) satur milzīgu daudzumu dzīvības spēka. Iemācīties izmantot garšvielas iespējams dažādos kursos vai ar izmēģinājuma – kļūdu metodiJ

9. Atpūtieties no ēdiena!
Gremošana – enerģiju ļoti patērējošs process organismam! Izvairieties no uzkodām! Pastāvīgi ēdot mēs neļaujam gremošanas sistēmai atpūsties!
• Pārtraukumam starp ēdienreizēm jābūt ne mazākam par 4 stundām.
• Naktī pārtraukumam starp ēdienreizēm jābūt ne mazākam par 14-16 stundām. Naktī, kad gremošanas sistēma atpūšas organismā aktivizējas attīrīšanās procesi! Ja vakarā pēdējo reizi ēdāt 19.00, brokastīm jābūt ne agrāk kā 9.00 no rīta.
• Reizi nedēļā lietderīgi „atpūsties” no ēdiena. Saskaņā ar cilvēku, kuri ievēro vienas dienas badošanos teikto nav viegli pierast pie ierobežojumiem. Bet, kad ar laiku parādās viegluma un „planējuma” sajūta, sāc saprast, ka tas ir to vērts.
Attīrīties var 2 reizes mēnesī – pilnmēnesī un jaunā mēnesī.
• 1 reizi nedēļā var rīkot „atslodzes dienu”. Nav obligāti pilnībā jāatsakās no ēdiena, var, piemēram, ēst tikai augļus, sulas vai salātus, vai arī tikai putras (rīsi, griķi).
• Atslodzes dienu ieteicams izvēlēties atbilstoši horoskopam – atteikšanās no ēdiena noteiktā nedēļas dienā palīdzēs uzlabot likteni. Izvēloties vienu nedēļas dienu kā atslodzes dienu sekojiet šim nosacījumam ne mazāk kā 21 nedēļu. Pa šo laiku organisms attīrīsies un daudzas kaites pazudīs pašas no sevis.

10. Uzticieties intuīcijai!
Ēdiet tikai tad, kad esiet izsalcis, esiet labā noskaņojumā un gūstiet labsajūtu no ēdiena. Ēdiens uzsūc mūsu domu enerģiju, tāpēc pie galda domājiet tikai par labo, ja nevarat apturēt negatīvo domu un emociju plūsmu – uz laiku atsakieties no ēdiena: šobrīd tas Jums nenāks par labu.
Kāpēc viss veselīgais ir negaršīgsJ? Visticamāk tāpēc, ka ķermenis ir stipri piesārņots, zaudējis spēju uztvert patiesās garšas un izbaudīt vienkāršus, veselīgus produktus.
Uzticieties sev! Ja Jūs esiet līdzsvarā, harmonijā ar sevi Jums gribēsies tieši to ēdienu, kurš tajā brīdī būs visnepieciešamākais Jūsu organismam.

Izslēdziet no sava uztura tos produktus, kuri nenes nekādu labumu vai nelabvēlīgi ietekmē ķermeni. Ēdiet dzīvu, svaigi pagatavotu ēdienu piemērotā laikā. Šāds uzturs sniegs Jums spēku un veselību! ОМ
Izvēlieties produktus, kas atbilst Jūsu ajūrvēdas konstitucionālajam tipam (došai). 
Uzzini savu Došu >>

VIKTORIJA DARAKOVA
Jogas un ajurvēdas konsultante 
www.yantra.lv
** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_flowers-2562079_1280
Attiecības

Mirkļi, kad mīlestība liek tev atvērties

Mīlestība ne vienmēr liek justies droši, jo mīlestība ir tīrs potenciāls un tīra klātbūtne, un tās laikā katra sajūta un impulsa dvesma i...

4983
13. augustā, 2017
Library_page_arm-wrestling-567950_1280_1_
Bērni & vecāki

Konkurence - cilvēku vai zvēru instinkts

Cilvēcības dzīvnieciskā daba “Konkurence ir ielikta mūsu dabā”, dedzīgi iebilst mana sarunu biedrene, “Tas ir instinkts!” Ko lai saku, k...

3635
23. decembrī, 2016
Library_page_love-3315770_1280
Prāts & psiholoģija

10 laimīgu cilvēku ieradumi

“Pat atrodoties visdziļākajā depresijas bedrē, ir iespējams pēc pāris nedēļām pacelties spārnos no laimes – ieviešot mazas, bet svarīgas ...

5120
30. aprīlī, 2018
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

260
1. maijā, 2018
Library_page_woman-972244_1280
Prāts & psiholoģija

Iedvesmas lipīgums, jeb - kas vārdu padara spēcīgu

Kāpēc viens teksts mūs iedvesmo, bet kāds cits nemaz? Kāpēc viena cilvēka runa mūs iedvesmo, bet kāda cita – mūsos nerod atbalsi? Kā atra...

597
12. jūnijā, 2018
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

1959
4. jūnijā, 2018
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

387
17. maijā, 2018
Library_page_earth-2841056_1280
Attiecības

Romantiskās mīlestības lamatas

Ideālu attiecību ilūzija Lielākajai daļai cilvēku, it īpaši tiem, kas uzauguši Rietumos, ir likts domāt, ka tā saucamā romantiskā mīlest...

1600
19. maijā, 2018
Library_page_universe-782697_1280
Darbs ar traumām

Jūsu dzimšanas ietekme uz jūsu dzīvi

Tāpat kā sēklā atrodas auga dzīvības kods, cilvēka dzimšanai ir spēcīga ietekme tā dzīvi. Saskaņā ar transpersonālās psiholoģijas aizsācē...

1563
17. maijā, 2018
Library_page_pregnant-woman-2765593_1280
Bērni & vecāki

Māte

Viņi teica, ka Tu augi manī iekšā. Bet es zināju labāk. Tu biji vēl tuvāk. Mans ķermenis bija Tavs. Tava elpa bija mana elpa. Tava sird...

1249
13. maijā, 2018
Library_page_press-photo-18_mirabai-ceiba-2560x1526
Skaņa & balss

Mirabai Ceiba Rīgā

Mantru dziedājumi dueta Mirabai Ceiba izpildījumā latvijas jogas praktizētājiem jau ir pazīstami, 2014.gada jūnijā Saulgriežu jogas un mū...

596
11. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-05-09_at_22.44.16
Būdisms

Saskaršanās ar dzīvi: Kodo Savaki Rosi mācība, jeb dzen nekam

“Tev nepietiek iztikai? Tad vienkārši nomirsti!... Tu dzīvo, lai strādātu, vai tu strādā, lai dzīvotu?” Mēs publicējam materiālu par nepa...

1765
10. maijā, 2018
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

1524
6. maijā, 2018
Library_page_lion-3099986_1280
Emocijas

Ar bailēm apejies saudzīgi

Ar bailēm apejies saudzīgi. Tās ir radījis nezināmais. Tās ir ceļojušas gaismas gadus, lai tevi atrastu. Nebaidies bailes izjust pilnī...

735
2. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-15_at_18.55.02
Attiecības

Tuvas attiecības kā alķīmija

Dzīve kopā ar kādu, kuru mēs mīlam – ar visiem viņa priekiem un grūtībām – ir viens no pašiem labākajiem garīgās attīstības ceļiem. Bet ī...

1728
26. aprīlī, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-18_at_13.20.24
Apzinatība

Kas ir apzinātība?

1.– Es daudzkart esmu sastapies ar vārdu “Apzinātība” bet neesmu gluži drošs, vai līdz galam izprotu tā nozīmi.– Lai būtu vienkaršāk izpr...

857
16. aprīlī, 2018
Library_page_his-holiness-the-dalai-lama
Būdisms

Dalailamas rīta lūgšana

Tulkots no Nick Polizzi bloga “Svētā zinātne” (Sacred science). Nika mūža darbs ir dokumentālās filmas par dažādiem cilvēku ārstēšanas ve...

1633
7. aprīlī, 2018
Library_page_ball-2585603_1920
Bērni & vecāki

Svarīgi noteikumi saskarsmē ar novecojušiem vecākiem

Agri vai vēlu lielākā daļa no mums saskaras ar problēmu attiecībās ar novecojušiem vecākiem. Visbiežāk cilvēki vienkārši žēlojas cits cit...

2121
2. aprīlī, 2018
Library_page_paint-2985569_1920
Pašizziņas prakses

Saki patiesību

Patiesība vienmēr nāks gaismā. Tu vari to slēpt, vari draudēt, sodīt, pakļaut, mocīt tos, kas ir patiesi, tu vari no tās bēgt, izvairītie...

1430
22. martā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

1712
15. martā, 2018
Library_page_children-1879907_1280
Bērnu psiholoģija

Vecākiem: par pieņemtās “normas” kaitējumu bērnu harmoniskai attīstībai

Fragments no Dimas Zicera jaunās grāmatas “Bieži mēs pat neaizdomājamies par vienu vai otru tēmu, kamēr mūsu dzīvē nerodas kāda konkrēta...

1685
15. martā, 2018
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

1573
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

1685
21. septembrī, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

2232
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

2270
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

1967
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

2042
25. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

2405
19. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

2443
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

2801
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

2594
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

3138
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

3160
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
3300
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U
Zinātne & tehnoloģijas

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

2903
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
2985
9. janvārī, 2017