Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_img_0840 Square81_5079021_orig

Andamanu un Nikobaru salas (Neil)

/Mana pieredze. Juris/  

Kāpēc Indija un kas viņa man..?

 

Patiesībā nav svarīgi, Indija tā ir, vai kas cits. Ceļojums uz vietu, uz kuru tu neņem līdzi savu pieredzi.

Neņem totāli. Neko, ko tu jau zini. Ne draugus, ne pieradumus, ne pārliecību par to, ka  šajā Dzīvē esi kaut ko jau sapratis.. Tas nav vienkārši  to visu atstāt mājās.

Nepierasti.

Neko nezināt, neko nemeklēt, tikai mācīties redzēt visu it kā  no jauna, it kā pirmo reizi. Nevērtēt un nebaidīties. Viens liels “NĒ” dārgajai, “drošai” pagātnei.

Un bailīgi

Jo vairāk, ka nav īsti skaidrs, priekš kam. Nav iespējams paskaidrot tos iemeslus, kas liek tev saņemties un lekt.

Man viss bija labi. Pareizi un..paredzami. Ar pārdzīvojumiem, protams, kā nu bez tā.

Bet  nevienam nesamelosi,  pat tuviem cilvēkiem, ja teiksi , ka viss labi, pat ļoti labi… . Nevienam, izņemot sev.

Tagad es zinu, man sen jau zvanīja šis  “zvaniņš”.  Es zinu, tads ir katram. Cik labi es biju iemācījies viņu nedzirdēt! Dzīvojot savos priekštatos, projektos, sapņos. Pierastā, iluzorā drošībā. Bet patiesībā – dzīļi apslēptajās bailēs.

Tagad es to zinu, bet tad… Es zināju tikai to, ka nebraucu aplūkot tempļus un nelolojot cerības, ka uzradīsies kāds sirmgalvis, kas paņems mani pie rokas un teiks – “labdien Juri, es esmu tavs guru, tūliņ es tev visu paskaidrošu un iemācīšu”.

Tad man tik vien kā pietika drosmes paskatīties uz sevi no malas un atzīt, ka viss, ko es it kā esmu sasniedzis, patiesībā (dziļā, dziļā. Visdziļākajā Patiesībā) neko nav vērts….

Tad nu pienāca tas brīdis, kad pirms četriem gadiem es izkāpu no lidmašīnas Delī, ar mazu mugursomiņu aiz pleciem, nezinādams, ko darīšu nākamajā brīdi..


 

Andamanu un Nikobaru salas  /turpinājums/ Neil

 

Lūdzu piedodiet, dārgie “indijas piezīmju” sekotāji, par tik lielu pauzi starp ceļojuma aprakstamiem. Autors nav noslīcis mērojot stundu garo ceļu starp divām salām. Varbūt vienīgi pārvērtējis savas rakstnieka dotības.

Viena svarīga lieta, no kuras vajadzētu izvairīties ceļojot (bet vēl svarīgāk ikdienas dzīvē) ir – expectation. Latviski precīzu tūlkojumu šim jēdzienam atrast nav viegli – kaut kas starp cerībām un gaidāmās nākotnes iztēlošanos. Tā nu arī pametot visnotaļ dīvaino Havelock salu, biju jau nobriedis kaut kam līdzīgam izkāpjot Neilā un klūsībā priecājos, ka visai salu “izlūkekspedīcijai” ir atlikušas vien dažas dienas.

Kūģītis aizbaruca paņemdams līdzi tik dažus iezemiešus. Un izrādījas, uz piestātnes esam palikuši četri. – Mēs ar Bhavani un divains tandēms – policists ar kokosriekstu tirgotāju, (acīmredzot ne vienu vien dienu kopā vadījuši sagaidot un pavadot prāmjus) kuri draudzīgi par kaut ko uzjautrinājās.

“Oi-oi…” teica Bhavani, kad mēs izkāpām uz Haveloka salas.

“Oho!” teica Bhavani, aplūkojot ainu, uz salas ar nosaukumu “Neil”.

Nu ko.. kodolīgāk un izsmeļošāk šo starpību es aprakstīt neuzņemtos.

“Riteņus jūs varat paņemt nomā Čanda restorānā” – policists uzsit man uz pleca, uzrakstījis vien viņam zināmus ciparus mūsu uzturēšanās atļaujās. “un atslabinaties, te jūs neviens nepiešakarēs, nav jau Havelok ha, ha, ha”

Čanda “restorāns” ir 5 finiera galdi zem skārda jumta blakus nelielam laukumam, ko iezemieši sauc par centru. Laukums kalpo gan kā tirgus, gan kā tusiņu vieta cilvēkiem, kazām, suņiem un pīlēm. Apkārt laukumam atrodas praktiski visi salas veikali (skaitā ap 10) un dažas, vienmēr piebāztas frizētavas. Čandam ir septiņas meitas un viens dēls, virtuvē rosās radinieki, sieva sevi ar smagiem darbiem neapgrūtina - Čands gaida ģimenes pieaugumu. Šī ir centralā tikšanās vieta arī iebraucējiem. Pie galdiņiem sēž daži ceļotāji un laiski dzenā mušu mākoņus no viena šķīvja uz otru. Šeit varot iegūt informāciju par visu, kas uz salas atrodams un uzzināt jaunākos notikumus.. ja tādi ir.

Riteņi ir sarūsējuši un īpaši neripo pat no kalniņa, taču apdzenot saleniekus, viņi pavada mūs ar izbrīnītu smaidu. Nez kur mēs tā steidzamies? Uz Neila nav kur steigties. Vienīgo iezemieti, kurš pārvietojās raitā solī es satiku svētdienas rītā. Ar pleznām padusē viņš steidzās snurkelēt.

Arī man pēc īsa brīža iestājās pārliecinošs miers, bet nesenā cīnā par prāmja biļetēm, šķita sena , nereāla pagātne.

Neil ir apmēram 5km. gara un pāris kilometrus plata, gar vienīgo ceļu, kas šķērso salu pa diagonāli, vietējo mājiņas, dārzi, rīsu lauki. Tālāk palmu un bambusa birzes, dziļāk džungļi. Okeana piekrasti neaprakstīšu, tāda “spalvas izveicība” man nepiemīt. Skatieties galeriju. Varu vien pateikt, ka ūdens ir zils, caurspīdīgs. Jau reti pasaulē sastopami dzīvi korāļu lauki ir pilni ar zivīm un gliemežiem. Saulīte uz salas lec ap 4iem, riet uzreiz pēc 5. Atiecīgi pielāgots ir salenieku dzīves ritms – karstajā dienas vidu visi (izņemot Čandu) atpūšas, veikali atveras un rosība centrā atsākas pievakarē līdz 10, lai nākošā rītā nenokavēt sauleslēktu.

Mēs esam atminušies – mūsu viesu nams “Kalapani” ir atvēries ieceļotājiem pirms 30 dienām.  Prakašam ir 28, Bīnai 22. Draudzīgi, sirsnīgi, aizkustinoši. Viņiem nav skaidra priekštata, kā vadīt darbus. Bīna neprot gatavot, bet ieeja virtuvē ir ļauta ikvienam. Nažu vietā ir metāla zāģīšu atlūzas, uz plīts no rīta līdz vakaram uz mazas uguns vārās kafijas biezumi. Ja gribi “kafiju” , var dabūt uzreiz karstu. Naktsmītnes būdiņas sienas no šķeltā bambusa, jumts no skārda. Platību viegli aprēķināt – 4m2. Tualete visiem viesiem kopējā, netālu, pie dīķīša. Tur pat arī muca ar ūdeni un paris plastmasa pudeles ar nogrieztu kakliņu – duša.

Mēs ar Bhavani saskatamies. Mūsu biļetes uz Čennaju jau pēc divam dienām. Varbūt vērts kaut ko izdomāt? Jau nākošā dienā Port Blerā mēs samainijām atceļa biļetes, nopirkām Bīnai dakšas, karotes, pāris nažus un citus sīkumus virtuvei. Mums bija atlikušas tikai 10 dienas, līdz beigsies uzturēšanās atļauja Andamanu un Nikobaru salās..

Par Bīnu un Prakašu varētu uzrakstīt atsevišķu stāstu, ja pievienot parejos personažus ar kuriem vadījām vakarus Kalapani, sanāktu neliels romans.

Japāņu “blūzmens” Kazikomoto, izraeļu pārītis kāzu ceļojumā - Gal un vājredzīgais juvelieris Benžamins kurš vāca un caurām dienām kaut ko veidoja, zāģēja un slīpēja no saknēm, gliemežvākiem un kokosriekstiem. Ir redzami galerijā viņu aizbarukšanas dienā.

Par šo īso laiku, Kalapani izveidojās kaut kas līdzīgs komūnai. Ieradās aizvien jauni pasaules klejotāji, sēja šūpuļtīklus pie palmām, vairākas dienām gaidīdami savu rindu uz brīvo būdiņu.

Vairākas diennaktis bez pārstājas gāza lietus. Tik pamatīgu un ilgstošu es vēl nebiju pieredzējis. Trešās dienas vakarā mēs visi sēdējām zem nojumes un kāds sāka čīkstēt par nerimstošām lietusgāzēm, tēma atri vien pārņēma visus un pārvērtās par kolektīvu sūkstēšanos. Viss bija slikti…  Te parādījās kārtējie izmirkušie bezpajumtnieki ar jautājumu – “Draugi, neviens no jums gadījumā rīt nebrauc prom?” Mēs jautājoši paraudzījāmies cits uz citu un visi kā viens pārliecinoši – noraidoši pakratījām galvas…

Uzturēšanās atļauju salās varot arī pagarīnāt.. Tas gan nebija mūsu gadījums. Mums jāatgriežas Arambolā pie interneta un festivala veidošanas.

Jā kads no jums izdomā doties uz  Andamaniem, ar prieku dalīšos pieredzē un palīdzēšu ar padomiem. Iedošu arī sarakstiņu ar lietām, kas jānopērk – Bīnai un Prakašam saimniecībā vēl šis tas pietrūkst. 

 

Library_page_gara-vasara-_2015_-231
Pašizziņas prakses

Tavas dzīves "restarts"

Būt veselam, dzīvespriecīgam un laimīgam - tā nav ne iedzimta īpatnība, ne "Dieva dāvana". Tāpat šim stāvoklim nav nekādas saistības ar n...

1997
13. jūlijā, 2017
Library_page_monks-in-sunlight-56a0c4953df78cafdaa4d8b4
Ķermenis & veselība

Kad es elpoju, es jūtu savu vienotību ar dzīvi

Parasti mēs nepamanām, kā elpojam, taču bez elpošanas nevarētu nodzīvot ne sekundi. No tā, kā mēs elpojam, ir atkarīgs, cik daudz mūsos i...

231
9. jūlijā, 2017
Library_page_0569f31d6d62baa0248c76ec1f964f01
Prāts & psiholoģija

Līza Burbo: nomainiet vārdu “problēma” ar vārdu “pieredze”

Jums patiešām ir problēmas? Es no sirds ticu, ka mēs izvairītos no liela daudzuma problēmu, ja nebūtu tāda apzīmējuma kā “problēma”. Vār...

1258
2. jūlijā, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

161
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

97
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

107
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

119
25. jūnijā, 2017
Library_page_universe-voie-lactee-
Apzinatība

Rūpējoties par drošību, mēs zaudējam iespēju atvērties

Ja Tu paslēpsi ziedu istabā, lai tam nepiekļūst ne saule, ne jelkāda vēja plūsmiņa, tad, iespējams, Tu domā, ka esi to pasargājis. Taču š...

1592
22. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

403
19. jūnijā, 2017
Library_page_1724173_10153852470578185_7807339200304311790_n
Prāts & psiholoģija

Nulles likums un vēl 19 precīzi Greisas likumi

Natālija Greisa – talantīga psiholoģe un biznesa trenere St.Pēterburgā, savā grāmatā “Greisas likumi” ir noformulējusi veselu rindu likum...

11092
14. jūnijā, 2017
Library_page_vientul
Prāts & psiholoģija

Vientuļās sievietes

Mūsu valstī ir ļoti daudz vientuļu sieviešu. Laulības šķiršana vai attiecību pārtraukšana. Nespēja veidot ilglaicīgas attiecības, vai nev...

7944
7. jūnijā, 2017
Library_page_wanderlust-nature-photography-lizzy-gadd-32_3_
Advaita

Ciešanas ir nepieciešamas līdz brīdim, kamēr saprotat, ka varat iztikt bez tām

Ekharts Tolle – rakstnieks un filozofs, viens no mūsdienu Rietumu garīgajiem skolotājiem. 1977.gadā pēc ilgstošas depresijas viņš piedzīv...

7760
29. maijā, 2017
Library_page_s617289952887514585_p471_i1_w952
Prāts & psiholoģija

Beznosacījuma pieņemšana

Vēl studējot Stenfordas fakultātē, es biju viena no nelielās ārstu un psihologu grupas, kas piedalījās humānistiskās psihoterapijas pioni...

2579
19. maijā, 2017
Library_page_6
Tantra

Dievietes atgriešanās

Sarita runā par Dievietes ceļojumu, - no seniem laikiem līdz pat mūsdienām, no vajāšanām un varas spēlēm uz patieso sievišķības potenciāl...

2118
14. maijā, 2017
Library_page_d442e6e6e6ddb3f041479b2a0dfa94b8
Būdisms

Dalailamas vēstījums par cilvēka smadzeņu masīvo skalošanu

Dalailama vienmēr ir piesaistījis sev lielu uzmanību, un ne bez iemesla. Dalailamam ir brīnišķīgs raksts par masveida cilvēka “smadzeņu s...

2268
2. maijā, 2017
Library_page_stephen-fry
Prāts & psiholoģija

Pārstājiet sevi želot – un jūs būsiet laimīgi

Pāris brīnišķīgu Stīvena Fraja – aktiera, rakstnieka un cīnītāja par cilvēku tiesībām, padomu. Galvenais, par ko es gribētu būt pārlieci...

6229
25. aprīlī, 2017
Library_page_meditating-woman-on-beach-for-website_orig
Joga

Научные исследования: йога, старение и мозг

На протяжении нескольких последних десятилетий было открыто, что наш мозг претерпевает изменения в зависимости от того, чем мы занимаемся...

668
25. aprīlī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

571
25. aprīlī, 2017
Library_page_holy-men-by-joseph-anthony-lawrence-photogrvphy_magazine-08
Attiecības

Tuvu attiecību jēga ir tajā, lai tu paliec tu pats

Dažreiz notiek tā, ka kāds cilvēks pēkšņi atvieglo mūsu dvēseles sāpes un nedaudz mīkstina mūsu rētas. Piemēram, sāk par mums rūpēties, k...

9554
19. aprīlī, 2017
Library_page_2__1_
Ķermenis & veselība

Lai attīstītu imunitāti, bērniem ir vajadzīgi mikrobi, nevis antibiotikas

Pārmērīgi higiēniski apstākļi izraisa hroniskas slimības.   Ļaujot bērniem spēlēties ar zemi, mēs patiesībā palīdzam viņu imūnsistēmas ...

2669
7. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

536
3. aprīlī, 2017
Library_page_photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3
Emocijas

Piedošanas mirklis

Nepūlies piedot. Piedošana nav kaut kā “darīšana”. Vienkārši pieņem, ka šis mirklis ir tieši tāds, kāds tas ir. Un arī pagātne ir tāda...

6535
28. martā, 2017
Library_page_bcf1358808ef60e07745025dcd7f0141
Ķermenis & veselība

Kā elpošanas ritms ietekmē atmiņu un bailes

Ziemeļrietumu medicīnas universitātes zinātnieki pirmo reizi ir atklājuši, ka elpošanas ritms cilvēka smadzenēs rada elektrisku aktivitāt...

2459
21. martā, 2017
Library_page_____________
Apzinatība

Ieklausieties noslēpumainajā

Ieklausieties noslēpumainajā; nenoliedziet to. Nesteidzieties apgalvot, ka tas nepastāv. Visi apziņas cilvēki, kuri staigājuši pa Zemi, t...

1567
16. martā, 2017
Library_page_img_2593
Garīgas terapījas

Ja jums paveiksies un būs īstais laiks...

Ja jums paveiksies, jūs paliksiet vieni. Pavisam vieni, kad blakus nebūs neviena, un nāksies meklēt atbalstu zemē un sevī. Ja jums pavei...

13716
9. martā, 2017
Library_page_141dad8ab643b2d4
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

2877
28. februārī, 2017
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

8837
14. februārī, 2017
Library_page_16003233_1343779362362175_865231201206951289_n
Apzinatība

Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību

Tev jāatjauno aizmirstā sajūtu valoda. Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību. Kad tu ēd, mēģini ēst savādāk. Pacenties at...

2869
5. februārī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

888
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

1385
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

1309
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
1456
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1252
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

1197
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

1423
26. oktobrī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
1110
9. janvārī, 2017