Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_img_0840 Square81_5079021_orig

Andamanu un Nikobaru salas (Neil)

/Mana pieredze. Juris/  

Kāpēc Indija un kas viņa man..?

 

Patiesībā nav svarīgi, Indija tā ir, vai kas cits. Ceļojums uz vietu, uz kuru tu neņem līdzi savu pieredzi.

Neņem totāli. Neko, ko tu jau zini. Ne draugus, ne pieradumus, ne pārliecību par to, ka  šajā Dzīvē esi kaut ko jau sapratis.. Tas nav vienkārši  to visu atstāt mājās.

Nepierasti.

Neko nezināt, neko nemeklēt, tikai mācīties redzēt visu it kā  no jauna, it kā pirmo reizi. Nevērtēt un nebaidīties. Viens liels “NĒ” dārgajai, “drošai” pagātnei.

Un bailīgi

Jo vairāk, ka nav īsti skaidrs, priekš kam. Nav iespējams paskaidrot tos iemeslus, kas liek tev saņemties un lekt.

Man viss bija labi. Pareizi un..paredzami. Ar pārdzīvojumiem, protams, kā nu bez tā.

Bet  nevienam nesamelosi,  pat tuviem cilvēkiem, ja teiksi , ka viss labi, pat ļoti labi… . Nevienam, izņemot sev.

Tagad es zinu, man sen jau zvanīja šis  “zvaniņš”.  Es zinu, tads ir katram. Cik labi es biju iemācījies viņu nedzirdēt! Dzīvojot savos priekštatos, projektos, sapņos. Pierastā, iluzorā drošībā. Bet patiesībā – dzīļi apslēptajās bailēs.

Tagad es to zinu, bet tad… Es zināju tikai to, ka nebraucu aplūkot tempļus un nelolojot cerības, ka uzradīsies kāds sirmgalvis, kas paņems mani pie rokas un teiks – “labdien Juri, es esmu tavs guru, tūliņ es tev visu paskaidrošu un iemācīšu”.

Tad man tik vien kā pietika drosmes paskatīties uz sevi no malas un atzīt, ka viss, ko es it kā esmu sasniedzis, patiesībā (dziļā, dziļā. Visdziļākajā Patiesībā) neko nav vērts….

Tad nu pienāca tas brīdis, kad pirms četriem gadiem es izkāpu no lidmašīnas Delī, ar mazu mugursomiņu aiz pleciem, nezinādams, ko darīšu nākamajā brīdi..


 

Andamanu un Nikobaru salas  /turpinājums/ Neil

 

Lūdzu piedodiet, dārgie “indijas piezīmju” sekotāji, par tik lielu pauzi starp ceļojuma aprakstamiem. Autors nav noslīcis mērojot stundu garo ceļu starp divām salām. Varbūt vienīgi pārvērtējis savas rakstnieka dotības.

Viena svarīga lieta, no kuras vajadzētu izvairīties ceļojot (bet vēl svarīgāk ikdienas dzīvē) ir – expectation. Latviski precīzu tūlkojumu šim jēdzienam atrast nav viegli – kaut kas starp cerībām un gaidāmās nākotnes iztēlošanos. Tā nu arī pametot visnotaļ dīvaino Havelock salu, biju jau nobriedis kaut kam līdzīgam izkāpjot Neilā un klūsībā priecājos, ka visai salu “izlūkekspedīcijai” ir atlikušas vien dažas dienas.

Kūģītis aizbaruca paņemdams līdzi tik dažus iezemiešus. Un izrādījas, uz piestātnes esam palikuši četri. – Mēs ar Bhavani un divains tandēms – policists ar kokosriekstu tirgotāju, (acīmredzot ne vienu vien dienu kopā vadījuši sagaidot un pavadot prāmjus) kuri draudzīgi par kaut ko uzjautrinājās.

“Oi-oi…” teica Bhavani, kad mēs izkāpām uz Haveloka salas.

“Oho!” teica Bhavani, aplūkojot ainu, uz salas ar nosaukumu “Neil”.

Nu ko.. kodolīgāk un izsmeļošāk šo starpību es aprakstīt neuzņemtos.

“Riteņus jūs varat paņemt nomā Čanda restorānā” – policists uzsit man uz pleca, uzrakstījis vien viņam zināmus ciparus mūsu uzturēšanās atļaujās. “un atslabinaties, te jūs neviens nepiešakarēs, nav jau Havelok ha, ha, ha”

Čanda “restorāns” ir 5 finiera galdi zem skārda jumta blakus nelielam laukumam, ko iezemieši sauc par centru. Laukums kalpo gan kā tirgus, gan kā tusiņu vieta cilvēkiem, kazām, suņiem un pīlēm. Apkārt laukumam atrodas praktiski visi salas veikali (skaitā ap 10) un dažas, vienmēr piebāztas frizētavas. Čandam ir septiņas meitas un viens dēls, virtuvē rosās radinieki, sieva sevi ar smagiem darbiem neapgrūtina - Čands gaida ģimenes pieaugumu. Šī ir centralā tikšanās vieta arī iebraucējiem. Pie galdiņiem sēž daži ceļotāji un laiski dzenā mušu mākoņus no viena šķīvja uz otru. Šeit varot iegūt informāciju par visu, kas uz salas atrodams un uzzināt jaunākos notikumus.. ja tādi ir.

Riteņi ir sarūsējuši un īpaši neripo pat no kalniņa, taču apdzenot saleniekus, viņi pavada mūs ar izbrīnītu smaidu. Nez kur mēs tā steidzamies? Uz Neila nav kur steigties. Vienīgo iezemieti, kurš pārvietojās raitā solī es satiku svētdienas rītā. Ar pleznām padusē viņš steidzās snurkelēt.

Arī man pēc īsa brīža iestājās pārliecinošs miers, bet nesenā cīnā par prāmja biļetēm, šķita sena , nereāla pagātne.

Neil ir apmēram 5km. gara un pāris kilometrus plata, gar vienīgo ceļu, kas šķērso salu pa diagonāli, vietējo mājiņas, dārzi, rīsu lauki. Tālāk palmu un bambusa birzes, dziļāk džungļi. Okeana piekrasti neaprakstīšu, tāda “spalvas izveicība” man nepiemīt. Skatieties galeriju. Varu vien pateikt, ka ūdens ir zils, caurspīdīgs. Jau reti pasaulē sastopami dzīvi korāļu lauki ir pilni ar zivīm un gliemežiem. Saulīte uz salas lec ap 4iem, riet uzreiz pēc 5. Atiecīgi pielāgots ir salenieku dzīves ritms – karstajā dienas vidu visi (izņemot Čandu) atpūšas, veikali atveras un rosība centrā atsākas pievakarē līdz 10, lai nākošā rītā nenokavēt sauleslēktu.

Mēs esam atminušies – mūsu viesu nams “Kalapani” ir atvēries ieceļotājiem pirms 30 dienām.  Prakašam ir 28, Bīnai 22. Draudzīgi, sirsnīgi, aizkustinoši. Viņiem nav skaidra priekštata, kā vadīt darbus. Bīna neprot gatavot, bet ieeja virtuvē ir ļauta ikvienam. Nažu vietā ir metāla zāģīšu atlūzas, uz plīts no rīta līdz vakaram uz mazas uguns vārās kafijas biezumi. Ja gribi “kafiju” , var dabūt uzreiz karstu. Naktsmītnes būdiņas sienas no šķeltā bambusa, jumts no skārda. Platību viegli aprēķināt – 4m2. Tualete visiem viesiem kopējā, netālu, pie dīķīša. Tur pat arī muca ar ūdeni un paris plastmasa pudeles ar nogrieztu kakliņu – duša.

Mēs ar Bhavani saskatamies. Mūsu biļetes uz Čennaju jau pēc divam dienām. Varbūt vērts kaut ko izdomāt? Jau nākošā dienā Port Blerā mēs samainijām atceļa biļetes, nopirkām Bīnai dakšas, karotes, pāris nažus un citus sīkumus virtuvei. Mums bija atlikušas tikai 10 dienas, līdz beigsies uzturēšanās atļauja Andamanu un Nikobaru salās..

Par Bīnu un Prakašu varētu uzrakstīt atsevišķu stāstu, ja pievienot parejos personažus ar kuriem vadījām vakarus Kalapani, sanāktu neliels romans.

Japāņu “blūzmens” Kazikomoto, izraeļu pārītis kāzu ceļojumā - Gal un vājredzīgais juvelieris Benžamins kurš vāca un caurām dienām kaut ko veidoja, zāģēja un slīpēja no saknēm, gliemežvākiem un kokosriekstiem. Ir redzami galerijā viņu aizbarukšanas dienā.

Par šo īso laiku, Kalapani izveidojās kaut kas līdzīgs komūnai. Ieradās aizvien jauni pasaules klejotāji, sēja šūpuļtīklus pie palmām, vairākas dienām gaidīdami savu rindu uz brīvo būdiņu.

Vairākas diennaktis bez pārstājas gāza lietus. Tik pamatīgu un ilgstošu es vēl nebiju pieredzējis. Trešās dienas vakarā mēs visi sēdējām zem nojumes un kāds sāka čīkstēt par nerimstošām lietusgāzēm, tēma atri vien pārņēma visus un pārvērtās par kolektīvu sūkstēšanos. Viss bija slikti…  Te parādījās kārtējie izmirkušie bezpajumtnieki ar jautājumu – “Draugi, neviens no jums gadījumā rīt nebrauc prom?” Mēs jautājoši paraudzījāmies cits uz citu un visi kā viens pārliecinoši – noraidoši pakratījām galvas…

Uzturēšanās atļauju salās varot arī pagarīnāt.. Tas gan nebija mūsu gadījums. Mums jāatgriežas Arambolā pie interneta un festivala veidošanas.

Jā kads no jums izdomā doties uz  Andamaniem, ar prieku dalīšos pieredzē un palīdzēšu ar padomiem. Iedošu arī sarakstiņu ar lietām, kas jānopērk – Bīnai un Prakašam saimniecībā vēl šis tas pietrūkst. 

 

Library_page_children-1822471_1920
Bērnu psiholoģija

Kāpēc Līdzsvars ir nereāls un ierobežojošs mērķis?

Vienā nedēļas nogalē mani bērni spēlējās ar Lego aptuveni 12 stundas. Pilnīgi nopietni. Viņi pārtrauca, lai paēstu un tad turpināja. Tā...

11
22. janvārī, 2018
Library_page_alpine-768638_1920
Prāts & psiholoģija

Kā atrast sevī spēkus grūtos laikos

Var gadīties iziet cauri gandrīz vai nāvei, lai pārdzimtu daudz spēcīgākā, gudrākā un prasmīgākā paša versijā. Nevienam nav izdevies nod...

3186
14. janvārī, 2018
Library_page_wallhaven-315444
Pašizziņas prakses

Laimīgam cilvēkam nav nepieciešama nekāda reliģija

Laimīgam cilvēkam nav nepieciešama nekāda reliģija

1323
4. janvārī, 2018
Library_page_23619135_10210575276519632_1445864584_n
Pašizziņas prakses

Arī tas pāries

Reiz, saprotot un pieņemot netveramības faktu un pārmaiņu neizbēgamību it visam, tu vari priecāties baudot, kamēr tas ir, neizjūtot ne ba...

1680
22. decembrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-12-20_at_18.12.43
Pašizziņas prakses

10 būtiski atmošanās principi

Šajā nelielajā sarakstā esmu apkopojis dažus no svarīgākajiem pamatprincipiem, ko mācu savos semināros un dziedināšanās. Šis ir sākums. I...

10756
20. decembrī, 2017
Library_page_menina-luz
Apzinatība

Tavas dzīves jēga

Veltiet savu dzīvi mīlestībai, jo nāve ir tuvu. Nesaku tā, lai māktu domas uz depresiju, tas ir Veids kā skatīties uz dzīvi, un vienmēr t...

1639
12. decembrī, 2017
Library_page_mr1166-d4784
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski...

2137
2. decembrī, 2017
Library_page_stock-photo-146971735
Vīrietis & sieviete

Ja virzīsimies dziļāk mīlestībā, tad kari izzudīs

Sabiedrība neatzīst mīlestību, jo tad, ja cilvēks patiešām dziļi mīl, ar viņu nav iespējams manipulēt. Jūs nevarēsiet viņu aizsūtīt karā,...

1512
26. novembrī, 2017
Library_page_xolp0kceci_i3
Pašizziņas prakses

Kodo Savaki: Būt vienam veselumam ar visu Visumu

Parastam cilvēkam pāriet vēlme darīt kaut ko, ja neviens neskatās uz to, ko viņš dara. Ja kāds pievērš viņam uzmanību - viņš ir gatavs lē...

1544
14. novembrī, 2017
Library_page_6efa9540-0df5-11e7-9759-4d2712afe57f
Prāts & psiholoģija

Septiņi iemesli, lai pamestu savu komforta zonu

“Viss, ko jūs vēlaties, atrodas taipus bailēm”- Džeks Kenfilds   Iedomājieties - jūs pamostaties agri no rīta, izslēdzat skaļo modinātā...

4178
6. novembrī, 2017
Library_page_22894925_10210470810108037_1441053883_n
Ķermenis & veselība

Kā būt harmonijā ar savu ķermeni

Jo vairāk apziņas mēs novirzām mūsu ķermeņa iekšpusē, jo spožāku gaismu sākam izstarot. Jau daudzus gadsimtus cilvēki ir mēģinājuši sasn...

2932
29. oktobrī, 2017
Library_page_ltwiyv9qj9a
Prāts & psiholoģija

Tev esi tu pats - tu tiksi galā

Tas parādās, kad ap tevi notiekošais zaudē jēgu – no pārlieku liela noguruma, aizvainojuma, salauztas sirds, vai vilšanās tuvākajos; kad ...

2814
12. oktobrī, 2017
Library_page_estas_-1__
Skaņa & balss

Intervija ar Estasu Tonne

Jau 11.oktobrī Rīgas Kongresu namā būs festivāla Garavasara mūziķa Estas Tonne koncerts ar domubiedriem Pepe Danca (perkusijas, stabules)...

6840
5. oktobrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-10-04_at_16.00.33
Apzinatība

Pārpilnības likums

Divu nedēļu laikā praktizē sekojošo, un pavēro, kā tas izmainīs tavu dzīvi: ja tev šķiet, ka cilvēki tevi neslavē, nenovērtē, nepalīdz, n...

6379
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

588
4. oktobrī, 2017
Library_page_louisehay20071_large
Prāts & psiholoģija

Luīza Heija: citāti, kas spēj izmainīt tavu dzīvi

Daži no viņas citātiem ir kļuvuši leģendāri,- citi jau ierakstīti psiholoģijas grāmatās, kā paliekošs vēsturisks mantojums, bet citi - at...

4490
28. septembrī, 2017
Library_page_17341034-origpic-541c12
Ķermenis & veselība

Slēptās zināšanas par seksuālo enerģiju

Seksuālā enerģija ir svarīgāka nekā esaм ieraduši domāt. Tas ir spēks, kas var piepildīt un pārpildīt visu ķermeni, garīgi un fiziski. S...

2206
24. septembrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

575
21. septembrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-08-31_at_20.45.40
Attiecības

Varoņa Atklājums

Katrs no mums ir atnācis uz šo Pasauli ar uzdevumu - caur savu pieredzi, mācoties no savām kļūdām, pārvarot bailes un vājuma brīžus, izzi...

1212
13. septembrī, 2017
Library_page_pusmuza-krizes-makta-viriesa-sievas-devini-elles-kambari
Prāts & psiholoģija

Nelaimīgs liktenis – cilvēku neizdarītās izvēles sekas

Piedāvājam jums izcilā vācu filozofa un psihologa Ēriha Fromma 30 citātus. Tie ir citāti, kas sniedz atbildes uz pašiem satraucošākajiem ...

5567
11. septembrī, 2017
Library_page_psynasilie1-1280x922
Bērni & vecāki

Rūpju izvarotie

Nesen apciemoju vecākus, atzīmējām Lieldienas. Brīnišķīgi, dzīvi apliecinoši svētki. Gavēņa beigas un, kā vienmēr, galds vai lūzt. Pienā...

5377
2. septembrī, 2017
Library_page_7771285812_21772f2218_b
Pašizziņas prakses

Trīs dzīves likumi

Cilvēkiem būtu jāstāsta stāstus viens otram un jāklausās vienam otru. Katrs cilvēks, kuru jūs satiekat, sniedz jums vērtīgu mācībstundu, ...

3308
20. augustā, 2017
Library_page_5151138
Attiecības

Mirkļi, kad mīlestība liek tev atvērties

Mīlestība ne vienmēr liek justies droši, jo mīlestība ir tīrs potenciāls un tīra klātbūtne, un tās laikā katra sajūta un impulsa dvesma i...

2830
13. augustā, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

1073
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

1059
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

892
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

949
25. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

1306
19. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

1339
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

1550
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

1600
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

2120
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

2079
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
2218
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1936
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
1911
9. janvārī, 2017