Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb Square81_juris_and_bhavani-107

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu necenstos to atminēt, tas nav iespējams. Nekad nevienam nav izdevies. Jo vairāk tu centies to atminēt, jo noslēpumaināka tā kļūst. Jo vairāk tu centies to saprast, jo maldinošāka tā.  

Tas ir varenākais no visiem koaniem, kurus dzens dot saviem skolniekiem. Jo viņu koani ir meditatīvi un meditācijas laikā cilvēks ir viens. Bet, ja tev ir dots attiecību koans, tas ir daudz sarežģītāk, jo tad jūs esat divi – divi dažādi cilvēki, kas ir dažādi veidoti, jūs esat pretstats viens otram, cenšaties viens otru vilkt pilnīgi pretējā virzienā, manipulējat viens ar otru, cenšaties valdīt, būt galvenajam... ir tūkstoš un viena problēma.

Meditācijas laikā ir tikai viena problēma – kā būt klusumā, kā nenokļūt domu valgos. Attiecībās problēmu ir tūkstošiem. Ja tu klusē, tad tā ir problēma. Vienkārši apsēdies blakus savai sievai un klusē. Un viņa tūlīt pat uzklups tev: "Kāpēc tu klusē? Kas tev ir padomā?" Vai arī sāc runāt un tad jebkurā brīdī vari nonākt nepatīkamā situācijā, jo tevi var nepareizi saprast.

Nevienas attiecības nevar nonākt punktā, kurā nekad vairāk nebūs problēmu. Ja tu dažreiz redzi attiecības, kuras ir nonākušas punktā, kurā vairāk nav problēmu, tas nozīmē, ka tās vairāk nav attiecības. Attiecības ir beigušās – pretinieki ir noguruši, viņi ir sākuši pieņemt lietas tādas, kādas viņas ir. Viņiem ir kļuvis garlaicīgi, viņi negrib vairāk cīnīties. Viņi ir pieņēmuši visu un negrib neko uzlabot.

Pagātnē cilvēki centās radīt sava veida harmoniju ar piespiešanās palīdzību. Tieši tamdēļ jau gadsimtiem ilgi tika apspiestas sievietes. Tas bija veids, kā visu nokārtot. Vienkārši piespied sievietei sekot vīrietim un nekādas problēmas vairāk neeksistē. Bet arī tās nav attiecības. Kad sieviete vairāk nav neatkarīgs cilvēks, problēma pazūd, bet pazūd arī pati sieviete. Tad viņa ir tikai lieta priekš lietošanas; rezultātā nav nekāda prieka un vīrietis sāk meklēt kādu citu sievieti.

Ja kādreiz tu redzēsi laimīgu laulību, netici ārēji šķietamajam. Vienkārši roc dziļāk un būsi pārsteigts. Es kādreiz dzirdēju par vienu laimīgu laulību...

 ***

Kāds zemnieks nolēma, ka ir pienācis laiks apprecēties. Tā viņš devās uz pilsētu, lai atrastu sev sievu. Pēc kāda laiciņa viņš sastapa sievieti, kuru apprecēja. Abi kopā viņi devās atpakaļ uz fermu. Pēc kāda laiciņa mūlis, ar kuru viņi jāja mājup, iespītējās un atteicās doties tālāk. Zemnieks nokāpa, atrada lielu mietu un sāka sist dzīvnieku, kamēr tas nesāka kustēt.

- Viens, - teica zemnieks.

Pabraucot kādu gabaliņu, mūlis atkal iespītējās un viss atkātojās no jauna – dabūjis pērienu mūlis atkal sāka iet. Zemnieks teica:

- Divi.

Pēc kāda laiciņa mūlis iespītējās trešo reizi. Zemnieks nokāpa, pavēlēja nokāpt sievai, izņēma pistoli un iešāva mūlim acī, tādējādi nogalinot to.

- Kāda muļķīga rīcība! – iesaucās sieva. – Tas ir vērtīgs dzīvnieks, bet tu nogalināji viņu tikai tamdēļ, ka viņa uzvedība sakaitināja tevi! Tas ir stulbi un cietsirdīgi... un tā viņa turpināja kādu laiku, bet tai brīdī, kad viņa apklusa, zemnieks pateica:

- Viens.

Stāsta, ka pēc šī atgadījuma viņi laimīgā laulībā nodzīvojā kopā visu atlikušo dzīvi!

*** 

Tas ir viens no veidiem, kā visu nokārtot un pagātnē tieši tā arī notika. Nākotnē viss būs otrādi – vīrs sekos sievai. Bet tas ir viens un tas pats.  

Attiecības ir koans. Un nav iespējams to atrisināt, kamēr neatrisināsi daudz fundamentālākas lietas pats sevī. Mīlestības problēma var tikt atrisināta tikai tad, kad ir atrisināta meditācijas problēma, ne ātrāk. Jo problēmas rada divi nemeditatīvi cilvēki. Divi cilvēki, kuri ir apjukuši, kuri nezina, kas viņi ir. Protams, ka tādējādi viņi palielina viens otra apjukumu.

Kamēr nav sasniegta meditācija, mīlestība ir nelaime. Tiklīdz tu esi iemācījies dzīvot viens, tiklīdz tu esi iemācījies vienkārši baudīt esību, bez jebkādiem iemesliem, ir iespējams atrsināt divu cilvēku kopābūšanas problēmu. Tikai divi meditējošie ir spējīgi mīlēt viens otru un tikai tad mīlestība nebūs koans. Bet tad tās nebūs attiecības, visādā ziņā ne tādas attiecības, kā tās saprotat jūs. Tas būs vienkārši mīlestības stāvoklis, nevis attiecību stāvoklis. 

Tādā veidā es saprotu visas tās attiecību problēmas. Bet es veicinu cilvēkus iet šajās problēmās, jo šīs problēmas liks jums apzināties fundamentālo problēmu – ka patiesībā dziļi iekšienē mīkla esi tu pats. Bet otrs ir vienkārši tavs spogulis. Ir grūti saprast savas problēmas pa tiešo, bet ļoti viegli ir tās saredzēt, esot attiecībās. Uzrodas spogulis un spogulī tu vari ieraudzīt savu seju. Un otrs var pamanīt spogulī savu seju. Un abi kļūst nikni, jo redz kroplas sejas. Protams, ka abi kliedz viens uz otra, jo... lūk, viņu loģika: "Tas esi tu, tas ir spogulis, kurš padara mani nesmuku. Es taču esmu tik skaists cilvēks."

Tieši šo problēmu cenšas atrisināt iemīlējušies. Un nevar. Lūk, ko viņi atkal un atkal saka: "Es esmu tik skaists cilvēks, bet tu liec man izskatīties kroplīgam."

Neviens nepadara tevi kroplīgu – tu tāds jau esi. Atvaino par pateikto, bet tieši tā arī ir. Esi pateicīgs otram, jo viņš palīdz tev saskatīt tavu patieso seju. Nedusmojies uz viņu. Un ej dziļāk iekšā sevī, ej dziļāk iekšā meditācijā.

Bet notiek tā, ka katru reizi, kad cilvēks iemīlās, viņš pilnībā aizmirst par meditāciju. Es paskatos apkārt un kad redzu, ka dažu cilvēku nav, es skaidri zinu, kas ar viņiem ir noticis.  Viņiem ir mīlestība. Jo tad viņiem šķiet, ka viņi nav vajadzīgi šeit.  Viņi atnāks tad, kad mīlestība būs radījusi  problēmas, kuras nebūs iespējams atrisināt.  Tad viņi atnāks un jautās: "Osho, ko darīt?"

Kad es iemīlējies, neaizmirsti par meditāciju. Mīlestība neko neatrisinās. Mīlestība tev tikai parādīs, kas tu esi un kur tu esi. Un labi, ja mīlestība padarīs tevi uzmanīgu, uzmanīgu pret haosu un apjukumu tevī iekšā. Laiks meditēt! Ja mīlestība un meditācija norisinās vienlaicīgi, tev būs abi spārni un tu būsi līdzsvarā.  

Mēdz būt arī otrādi. Kad cilvēks sāk iet dziļā meditācijā, viņš sāk izvairīties no mīlestības, jo viņam šķiet, ka, ja viņš ies mīlestībā,  tā traucēs viņa meditācijai. Un tas arī ir maldīgs uzskats. Meditācija netiks traucēta, mīlestība palīdzēs meditācijai. Kāpēc palīdzēs? Jo mīlestība tev nemitīgi norādīs uz to, kādas problēmas tev vēl ir un kur viņas ir. Bez mīlestības tu pārstāj apzināties savas problēmas. Bet, ja tu kļūsti neapzināts, tas nenozīmē, ka tu risina tās. Ja nav spoguļa, tas nenozīmē, ka tev nav sejas.

Mīlestība un meditācija iet roku rokā. Tas ir viens no vissvarīgākajiem vēstījumiem, kuru es gribētu jums pavēstīt: mīlestībai un meditācijai jāiet roku rokā. Mīliet un meditējiet, meditējiet un mīliet. Un pamazām jūs pamanīsiet, kā iestājas harmonija. Tikai tāda harmonija sniegs jums piepildījumu.

 

Ošo. No grāmatas  “Mīlestība. Brīvība. Vientulība.”


* no krievu valodas tulkoja Lolita Laizāne

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildigus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

Library_page_15218590_10207822947713132_1910773645_n
Prāts & psiholoģija

Kā kļūt laimīgam

Nesen Rīgā norisinājās viena no pieprasītāko Krievijas psihologu lekcijām, veltīta tēmai, kuru Mihails Labkovskis uzskata par galveno psi...

3452
26. novembrī, 2016
Library_page_15139558_10207762084311585_1413152174_n
Pašizziņas prakses

Luīzes Heijas dzīves patiesības

Luīza Heija: "Lūk, kam es ticu, – dzīve ir ļoti vienkārša. Ko mēs dodam, to saņemam pretī! Tikai mēs paši esam mūsu iekšējo pārdzīvojumu,...

4852
18. novembrī, 2016
Library_page_japanese-archers-kyudo
Prāts & psiholoģija

Mērķa izvirzīšanas tehnoloģija

Pazīstamais amerikāņu psihologs A. Maslovs, pētot cilvēku grupu, kuri savā darbā sasnieguši augstus rezultātus, nonāca pie secinājuma, ka...

1012
12. novembrī, 2016
Library_page_charlie_davoli_8
Pašizziņas prakses

Ekharts Tolle: 9 prakses, kuras izmainīs jūsu dzīvi

Daudzi uzskata, ka mainīt savu dzīvi ir ļoti grūti vai praktiski neiespējami. Tomēr cilvēki, kuri ir pievērsušies savai garīgajai attīstī...

4945
6. novembrī, 2016
Library_page_soul-of-king-992x612

Bailes izzudīs pēc to pieņemšanas...

Nemēģiniet atbrīvoties no jebkā. Mēģiniet saprast, kas ir bailes. Un, ja jums ir bailes, pieņemiet tās. Tās ir šeit. Nemēģiniet no tām...

3223
18. maijā, 2015
Library_page_herhead
Ķermenis & veselība

Kad tu kļūsti caurredzams

Kad tu sāki uzmanīgi vērot vecākus ļaudis, tu uzzināji, kas tevi biedē – viņi nevar noslēpties. Skatoties uz tevi, nepateiksi, cik dienas...

1597
26. oktobrī, 2016
Library_page_17839-humanized-four-elements-1366x768-digital-art-wallpaper
Ķermenis & veselība

Klejotājnerva stimulācija

Stimulējot klejotājnervu, ievērojami samazinās iekaisuma procesi un artrīta simptomi. Iekaisuma procesiem ir ārkārtīgi svarīga loma daud...

862
18. oktobrī, 2016
Library_page_7e829c1d8d0fa645a59cb5dfce0b61c8

Zēnu asaras

Bērnībā mēs ar visiem spēkiem centāmies atbilst apzīmējumam „īsts vecis”. Mēs lamājamies visrupjākajā veidā, apspriedām, ignorējot iekšē...

1845
11. oktobrī, 2016
1
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

118
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

494
2. oktobrī, 2016
Library_page_5513b0769503dbalinese-people
Prāts & psiholoģija

Multitaskings – ļoti maldīgs uzskats

Ļoti interesants raksts par informācijas apjoma tēmu. Būs aktuāls visiem, kuri darbojas garīgās slodzes, informācijas apstrādes, literatū...

1729
1. oktobrī, 2016
Library_page_tumblr_mb9cozmund1rvn48vo1_1280
Vīrietis & sieviete

Dziļākā mīlestības apņemšanās

Nesolisim sev kopīgu nākotni. Nākotne ir tik nezināma, un mēs esam tik plūstoši un noguruši no izlikšanās, ka zinām. Mūsu domas un jūtas...

2126
21. septembrī, 2016
Library_page_tomasz_alen_kopera_-_love

Mīlestība – naids. Ekharts Tolle

Pēc statistikas datiem liela daļa ‘’mīlestības attiecību’’ diezgan ātri pārvēršas tādās attiecībās, kuras var raksturot kā ‘’mīlestība - ...

2594
9. septembrī, 2016
Library_page_engelis

Mammu mūžīgie eņģeļi

Zaudēta bērna sāpes cauršauj dvēseli. Tā neredzami struto un rētojas ilgi. Ir svarīgi saprast un cienīt sēras. Līdzsaprast.

286
9. septembrī, 2016
Library_page_relax-569318_1280

Vingrinājums diviem

Šis vingrinājums ir domāts pildīt kopā ar kādu kuram Tu uzticies un ar kuru Tu jūties viegli un ērti, ar kuru Tu vari būt Tu pats.

417
2. septembrī, 2016
Library_page_5184
Bērnu psiholoģija

Lielā skolas krīze

Šajā rakstā dots praktiski pilns teksts no amerikāņu pedagoga Džona Teilora Gato uzstāšanās, kurš ir ierindas pasniedzējs visparastākajā ...

9069
30. augustā, 2016
Library_page_bxp35970h

Drosme dzīvot apzināti

Mūsu ikdienas dzīvē drosmei netiek piešķirta liela nozīme. Drosme tiek novērtēta militāristu, ugunsdzēsēju un politiķu vidū. Drošība – lū...

2696
23. augustā, 2016
Library_page_jaunumi

Saules un Mēness aptumsumi 2016. gada rudenī

Saules un Mēness aptumsumi 2016. gada rudenī

673
16. augustā, 2016
Library_page_cosmicascension-1170x878
Pašizziņas prakses

Alistera Kroulija radītie vingrinājumi prātam un ķermenim

Alisters Kroulijs ir zinātnieks, filozofs un ezotēriskais huligāns. Viņš apbraucis visu pasauli un apguvis daoistu prakses, kabalu, indie...

3283
14. augustā, 2016
Library_page_00b02c62b9a5ba3ef6108e2bd3d32d49b8a9c14a
Ķermenis & veselība

Kā organismu dziedina skaņas

Kā organismu dziedina skaņas Mēs to sajūtam, kad ieslēdzam radio un atskan mūsu iemīļota dziesma vai arī kad mierīgi sēžam un klausāmies...

3540
4. augustā, 2016
Library_page_22_baby_cute___www.cute-pictures.blogspot.com_
Ķermenis & veselība

Lēni un mierīgi – tas ir vajadzīgs mums visiem

Piedāvājam Jūsu uzmanībai interviju ar profesoru Francisu McGlonu un kognitīvās neiropsiholoģijas profesoru no Liverpūles Universitātes D...

2274
22. jūlijā, 2016
Library_page_wpid-osvobodi-svoy-um-ot-mysley..-pozvol-serdcu-uspokoit-sya.._i_1
Emocijas

Ja nevarat kādam piedot

Man nepatīk jebkādas klišejas par piedošanu. Par to es zinu katru parunu, katru padomu un vispārpieņemtos uzskatus, jo pūlējos atrast at...

10671
13. jūlijā, 2016
Library_page_shutterstock_145507243
Prāts & psiholoģija

Mēs esam tas, ko mēs domājam

Mūsu bezgalīgais Visums ir milzīgs enerģētiskais tīkls, kurā absolūti viss un pilnīgi visi ir savienoti enerģētiskā līmenī. Eksistē tikai...

10685
4. jūlijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

318
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
475
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

438
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

471
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

625
26. oktobrī, 2015
https://youtu.be/uJD5-R_HPCc

Jim Carrey's Secret of Life - Inspiring Message

You wouldn’t expect Jim Carrey, a well-known comedian and actor, to go out of his way to inspire people. The man has had a long, and successful career. Instead of taking the money and running, so to speak, Carrey is now using his influence to impart passionate words of wisdom to all of us. Carrey has been talking a lot about living full lives, being happy, escaping fear, and living up to our full potential. “Ultimately, we’re not the avatars we create. We’re not the pictures on the film stock. We are the light that shines through it. All else is just smoke and mirrors. Distracting, but not truly compelling.I can tell you from experience the effect you have on others is the most valuable currency there is.”

896
12. septembrī, 2015
https://youtu.be/CuOuF0n77S4
1034
29. jūlijā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=9dDZaMP5Q-c

The Sun Will Rise Again - A Song For Nepal

As we know its been 6 days since Nepal was hit by a deadly earthquake of 7.8M. At present, the death toll has crossed 6000 and may even touch 15000. The loss has been devastating and the country is struggling to cope up with the needs of the people in distress. In the rural areas, 90% of the homes have been destroyed and relief has yet to reach some of these affected areas. Please share this video so we can reach out to as many people possible. Also, if you donate, just add a comment "I donated" below! It will inspire others to donate too! List of organizations: 1) American Red Cross / British Red Cross: https://www.redcross.org/donate/0415-... http://www.redcross.org.uk/en/About-u... 3) CARE International / CARE India http://www.care-international.org/don... http://www.careindia.org/give-earthqu... 5) Catholic Relief Fund: https://secure.crs.org/site/Donation2... 6) International Medical Corps (UK) https://secure.artezglobal.com/regist... 7) We Help Nepal https://gri.nationbuilder.com/contribute 8) World Vision International: http://www.wvi.org/nepal-earthquake-a... 9) UNICEF International: https://secure.supportunicef.org/site... 10) My Care: https://my.care.org/site/Donation2?18... 11) Global Giving: http://www.globalgiving.org/projects/... 12) World Food Program: https://give.wfp.org/en/5279/?step=co... 13) Save The Children: http://www.savethechildren.org/site/c... 14) Bit Giving https://www.bitgiving.com/home/nepalq... 15) Sahayeta: http://www.sahayeta.org/beta/?p=1207 16) A fund by a Nepali friend and social worker: Aparna Rayamajhi http://www.gofundme.com/t4vpukc 17) Bibeksheel Nepali: http://leadnepal.com/earthquake/

1084
3. maijā, 2015
2
https://www.youtube.com/watch?v=UUo-Q8hhvB0

We are dead stars

Every atom in our bodies was fused in an ancient star. NASA astronomer Dr. Michelle Thaller explains how the iron in our blood connects us to one of the most violent acts in the universe—a supernova explosion—and what the universe might look like when all the stars die out.

978
13. martā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=AgZQQ5zmaZM&list=FLN2H-YlUCGA17nWbLjjX7wQ&index=4

Тайны сна 2006 США. astrokey.org

Тайны сна 2006 США. astrokey.org

1550
3. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=OAXghwgkqFg

Love Is Authentic Only When It Gives Freedom

OSHO: Love Is Authentic Only When It Gives Freedom

1218
16. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=7zTCR2qEsCY

The Highest Choice

A spontaneous Satsang with Mooji recorded at Monte Sahaja in Portugal. While you have the sense of choice, you exercise choice. The most important choice you have is to keep the attention in the stable place of the seer.

1127
5. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=k1scDaQXnc4

Sarvesham Svastir Bhavatu (Peace Mantra)

Tina Turner - Sarvesham Svastir Bhavatu (Peace Mantra)

1392
4. janvārī, 2015