Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb Square81_17195206_10208693419314378_1378529126_o

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu necenstos to atminēt, tas nav iespējams. Nekad nevienam nav izdevies. Jo vairāk tu centies to atminēt, jo noslēpumaināka tā kļūst. Jo vairāk tu centies to saprast, jo maldinošāka tā.  

Tas ir varenākais no visiem koaniem, kurus dzens dot saviem skolniekiem. Jo viņu koani ir meditatīvi un meditācijas laikā cilvēks ir viens. Bet, ja tev ir dots attiecību koans, tas ir daudz sarežģītāk, jo tad jūs esat divi – divi dažādi cilvēki, kas ir dažādi veidoti, jūs esat pretstats viens otram, cenšaties viens otru vilkt pilnīgi pretējā virzienā, manipulējat viens ar otru, cenšaties valdīt, būt galvenajam... ir tūkstoš un viena problēma.

Meditācijas laikā ir tikai viena problēma – kā būt klusumā, kā nenokļūt domu valgos. Attiecībās problēmu ir tūkstošiem. Ja tu klusē, tad tā ir problēma. Vienkārši apsēdies blakus savai sievai un klusē. Un viņa tūlīt pat uzklups tev: "Kāpēc tu klusē? Kas tev ir padomā?" Vai arī sāc runāt un tad jebkurā brīdī vari nonākt nepatīkamā situācijā, jo tevi var nepareizi saprast.

Nevienas attiecības nevar nonākt punktā, kurā nekad vairāk nebūs problēmu. Ja tu dažreiz redzi attiecības, kuras ir nonākušas punktā, kurā vairāk nav problēmu, tas nozīmē, ka tās vairāk nav attiecības. Attiecības ir beigušās – pretinieki ir noguruši, viņi ir sākuši pieņemt lietas tādas, kādas viņas ir. Viņiem ir kļuvis garlaicīgi, viņi negrib vairāk cīnīties. Viņi ir pieņēmuši visu un negrib neko uzlabot.

Pagātnē cilvēki centās radīt sava veida harmoniju ar piespiešanās palīdzību. Tieši tamdēļ jau gadsimtiem ilgi tika apspiestas sievietes. Tas bija veids, kā visu nokārtot. Vienkārši piespied sievietei sekot vīrietim un nekādas problēmas vairāk neeksistē. Bet arī tās nav attiecības. Kad sieviete vairāk nav neatkarīgs cilvēks, problēma pazūd, bet pazūd arī pati sieviete. Tad viņa ir tikai lieta priekš lietošanas; rezultātā nav nekāda prieka un vīrietis sāk meklēt kādu citu sievieti.

Ja kādreiz tu redzēsi laimīgu laulību, netici ārēji šķietamajam. Vienkārši roc dziļāk un būsi pārsteigts. Es kādreiz dzirdēju par vienu laimīgu laulību...

 ***

Kāds zemnieks nolēma, ka ir pienācis laiks apprecēties. Tā viņš devās uz pilsētu, lai atrastu sev sievu. Pēc kāda laiciņa viņš sastapa sievieti, kuru apprecēja. Abi kopā viņi devās atpakaļ uz fermu. Pēc kāda laiciņa mūlis, ar kuru viņi jāja mājup, iespītējās un atteicās doties tālāk. Zemnieks nokāpa, atrada lielu mietu un sāka sist dzīvnieku, kamēr tas nesāka kustēt.

- Viens, - teica zemnieks.

Pabraucot kādu gabaliņu, mūlis atkal iespītējās un viss atkātojās no jauna – dabūjis pērienu mūlis atkal sāka iet. Zemnieks teica:

- Divi.

Pēc kāda laiciņa mūlis iespītējās trešo reizi. Zemnieks nokāpa, pavēlēja nokāpt sievai, izņēma pistoli un iešāva mūlim acī, tādējādi nogalinot to.

- Kāda muļķīga rīcība! – iesaucās sieva. – Tas ir vērtīgs dzīvnieks, bet tu nogalināji viņu tikai tamdēļ, ka viņa uzvedība sakaitināja tevi! Tas ir stulbi un cietsirdīgi... un tā viņa turpināja kādu laiku, bet tai brīdī, kad viņa apklusa, zemnieks pateica:

- Viens.

Stāsta, ka pēc šī atgadījuma viņi laimīgā laulībā nodzīvojā kopā visu atlikušo dzīvi!

*** 

Tas ir viens no veidiem, kā visu nokārtot un pagātnē tieši tā arī notika. Nākotnē viss būs otrādi – vīrs sekos sievai. Bet tas ir viens un tas pats.  

Attiecības ir koans. Un nav iespējams to atrisināt, kamēr neatrisināsi daudz fundamentālākas lietas pats sevī. Mīlestības problēma var tikt atrisināta tikai tad, kad ir atrisināta meditācijas problēma, ne ātrāk. Jo problēmas rada divi nemeditatīvi cilvēki. Divi cilvēki, kuri ir apjukuši, kuri nezina, kas viņi ir. Protams, ka tādējādi viņi palielina viens otra apjukumu.

Kamēr nav sasniegta meditācija, mīlestība ir nelaime. Tiklīdz tu esi iemācījies dzīvot viens, tiklīdz tu esi iemācījies vienkārši baudīt esību, bez jebkādiem iemesliem, ir iespējams atrsināt divu cilvēku kopābūšanas problēmu. Tikai divi meditējošie ir spējīgi mīlēt viens otru un tikai tad mīlestība nebūs koans. Bet tad tās nebūs attiecības, visādā ziņā ne tādas attiecības, kā tās saprotat jūs. Tas būs vienkārši mīlestības stāvoklis, nevis attiecību stāvoklis. 

Tādā veidā es saprotu visas tās attiecību problēmas. Bet es veicinu cilvēkus iet šajās problēmās, jo šīs problēmas liks jums apzināties fundamentālo problēmu – ka patiesībā dziļi iekšienē mīkla esi tu pats. Bet otrs ir vienkārši tavs spogulis. Ir grūti saprast savas problēmas pa tiešo, bet ļoti viegli ir tās saredzēt, esot attiecībās. Uzrodas spogulis un spogulī tu vari ieraudzīt savu seju. Un otrs var pamanīt spogulī savu seju. Un abi kļūst nikni, jo redz kroplas sejas. Protams, ka abi kliedz viens uz otra, jo... lūk, viņu loģika: "Tas esi tu, tas ir spogulis, kurš padara mani nesmuku. Es taču esmu tik skaists cilvēks."

Tieši šo problēmu cenšas atrisināt iemīlējušies. Un nevar. Lūk, ko viņi atkal un atkal saka: "Es esmu tik skaists cilvēks, bet tu liec man izskatīties kroplīgam."

Neviens nepadara tevi kroplīgu – tu tāds jau esi. Atvaino par pateikto, bet tieši tā arī ir. Esi pateicīgs otram, jo viņš palīdz tev saskatīt tavu patieso seju. Nedusmojies uz viņu. Un ej dziļāk iekšā sevī, ej dziļāk iekšā meditācijā.

Bet notiek tā, ka katru reizi, kad cilvēks iemīlās, viņš pilnībā aizmirst par meditāciju. Es paskatos apkārt un kad redzu, ka dažu cilvēku nav, es skaidri zinu, kas ar viņiem ir noticis.  Viņiem ir mīlestība. Jo tad viņiem šķiet, ka viņi nav vajadzīgi šeit.  Viņi atnāks tad, kad mīlestība būs radījusi  problēmas, kuras nebūs iespējams atrisināt.  Tad viņi atnāks un jautās: "Osho, ko darīt?"

Kad es iemīlējies, neaizmirsti par meditāciju. Mīlestība neko neatrisinās. Mīlestība tev tikai parādīs, kas tu esi un kur tu esi. Un labi, ja mīlestība padarīs tevi uzmanīgu, uzmanīgu pret haosu un apjukumu tevī iekšā. Laiks meditēt! Ja mīlestība un meditācija norisinās vienlaicīgi, tev būs abi spārni un tu būsi līdzsvarā.  

Mēdz būt arī otrādi. Kad cilvēks sāk iet dziļā meditācijā, viņš sāk izvairīties no mīlestības, jo viņam šķiet, ka, ja viņš ies mīlestībā,  tā traucēs viņa meditācijai. Un tas arī ir maldīgs uzskats. Meditācija netiks traucēta, mīlestība palīdzēs meditācijai. Kāpēc palīdzēs? Jo mīlestība tev nemitīgi norādīs uz to, kādas problēmas tev vēl ir un kur viņas ir. Bez mīlestības tu pārstāj apzināties savas problēmas. Bet, ja tu kļūsti neapzināts, tas nenozīmē, ka tu risina tās. Ja nav spoguļa, tas nenozīmē, ka tev nav sejas.

Mīlestība un meditācija iet roku rokā. Tas ir viens no vissvarīgākajiem vēstījumiem, kuru es gribētu jums pavēstīt: mīlestībai un meditācijai jāiet roku rokā. Mīliet un meditējiet, meditējiet un mīliet. Un pamazām jūs pamanīsiet, kā iestājas harmonija. Tikai tāda harmonija sniegs jums piepildījumu.

 

Ošo. No grāmatas  “Mīlestība. Brīvība. Vientulība.”


* no krievu valodas tulkoja Lolita Laizāne

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildigus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

Library_page_hang_massive_vilnius-13
Skaņa & balss

Intervija ar hengu meistariem - Hang Massive

26.oktobrī Rīgas Kongresu namā uzstāsies henga duets HANG MASSIVE (UK/Sweden) Hang Massive ir drosmīgi improvizatori un vienlaikus pārli...

148
19. oktobrī, 2017
Library_page_ltwiyv9qj9a
Prāts & psiholoģija

Tev esi tu pats - tu tiksi galā

Tas parādās, kad ap tevi notiekošais zaudē jēgu – no pārlieku liela noguruma, aizvainojuma, salauztas sirds, vai vilšanās tuvākajos; kad ...

1828
12. oktobrī, 2017
Library_page_estas_-1__
Skaņa & balss

Intervija ar Estasu Tonne

Jau 11.oktobrī Rīgas Kongresu namā būs festivāla Garavasara mūziķa Estas Tonne koncerts ar domubiedriem Pepe Danca (perkusijas, stabules)...

6027
5. oktobrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-10-04_at_16.00.33
Apzinatība

Pārpilnības likums

Divu nedēļu laikā praktizē sekojošo, un pavēro, kā tas izmainīs tavu dzīvi: ja tev šķiet, ka cilvēki tevi neslavē, nenovērtē, nepalīdz, n...

5461
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

119
4. oktobrī, 2017
Library_page_louisehay20071_large
Prāts & psiholoģija

Luīza Heija: citāti, kas spēj izmainīt tavu dzīvi

Daži no viņas citātiem ir kļuvuši leģendāri,- citi jau ierakstīti psiholoģijas grāmatās, kā paliekošs vēsturisks mantojums, bet citi - at...

3587
28. septembrī, 2017
Library_page_17341034-origpic-541c12
Ķermenis & veselība

Slēptās zināšanas par seksuālo enerģiju

Seksuālā enerģija ir svarīgāka nekā esaм ieraduši domāt. Tas ir spēks, kas var piepildīt un pārpildīt visu ķermeni, garīgi un fiziski. S...

1488
24. septembrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

166
21. septembrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-08-31_at_20.45.40
Attiecības

Varoņa Atklājums

Katrs no mums ir atnācis uz šo Pasauli ar uzdevumu - caur savu pieredzi, mācoties no savām kļūdām, pārvarot bailes un vājuma brīžus, izzi...

777
13. septembrī, 2017
Library_page_pusmuza-krizes-makta-viriesa-sievas-devini-elles-kambari
Prāts & psiholoģija

Nelaimīgs liktenis – cilvēku neizdarītās izvēles sekas

Piedāvājam jums izcilā vācu filozofa un psihologa Ēriha Fromma 30 citātus. Tie ir citāti, kas sniedz atbildes uz pašiem satraucošākajiem ...

4997
11. septembrī, 2017
Library_page_psynasilie1-1280x922
Bērni & vecāki

Rūpju izvarotie

Nesen apciemoju vecākus, atzīmējām Lieldienas. Brīnišķīgi, dzīvi apliecinoši svētki. Gavēņa beigas un, kā vienmēr, galds vai lūzt. Pienā...

4781
2. septembrī, 2017
Library_page_7771285812_21772f2218_b
Pašizziņas prakses

Trīs dzīves likumi

Cilvēkiem būtu jāstāsta stāstus viens otram un jāklausās vienam otru. Katrs cilvēks, kuru jūs satiekat, sniedz jums vērtīgu mācībstundu, ...

2707
20. augustā, 2017
Library_page_5151138
Attiecības

Mirkļi, kad mīlestība liek tev atvērties

Mīlestība ne vienmēr liek justies droši, jo mīlestība ir tīrs potenciāls un tīra klātbūtne, un tās laikā katra sajūta un impulsa dvesma i...

2163
13. augustā, 2017
Library_page_dulas
Emocijas

Mierinājums jaunajiem vecākiem

Tavs bērns izvēlējās tevi – unikālo mammu un tēti, kam piedzimt. Viņš neizvēlējās gudro dakteri, skolotāju vai kaimiņieni, bet tevi.

1177
17. jūlijā, 2017
Library_page_evdomadiaies-erwtikes-provlepseis-zodia-16-5-1-6-h793
Prāts & psiholoģija

Kā sadzirdēt savu aicinājumu

3 veidi, kā atcerēties, kāpēc Tava dvēsele izvēlējās tieši šo dzīvi   “Tu esi šeit ieradies ar noteiktu uzdevumu. Tu esi daļa no visuma...

6559
1. augustā, 2017
Library_page_gara-vasara-_2015_-231
Pašizziņas prakses

Tavas dzīves "restarts"

Būt veselam, dzīvespriecīgam un laimīgam - tā nav ne iedzimta īpatnība, ne "Dieva dāvana". Tāpat šim stāvoklim nav nekādas saistības ar n...

2879
13. jūlijā, 2017
Library_page_monks-in-sunlight-56a0c4953df78cafdaa4d8b4
Ķermenis & veselība

Kad es elpoju, es jūtu savu vienotību ar dzīvi

Parasti mēs nepamanām, kā elpojam, taču bez elpošanas nevarētu nodzīvot ne sekundi. No tā, kā mēs elpojam, ir atkarīgs, cik daudz mūsos i...

829
9. jūlijā, 2017
Library_page_0569f31d6d62baa0248c76ec1f964f01
Prāts & psiholoģija

Līza Burbo: nomainiet vārdu “problēma” ar vārdu “pieredze”

Jums patiešām ir problēmas? Es no sirds ticu, ka mēs izvairītos no liela daudzuma problēmu, ja nebūtu tāda apzīmējuma kā “problēma”. Vār...

2034
2. jūlijā, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

605
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

526
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

499
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

509
25. jūnijā, 2017
Library_page_universe-voie-lactee-
Apzinatība

Rūpējoties par drošību, mēs zaudējam iespēju atvērties

Ja Tu paslēpsi ziedu istabā, lai tam nepiekļūst ne saule, ne jelkāda vēja plūsmiņa, tad, iespējams, Tu domā, ka esi to pasargājis. Taču š...

2145
22. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

841
19. jūnijā, 2017
Library_page_1724173_10153852470578185_7807339200304311790_n
Prāts & psiholoģija

Nulles likums un vēl 19 precīzi Greisas likumi

Natālija Greisa – talantīga psiholoģe un biznesa trenere St.Pēterburgā, savā grāmatā “Greisas likumi” ir noformulējusi veselu rindu likum...

11892
14. jūnijā, 2017
Library_page_vientul
Prāts & psiholoģija

Vientuļās sievietes

Mūsu valstī ir ļoti daudz vientuļu sieviešu. Laulības šķiršana vai attiecību pārtraukšana. Nespēja veidot ilglaicīgas attiecības, vai nev...

8943
7. jūnijā, 2017
Library_page_wanderlust-nature-photography-lizzy-gadd-32_3_
Advaita

Ciešanas ir nepieciešamas līdz brīdim, kamēr saprotat, ka varat iztikt bez tām

Ekharts Tolle – rakstnieks un filozofs, viens no mūsdienu Rietumu garīgajiem skolotājiem. 1977.gadā pēc ilgstošas depresijas viņš piedzīv...

8450
29. maijā, 2017
Library_page_s617289952887514585_p471_i1_w952
Prāts & psiholoģija

Beznosacījuma pieņemšana

Vēl studējot Stenfordas fakultātē, es biju viena no nelielās ārstu un psihologu grupas, kas piedalījās humānistiskās psihoterapijas pioni...

3172
19. maijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

947
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

1030
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

1226
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

1735
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

1671
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
1800
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1570
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
1518
9. janvārī, 2017