Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb Square81_17195206_10208693419314378_1378529126_o

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu necenstos to atminēt, tas nav iespējams. Nekad nevienam nav izdevies. Jo vairāk tu centies to atminēt, jo noslēpumaināka tā kļūst. Jo vairāk tu centies to saprast, jo maldinošāka tā.  

Tas ir varenākais no visiem koaniem, kurus dzens dot saviem skolniekiem. Jo viņu koani ir meditatīvi un meditācijas laikā cilvēks ir viens. Bet, ja tev ir dots attiecību koans, tas ir daudz sarežģītāk, jo tad jūs esat divi – divi dažādi cilvēki, kas ir dažādi veidoti, jūs esat pretstats viens otram, cenšaties viens otru vilkt pilnīgi pretējā virzienā, manipulējat viens ar otru, cenšaties valdīt, būt galvenajam... ir tūkstoš un viena problēma.

Meditācijas laikā ir tikai viena problēma – kā būt klusumā, kā nenokļūt domu valgos. Attiecībās problēmu ir tūkstošiem. Ja tu klusē, tad tā ir problēma. Vienkārši apsēdies blakus savai sievai un klusē. Un viņa tūlīt pat uzklups tev: "Kāpēc tu klusē? Kas tev ir padomā?" Vai arī sāc runāt un tad jebkurā brīdī vari nonākt nepatīkamā situācijā, jo tevi var nepareizi saprast.

Nevienas attiecības nevar nonākt punktā, kurā nekad vairāk nebūs problēmu. Ja tu dažreiz redzi attiecības, kuras ir nonākušas punktā, kurā vairāk nav problēmu, tas nozīmē, ka tās vairāk nav attiecības. Attiecības ir beigušās – pretinieki ir noguruši, viņi ir sākuši pieņemt lietas tādas, kādas viņas ir. Viņiem ir kļuvis garlaicīgi, viņi negrib vairāk cīnīties. Viņi ir pieņēmuši visu un negrib neko uzlabot.

Pagātnē cilvēki centās radīt sava veida harmoniju ar piespiešanās palīdzību. Tieši tamdēļ jau gadsimtiem ilgi tika apspiestas sievietes. Tas bija veids, kā visu nokārtot. Vienkārši piespied sievietei sekot vīrietim un nekādas problēmas vairāk neeksistē. Bet arī tās nav attiecības. Kad sieviete vairāk nav neatkarīgs cilvēks, problēma pazūd, bet pazūd arī pati sieviete. Tad viņa ir tikai lieta priekš lietošanas; rezultātā nav nekāda prieka un vīrietis sāk meklēt kādu citu sievieti.

Ja kādreiz tu redzēsi laimīgu laulību, netici ārēji šķietamajam. Vienkārši roc dziļāk un būsi pārsteigts. Es kādreiz dzirdēju par vienu laimīgu laulību...

 ***

Kāds zemnieks nolēma, ka ir pienācis laiks apprecēties. Tā viņš devās uz pilsētu, lai atrastu sev sievu. Pēc kāda laiciņa viņš sastapa sievieti, kuru apprecēja. Abi kopā viņi devās atpakaļ uz fermu. Pēc kāda laiciņa mūlis, ar kuru viņi jāja mājup, iespītējās un atteicās doties tālāk. Zemnieks nokāpa, atrada lielu mietu un sāka sist dzīvnieku, kamēr tas nesāka kustēt.

- Viens, - teica zemnieks.

Pabraucot kādu gabaliņu, mūlis atkal iespītējās un viss atkātojās no jauna – dabūjis pērienu mūlis atkal sāka iet. Zemnieks teica:

- Divi.

Pēc kāda laiciņa mūlis iespītējās trešo reizi. Zemnieks nokāpa, pavēlēja nokāpt sievai, izņēma pistoli un iešāva mūlim acī, tādējādi nogalinot to.

- Kāda muļķīga rīcība! – iesaucās sieva. – Tas ir vērtīgs dzīvnieks, bet tu nogalināji viņu tikai tamdēļ, ka viņa uzvedība sakaitināja tevi! Tas ir stulbi un cietsirdīgi... un tā viņa turpināja kādu laiku, bet tai brīdī, kad viņa apklusa, zemnieks pateica:

- Viens.

Stāsta, ka pēc šī atgadījuma viņi laimīgā laulībā nodzīvojā kopā visu atlikušo dzīvi!

*** 

Tas ir viens no veidiem, kā visu nokārtot un pagātnē tieši tā arī notika. Nākotnē viss būs otrādi – vīrs sekos sievai. Bet tas ir viens un tas pats.  

Attiecības ir koans. Un nav iespējams to atrisināt, kamēr neatrisināsi daudz fundamentālākas lietas pats sevī. Mīlestības problēma var tikt atrisināta tikai tad, kad ir atrisināta meditācijas problēma, ne ātrāk. Jo problēmas rada divi nemeditatīvi cilvēki. Divi cilvēki, kuri ir apjukuši, kuri nezina, kas viņi ir. Protams, ka tādējādi viņi palielina viens otra apjukumu.

Kamēr nav sasniegta meditācija, mīlestība ir nelaime. Tiklīdz tu esi iemācījies dzīvot viens, tiklīdz tu esi iemācījies vienkārši baudīt esību, bez jebkādiem iemesliem, ir iespējams atrsināt divu cilvēku kopābūšanas problēmu. Tikai divi meditējošie ir spējīgi mīlēt viens otru un tikai tad mīlestība nebūs koans. Bet tad tās nebūs attiecības, visādā ziņā ne tādas attiecības, kā tās saprotat jūs. Tas būs vienkārši mīlestības stāvoklis, nevis attiecību stāvoklis. 

Tādā veidā es saprotu visas tās attiecību problēmas. Bet es veicinu cilvēkus iet šajās problēmās, jo šīs problēmas liks jums apzināties fundamentālo problēmu – ka patiesībā dziļi iekšienē mīkla esi tu pats. Bet otrs ir vienkārši tavs spogulis. Ir grūti saprast savas problēmas pa tiešo, bet ļoti viegli ir tās saredzēt, esot attiecībās. Uzrodas spogulis un spogulī tu vari ieraudzīt savu seju. Un otrs var pamanīt spogulī savu seju. Un abi kļūst nikni, jo redz kroplas sejas. Protams, ka abi kliedz viens uz otra, jo... lūk, viņu loģika: "Tas esi tu, tas ir spogulis, kurš padara mani nesmuku. Es taču esmu tik skaists cilvēks."

Tieši šo problēmu cenšas atrisināt iemīlējušies. Un nevar. Lūk, ko viņi atkal un atkal saka: "Es esmu tik skaists cilvēks, bet tu liec man izskatīties kroplīgam."

Neviens nepadara tevi kroplīgu – tu tāds jau esi. Atvaino par pateikto, bet tieši tā arī ir. Esi pateicīgs otram, jo viņš palīdz tev saskatīt tavu patieso seju. Nedusmojies uz viņu. Un ej dziļāk iekšā sevī, ej dziļāk iekšā meditācijā.

Bet notiek tā, ka katru reizi, kad cilvēks iemīlās, viņš pilnībā aizmirst par meditāciju. Es paskatos apkārt un kad redzu, ka dažu cilvēku nav, es skaidri zinu, kas ar viņiem ir noticis.  Viņiem ir mīlestība. Jo tad viņiem šķiet, ka viņi nav vajadzīgi šeit.  Viņi atnāks tad, kad mīlestība būs radījusi  problēmas, kuras nebūs iespējams atrisināt.  Tad viņi atnāks un jautās: "Osho, ko darīt?"

Kad es iemīlējies, neaizmirsti par meditāciju. Mīlestība neko neatrisinās. Mīlestība tev tikai parādīs, kas tu esi un kur tu esi. Un labi, ja mīlestība padarīs tevi uzmanīgu, uzmanīgu pret haosu un apjukumu tevī iekšā. Laiks meditēt! Ja mīlestība un meditācija norisinās vienlaicīgi, tev būs abi spārni un tu būsi līdzsvarā.  

Mēdz būt arī otrādi. Kad cilvēks sāk iet dziļā meditācijā, viņš sāk izvairīties no mīlestības, jo viņam šķiet, ka, ja viņš ies mīlestībā,  tā traucēs viņa meditācijai. Un tas arī ir maldīgs uzskats. Meditācija netiks traucēta, mīlestība palīdzēs meditācijai. Kāpēc palīdzēs? Jo mīlestība tev nemitīgi norādīs uz to, kādas problēmas tev vēl ir un kur viņas ir. Bez mīlestības tu pārstāj apzināties savas problēmas. Bet, ja tu kļūsti neapzināts, tas nenozīmē, ka tu risina tās. Ja nav spoguļa, tas nenozīmē, ka tev nav sejas.

Mīlestība un meditācija iet roku rokā. Tas ir viens no vissvarīgākajiem vēstījumiem, kuru es gribētu jums pavēstīt: mīlestībai un meditācijai jāiet roku rokā. Mīliet un meditējiet, meditējiet un mīliet. Un pamazām jūs pamanīsiet, kā iestājas harmonija. Tikai tāda harmonija sniegs jums piepildījumu.

 

Ošo. No grāmatas  “Mīlestība. Brīvība. Vientulība.”


* no krievu valodas tulkoja Lolita Laizāne

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildigus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

Library_page_universe-voie-lactee-
Apzinatība

Rūpējoties par drošību, mēs zaudējam iespēju atvērties

Ja Tu paslēpsi ziedu istabā, lai tam nepiekļūst ne saule, ne jelkāda vēja plūsmiņa, tad, iespējams, Tu domā, ka esi to pasargājis. Taču š...

25
22. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

293
19. jūnijā, 2017
Library_page_1724173_10153852470578185_7807339200304311790_n
Prāts & psiholoģija

Nulles likums un vēl 19 precīzi Greisas likumi

Natālija Greisa – talantīga psiholoģe un biznesa trenere St.Pēterburgā, savā grāmatā “Greisas likumi” ir noformulējusi veselu rindu likum...

10136
14. jūnijā, 2017
Library_page_vientul
Prāts & psiholoģija

Vientuļās sievietes

Mūsu valstī ir ļoti daudz vientuļu sieviešu. Laulības šķiršana vai attiecību pārtraukšana. Nespēja veidot ilglaicīgas attiecības, vai nev...

7357
7. jūnijā, 2017
Library_page_wanderlust-nature-photography-lizzy-gadd-32_3_
Advaita

Ciešanas ir nepieciešamas līdz brīdim, kamēr saprotat, ka varat iztikt bez tām

Ekharts Tolle – rakstnieks un filozofs, viens no mūsdienu Rietumu garīgajiem skolotājiem. 1977.gadā pēc ilgstošas depresijas viņš piedzīv...

7439
29. maijā, 2017
Library_page_s617289952887514585_p471_i1_w952
Prāts & psiholoģija

Beznosacījuma pieņemšana

Vēl studējot Stenfordas fakultātē, es biju viena no nelielās ārstu un psihologu grupas, kas piedalījās humānistiskās psihoterapijas pioni...

2340
19. maijā, 2017
Library_page_6
Tantra

Dievietes atgriešanās

Sarita runā par Dievietes ceļojumu, - no seniem laikiem līdz pat mūsdienām, no vajāšanām un varas spēlēm uz patieso sievišķības potenciāl...

1898
14. maijā, 2017
Library_page_d442e6e6e6ddb3f041479b2a0dfa94b8
Būdisms

Dalailamas vēstījums par cilvēka smadzeņu masīvo skalošanu

Dalailama vienmēr ir piesaistījis sev lielu uzmanību, un ne bez iemesla. Dalailamam ir brīnišķīgs raksts par masveida cilvēka “smadzeņu s...

2082
2. maijā, 2017
Library_page_stephen-fry
Prāts & psiholoģija

Pārstājiet sevi želot – un jūs būsiet laimīgi

Pāris brīnišķīgu Stīvena Fraja – aktiera, rakstnieka un cīnītāja par cilvēku tiesībām, padomu. Galvenais, par ko es gribētu būt pārlieci...

6023
25. aprīlī, 2017
Library_page_meditating-woman-on-beach-for-website_orig
Joga

Научные исследования: йога, старение и мозг

На протяжении нескольких последних десятилетий было открыто, что наш мозг претерпевает изменения в зависимости от того, чем мы занимаемся...

397
25. aprīlī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

453
25. aprīlī, 2017
Library_page_holy-men-by-joseph-anthony-lawrence-photogrvphy_magazine-08
Attiecības

Tuvu attiecību jēga ir tajā, lai tu paliec tu pats

Dažreiz notiek tā, ka kāds cilvēks pēkšņi atvieglo mūsu dvēseles sāpes un nedaudz mīkstina mūsu rētas. Piemēram, sāk par mums rūpēties, k...

9319
19. aprīlī, 2017
Library_page_2__1_
Ķermenis & veselība

Lai attīstītu imunitāti, bērniem ir vajadzīgi mikrobi, nevis antibiotikas

Pārmērīgi higiēniski apstākļi izraisa hroniskas slimības.   Ļaujot bērniem spēlēties ar zemi, mēs patiesībā palīdzam viņu imūnsistēmas ...

2517
7. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

412
3. aprīlī, 2017
Library_page_photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3
Emocijas

Piedošanas mirklis

Nepūlies piedot. Piedošana nav kaut kā “darīšana”. Vienkārši pieņem, ka šis mirklis ir tieši tāds, kāds tas ir. Un arī pagātne ir tāda...

6277
28. martā, 2017
Library_page_bcf1358808ef60e07745025dcd7f0141
Ķermenis & veselība

Kā elpošanas ritms ietekmē atmiņu un bailes

Ziemeļrietumu medicīnas universitātes zinātnieki pirmo reizi ir atklājuši, ka elpošanas ritms cilvēka smadzenēs rada elektrisku aktivitāt...

2282
21. martā, 2017
Library_page_____________
Apzinatība

Ieklausieties noslēpumainajā

Ieklausieties noslēpumainajā; nenoliedziet to. Nesteidzieties apgalvot, ka tas nepastāv. Visi apziņas cilvēki, kuri staigājuši pa Zemi, t...

1443
16. martā, 2017
Library_page_img_2593
Garīgas terapījas

Ja jums paveiksies un būs īstais laiks...

Ja jums paveiksies, jūs paliksiet vieni. Pavisam vieni, kad blakus nebūs neviena, un nāksies meklēt atbalstu zemē un sevī. Ja jums pavei...

13482
9. martā, 2017
Library_page_141dad8ab643b2d4
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

2747
28. februārī, 2017
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

8379
14. februārī, 2017
Library_page_16003233_1343779362362175_865231201206951289_n
Apzinatība

Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību

Tev jāatjauno aizmirstā sajūtu valoda. Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību. Kad tu ēd, mēģini ēst savādāk. Pacenties at...

2689
5. februārī, 2017
Library_page_dzidukrisnamurti-normunds-astra

Meditācija nav domu kontrolēšana

Meditācija nav sekošana kādai sistēmai, tā nav atkārtošana un imitēšana. Meditācija nav koncentrācija. Tas ir viens no iemīļotākajiem dažu..

4133
14. jūlijā, 2015
Library_page_fa-qi-1024x654
Darbs ar enerģiju

Энергия ци и «пространственная сила» в тайцзицюань

Вопрос: Расскажите, пожалуйста, что такое мастерство использования энергии-ци в тайцзицюань? Ответ: Во время практики тайцзицюань дейс...

740
28. janvārī, 2017
Library_page_8bfc1e247311445fb5af003a630b20a1
Bērnu psiholoģija

Kā domā bērni

Es neesmu psihologs, un zemāk uzrakstītais ir vienkārši mana vīzija. Tā nav teorija, es nevaru to aizstāvēt, un neko par to neesmu lasīju...

4135
17. janvārī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

763
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

1244
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

1185
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
1330
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1125
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

1085
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

1285
26. oktobrī, 2015
https://youtu.be/uJD5-R_HPCc

Jim Carrey's Secret of Life - Inspiring Message

You wouldn’t expect Jim Carrey, a well-known comedian and actor, to go out of his way to inspire people. The man has had a long, and successful career. Instead of taking the money and running, so to speak, Carrey is now using his influence to impart passionate words of wisdom to all of us. Carrey has been talking a lot about living full lives, being happy, escaping fear, and living up to our full potential. “Ultimately, we’re not the avatars we create. We’re not the pictures on the film stock. We are the light that shines through it. All else is just smoke and mirrors. Distracting, but not truly compelling.I can tell you from experience the effect you have on others is the most valuable currency there is.”

1605
12. septembrī, 2015
https://youtu.be/CuOuF0n77S4
1828
29. jūlijā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=9dDZaMP5Q-c

The Sun Will Rise Again - A Song For Nepal

As we know its been 6 days since Nepal was hit by a deadly earthquake of 7.8M. At present, the death toll has crossed 6000 and may even touch 15000. The loss has been devastating and the country is struggling to cope up with the needs of the people in distress. In the rural areas, 90% of the homes have been destroyed and relief has yet to reach some of these affected areas. Please share this video so we can reach out to as many people possible. Also, if you donate, just add a comment "I donated" below! It will inspire others to donate too! List of organizations: 1) American Red Cross / British Red Cross: https://www.redcross.org/donate/0415-... http://www.redcross.org.uk/en/About-u... 3) CARE International / CARE India http://www.care-international.org/don... http://www.careindia.org/give-earthqu... 5) Catholic Relief Fund: https://secure.crs.org/site/Donation2... 6) International Medical Corps (UK) https://secure.artezglobal.com/regist... 7) We Help Nepal https://gri.nationbuilder.com/contribute 8) World Vision International: http://www.wvi.org/nepal-earthquake-a... 9) UNICEF International: https://secure.supportunicef.org/site... 10) My Care: https://my.care.org/site/Donation2?18... 11) Global Giving: http://www.globalgiving.org/projects/... 12) World Food Program: https://give.wfp.org/en/5279/?step=co... 13) Save The Children: http://www.savethechildren.org/site/c... 14) Bit Giving https://www.bitgiving.com/home/nepalq... 15) Sahayeta: http://www.sahayeta.org/beta/?p=1207 16) A fund by a Nepali friend and social worker: Aparna Rayamajhi http://www.gofundme.com/t4vpukc 17) Bibeksheel Nepali: http://leadnepal.com/earthquake/

1955
3. maijā, 2015
2
https://www.youtube.com/watch?v=UUo-Q8hhvB0

We are dead stars

Every atom in our bodies was fused in an ancient star. NASA astronomer Dr. Michelle Thaller explains how the iron in our blood connects us to one of the most violent acts in the universe—a supernova explosion—and what the universe might look like when all the stars die out.

1768
13. martā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
983
9. janvārī, 2017