Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_bath-oil-2510783_1280 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Ķermenis & veselība

Dabas noslēpumi: ēteriskās eļļas

No antīkajiem laikiem līdz mūsu dienām ēteriskās eļļas, kuras iegūst dabiskā augu pārstrādes procesā, ir lielā cieņā. Savu nosaukumu šīs vielas ir guvušas eļļveidīgās konsistences un lielās izgarotspējas (kā ēterim) dēļ. Pēc ķīmiskā sastāva tās neatbilst ne eļļām, ne ēteriem. Pirmās vēstures liecības par ēterisko eļļu izmantošanu var datēt ar 5000-šajiem gadiem pirms mūsu ēras. Indiešu literatūrā (datēta ar 2000. gadu pirms mūsu ēras) ir aprakstīti vairāk kā 700 augu ēterisko eļļu īpašības. Senās Ēģiptes papirusos (datēti ar 2000. gadu pirms mūsu ēras) ir aprakstīts par lieliskajām eļļām, kuras izmantoja tempļos, radot prieku jebkurai dievībai. Tajā laikā īpaši cieņā bija ciedru, vīrakaun mirres sveķi, kurus kopā ar citām vielām izmantoja balzamēšanai. Babilonijā eļļas pievienoja tempļu celtniecības materiāliem. Citronu, ciedru u. c. eļļas izmantoja, lai dezinficētu tempļu telpas. Šīs dabiskās vielas bija vienas no pirmajām tirdzniecības precēm pasaulē un tika augsti novērtētas. Tās bija bagātības simbols un tika uzskatīta kā ļoti vērtīga dāvana. Arābu tirgoņi un jūrasbraucēji veda uz Eiropu kamparu no Ķīnas, kanēli no Indijas, rozes no Sīrijas u. c. Ēteriskās eļļas rituālos izmantoja daudzas reliģijas. Budistu tempļos, arī mūsdienās apsmērē Buddas skulptūru ar sandalkoka eļļu. Romas pāvesti daudzus gadus izmantoja iesvētītu “egli” baznīcas rituālos. Arābu zinātne apvienoja antīkās pasaules un austrumu tautu gudrības, radot Eiropas valstu tautu zināšanu līmeni. Starp VII un XIII gadsimtiem arābu tauta ir devusi pasaulei daudzus slavenus zinātniekus, starp tiem slavenais Avicenna (980-1037 g). Savā dzīvē viņš sarakstīja vairāk kā 100 grāmatas, viena no, tām veltīta rozei. “Rožu eļļa palielina prāta spējas un domāšanas ātrumu.” Rožu eļļas ūdens un citas eksotiskas vielas ieguva lielāku popularitāti Eiropā krusta karagājienu laikā. XIII gs. visā Eiropā bija pazīstami “Arābijas aromāti”. Daudzās aptiekās parādījās ziedu ūdeņi un ēteriskās eļļas. Nedaudz vēlāk parfimērijā sāka izmantot eļļas smaržu sastāvos.

Terminu “aromterapija” radīja 1928. gadā franču ķīmiķis Gattefosse, kurš darbojās privātajā parfimērijas biznesā. Veicot pētījumus, viņš konstatēja, ka daudzas dabiskās ēteriskās eļļas izrāda lielāku iedarbību par sintētiskajām vielām vai atsevišķiem ingredientiem. Aromterapija mūsdienās no Francijas izplatījās uz Angliju un vēlāk pa visu pasauli.

Augu valsts uz zemes ir pastāvējusi daudz agrāk par cilvēkiem un tāpēc augi glabā vairāk informācijas par cilvēka organismu. Ēteriskās eļļas, nonākot cilvēka organisma audu šūnās, liek tām atcerēties, kā tās ir darbojušās, būdamas veselas, un tā rezultātā šūnās atjaunojas pareizas funkcijas.

Kas ir ēteriskās eļļas?

Tās ir smaržīgas, gaisīgas (liesas, atšķirībā no augu eļļām) vielas, kuras iegūst no augu saknēm, lapām, ziediem, sēklām un augļiem. Lielās pilsētās, kur daudz putekļu, augi zied, nezaudējot mitrumu un aromātu. Tas ir tāpēc, ka ēteriskās eļļas “ieskauj” augus, veidojot barjeru, aizsargājot augu no izžūšanas un baktērijām.

Ēteriskās eļļas ir aromātisks šķidrums, sastāvošs no daudziem komponentiem, kuri rada specifisko aromātu. Vienas eļļas sastāvā ir 120-500 dažādu komponentu. Atkarībā no augu kultivācijas vietas to aromāts ir dažāds, piemēram, Itālijas jasmīns, Florences īriss, Marokas roze, utt. Eļļas sastāvs var mainīties atkarībā no tā, kādā dienā ir ievākti augi, pat kurā diennakts laikā. Piemēram, jasmīna ziedus ievāc agri no rīta, pirms saullēkta. Augi šīs eļļas satur ļoti nelielā daudzumā (4% - 0.1%). No 100 kg lavandas var iegūt 2,5 kg eļļas, no 100 kg rožu ziedlapiņām – 0,5 kg. Šī iemesla dēļ naturālās ēteriskās eļļas vienmēr būs dārgas un ne visiem pieejamas. XX gs. ēterisko eļļu koncentrāciju augos sāka pētīt zinātnieki. Pētījumu rezultātā secināja, ka vienkārši izsakoties, eļļas uzkrājas speciālos rezervuāros augu lapās, mizā, ziedos, saknēs, sēklās. Vienkāršs piemērs apliecina eļļu koncentrāciju citrusu augļu mizās. Miziņu izspiežot virs degošas sveces, šķidrums, kas izdalās, uzliesmos. Ēteriskās eļļas aromāts ne vienmēr ir tāds pats kā auga ziedu aromāts. Piemēram, jasmīna eļļas aromāts ir līdzīgs siena smaržai, bet smaržīgās vijolītes aromāts, ir līdzīgs gurķu smaržai.

Mūsdienu aromterapija – ir profilaktisks, ārstniecisks, pilnīgi dabisks līdzeklis, lai uzturētu labu cilvēka psiho - emocionālo un fizisko formu.

Aromāts – tā ir nopietna lieta. Aromāts atgriež labo garastāvokli, tāpat ir spējīgs to sabojāt. Atgriež dzīvesprieku vai izsauc briesmīgas galvas sāpes. Tās ir organisma reakcijas, pasakot priekšā kas individuālajam organismam ir vēlams un kas nē. Īpaši tas jāņem vērā izvēloties dažādas aromātiskas lietas, piemēram, smaržas. Smarža spēj ārstēt, noņemt stresu, uzlabot garastāvokli. Pasaulē šobrīd ir aromterapijas uzplaukums. Tas saistīts ar cilvēku dabisko vēlmi izvairīties lietot sintētiskus preparātus. Ēterisko eļļu lielākā vērtība ir – simtprocentīgs dabiskums, kas neizsauc negatīvus blakus iedarbības procesus lietošanas laikā. Ēterisko eļļu iedarbība dažkārt ir spēcīgāka par sintētisko preparātu iedarbību.

Ievērojot pareizas devas, ēteriskās eļļas nerada negatīvas blakus iedarbības uz organismu, neizsauc alerģiskas reakcijas, neveido pieradumu un nerada sajukumu organismā. Tām piemīt antiseptiska iedarbība un labvēlīgi iedarbojas uz psiho – emocionālo sfēru.

Ēteriskās eļļas ir tīrs dabisks produkts. Dažādu cilvēku reakciju var mēģināt prognozēt tikai vispārēji. Aromterapija ir alternatīva ārstniecības metode ar dabiskiem līdzekļiem, šīs vielas iedarbojas uz cilvēka psihi, jūtām un tāpēc ļoti svarīgi ir pielietot tikai patīkama aromāta eļļas. Pat pati spēcīgākās iedarbības eļļa nedos vēlamo efektu, ja šīs eļļas aromāts nebūs patīkams. Dozēšana arī ir iespējama tikai orientējoša, jo katra cilvēka āda, oža reaģē dažādi. Maziem bērniem ir daudz smalkākas sajūtas nekā veciem cilvēkiem. Gaiša āda ir daudz jūtīgāka par tumšu. Sievietēm prasības ir daudz augstākas nekā vīriešiem. Tāpēc svarīgi ir atrast pareizo devu un aromātu katram individuāli.

Ir atpazītas ļoti daudz ēteriskās eļļa, bet dziednieciskos nolūkos izmanto aptuveni dažus desmitus. Mājas apstākļos ir pietiekoši izmantot komplektu sastāvošu no 12 dažādām ēteriskajām eļļām: anīsa, rožu, salvijas, citronu, ģerānijas, lavandas, kadiķu, piparmētru, rozmarīna, koriandra, dižegles, eikalipta. Aromterapija lieliski palīdz gripas un vīrusu infekciju laikā – profilaksei un saaukstēšanās slimību ārstēšanai. Pētījumi pierāda, ka cilvēki, kas gripas laikā pielieto aromterapiju izārstējas 3 reizes ātrāk. Ar aromātisko vielu palīdzību var veikt depresijas un stresa profilaksi. Tās palēnina cilvēka organisma novecošanās procesus. Dabiskās ēteriskās eļļas izraisa terapeitisku iedarbību uz cilvēka organismu. Sintētiskie preparāti var izsaukt gļotādas iekaisumus, alerģiskas reakcijas. Jāatceras, ka dabiskās ēteriskās eļļas iedarbība ir ļoti stipra un parasti procedūras laikā pietiekoši izmantot 2-3 pilienus. Nevar aizmirst par estētiskajām funkcijām. Telpas gaiss papildinās ar katra iemīļoto aromātu, radot patīkamu atmosfēru. Var nēsāt līdz nelielus eļļas flakoniņus, ja rodas vēlēšanās nedaudz pasmaržot. Dažas eļļas ātri novērš galvas sāpes, mazina diskomforta sajūtu lidojuma laikā, normalizē arteriālo asins spiedienu.

Emulgatori ir vielas, kuras nodrošina labāku eļļu sajaukšanos ar ūdeni: jūras vai vārāmā sāls, vannas putas, salds krējums, graudaugu klijas, piens, kefīrs, jogurts,  augu eļļas, medus. Caur ādas porām paātrināti tiek ievadītas ārstnieciskās vielas un ar ūdens tvaiku palīdzību notiek inhalācijas procedūra.

Pirms uzsāk ēterisko eļļu izmantošanu ārstnieciskos nolūkos, nepieciešams izdarīt proves pārbaudes, vai organismam nav pretējas reakcijas. Uzpilina 1 pilienu eļļu uz salvetes un osta vienas dienas laikā. Nākošajā dienā 1 pilienu eļļas sajauc ar iemīļoto krēmu un ieziež paduses rajonos. Trešajā dienā vannas ūdenim pievieno 1-2 pilienus eļļas un veic 2-3 minūšu ilgu peldi. Ja neveidojas alerģiska reakcija, tad šo eļļu var lietot.

Ieteikumi

 • Iegādājoties eļļas jāpievērš uzmanība etiķetei, uzraksts "pure essential oil" liecina par tīru dabisku produktu. Jāizvairās no eļļām ar uzrakstiem "perfume ol", "plant perfume" vai "fragrant oil".
 • Ēterisko eļļu iedarbība ir daudzkārt spēcīgāka, nekā kaltētu augu iedarbība. Tāpēc tās ir efektīgas nelielos daudzumos.
 • Nepareiza eļļu lietošana var izsaukt apdegumus, alerģiskas reakcijas, galvas sāpes, sliktu dūšu.
 • Pirms ēteriskās eļļas lieto saskarē ar ādu vai gļotādu, nepieciešams sajaukt ar balasta vielu (krēmu, augu eļļu). Balasta viela palīdzēs ēteriskajām eļļām iekļūt organismā. Kā balasta vielas izmanto olīvu, sojas, mandeļu, kukurūzas, saulespuķu, smilšērkšķu, mežrozīšu eļļas.
 • Ja eļļas izmanto aroma lampu veidā, pirmos divus seansu nav vēlams veikt ilgāk par 20 minūtēm.
 • Tiešā saskarē ar ādu var izmantot neatšķaidītas lavandas un tējas koka eļļas. Šīm eļļām piemīt antiseptiska iedarbība. Lavandas eļļu izmanto apdegumu ārstēšanai.
 • Grūtniecības laikā lieto uz pusi samazinātas parastās devas. Jāpievērš uzmanība, ir eļļas, kuras nav ieteicamas lietot grūtniecības laikā. Dažām eļļām piemīt abortīvas īpašības un var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības (piem. bazilika un kadiķa eļļas).
 • Kvalitatīva eļļa ir viendabīgas masas, caurspīdīga, bez nosēdumiem. Uzpilinot 1 pilienu uz baltas papīra lapas, pēc tās izgarošanas nedrīkst palikt taukains plankums. Ir iespējams viegls papīra ietonējums.
 • Eļļu glabāšanas ilgums (izņemot citrusu augu ēteriskās eļļas) ir neierobežots, ja tās glabā tumšā vietā, hermētiski noslēgtā traukā, temperatūrā 0-30 C. Par dažām eļļām (rožu, narcišu u. c.) var teikt līdzīgi, kā par labu vīnu - jo ilgāk glabā, jo labāks tas top.
 • Ja pārdod  kā ēteriskās eļļas šādas eļļas – ābeļu ziedu, ceriņu, persiku, aprikozu, liepas, lotosa, magnolijas, kokosa, mango, banānu, meža zemeņu, dārza zemeņu, kivi, arbūzu, meloņu, gurķu – jāatceras, ka tās nav ēteriskās eļļas, jo šie augi nav pietiekoši lielā daudzumā ēterisko eļļu saturoši un visdrīzāk tā ir sintētiskās eļļas vai augu eļļas.
 • Saaukstēšanās gadījumos inhalācijas palīdzēs efektīgāk par aroma lampām.
 • Izvēloties devu, labāk pielietot eļļas mazākā daudzumā. Nepārdozēt!
** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

396
17. maijā, 2018
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

2234
26. jūnijā, 2017
Library_page_22_baby_cute___www.cute-pictures.blogspot.com_
Ķermenis & veselība

Lēni un mierīgi – tas ir vajadzīgs mums visiem

Piedāvājam Jūsu uzmanībai interviju ar profesoru Francisu McGlonu un kognitīvās neiropsiholoģijas profesoru no Liverpūles Universitātes D...

5157
22. jūlijā, 2016
Library_page_29833-wallup
Ķermenis & veselība

Fakti par smadzenēm, kuri mainīs jūsu dzīvi

Cilvēka smadzenēm piemīt lielākas iespējas, nekā domājam. Tās var trenēt un likt tām strādāt citādāk. Bet tas, savukārt, nosaka to, kāda ...

9660
12. maijā, 2016
Library_page_elena__kassandra__vizerskaya
Ķermenis & veselība

Sava ķermeņa apzināšanās

Man vienmēr ir šķitis, ka mans ķermenis – tas ir kaut kas fizisks un blīvs. It kā es būtu ieslodzīts cietumā – kaut kādā cietā, smagā, ne...

4898
21. aprīlī, 2016
Library_page_03b9505f-1722-47c5-aa15-2649ff8923d5-2060x1236
Ķermenis & veselība

Jūs neesat slimi - jums slāpst

Pirms divpadsmit gadiem medicīnas doktors F. Batmanghelidžs publicēja darbu ar tādu pašu nosaukumu, un sniedza jaunāko informāciju par mi...

5721
20. martā, 2016
Library_page_smiling-young-woman-in-field-1400-1024x668_60
Ķermenis & veselība

Asiņošanas rituāls

Mūsu Rietumu kultūrā tām sievietēm, kuras ir sociāli aktīvas, nav iespējams ievērot menstruāciju tradīcijas. Kamēr daudzās kultūrās sievi...

5358
23. februārī, 2016
Library_page_12539983_10205473801705950_1452946770_n
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

12150
12. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

10219
11. decembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

6115
11. septembrī, 2015
Library_page_moteris-65126891
Ķermenis & veselība

Neslimojošu cilvēku noslēpumi

Ir grūti noticēt, ka tā ir tikai veiksme: daži cilvēki var viegli saaukstēties vai dažkārt ciest no kādām sāpēm, bet šķiet, ka viņi nekad...

8798
2. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

18586
24. martā, 2015
Library_page_527896_339751299452271_2104786987_n
Ķermenis & veselība

Kas patīk un kas nepatīk mūsu smadzenēm?

Kas patīk? 1. Konkrēts mērķis. Tiklīdz Jūs noformulējat sev konkrētu mērķi, uzdevumu – tā tūlīt sākas brīnumi. Atradīsies  līdzekļi, ies...

5956
16. novembrī, 2014
Library_page_sri-lanka
Ķermenis & veselība

Изменяя нейронные связи, мы можем управлять своими эмоциями

Ричард Дэвидсон — выдающийся нейроученый, одним из первых начавший изучать воздействие медитации на человеческий мозг. Это интервью было ...

4549
5. oktobrī, 2014
Library_page_625aba1ad103860de14b49a3849e1ffb
Ķermenis & veselība

Карма мозга: обречены ли мы жить в иллюзии?

Во всех духовных традициях есть представление о том, что наше восприятие реальности искажено. В индуизме и буддизме говорится о «пелене и...

3584
17. augustā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

4737
28. jūlijā, 2014
Library_page_112374348_2714816_eggs_625x415
Ķermenis & veselība

Neizskaidrojamie dabas enerģijas avoti

Vistas pamata nodarbošanās, kā tas visiem zināms ir – dēt olas. Olu čaumala, galvenokārt, sastāv no kalcija. Lai atdotu kalciju nepiecieš...

4628
18. jūlijā, 2014
Library_page_shutterstock_103015151
Ķermenis & veselība

Sazemēšanās – staigāt ar basām kājām, lai uzlabotu veselību?

Dr.Džeims Oskmans (James Oschman) ir eksperts enerģētiskās medicīnas jomā ar Pitsburgas Universitātē iegūtu bakalaura grādu biofizikā un ...

8177
19. aprīlī, 2014
1
Library_page_bxp158163sh
Ķermenis & veselība

Divas medicīnas

Tikai nedaudzi zina, ka Japānā seno, pirmatnējo medicīnu sauc par tradicionālo, tāpēc, ka tā atbilst ārstniecības tradīcijām. Savukārt, m...

4317
18. martā, 2014
Library_page_images
Ķermenis & veselība

Как наши предки спали по два раза за ночь

Как наши предки спали по два раза за ночь и проблема «шока настоящего»

5285
18. janvārī, 2014
Library_page_bath-oil-2510783_1280
Ķermenis & veselība

Dabas noslēpumi: ēteriskās eļļas

No antīkajiem laikiem līdz mūsu dienām ēteriskās eļļas, kuras iegūst dabiskā augu pārstrādes procesā, ir lielā cieņā. Savu nosaukumu šīs ...

5645
2. janvārī, 2012
Library_page_turmeric-2-1024x609
Ķermenis & veselība

Лечебная куркума

Куркума является одной из наиболее распространенных аюрведических специй. Считается, что куркума дарует процветание, так как наделяет эне...

6632
13. janvārī, 2012