Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_images__9_ Square81_10640_554866707896864_2057411988_n

Drēbju pakaramais, kurš daudz iedomājās

 

Bija nakts. Drēbju pakaramais karājās skapī un jutās visnotaļ labi. Viņam bija sakārts virsū ļoti daudz drēbju, un šādos gadījumos drēbju pakaramais vienmēr jutās labi. Jo vairāk drēbju pakaramais turēja, jo labāk viņš jutās. Un attiecīgi otrādi. Vairāk par visu pasaulē drēbju pakaramajam nepatika, ka no viņa drēbes ņēma nost. Taču šādi gadījumi, protams, bija neizbēgami, un līdz ar to drēbju pakaramajam neizbēgami sanāca ciest. Tā drēbju pakaramais dzīvoja – bija ļoti laimīgs, kad tam drēbes kāra virsū un bija dziļi nelaimīgs, kad saimnieks no rīta uzvilka uzkarināto uzvalku.

            Nez, cik ilgi tā tas būtu turpinājies, ja kādu vakaru saimnieks neizņemtu drēbju pakaramo no skapja un neizkārtu to ar visām drēbēm gaitenī pie dzīvokļa durvīm.

            Vispirms drēbju pakaramais jutās dziļi nelaimīgs. Kā nu ne – šoreiz viņam atņēma visu skapi! Tā bija kliedzoša netaisnība! Viņu, kas bija skapim piederošs gluži kā skapja sastāvdaļa, šādi izlikt ārpusē! Kaut kas traks!

            Taču tad drēbju pakaramais paskatījās uz notikušo no otras puses. Protams, bija žēl, ka viņam tika atņemts skapis, bet gaitenis taču bija lielāks! Tagad taču viņš, drēbju pakaramais, ir kļuvis par gaiteņa sastāvdaļu! Hei, tas bija vareni! Drēbju pakaramais atplauka platā smaidā, tik platā, ka saimnieka uzvalka žakete plecos sāka tirkšķināt vīles.   

            „Labvakar!” drēbju pakaramais pēkšņi izdzirdēja kādu sakām, „Priecājos jūs šeit redzēt. Īstenībā esmu pat mazliet noilgojusies pēc citādas sabiedrības.”

            Pieskaitījis sevi pie gaiteņa, drēbju pakaramais joprojām bija labā omā un ļoti pašpārliecināts. Viņš paraudzījās apkārt, taču nevienu runātāju nemanīja. Bija jau arī vakara krēsla, un gaiteņa priekšmetu kontūras bija nedaudz izplūdušas.

            „Kur tu esi?” drēbju pakaramais jautāja, „es esmu par lielu, lai te spēlētu aklās vistiņas. Galu galā man ir citi un svarīgāki uzdevumi!”

            „Esmu te, uz grīdas blakus stenderei. Atpūšos pēc kurpju pucēšanas nodarbībām.”

            Drēbju pakaramais paraudzījās uz grīdu un ieraudzīja melnu zābaku birsti. Tā stāvēja pieslieta pie stenderes blakus kurpēm.

Drēbju pakaramais saviebās. Zābaku birste neizskatījās diez ko tīra. Sakaltuši zābaksmēra gabali bija saķepuši tai starp sariem, turklāt daļa saru bija sākuši krist ārā. Acīmredzot, šī bija veca zābaku birste.

„Klau, birste!” joprojām saviebies, drēbju pakaramais noskurinājās, „es tev neesmu nekāda sabiedrība. Re, gaiteņa otrā galā stāv slota ar gružlāpstiņu, runājies ar tām. Man nav laika, man jāiet sevī, uzvalkā un mētelī!”

„Nu, kad jāiet, tad jāiet”, zābaku birste paraustīja plecus. „Ar slotu un gružlāpstiņu mēs runājamies katru vakaru. Bet tad jau neko. Lai tev jauks naktsmiers!”

Drēbju pakaramais neko neatbildēja. Ies nu te runāt ar tādām!

Gaitenis iegrima naktī.

No rīta drēbju pakaramo gaidīja pavisam nepatīkams pārsteigums. Saimnieks pirms došanās prom noņēma no viņa visas drēbes. Visas! Kaut kas tāds drēbju pakaramā mūža nebija piedzīvots kopš viņa saražošanas brīža. Tas bija ārprāts! Drēbju pakaramais sāka ciest tik gauži, ka nevarēja novaldīt asaras.

„Kas tad nu par pinkšķēšanu?”, atskanēja tā pati balss, kas iepriekšējā vakarā.

Šoreiz drēbju pakaramajam ne prātā nenāca viebties. Bez atņemtajām drēbēm viņš jutās pazemots un iznīcināts. Un nemaz vairs nejutās pārāks par zābaku birsti.

„Visu man noņēma,” drēbju pakaramais šņukstēja, „visu, kas man bija! Man vairs nav nekā!”

„Vai tas kaut ko maina tevi pašā?” zābaku birste jautāja.

„Nu, protams, ka maina! Man vairs nav uzvalka! Man vairs nav mēteļa! Es esmu pliks! Eh, skapī bija labāk, tur vismaz sienas un durvis bija. Te esmu pliks vispārējai apskatei”.

„Paga, draudziņ! Pirmkārt, nekas no tā, ko tev atņēma, tev pašam nepieder. Tev to iedeva tikai paturēt, varbūt palietot. Otrkārt, tu esi par daudz iedomājies. Tu esi radījis par sevi lielu stāstu – ka tu esi drēbju pakaramais, piederošs pie koka mēbelēm, agrāk skapja, bet tagad gaiteņa sastāvdaļa, ka tev ir uzvalks, krekls, mētelis. Īstenībā jau tev no tā nekā nav, ir tikai stāsts. Ir pašam par sevi radīta leģenda. Tev sāp tāpēc, ka tev atņem kaut ko no tevis radītā stāsta, tev atņem tikai kaut ko iedomāti tavu. Tava drēbju pakaramā būtība taču no atņemtā nemainās. Tu esi un paliec drēbju pakaramais neatkarīgi no tā, kur atrodies un cik drēbes ir uz tevis pakārtas. Tāpat kā es esmu zābaku birste neatkarīgi no tā, vai esmu apsmērēta ar krēmu vai nē.”

Drēbju pakaramais joprojām elsoja, taču elsas skanēja arvien klusāk un klusāk. Viņš domāja par zābaku birstes vārdiem un saprata, ka zābaku birstei ir taisnība.

„Kā tu šo gudrību atklāji?” jau nomierinājies jautāja drēbju pakaramais.

„Esmu daudz maisījusies pa cilvēku pasauli un ieraudzījusi, ka vairums cilvēku ir tieši tādi paši drēbju pakaramie, kāds pirms brīža biji tu. Cilvēki uzskata par savu īpašumu to, kas viņiem ir iedots palietot. Bez tam cilvēki rada par sevi ļooooti garus stāstus par to, kas viņi katrs ir pēc pases, pēc reliģiskās vai partijas piederības, pēc statusa sabiedrībā un tā tālāk. Un cilvēki kļūst dusmīgi vai arī ļoti cieš, ja kaut kas no iedomātā stāsta viņiem tiek atņemts vai ja tiek sabojāts, atņemts kaut kas no lietošanā iedotā. Bet cilvēka būtība taču no tā nemainās ne mazākā mērā! Taču cilvēki sevi sasaista nevis ar savu būtību, bet gan ar iedomāto stāstu par sevi. Atceries, nupat tev bija tieši tāpat!”

Drēbju pakaramais piekrītoši pamāja. Viņš bija sapratis. Sapratne viņu bija pamatīgi sašķobījusi, taču pat sašķobīts viņš jutās kā kārtīgs drēbju pakaramais.

Pārradās saimnieks. Nepamanījis drēbju pakaramā sašķobīšanos, viņš pakāra uz tā drēbes, bet – ka tavu nelaimi! – sašķobījies drēbju pakaramais vairs neizturēja to smagumu un saimnieka glaunais uzvalks nogāzās zemē.

„Velns!” dusmās iesaucās saimnieks, „Glaunais uzvalks nu ir netīrs! Un drēbju pakaramais arī beigts, jāmet ārā!”

„He! He! He!” smējās nu jau salūzušais drēbju pakaramais, „Kaut salūzis es nu esmu pats sev saimnieks. Bet tu, saimniek, patiešām esi tikai drēbju pakaramais!”

Protams, ka saimnieks teikto nesadzirdēja. Ja arī sadzirdētu, tāpat nesaprastu.

        

Līdzību pasaka no Ģirta Ančevska grāmatas "Ceļā sastaptās līdzības"

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_flowers-2562079_1280
Attiecības

Mirkļi, kad mīlestība liek tev atvērties

Mīlestība ne vienmēr liek justies droši, jo mīlestība ir tīrs potenciāls un tīra klātbūtne, un tās laikā katra sajūta un impulsa dvesma i...

5198
13. augustā, 2017
Library_page_arm-wrestling-567950_1280_1_
Bērni & vecāki

Konkurence - cilvēku vai zvēru instinkts

Cilvēcības dzīvnieciskā daba “Konkurence ir ielikta mūsu dabā”, dedzīgi iebilst mana sarunu biedrene, “Tas ir instinkts!” Ko lai saku, k...

3638
23. decembrī, 2016
Library_page_love-3315770_1280
Prāts & psiholoģija

10 laimīgu cilvēku ieradumi

“Pat atrodoties visdziļākajā depresijas bedrē, ir iespējams pēc pāris nedēļām pacelties spārnos no laimes – ieviešot mazas, bet svarīgas ...

5124
30. aprīlī, 2018
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

263
1. maijā, 2018
Library_page_woman-972244_1280
Prāts & psiholoģija

Iedvesmas lipīgums, jeb - kas vārdu padara spēcīgu

Kāpēc viens teksts mūs iedvesmo, bet kāds cits nemaz? Kāpēc viena cilvēka runa mūs iedvesmo, bet kāda cita – mūsos nerod atbalsi? Kā atra...

603
12. jūnijā, 2018
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

1968
4. jūnijā, 2018
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

391
17. maijā, 2018
Library_page_earth-2841056_1280
Attiecības

Romantiskās mīlestības lamatas

Ideālu attiecību ilūzija Lielākajai daļai cilvēku, it īpaši tiem, kas uzauguši Rietumos, ir likts domāt, ka tā saucamā romantiskā mīlest...

1601
19. maijā, 2018
Library_page_universe-782697_1280
Darbs ar traumām

Jūsu dzimšanas ietekme uz jūsu dzīvi

Tāpat kā sēklā atrodas auga dzīvības kods, cilvēka dzimšanai ir spēcīga ietekme tā dzīvi. Saskaņā ar transpersonālās psiholoģijas aizsācē...

1566
17. maijā, 2018
Library_page_pregnant-woman-2765593_1280
Bērni & vecāki

Māte

Viņi teica, ka Tu augi manī iekšā. Bet es zināju labāk. Tu biji vēl tuvāk. Mans ķermenis bija Tavs. Tava elpa bija mana elpa. Tava sird...

1250
13. maijā, 2018
Library_page_press-photo-18_mirabai-ceiba-2560x1526
Skaņa & balss

Mirabai Ceiba Rīgā

Mantru dziedājumi dueta Mirabai Ceiba izpildījumā latvijas jogas praktizētājiem jau ir pazīstami, 2014.gada jūnijā Saulgriežu jogas un mū...

598
11. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-05-09_at_22.44.16
Būdisms

Saskaršanās ar dzīvi: Kodo Savaki Rosi mācība, jeb dzen nekam

“Tev nepietiek iztikai? Tad vienkārši nomirsti!... Tu dzīvo, lai strādātu, vai tu strādā, lai dzīvotu?” Mēs publicējam materiālu par nepa...

1765
10. maijā, 2018
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

1524
6. maijā, 2018
Library_page_lion-3099986_1280
Emocijas

Ar bailēm apejies saudzīgi

Ar bailēm apejies saudzīgi. Tās ir radījis nezināmais. Tās ir ceļojušas gaismas gadus, lai tevi atrastu. Nebaidies bailes izjust pilnī...

735
2. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-15_at_18.55.02
Attiecības

Tuvas attiecības kā alķīmija

Dzīve kopā ar kādu, kuru mēs mīlam – ar visiem viņa priekiem un grūtībām – ir viens no pašiem labākajiem garīgās attīstības ceļiem. Bet ī...

1732
26. aprīlī, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-18_at_13.20.24
Apzinatība

Kas ir apzinātība?

1.– Es daudzkart esmu sastapies ar vārdu “Apzinātība” bet neesmu gluži drošs, vai līdz galam izprotu tā nozīmi.– Lai būtu vienkaršāk izpr...

857
16. aprīlī, 2018
Library_page_his-holiness-the-dalai-lama
Būdisms

Dalailamas rīta lūgšana

Tulkots no Nick Polizzi bloga “Svētā zinātne” (Sacred science). Nika mūža darbs ir dokumentālās filmas par dažādiem cilvēku ārstēšanas ve...

1633
7. aprīlī, 2018
Library_page_ball-2585603_1920
Bērni & vecāki

Svarīgi noteikumi saskarsmē ar novecojušiem vecākiem

Agri vai vēlu lielākā daļa no mums saskaras ar problēmu attiecībās ar novecojušiem vecākiem. Visbiežāk cilvēki vienkārši žēlojas cits cit...

2122
2. aprīlī, 2018
Library_page_paint-2985569_1920
Pašizziņas prakses

Saki patiesību

Patiesība vienmēr nāks gaismā. Tu vari to slēpt, vari draudēt, sodīt, pakļaut, mocīt tos, kas ir patiesi, tu vari no tās bēgt, izvairītie...

1430
22. martā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

1715
15. martā, 2018
Library_page_children-1879907_1280
Bērnu psiholoģija

Vecākiem: par pieņemtās “normas” kaitējumu bērnu harmoniskai attīstībai

Fragments no Dimas Zicera jaunās grāmatas “Bieži mēs pat neaizdomājamies par vienu vai otru tēmu, kamēr mūsu dzīvē nerodas kāda konkrēta...

1685
15. martā, 2018
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

1573
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

1685
21. septembrī, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

2233
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

2271
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

1967
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

2042
25. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

2405
19. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

2443
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

2801
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

2596
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

3139
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

3161
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
3301
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U
Zinātne & tehnoloģijas

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

2903
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
2986
9. janvārī, 2017