Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_images__9_ Square81_10640_554866707896864_2057411988_n

Drēbju pakaramais, kurš daudz iedomājās

 

Bija nakts. Drēbju pakaramais karājās skapī un jutās visnotaļ labi. Viņam bija sakārts virsū ļoti daudz drēbju, un šādos gadījumos drēbju pakaramais vienmēr jutās labi. Jo vairāk drēbju pakaramais turēja, jo labāk viņš jutās. Un attiecīgi otrādi. Vairāk par visu pasaulē drēbju pakaramajam nepatika, ka no viņa drēbes ņēma nost. Taču šādi gadījumi, protams, bija neizbēgami, un līdz ar to drēbju pakaramajam neizbēgami sanāca ciest. Tā drēbju pakaramais dzīvoja – bija ļoti laimīgs, kad tam drēbes kāra virsū un bija dziļi nelaimīgs, kad saimnieks no rīta uzvilka uzkarināto uzvalku.

            Nez, cik ilgi tā tas būtu turpinājies, ja kādu vakaru saimnieks neizņemtu drēbju pakaramo no skapja un neizkārtu to ar visām drēbēm gaitenī pie dzīvokļa durvīm.

            Vispirms drēbju pakaramais jutās dziļi nelaimīgs. Kā nu ne – šoreiz viņam atņēma visu skapi! Tā bija kliedzoša netaisnība! Viņu, kas bija skapim piederošs gluži kā skapja sastāvdaļa, šādi izlikt ārpusē! Kaut kas traks!

            Taču tad drēbju pakaramais paskatījās uz notikušo no otras puses. Protams, bija žēl, ka viņam tika atņemts skapis, bet gaitenis taču bija lielāks! Tagad taču viņš, drēbju pakaramais, ir kļuvis par gaiteņa sastāvdaļu! Hei, tas bija vareni! Drēbju pakaramais atplauka platā smaidā, tik platā, ka saimnieka uzvalka žakete plecos sāka tirkšķināt vīles.   

            „Labvakar!” drēbju pakaramais pēkšņi izdzirdēja kādu sakām, „Priecājos jūs šeit redzēt. Īstenībā esmu pat mazliet noilgojusies pēc citādas sabiedrības.”

            Pieskaitījis sevi pie gaiteņa, drēbju pakaramais joprojām bija labā omā un ļoti pašpārliecināts. Viņš paraudzījās apkārt, taču nevienu runātāju nemanīja. Bija jau arī vakara krēsla, un gaiteņa priekšmetu kontūras bija nedaudz izplūdušas.

            „Kur tu esi?” drēbju pakaramais jautāja, „es esmu par lielu, lai te spēlētu aklās vistiņas. Galu galā man ir citi un svarīgāki uzdevumi!”

            „Esmu te, uz grīdas blakus stenderei. Atpūšos pēc kurpju pucēšanas nodarbībām.”

            Drēbju pakaramais paraudzījās uz grīdu un ieraudzīja melnu zābaku birsti. Tā stāvēja pieslieta pie stenderes blakus kurpēm.

Drēbju pakaramais saviebās. Zābaku birste neizskatījās diez ko tīra. Sakaltuši zābaksmēra gabali bija saķepuši tai starp sariem, turklāt daļa saru bija sākuši krist ārā. Acīmredzot, šī bija veca zābaku birste.

„Klau, birste!” joprojām saviebies, drēbju pakaramais noskurinājās, „es tev neesmu nekāda sabiedrība. Re, gaiteņa otrā galā stāv slota ar gružlāpstiņu, runājies ar tām. Man nav laika, man jāiet sevī, uzvalkā un mētelī!”

„Nu, kad jāiet, tad jāiet”, zābaku birste paraustīja plecus. „Ar slotu un gružlāpstiņu mēs runājamies katru vakaru. Bet tad jau neko. Lai tev jauks naktsmiers!”

Drēbju pakaramais neko neatbildēja. Ies nu te runāt ar tādām!

Gaitenis iegrima naktī.

No rīta drēbju pakaramo gaidīja pavisam nepatīkams pārsteigums. Saimnieks pirms došanās prom noņēma no viņa visas drēbes. Visas! Kaut kas tāds drēbju pakaramā mūža nebija piedzīvots kopš viņa saražošanas brīža. Tas bija ārprāts! Drēbju pakaramais sāka ciest tik gauži, ka nevarēja novaldīt asaras.

„Kas tad nu par pinkšķēšanu?”, atskanēja tā pati balss, kas iepriekšējā vakarā.

Šoreiz drēbju pakaramajam ne prātā nenāca viebties. Bez atņemtajām drēbēm viņš jutās pazemots un iznīcināts. Un nemaz vairs nejutās pārāks par zābaku birsti.

„Visu man noņēma,” drēbju pakaramais šņukstēja, „visu, kas man bija! Man vairs nav nekā!”

„Vai tas kaut ko maina tevi pašā?” zābaku birste jautāja.

„Nu, protams, ka maina! Man vairs nav uzvalka! Man vairs nav mēteļa! Es esmu pliks! Eh, skapī bija labāk, tur vismaz sienas un durvis bija. Te esmu pliks vispārējai apskatei”.

„Paga, draudziņ! Pirmkārt, nekas no tā, ko tev atņēma, tev pašam nepieder. Tev to iedeva tikai paturēt, varbūt palietot. Otrkārt, tu esi par daudz iedomājies. Tu esi radījis par sevi lielu stāstu – ka tu esi drēbju pakaramais, piederošs pie koka mēbelēm, agrāk skapja, bet tagad gaiteņa sastāvdaļa, ka tev ir uzvalks, krekls, mētelis. Īstenībā jau tev no tā nekā nav, ir tikai stāsts. Ir pašam par sevi radīta leģenda. Tev sāp tāpēc, ka tev atņem kaut ko no tevis radītā stāsta, tev atņem tikai kaut ko iedomāti tavu. Tava drēbju pakaramā būtība taču no atņemtā nemainās. Tu esi un paliec drēbju pakaramais neatkarīgi no tā, kur atrodies un cik drēbes ir uz tevis pakārtas. Tāpat kā es esmu zābaku birste neatkarīgi no tā, vai esmu apsmērēta ar krēmu vai nē.”

Drēbju pakaramais joprojām elsoja, taču elsas skanēja arvien klusāk un klusāk. Viņš domāja par zābaku birstes vārdiem un saprata, ka zābaku birstei ir taisnība.

„Kā tu šo gudrību atklāji?” jau nomierinājies jautāja drēbju pakaramais.

„Esmu daudz maisījusies pa cilvēku pasauli un ieraudzījusi, ka vairums cilvēku ir tieši tādi paši drēbju pakaramie, kāds pirms brīža biji tu. Cilvēki uzskata par savu īpašumu to, kas viņiem ir iedots palietot. Bez tam cilvēki rada par sevi ļooooti garus stāstus par to, kas viņi katrs ir pēc pases, pēc reliģiskās vai partijas piederības, pēc statusa sabiedrībā un tā tālāk. Un cilvēki kļūst dusmīgi vai arī ļoti cieš, ja kaut kas no iedomātā stāsta viņiem tiek atņemts vai ja tiek sabojāts, atņemts kaut kas no lietošanā iedotā. Bet cilvēka būtība taču no tā nemainās ne mazākā mērā! Taču cilvēki sevi sasaista nevis ar savu būtību, bet gan ar iedomāto stāstu par sevi. Atceries, nupat tev bija tieši tāpat!”

Drēbju pakaramais piekrītoši pamāja. Viņš bija sapratis. Sapratne viņu bija pamatīgi sašķobījusi, taču pat sašķobīts viņš jutās kā kārtīgs drēbju pakaramais.

Pārradās saimnieks. Nepamanījis drēbju pakaramā sašķobīšanos, viņš pakāra uz tā drēbes, bet – ka tavu nelaimi! – sašķobījies drēbju pakaramais vairs neizturēja to smagumu un saimnieka glaunais uzvalks nogāzās zemē.

„Velns!” dusmās iesaucās saimnieks, „Glaunais uzvalks nu ir netīrs! Un drēbju pakaramais arī beigts, jāmet ārā!”

„He! He! He!” smējās nu jau salūzušais drēbju pakaramais, „Kaut salūzis es nu esmu pats sev saimnieks. Bet tu, saimniek, patiešām esi tikai drēbju pakaramais!”

Protams, ka saimnieks teikto nesadzirdēja. Ja arī sadzirdētu, tāpat nesaprastu.

        

Līdzību pasaka no Ģirta Ančevska grāmatas "Ceļā sastaptās līdzības"

Library_page_xolp0kceci_i3
Pašizziņas prakses

Kodo Savaki: Būt vienam veselumam ar visu Visumu

Parastam cilvēkam pāriet vēlme darīt kaut ko, ja neviens neskatās uz to, ko viņš dara. Ja kāds pievērš viņam uzmanību - viņš ir gatavs lē...

976
14. novembrī, 2017
Library_page_6efa9540-0df5-11e7-9759-4d2712afe57f
Prāts & psiholoģija

Septiņi iemesli, lai pamestu savu komforta zonu

“Viss, ko jūs vēlaties, atrodas taipus bailēm”- Džeks Kenfilds   Iedomājieties - jūs pamostaties agri no rīta, izslēdzat skaļo modinātā...

3420
6. novembrī, 2017
Library_page_22894925_10210470810108037_1441053883_n
Ķermenis & veselība

Kā būt harmonijā ar savu ķermeni

Jo vairāk apziņas mēs novirzām mūsu ķermeņa iekšpusē, jo spožāku gaismu sākam izstarot. Jau daudzus gadsimtus cilvēki ir mēģinājuši sasn...

2346
29. oktobrī, 2017
Library_page_ltwiyv9qj9a
Prāts & psiholoģija

Tev esi tu pats - tu tiksi galā

Tas parādās, kad ap tevi notiekošais zaudē jēgu – no pārlieku liela noguruma, aizvainojuma, salauztas sirds, vai vilšanās tuvākajos; kad ...

2247
12. oktobrī, 2017
Library_page_estas_-1__
Skaņa & balss

Intervija ar Estasu Tonne

Jau 11.oktobrī Rīgas Kongresu namā būs festivāla Garavasara mūziķa Estas Tonne koncerts ar domubiedriem Pepe Danca (perkusijas, stabules)...

6405
5. oktobrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-10-04_at_16.00.33
Apzinatība

Pārpilnības likums

Divu nedēļu laikā praktizē sekojošo, un pavēro, kā tas izmainīs tavu dzīvi: ja tev šķiet, ka cilvēki tevi neslavē, nenovērtē, nepalīdz, n...

5867
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

212
4. oktobrī, 2017
Library_page_louisehay20071_large
Prāts & psiholoģija

Luīza Heija: citāti, kas spēj izmainīt tavu dzīvi

Daži no viņas citātiem ir kļuvuši leģendāri,- citi jau ierakstīti psiholoģijas grāmatās, kā paliekošs vēsturisks mantojums, bet citi - at...

3954
28. septembrī, 2017
Library_page_17341034-origpic-541c12
Ķermenis & veselība

Slēptās zināšanas par seksuālo enerģiju

Seksuālā enerģija ir svarīgāka nekā esaм ieraduši domāt. Tas ir spēks, kas var piepildīt un pārpildīt visu ķermeni, garīgi un fiziski. S...

1683
24. septembrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

287
21. septembrī, 2017
Library_page_screen_shot_2017-08-31_at_20.45.40
Attiecības

Varoņa Atklājums

Katrs no mums ir atnācis uz šo Pasauli ar uzdevumu - caur savu pieredzi, mācoties no savām kļūdām, pārvarot bailes un vājuma brīžus, izzi...

897
13. septembrī, 2017
Library_page_pusmuza-krizes-makta-viriesa-sievas-devini-elles-kambari
Prāts & psiholoģija

Nelaimīgs liktenis – cilvēku neizdarītās izvēles sekas

Piedāvājam jums izcilā vācu filozofa un psihologa Ēriha Fromma 30 citātus. Tie ir citāti, kas sniedz atbildes uz pašiem satraucošākajiem ...

5194
11. septembrī, 2017
Library_page_psynasilie1-1280x922
Bērni & vecāki

Rūpju izvarotie

Nesen apciemoju vecākus, atzīmējām Lieldienas. Brīnišķīgi, dzīvi apliecinoši svētki. Gavēņa beigas un, kā vienmēr, galds vai lūzt. Pienā...

4946
2. septembrī, 2017
Library_page_7771285812_21772f2218_b
Pašizziņas prakses

Trīs dzīves likumi

Cilvēkiem būtu jāstāsta stāstus viens otram un jāklausās vienam otru. Katrs cilvēks, kuru jūs satiekat, sniedz jums vērtīgu mācībstundu, ...

2885
20. augustā, 2017
Library_page_5151138
Attiecības

Mirkļi, kad mīlestība liek tev atvērties

Mīlestība ne vienmēr liek justies droši, jo mīlestība ir tīrs potenciāls un tīra klātbūtne, un tās laikā katra sajūta un impulsa dvesma i...

2360
13. augustā, 2017
Library_page_dulas
Emocijas

Mierinājums jaunajiem vecākiem

Tavs bērns izvēlējās tevi – unikālo mammu un tēti, kam piedzimt. Viņš neizvēlējās gudro dakteri, skolotāju vai kaimiņieni, bet tevi.

1324
17. jūlijā, 2017
Library_page_evdomadiaies-erwtikes-provlepseis-zodia-16-5-1-6-h793
Prāts & psiholoģija

Kā sadzirdēt savu aicinājumu

3 veidi, kā atcerēties, kāpēc Tava dvēsele izvēlējās tieši šo dzīvi   “Tu esi šeit ieradies ar noteiktu uzdevumu. Tu esi daļa no visuma...

6777
1. augustā, 2017
Library_page_gara-vasara-_2015_-231
Pašizziņas prakses

Tavas dzīves "restarts"

Būt veselam, dzīvespriecīgam un laimīgam - tā nav ne iedzimta īpatnība, ne "Dieva dāvana". Tāpat šim stāvoklim nav nekādas saistības ar n...

3024
13. jūlijā, 2017
Library_page_monks-in-sunlight-56a0c4953df78cafdaa4d8b4
Ķermenis & veselība

Kad es elpoju, es jūtu savu vienotību ar dzīvi

Parasti mēs nepamanām, kā elpojam, taču bez elpošanas nevarētu nodzīvot ne sekundi. No tā, kā mēs elpojam, ir atkarīgs, cik daudz mūsos i...

948
9. jūlijā, 2017
Library_page_0569f31d6d62baa0248c76ec1f964f01
Prāts & psiholoģija

Līza Burbo: nomainiet vārdu “problēma” ar vārdu “pieredze”

Jums patiešām ir problēmas? Es no sirds ticu, ka mēs izvairītos no liela daudzuma problēmu, ja nebūtu tāda apzīmējuma kā “problēma”. Vār...

2234
2. jūlijā, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

704
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

671
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

593
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

617
25. jūnijā, 2017
Library_page_universe-voie-lactee-
Apzinatība

Rūpējoties par drošību, mēs zaudējam iespēju atvērties

Ja Tu paslēpsi ziedu istabā, lai tam nepiekļūst ne saule, ne jelkāda vēja plūsmiņa, tad, iespējams, Tu domā, ka esi to pasargājis. Taču š...

2256
22. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

941
19. jūnijā, 2017
Library_page_1724173_10153852470578185_7807339200304311790_n
Prāts & psiholoģija

Nulles likums un vēl 19 precīzi Greisas likumi

Natālija Greisa – talantīga psiholoģe un biznesa trenere St.Pēterburgā, savā grāmatā “Greisas likumi” ir noformulējusi veselu rindu likum...

12251
14. jūnijā, 2017
Library_page_vientul
Prāts & psiholoģija

Vientuļās sievietes

Mūsu valstī ir ļoti daudz vientuļu sieviešu. Laulības šķiršana vai attiecību pārtraukšana. Nespēja veidot ilglaicīgas attiecības, vai nev...

9164
7. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

1043
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

1133
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

1328
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

1832
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

1765
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
1907
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1670
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
1615
9. janvārī, 2017