Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
No_picture Square81_pict3624portr_small

Emociju pasaules sarežģītie līkloči un galapunkti

Arvien biežāk pamanām, ka emociju izpausmes sabiedrībā kļūst agresīvākas. Ko darīt ar emocijām, kas pilnā spektrā - no nemanāmām līdz vulkāniskām - ik pa brīdim vibrē ikvienā sabiedrības daļā, no indivīda un sabiedrības pamatšūniņas - ģimenes līdz valdības sēžu zālēm un apjomīgiem sabiedrības slāņiem un grupējumiem?


Emociju kontrole 

Sabiedrībā pieņemtā un no bērnības ieaudzinātā pieklājīgas uzvedības etiķete liek kontrolēt emocijas – tās maskēt un neizrādīt, ar prātu vai afirmācijām “aizmānīt” projām vai vismaz nolikt malā. Nereti cilvēks “norok” emocijas sevī, pat vienatnē neļaujot sev raudāt, dusmoties, izkliegties, vai sev atzīties, ka viņā šādas emocijas vispār ir. Emocijas krājas kā noslēgtā katlā, izvirstot brīdī, kad kāds uzspiež uz sāpīgās “pogas”. Tās tiek uzskatītas par traucēkli, dažkārt neredzot to pozitīvo lomu pat psihoterapeita kabinetā, kur tām vajadzētu būt gan kā izpētes objektam, gan kā darba instrumentam. Nereti nākas dzirdēt:  “Nupat esmu pirmo reizi uzsākusi terapiju. Varbūt ir kāds ieteikums, kā vizītes laikā nonstopā neraudāt? Nespēju parunāt, jo visu laiku jāraud. Rezultātā nepasaku, ko gribēju un laiks aiztek. Varbūt ir kāda metode, kā saņemties un domāt par runājamo, nevis kaukt?”

Bieži ir nācies dzirdēt arī šādus stāstus: “Es pirms n mēnešiem uzsāku terapiju pie psihoterapeita X.Y. Pirmajās reizēs varēju runāt par visu, ko man gribējās, bez pārtraukšanas. Apmēram ceturtajā seansā pēc kādām minūtēm 40 es izplūdu nevaldāmās asarās. Beidzot sāku uzķert sāpīgo pavedienu... Likās, ka tūlīt, tūlīt būs... vārdi paši rindojās mēles galā... dusmas... aizvainojums... tā, it kā tas notiktu šodien... Taču pēc 10 minūtēm vizītei bija jābeidzas, jo aiz duvīm jau gaidīja nākošais klients. Pēc nedēļas, kad ierodos uz nākošo terapijas seansu, biju jau par iepriekšējā reizē uzvirmojušajām emocijām aizmirsusi, un mēs sākam runāt par jaunu tēmu... Un tā katru reizi... Sajūta, ka nekas nerisinās... Neredzēju jēgu tam visam un terapiju pārtraucu.”

Par šādām un līdzīgām situācijām psihoterapijas seansa laikā mans psihoterapijas pasniedzējs Indijā izteicās sekojoši: “Vēders uzšķērsts, skalpelis atstāts atvērtā brūcē un pacients izlaists pa taisno no operāciju zāles uz ielas.” Par manas ētikas likumu Nr.1 ir kļuvis princips: terapijas seansā strādāt ar klientu tik ilgi, cik viņam nepieciešams iesāktā procesa pabeigšanai vai nonākšanai līdz apmierinošam pieturas punktam. Darbs var ilgt pat 3-4 stundas.

Uzvirmojušo un neatlaisto, neintegrēto emociju mutulī klients, apsēdies pie automašīnas stūres, var izraisīt avāriju un ciest tajā pats vai kaitēt citam. Aizgājušam uz darbu, viņam var būt grūtības normāli komunicēt ar darba kolēģiem vai izpildīt savus tiešos darba pienākumus. Viņš var pieņemt pārsteidzīgus, emocionālus lēmumus, kuru pamatā patiesībā bijušas, piemēram, no mātes pirms 35 gadiem pārņemtās dusmas uz tēvu grūtniecības laikā...

Ir labi, ja klients attopas neproduktīvas terapijas riņķa danci pārtraukt! Ne visiem tas izdodas. Taču ir arī gadījumi, kad cilvēki tādās iknedēļas terapijās pavadījuši pat 7 gadus bez pārtraukuma, ar gandrīz identiskām sajūtām, kā augstāk aprakstītajā gadījumā. Terapijas seansos labākajā gadījumā ticis nedaudz “nolaists tvaiks” - izrunāts tikai pats akūtākais, kas “pats pa muti kāpj laukā”. Nereti tikusi apmierināta arī vajadzība pēc socializēšanās vai bērnībā nepiepildītā vēlme pēc uzklausīšanas. Tas dod zināmu komfortu un reizēm ir tiešām vienīgais, ko cilvēks dotajā dzīves brīdī spēj ņemt pretī un izmantot, taču drīzāk savā ziņā līdzinās palliatīvai aprūpei, jo problēmsituāciju lielā vairumā gadījumu tas diemžēl neatrisina.

“Pēc pusgada terapijā pie psihoterapeita X es beidzot sāku kaut ko saprast” saka kliente.Jautāju: “Ko tu es sapratusi?” “To, ka visas manas problēmas dzīvē ir tāpēc, ka māte mani bērnībā nav pietiekoši mīlējusi, ka viņai nekad priekš manis nebija laika.” Bāc! – vainīgais atrasts! “Un kā tu tagad jūties, kad tu satiec savu māti?” – uzdodu nākošo jautājumu. “Nekā! Es pie viņas vienkārši vairs nebraucu...” Runātājas balsī pamanāms vāji slēpta aizvainojuma, spīts, dusmu un falšas uzvaras sajūtas kokteilis. Taču pagaidām piefiksēju šo faktu tikai savā atmiņā: pie tā nāksies atgriezties terapijas procesā. “Tad kāpēc tu esi šeit? Kāda ir tava problēma?” Redzu, kā klientes acīs sariešas asaras, rokas sāk trīcēt, knibinot saņurcīto kabatas lakatiņu. Caur vāji slāpētām elsām izspiežas izmisuma vārdi: “Bet tas taču ir stulbi!... Es nespēju dzīvot ar apziņu, ka es ienīstu savu māti!” Pēc septiņiem nepārtrauktas, regulāras terapijas gadiem sieviete vēl joprojām ienīst savu māti! Un tas nebūt nav unikāls gadījums, izņēmums no normas. Gluži otrādi – terapijas seansi, kuru garumu nosaka pulkstenis, kā arī “apmācības”, kā kontrolēt savas emocijas, Latvijā dominējošajā psihoterapijas praksē ir norma.

Šāda tipa neproduktīvas ilgtermiņa psihoterapijas sakne slēpjas faktā, ka klienta problēmas analīze tikai mentālajā jeb prāta līmenī vien ir nepilnīga situācijas apskate, jo nedod klientam ne pilnīgu, paliekošu emocionālu atvieglojumu, ne garīgo izpratni par situācijas dziļāko jēgu. Emocijas ir cilvēka garīgās būtības, viņa dvēseles svarīga un neatņemama sastāvdaļa, kas ir tikpat reāla un gandrīz tikpat “taustāma”, kā fiziska roka vai kāja. Kā nevar ārstēt ausi, atraujot to no citiem ķermenī notiekošajiem procesiem, tāpat nevar dziedināt cilvēka dvēseli, izraujot no tās konteksta emocijas.

Cilvēka fragmentēšana, apskatot tikai tā atsevišķas sastāvdaļas un ignorējot kontekstu (cilvēka komplekso energoinformatīvo veselumu), ir dominējošās, kļūdaini par tradicionālo sauktās medicīnas viena no rupjākajām kļūdām, kas diemžēl neizpaliek arī psihoterapijā.

Bezjēdzīgi ilgstošajos terapijas procesos pie sākotnējās problēmas mēdz pievienoties vēl virkne citu: piemēram, klienta emocionāla pieķeršanās terapeitam (līdz pat emocionālai atkarībai, seksuālai interesei un fantāzijām) vai arī terapeita nostatīšana tēva/mātes aizvietotāja lomā un no tām izrietoša nespēja neproduktīvo pasākumu pamest, mazvērtības sajūta (“man nekas nesanāk”), bezcerība un depresija (“tas ir tik smagi... man nekad nesanāks... tas nekad nebeigsies... esmu nolemts...”). Ko dara terapeits šādās situācijās?

Ticības zaudēšana jebkādām terapijas metodēm un agresija un dusmas pret psihoterapeitiem “kā sugu” bieži ir cēlonis tam, ka klients atsakās no produktīvas palīdzības meklēšanas vispār. Finansiālais izsīkums vai vismaz sajūta, ka nauda aizplūst kā “melnā caurumā” pieliek jebkādas palīdzības meklējumiem treknu punktu.

Medaļas otra puse

Terapija var ieilgt arī situācijās, kad no terapeita puses izmantoti visi pieejamie paņēmieni cilvēka emocionālai atraisīšanai, taču kaut kādu iemeslu dēļ cilvēks vēl nav garīgi gatavs padziļnātam darbam ar emocijām, vai arī viņa zemapziņa šādam darbam pretojas, jo produktīvs darbs un situācijas atrisināšana liktu mainīt attieksmi un dzīvesveidu, kam cilvēks ir pārlieku pieķēries (piem., uzņemties atbildību par savu dzīvi, kad pierasts to uzkraut citiem, vai sākt mīlēt un rūpēties pašam par sevi, kad daudz komfortāka ir bijusi citu manipulēšana ar savu stāvokli/slimību, tādejādi iegūstot gaidīto uzmanību un enerģiju). Ja cilvēks ir izlēmis savu dzīvi un attieksmi nemainīt (šāds lēmums ne vienmēr ir apzināts, taču jūtīga psihoterapeita uzmanībai tas nevar paiet secen), tad no terapeita puses ētiskāka un produktīvāka ir terapijas darba pārtraukšana, tādejādi atļaujot cilvēkam iziet savas dzīves mācībstundas caur reālām dzīves situācijām un nepiesaistot viņu sev kā klientu.

Kāda ir emociju funkcija? 

Emocijas norāda uz cilvēka energoinformatīvās sistēmas un apziņas stāvokli, uz enerģijas un informācijas cirkulētspēju sistēmā. Sāpīgas emocijas (dusmas, naids, aizvainojums, greizsirdība, skaudība, atriebības vēlme, nemiers, uzbudinājums, aizkaitināmība, raudulība, izmisums utt.) norāda uz “berzi” sistēmā vai atsevišķās tās daļās, gandarījumu un prieku sniedzošas jūtas (laimes sajūta, pateicība, aizrautība, entuziasms, svētlaime, prieks, miera un līdzsvara sajūta utt.) – uz brīvu enerģijas un informācijas cirkulāciju.

Emociju un jūtu lomu var izskaidrot ar vienkāršas līdzības palīdzību: automobīļa panelī mērinstrumenti rāda, ar kādu ātrumu vadītājs brauc, cik vēl atlicis benzīna, cik motorā ir ūdens un eļļas utt. Rādījumi ļauj savlaicīgi novērst trūkumus, nomainīt braukšanas ātrumu un kursu. Emocijas un jūtas mūsu dzīvē pilda tieši šo pašu funkciju, parādot, ar kādu ātrumu mēs virzāmies dzīvē, norādot uz virziena saskaņu vai nesaskaņu ar mūsu dzīves uzdevumu un misiju, enerģijas daudzumu mūsos, attiecību kvalitāti utt. Katra emocija ir saistīta ar informāciju par tās izcelsmes avotu jeb cēloni – disharmonisku domformu vai uzskatu sistēmu un to veidošanās apstākļiem. Tā ir kā rādītājpirksts, kura rādītajam virzienam pareizi izsekojot, iespējams atrast harmoniskāko problēmas likvidēšanas veidu.

Emocijas ir instruments, kas norāda, ka nedzīvojam saskaņā ar Dieva, Dabas un Mīlestības likumiem – objektīviem, nemainīgiem, nepielūdzamiem, pilnīgi neatkarīgiem no mūsu uzskatu sistēmas un viedokļiem par tiem. Sāpīgās emocijas norāda uz “berzi” – mūsu domu, uzskatu sistēmu un rīcības nesaskaņu ar šiem likumiem.

Ja kādā situācijā cilvēks ir “iestrēdzis”, neatrodot tās risinājumu, kas atbilstu garīgajiem likumiem, vai arī sāpīga situācija ir kaut kādu iemeslu dēļ aprāvusies neintegrēta, nepabeigta (nāve, slepkavība, runas spēju pazaudēšana, šoks, bailes izpaust savas emocijas vai viedokli, utt.), tad tai seko līdzīgas situācijas, kuru garīgais mērķis ir dot iespēju pabeigt nepabeigto - atlaist aizvainojumus, piedot, atdot parādus, atgūt mīlestību utt. Šādu situāciju ķēde var pārsniegt pat vairāku fizisko inkarnāciju robežas. Situācijas ārēji var šķist pat ļoti atšķirīgas, taču, apskatot tās secīgi vienu pēc otras, ir samērā viegli ieraudzīt vienojošo motīvu – kādas konkrētas bailes vai fobijas, nespēju pārliecinoši izpaust savu viedokli, turēšanos pie pārliecības “man nav lemts būt kopā ar savu mīļoto cilvēku” vai jebkuras citas nepatiesas, destruktīvas domu formas, bailes no autoritārām personām, no izrēķināšanās utt. Kamēr neizdodas pabeigt nepabeigto, situāciju kamols kopā ar tajās uzkrātajām un jauniegūtajām emocijām veļas kā sniega bumba no kalna, kļūstot arvien lielāks un kā magnēts pievelkot arvien jaunas līdzīgas situācijas.

Emocijas ir “atslēdziņa” durvīm, aiz kurām meklējams problēmsituācijas risinājums. Kamēr cilvēks mētājas emocijās kā laiva bez stūres un bez airiem straujas upes krācēs,  viņš nespēj saredzēt neko citu, kā tikai pašas emocijas. Tikai tad, kad sāpīgās emocijas ir tikušas brīvi izpaustas (terapeita uzdevums ir nodrošināt emociju izpausmei piemērotu, drošu vidi), cilvēks var “pakāpties krastā” un ar mierīgāku apziņu paraudzīties uz konkrētu situāciju no malas, kā arī uz visu situāciju ķēdi no augšas – no augstākās apziņas viedokļa. Pilnīga atbrīvošanās no uzkrātajām emocijām ap problemātisko tēmu ir obligāts priekšnosacījums klienta spējai pašam izjust kontaktu ar savu augstāko apziņu, kura sniedz vispareizākās atbildes uz konkrēto jautājumu. Terapeita galvenais uzdevums ir klientam palīdzēt izveidot šo kontaktu, nevis sniegt viņa rīcības interpretācijas un gatavas atbildes “no grāmatas”. Tikai tad, kad atbildes ir nākušas no klienta paša augstākās apziņas un paustas paša klienta vārdos, tām ir paliekoša vērtība – tās turpinās darboties cilvēka dzīvē pat tad, kad pēc gadiem pats terapijas seanss jau sen no atmiņas būs izgaisis.

Kas notiek, kad klients pēc 50 minūšu garas sarunas, ar vēl virmojošām emocijām tiek izlaists pa psihoterapeita kabineta durvīm? Terapijas “atslēdziņa” tiek nevērīgi izmesta miskastē! Prātīgs autovadītājs nekad neklās braukšanas drošības rādītājiem deķi virsū. Emociju ignorēšana, apspiešana vai kontrole ir deķa likšana virsū automašīnas vadības panelim. Ja terapeits nerada apstākļus produktīvam darbam ar klienta emocijām, tad terapija pārvēršas par bezizmēra stiepjamo gumiju. Kas notiek, ja gumiju nostiepj par stipru, zina pat katrs mazs bērns: kādā brīdī tā nostiepjas līdz pēdējam un pārtrūkst, nodarot stiepējam pēkšņas dzelošas sāpes...

Ilgtermiņā tikpat neproduktīvas var izrādīties metodes, kurās galvenā uzmanība tiek veltīta emociju atlaišanai ar katarses (spilgtas emociju izpausmes un emocionālas izlādēšanās, kurai seko atslābums vai dramatisma samazināšanās) palīdzību, bet tai neseko verbalizācija, kas veicina integrāciju, respektīvi, netiek strādāts ar emociju cēloņiem,– disharmoniskajām domu formām un to radītajām situācijām, kurās sāpīgās emocijas veidojušās, bet nav izpaustas līdz galam un integrētas.  Lielā vairumā gadījumu izpaliek darbs ar augstāko apziņu. Ja pašam psihoterapeitam kontakts ar savu augstāko apziņu nav apzināta ikdienas nepieciešamība, tad visticamāk, ka arī viņa darbā ar klientu šim vitāli svarīgajam elementam netiks pievēsta pienācīga uzmanība.

Stratēģijas sāpīgo emociju nejušanai 

Kad cilvēkam ir ilgstošas, pastāvīgas vai regulāri atkārtojošās emocionālās sāpes un diskomforti, ar kuriem viņš nespēj konstruktīvi tikt galā (resp., nespēj apzināties un likvidēt to reālos pirmcēloņus un apgūt situāciju sniegto garīgo mācībstundu), tad viņš apzināti vai neapzināti izveido vienu vai vairākas uzvedības stratēģijas sāpīgo emociju nejušanai. Tās diemžēl darbojas tāpat, kā analgīns pret galvas sāpēm: kādu laiku tās sniedz vēlamo efektu, taču, malā nobīdīto emociju uzkrājumam palielinoties, ir nepieciešama arvien spēcīgāka “anestēzija”.

Šīs stratēģijas var nosacīti iedalīt četrās grupās:

1) aizbēgšana ārējos apstākļos jeb uzmanības novirzīšana uz ārējo pasauli: perfekcionisms, darbaholisms un “mammaholisms” (manis ieviests termins darbaholisma tipiski sievišķīgās izpausmes veida apzīmēšanai), ieciklēšanās situācijai neatbilstošās lomās, sekss (donžuānisms, “trofeju” kolekcionēšana), elku pielūgšana, pasaules glābšana un/vai “piketēšana”, svešu problēmu risināšana, centieni otru cilvēku mainīt, “Guru tūrisms” (skraidīšana no viena Skolotāja pie otra), aprunāšana, vainas meklēšana citos, iesaistīšanās sacensībās (bizness, izskats, manta…), kompulsīva iepirkšanās jeb šopings (“priekš kam es nopirku šo ziloni ar zalajām strīpām?”), avantūrisms, adrenalīna meklējumi u.c.

2) izvairīšanās no ārēijem apstākļiem jeb anestēzija: garlaicība (cilvēks ar to aizbildinās, kad nevēlas vai nespēj saredzēt un strādāt ar dzīves patreizējā mirkļa piedāvātajām mācību stundām; arī tad, kad nav kontaktā ar Dvēseles izvēlēto dzīves mērķi un uzdevumu šai inkarnācijai – skat. Maikla Ņūtona grāmatas), izredzētības un priviliģētības sajūta (“man pienākas, ka visi ar mani ucinātos...”), necaurlaidīgais optimisms, darbu atbīdīšana uz vēlāku laiku (prokrastinācija), caurlaišanas efekts (emocionālo pārdzīvojumu jēgas neapzināšanās), alkohols, cigaretes un narkotikas, kafija, tēja un emocionālā ēšana (kā kompulsīvi pasākumi un kā rituāli nekā nedarīšanai), datoru un azarta spēles, internets, TV šovi, “ziepju operas” un tml. izklaides, “barošanās” no drāmām (uzmanības novirze uz svešu “biznesu” – kaimiņiem, sabiedrību, politiku, negatīvajām ziņām masu mēdijos), iestigšana domās par pagātni vai nākotni, manipulācijas ar prātu vai loģiku u.c.

3) centieni manipulēt ārējos apstākļus: izdabāšana, glābēja meklēšana (“ja man tikai būtu pietiekoši daudz naudas...”, “ja man būtu augstskolas diploms, tad es varētu...”, “ja man būtu dzīves partneris, tad es varētu būt laimīga...” un tml), cilvēku kontrolēšana, meli, dusmas, spēku cīņas, tiesāšana, greizsirdības izpaušana.

4) fiziskā stāvokļa izmantošana vai manipulācija: uzmanības novirzīšana no emocijām tikai uz tīri fiziskām sāpēm un to medicīniskām (alllopātiskām, ķirurģiskām..) mazināšanas  metodēm.


Gan pēkšņas emocionālās sāpes, gan hroniski emocionālo uzkrājumu slāņi ir spējīgi pilnīgi paralizēt cilvēka dzīvi, darba spējas, domāšanu, sabojāt attiecības ar līdzcilvēkiem. Reizēm it kā garīgs, gaišs, mīļš cilvēks pēkšņi izdara kaut ko pilnīgi negaidītu, savam raksturam it kā neatbilstošu, pārsteidzošu vai pat šokējošu, nomirst ar sirdstrieku vai vēzi, iekļūst autokatastrofā vai pat beidz dzīvi ar pašnāvību... Taču patiesībā nekas nenotiek pēkšņi un bez cēloņa. Šādu gadījumu pamatā ir hroniska savu emociju apspiešana, ignorēšana un nespēja vai nevēlēšanās laicīgi likvidēt problēmas cēloņus. Pastāvīgi un publiski emociju uzplūdi paši par sevi var kalpot kā instrumenti uzmanības piesaistīšanai, žēluma izraisīšanai un apkārtējo manipulācijai, tādejādi praktiski pārvēršoties par enerģētisko vampīrismu. Protams, nebūt ne vienmēr tas ir apzināts vai īstenots ar ļaunu nodomu.

Uzskaitītās stratēģijas sāpīgo emociju nejušanai ir vitāli svarīgs izdzīvošanas instruments tikmēr, kamēr cilvēks nav atradis vienīgo reālo harmonisko risinājumu emociju un to cēloņu likvidēšanai. Ja kāda no stratēģijām cilvēkam tiek mākslīgi atņemta (pārprogrammēšana hipnozē vai bez tās, afirmācijas, kodēšana pret alkoholu un cigaretēm un tml.), nelikvidējot apspiestās un uzkrātās emocijas un to cēloņus, tad viņš vai nu attīsta citu, alternatīvu izdzīvošanas stratēģiju (nereti destruktīvāku par iepriekšējo) vai, palicis bez jebkādas “anestēzijas”, ieslīgst depresijā vai pat atsakās no dzīves.

Jāpiebilst, ka vairākas no uzskaitītām ikdienišķām darbībām (ēšana, iepirkšanās, tējas dzeršana, TV skatīšanās, sērfošana internetā un tml.) uzskatāmas par startēģijām sāpīgo emociju nejušanai tikai tad, kad tās tiek veiktas kompulsīvi, neapzināti, vai kad ir nepārvarama vēlme tās veikt, kaut arī saprāts saka “nē... es to negribu... man tas nav vajadzīgs... man tas kaitēs...” utt.

Emociju apzināšanās un holistiska integrācija 

Emociju integrācija ir diametrāli pretēja emociju kontrolei – tas ir apzināts darbs ar emocijām, izmantojot tās kā norādi uz to cēloņiem.

Emocionālā inteliģence ir prasme godīgi atpazīt savas emocijas un ar tām strādāt, uz visiem laikiem likvidējot to reālos pirmcēloņus, nevis tikai iemācoties emocijas izpaust “politiski pareizā” veidā, saskaņā ar konkrētajā sabiedrībā pieņemtajām uzvedības normām jeb etiķeti.

Likvidējot emociju cēloņus, tiek pārtraukta sāpīgu situāciju un tajās rodošos emociju atražošana, un tad jautājums par emociju kontroli, saprātīgu izpaušanu vai “anestezēšanu” automātiski atkrīt, jo nav vairs pašu sāpīgo emociju, ko kontrolēt, izpaust vai anestezēt. Cilvēka enerģija pārstāj aizplūst “svilpienā” - neproduktīvos darbošanās virzienos, kuru rezultāts ir pretējs vēlamajam. Atvērušies energoinformatīvie kanāli ļauj cilvēkā ieplūst lielākam enerģijas un informācijas daudzumam, atbrīvojot cilvēku no bailēm, atverot viņa sirdi mīlestībai, un ļaujot pievērsties produktīvām, radošām, priekpilnām nodarbēm saskaņā ar savas dzīves misiju.

Kur ir tā sāls?

Lai atrisinātu problēmu, jālikvidē tās cēlonis.

Piloša krāna sekas nevar likvidēt, rāpojot uz ceļiem pa grīdu ar grīdas lupatu rokās: ir jāsalabo krāns! Ja cēloni neredzam – nevaram to likvidēt. Ja cilvēks pieķēries uzskatam, ka ārpus šīs fiziskās dzīves un fiziskā ķermeņa nekas neeksistē, bet reāli viņa problēmas saknes ir citā inkarnācijā vai smalkajos ķermeņos, tad viņš var tikai manipulēt ar fizisko ķermeni, problēmas ārējām izpausmēm vai citiem cilvēkiem, radot īslaicīgu ilūziju, ka problēma ir atrisināta.

Senajās garīgajās mācībās ir ietvertas zināšanas par cilvēka strukturālo daudzdimensionalitāti un apziņas bezgalību. Tās apstiprina arī mūsdienīgi zinātniskie pētījumi un klīniskā prakse, par tām sarakstīts apjomīgs grāmatu klāsts (piem., Cyndi Dale “The Subtle Bodie: An Encyclopedia of Your Energetic Anatomy”, Jay Alfred “Our Invisible Bodies: Scientific Evidence for Subtle Bodies”, Daniel J.Benor, M.D. “Spiritual Healing: Scientific Validation of a Healing Revolution” un daudzas citas), taču daudzi “speciālisti” veselības aprūpes jebkuros līmeņos cenšas izgudrot velosipēdu, vai precīzāk – izjaukt to pa sastāvdaļām, lielāko daļu detaļu izmetot vai vispār nepamanot to eksistenci, atlikumu nosaucot par velosipēdu, un tad mokoties neizpratnē, kāpēc tas vairs lāga nebrauc.  Jau 1993.gadā Winafred Blake Lucas Ph.D. redakcijā ir tikusi izdota autoru kolektīva – profesionālu regresijas terapeitu – veidota grāmata divos biezos sējumos “Regression Therapy: A Handbook for Professionals” (“Regresijas terapija: Rokasgrāmata profesionāļiem”. Lielākā daļa tās autoru kolektīva uzsākusi darbu ar regresijas terapiju pagājušā gadsimta 70-o gadu vidū un beigās, bet divi šī darba pionieri – jau 50-os (Irene Hickman, D.O.) un 60-os (Hazel Denning, Ph.D.) gados. Kāpēc Latvijas profesionāļi par šo tēmu vēl joprojām skeptiski un noraidoši rauc degunus?

Cilvēka bioloģiskā ķermeņa dzīve sākas tajā mirklī, kad savienojas olšūna ar spermatozoīdu, un beidzas, kad tas nomirst (tas pārstāj darboties kā vienots, koordinēts veselums, kaut arī tajā vēl notiek atsevišķi dzīvības procesi). Cilvēka smalkajiem ķermeņiem ir pavisam cits dzīves garums: ēteriskais ķermenis sadaloties apēram triju dienu laikā pēc fiziskā ķermeņa nāves, astrālais jeb emociju ķermenis – deviņās dienās, bet mentālais – četrdesmit dienās, kas pamato vairākās tautās piekoptās tradīcijās šo robežposmu atzīmēšanai, kā arī izskaidro samērā biežo fenomenu, kad aizgājēja tuvinieki vai pat citi cilvēki šajā laika periodā vēl izteikti spēcīgi jūt mirušā cilvēka klātbūtni (atcerēsimies kaut vai jau par klasiku kļuvušo filmu “Spoks”). Savukārt smalkāka līmeņa struktūras – kauzālais, buddiskais un atmiskais ķermenis – ir nemirstīgas. Cilvēka apziņas robežas ir daudz plašākas par vienu inkarnāciju: apziņā paliek ierakstīta informācija no citām dzīvēm jeb inkarnācijām, ietverot visas individualizētās apziņas iemiesošanās matērijā, ieskaitot no cilvēka atšķirīgās dzīvības formās gan uz Zemes, gan citur Visumā.

Psihoterapeitiskais darbs ar pārāk īsu nogriezni no apziņas bezgalības taisnes dramatiski paildzina vai pilnīgi noslēdz ceļu līdz problēmas risinājumam. Problēmsituācijas, kuru saknes meklējamas citās inkarnācjās un kuru atrisināšana potenciāli iespējama 1-2-3 terapijas seansos, pārvēršas par gadiem ilgu terapiju objektu.

Holistiska izpratne par cilvēka uzbūvi, viņa apziņā un ķermenī notiekošajiem procesiem un mijiedarbību ar pasauli ir vitāli svarīga ne tikai terapijas situācijā. Bez holistiskas izpratnes par pasaules un mūsu pašu uzbūvi un to savstarpējo atkarību un mijiedarbību šodien dzīvojam vidē, kurā Mīlestības, Dabas un Dieva likumi vairs nespēlē vadošo lomu, kurā garīgās mācības ir “izkastrētas” un pārveidotas līdz nepazīšanai. Tā sekas - slimības, komplicētas attiecības, konflikti, kari, ekoloģiskā krīze, ekonomiskais sabrukums... Zeļ un plaukst viltus mācības, kas veidotas gan vienkārši kļūdainas, nepilnīgas izpratnes dēļ, gan ar apzinātu nodomu cilvēkus maldināt savtīgu ekonomisku vai politisku interešu dēļ.

Skats uz pasauli caur dubļainu stiklu

Katra sāpīgā, neintegrētā emocija, katra domu forma, kas nav saskaņā ar augstākajiem garīgajiem likumiem, jebkurš fiziskais piesārņojums (neasimilējama pārtika, medikamenti, vides piesārņojums...), kam nav paredzēta vitāla funkcija mūsu organismā, ir kā “korķi” mūsu energoinformatīvajos kanālos, kas neļauj enerģijai un informācijai brīvi cirkulēt. Tie ir kā dubļu pikas uz loga stikla, caur kuru raugāmies uz pasauli. Jo vairāk dubļu, jo fragmentārāka un nepilnīgāka ir pasaules aina, ko redzam aiz loga, un jo mazāk mākam atšķirt melus no patiesības. Tos neatšķirot,  gan mūsu rīcība, gan mēģinājumi risināt šādas rīcības radītās problēmas ir haotiski un destruktīvi. Caur dubļainu stiklu nav iespējams saredzēt, ka zāģējam zaru, uz kura paši sēžam. Redzēt nespējas sekas atspoguļojas mūsu ģimenēs, sabiedrībā, politikā, ekonomikā, ekoloģijā un jebkurās citās dzīves jomās.

Tīra dvēsele – tīrs logs uz pasauli

Jo tīrāks mūsu “logs uz pasauli” visā tās multidimensionālajā daudzslāņainībā no rupjās fiziskās matērijas līdz pat pašām smalkākajām, tikai ar tīru, apgaismotu apziņu uztveramām realitātēm, jo labāk spējam saskatīt cēloņu-seku sakarības visdažādākajās dzīves jomās un sekmīgāk risināt jebkura līmeņa problēmas. Tikai tad no ārējo apstākļu “upuriem” mēs pārvēršamies par apzinātiem savas dzīves veidotājiem.

Ar augstāko apziņu pastāvīgā kontaktā esošs cilvēks vairs nav manipulējams. Augstākā apziņa funkcionē kā “melu detektors”, kas atpazīst jebkuru manipulācijas mēģinājumu un tās motīvus jau pašā tā sākotnē. Cilvēki, kas ne tikai atpazīst manipulācijas, bet arī palīdz citiem tās saskatīt, valdošajām varas kārajām elitēm visos laikos ir bijuši ne tikai nepatīkami, bet pat bīstami, jo tie vienmēr ir apdraudējuši varas struktūru eksistenci un to galvenos varas instrumentus: dezinformējošas programmas, filosofijas un organizētās reliģijas, kas lietotas masu apziņas manipulācijai. Pret šādiem cilvēkiem dažādos laikos vērsušies inkvizīcija,  cenzūra, dažādi specdienesti, vārda brīvību ierobežzojoša likumdošana, šādi cilvēki ir tikuši iznīcināti vai to darbība ir tikusi apstādināta, tos dedzinot sārtos vai citādi nogalinot, ieslogot cietumos vai psihiatriskajās slimnīcās, morāli iznīcinot (novedot līdz depresijai, alkoholismam, pašnāvībām). Šodienas situācija atšķiras ar cilvēku straujas garīgās evolūcijas un ar to saistītās jūtīguma attīstības masveidīgumu: runājam par indgo un kristāliskajiem bērniem, par cilvēcas garīgo atmodu kopumā.

Nevis mākslīgas “kundalīni pacelšanas” un “trešās acs atvēršanas” cilvēkam ir vajadzīgas, bet gan prasme pašam mazgāt savus “logus”. Katrs nomazgāts laukumiņš ļauj ieplūst apziņā vairāk gaismai, pakāpeniski parādot arvien smalkākas, iepriekš neredzētas realitātes un pārvēršot par ikdienas normu arī to, kas iepriekš uzskatīts par “paranormālu” (spēju saredzēt vai citādi sajust smalkās energoinformatīvās struktūras, telepātisko komunikāciju, matērijas ietekmēšanu ar domu, informācijas nolasīšanu no priekšmetiem un telpām, utt.).

Izteikta jušanas spēja kā NORMA

Energoinformatīvo kanālu attīrīšanās dabiskā veidā palielina cilvēka jūtīgumu. Jūtīgums izpaužas visos līmeņos, no fiziskā līdz smalkajiem. Piemēram, ja sākotnēji cilvēks atšķir zaļu krāsu, bet nefiksē niansētus toņus, tad, paplašinoties apziņai un attīstoties jūtīgumam, viņš sāk atšķirt salātu zaļu, sūnu zaļu, olīvu zaļu, jūras zaļu utt., pamazām sākot saskatīt vai sajust krāsas arī smalkāku vibrāciju līmeņos. Šāda līmeņa jūtīgums rada patiesus māksliniekus visās mākslas nozarēs.

Jūtīguma palielināšanās ietver arī spēju izjust citu emocijas, sāpes, domas... Daudzi saka: “Ja es būšu jūtīgāks, tad es vispār šajā pasaulē nevarēšu izdzīvot.” Nespēja tikt galā ar palielināto jūtīgumu var novest līdz vēlmei emocionālo sāpju sajūtu notrulināt ar gaļas vai citu izteikti zemas vibrācijas pārtikas produktu ēšanu, alkoholu, narkotikām. Dzīves nogale alkohola vai narkotiku reibumā un dzīves nobeigums pašnāvībā ir bijis ne viena vien sabiedrībā labi pazīstama jūtīga cilvēka (biežāk tie ir mākslinieki) liktenis nejūtīgā sabiedrībā, neredzot iespēju tajā kaut ko radikāli mainīt...

Taču emocionāla nocietināšanās ved dziļākā purvā. Nejūtīgs cilvēks bez sirdsapziņas pārmetumiem vai pat ar vislab\akajiem nodomiem (bet nejūtības radītā nezināšanā)  nodarīs pāri otram fiziski, emocionāli, mentāli vai garīgi, vai vaidos struktūras un institūcijas un ražos materiālas lietas, kas darīs to pašu - vardarbīgas filmas un datorspēles, ieroči, mūsdienīgā medicīnas sistēma, kas lielā vairumā gadījumu cilvēku sakropļo un noved līdz nāvei, nevis ārstē, izglītības sistēma, kas lauž bērna dvēseli un sniedz masu dezinformācijas un nepilnīgas zināšanas,  pārtikas rūpniecība, kas ražo kaitīgu pārtiku, utt..

Augsta spēja just neļauj palikt vienaldzīgam: sāpes sāp, bet vienlaicīgi tās ir stimuls kaut ko mainīt – disharmonijas vietā radīt harmoniju. Lai kaut ko varētu risināt, jāspēj sajust, kas notiek, kas ir disharmonijas cēloņi un kas ir jāmaina.

Jūtīgums psihoterapeita darbā

Būt jūtīgākam nozīmē arī būt atvērtākam citu cilvēku sāpēm - līdz pat spējai tās izjust savā ķermenī. Psihoterapeita darbā jūtīgumam gan fiziskajā, gan smalkajos līmeņos ir izšķiroša nozīme. Bez jūtīguma viņš ir tikai automātisks iemācītu darbību izpildītājs, nevis klienta reālās situācijas uztvērējs šeit un tagad. Jūtīgums palīdz starp vārdiem saklausīt tās klienta problēmas, kurām klients baidās pat pieskarties. Empātiskā klausīšanās nodrošina iespēju saklausīt smalkākās nianses vārdos un emocijās, atšķirt melus no patiesības. Spēja uztvert inforāciju vēl smalkākos līmeņos var pat parādīt klienta problēmas cēloņus citās inkarnācijās. Man nereti ir bijušas situācijas, kad terapijas seansa laikā, strādājot ar cilvēku individuāli vai grupā, pašas apziņā uzpeld pat pilnīgi skaidras cilvēka tālas pagātnes ainas, kas saistītas ar cilvēka skarto problēmu, un jau pēc dažām minūtēm viņš pats tās verbalizē. Šāda līmeņa jušanas spēja palīdz apjaust problēmas ievirzi un precīzāk atrast problēmas cēloņus, taču jābūt uzmanīgam, lai “neliktu cilvēkam vārdus mutē” vai ar neviļus spiedienu neievirzītu viņu maldīgā gultnē. Terapeitam ir jābūt tikai jūtīga gida un pavadoņa, nevis uzstājīga stūrmaņa lomā.

Bez smalka emocionālā jūtīguma terapeits var autopilotā atsrādāt savas darba stundas, pieņemot vairākus klientus dienā, taču tam agri vai vēlu seko izdegšanas sindroms. Pie tā var novest  neprasme regulēt pieslēgšanās-atslēgšanās mehānismu klienta emocijām: notiek vai nu pārlieku liela piesaiste klienta emocijām, kas var iziet arī ārpus terapijas seansa robežām, un kas ietekmē personīgo komfortu , vai arī klienta emociju ignorēšana vispār, kas noved pie nekvalitatīvi padarīta darba, kas ilgtermiņā var nedot gandarījuma sajūtu un novest pie depresijas. Savukārt neprasme ieklausīties pašam savās vajadzībās un savlaicīgi tās respektēt un apmierināt draud ar enerģijas izsīkumu, kam var sekot nepatika pret savu darbu un klientiem, un pat agresija.

Terapeita jūtīguma trūkums var radīt situācijas, kad terapeits projicē savas problēmas uz klientu. Paša nepadarītais darbs ar sevi var neļaut sajust robežu, kur ir klienta problēma, un kur sākas paša terapeita neatrisinātā problēma.

Emociju relīze un integrācija – saskaņas  atgūšana ar dievišķās harmonijas likumiem

Fizisko slimību un emocionāli-psiholoģisko problēmu cēloņi var tikt atrasti, izmantojot to fiziskos  simptomus (sāpes, tirpšanu, smagumu utt.) un emocijas (dusmas, aizvainojumu utt.) kā vārtus uz zemapziņu. Fiziskie un emocionālie simptomi ir tiešā kontaktā ar informācijas izkropļojumiem - disharmoniskām domu formām, vārdiem rīcību un to radītām emocijām, kas bieži paliek apspiestas un neizpaustas - un to veidotajiem bio-enerģētiskās plūsmas pārrāvumiem personas energo-informatīvajā laukā. Reālas atveseļošanās ķīla ir zemapziņā ieslēgto emociju un izjūtu izvešana apziņas līmenī, tādējādi ļaujot cilvēkam apzināties ar attiecīgo notikumu saistīto dzīves mācību stundu un harmonizēt savas domas, attieksmi, vārdus un rīcību. Tā rezultātā notiek atbrīvošanās no enerģētiskā bloka un dabiskās enerģijas plūsmas atjaunošanās. Savienojot emocionāli-psiholoģisko darbu ar veselīgām izmaiņām dzīves veidā un uzturā saskaņā ar Dabiskās higiēnas principiem (Dabas un Dieva likumiem), organismam tiek sniegta iespēja atveseļoties netraucēti, pilnīgi dabiskā veidā.

Terapeitiskais dialogs tiek veikts, klientam atrodoties vieglā transa stāvoklī (bez tā zemapziņas aizsargmehānism liedz piekļūt slimības psiho-emocionālajām saknēm), kas sniedz spēju izjust sevi vienlaicīgi divās realitātēs: 1) tagadnē, skaidri izjūtot un apzinoties atrašanos terapijas telpā un pilnīgi kontrolējot situāciju un 2) pagātnē – jaunībā, bērnībā, zīdaiņa vecumā, piedzimšanas brīdī, prenatālajā periodā, ieņemšanas brīdī, iepriekšējās dzīvēs un pat periodos starp inkarnācijām. Seanss sākas ar fiziskā ķermeņa detalizētu izjušanu un ieiešanu dziļas relaksācijas stāvoklī. Tad tiek apzinātas vietas fiziskajā ķermenī, kas ar kaut kādām diskomfortām sajūtām – sāpēm, duršanos, tirpoņu, spiedienu, smagumu, aukstumu, dedzināšanu un tml. – atšķiras no sajūtām visā pārējā ķermenī. Nākošais solis ir saruna ar to fiisko sajūtu, kas pievērš uzmanību visvairāk: tiek atrasta emocija, kas saistās ar fizisko diskomfortu, un nesenākā situācija, kad šāds emocionālais stāvoklis ir ticis izjusts. Nepieciešamības gadījumā notiek ceļojums pagātnē, sekojot problēmsituācijas vienojošajai tēmai.

Drošā vidē terapijas kontekstā klients it kā no jauna izdzīvo ar slimību vai problēmsituāciju saistītos notikumus, izjūtot ar tiem saistītās emocijas, fiziskās sāpes, smaržas, garšas, vizualizējot situācijas detaļas, atpazīstot cilvēkus utt. Redzējuma un sajūtu verbalizācija un emociju izpaušana viņam palīdz atbrīvoties no zemapziņā apspiestā materiāla, kas kalpojis kā magnēts sāpīgu situāciju pievilkšanai dzīvē atkal un atkal. Rezultātā notiek senās un šodienas pieredzes integrācijai vienotā veselumā, palīdzot cilvēkam saskatīt cēloņu-seku sakarības. Apzināti veidotais kontakts ar augstāko apziņu sniedz izpratni par šīs sakarības noteicošajiem garīgajiem likumiem, kā arī palīdz saskatīt harmoniskus ceļus un risinājumus turpmākai dzīvei saskaņā ar Dieva, Dabas un Mīlestības likumiem. Atšķirībā no daudzām citām psihoterapijas metodēm, šādi veidota dialoga specifiskā īpatnība ir tā, ka tas dod iespēju cilvēka būtības integrācijai visos līmeņos (fiziskajā, emocionālajā, mentālajā un garīgajā) un to saiknes atjaunošanai ar Visumu, kā arī tiek ņemta vērā cilvēka apziņas bezgalība laikā un telpā. Tas būtiski saīsina problēmas atrisināšanai nepieciešamā terapijas procesa ilgumu.

Sāpīgo emociju cēloņu daudzveidība

Sāpīgo emociju cēloņi var atrasties dažādos cilvēka energoinformatīvās sistēmas līmeņos un nemirstīgās apziņas eksistences periodos. Ja bērnībā bijusi disfunkcionāla ģimene, miruši vecāki, māte un tēvs dzēruši, bērns nav audzināts utt., tad atrast viņa emociju cēloņus nav grūti, jo tie ir “hrestomātiski” un acīmredami...

Ja emociju rašanos ietekmē citās inkarnācijās iegūtas traumas un uzskatu sistēmas, mātes puncī pavadītais laiks, piedzimšanas pieredze, vai gluži pretēji - ar augstu garīgumu saistītais jūtīgums un empātija, tad emociju īstais cēlonis vairs nav tik viegli atpazīstams un izprotams, un nepieciešamības gadījumā likvidējams. Vēl vairāk situāciju sarežģī stāvokļi, par kuriem Latvijas psiholoģijas, psihoterapijas un psihiatrijas profesionāļu aprindās vispār nerunā, bet kuri ir reāli, cilvēces vēsturē jau sen apzināti un ārzemju praksē profesionāli atzīti – piem., apsēstības stāvokļi (angl. spirit posession). Apsēstība ir situācija, kad varu un kontroli pār dzīva cilvēka apziņu un rīcību daļēji vai pilnīgi pārņēmis fiziski miruša cilvēka gars, vai pat kāda būtne no smalkajām pasaulēm (Dr. Edith Fiore “The Unquiet Dead: A Psychologist Treas Spirit Posession”, William J. Baldwin “Healing Lost Souls: Releasing Unwanted Spirits from Your Energy Body”, Louise Ireland-Frey “Freeing the Captives: The Emerging Therapy of Treating Spirit Attachment”,  Samuel Sagan M.D.“Entity Possession: Freeing the Energy Body of Negative Influences”,  Shakuntala Modi “Remarkable Healings: A Psychiatrist Discovers Unsuspected Roots of Mental and Physical Illness” u.c.).

Vakcinācija un emocijas

Cits variants: cilvēks jau kopš dzimšanas regulāri vakcinēts, to sastāvā esošās kaitīgās vielas (t.sk. dzīvsudraba un alumīnija savienojumi) uzkrājušās organismā un traumē nervu sistēmu, izpaužoties kā visdažādāko veidu un intensitātes neiroloģiskas problēmas un autisma spektra traucējumi (tai skaitā UDS/UDHS), atpalicība mācībās u.c., ko pavada komplicētas emocionālās izpausmes, parādās tieksme uz narkotikām, vardarbību utt. Daudzos avotos, ieskaitot pašas vakcīnu instukcijas, ir norādīts uz faktu, ka vakcinācija var izraisīt plaša spektra neiroloģiskos traucējumus. Harris Coulter grāmatā  “Vaccination, Social Violence, and Criminality: The Medical Assault on the American Brain”  skaidro, kahiperaktivitātei, bērnu nespējai mācīties uzmanības koncentrācijas trūkuma dēļ, disleksijai un disgrafijai, un pat vardarbīgu noziegumu uzliesmojumiem cēlonis var būt saistīts ar smadzeņu vadības un kontroles mehānismu bojājumiem, kas radušies vakcinācijas rezultātā, un konkrēti ar postencefalītisko sindromu – hronisku, lēni norisošu galvas smadzeņu iekaisumu, kādu, pirmkārt, rada vakcīna pret masalām.

Bērnu nosauc par slinku, nepieklājīgu, slikti audzinātu, atpalikušu, defektīvu vai pat slimu, un nereti mēģina no viņa atkratīties vai viņu “labot”, nosūtot viņu uz korekcijas klasi vai speciālo skolu, jo nevienam nav nojausmas, kur ir viņa problēmas patiesais cēlonis. Kādas sekas šāda attieksme pret bērnu var atstāt uz viņa pieaugušā cilvēka mūžu?

Darbam ar šādiem bērniem un vēlāk pieaugušajiem pielieto koriģējošas, audzinošas, disciplināras, administratīvas un/vai medicīniskas metodes (medikamentus), un gala rezultātā, atkarībā no cilvēka vecuma un viņa nodarījumu un uzvedības bīstamības un rakstura, arī ārstēšanu psihiatriskajā slimnīca vai “pāraudzināšanu” cietumā. Taču nereti galvenais, kas šādos gadījumos ir nepieciešams, ir organisma attīrīšana no ar vakcīnām ievadītajām kaitīgajām vielām, kas hroniski kairina viņa nervu sistēmu un tai sekojoša psiholoģiskā rehabilitācija.

Pārtika un emocijas

Organisma attīrīšanas nepieciešamība attiecas arī uz situācijām, kad organisms ir piesārņots ar kaitīgām vielām (lpatiesībā lēnas iedarbības indēm), kas uzņemtas ar neveselīgu pārtiku vai kas veidojušās pašā organismā nepareizas pārtikas produktu kombinēšanas (piemēram, cieti saturoši produkti – kartupeļi, miltu izstrādājumi – kopā ar gaļu, vai augļu ēšana pa virsu “kārtīgai” maltītei) vai gremošanas traucējumu rezultātā. Piesārņotā vide organismā maina pH līmeni, ietekmējot gan cilvēka emocionālo, gan veselības stāvokli: ne velti mēs sakām, ka cilvēkam ir “skābs ģīmis”, un nebrīnāmies, ka cilvēks ar hroniski “skābu ģīmi” gala rezultātā sāk fiziski smagi slimot.  Nomainot uzturu (kaut vai tikai izslēdzot balto miltu un cukurotos produktus), ir iespējams novērot radikālas pārmaiņas cilvēka, un, jo īpaši, maza bērna uzvedībā un veselībā jau pēc nedēļas vai divām. Pamēģiniet to ar bērnu ar uzvedības un uzmanības noturības traucējumiem!

Cilvēka apetīte norāda uz viņa ķermeņa un dvēseles stāvokli. Neveselīga kāre pēc pārtikas norāda uz vēlmi emocionāli justies labāk vai mainīt enerģijas līmeni: cilvēks vēlas justies mierīgāks, apmierinātāks, drošāks, pārliecinātāks, mazāk dusmīgs vai bailīgs... Liekais svars var norādīt uz garīgās dzīves bremzēšanos, sava potenciāla neapzināšanos vai nerealizēšanu, vai daudzām citām emocionālām problēmām. Tas kalpo kā aizsargbuferis pret šķietamo apdraudējumu. Apetīti iespējams atveseļot, veicot darbu emocionālajā, mentālajā un garīgajā līmenī (Doreen Virtue “Constant Craving” un “The Yo-Yo Diet Syndrome”).

Kas notiek ar klientu, kura psihoterapeits meklē problēmas cēloņus pavisam citā “lauciņā”, nekā tajā, kur tie reāli atrodas?

Visticamāk, viņš pārvēršas par “ilgtermiņa psihoterapijas gadījumu (ne mazāk par gadu, t.i. vismaz 40 vizītes)” (tādas terapijas apraksts ir obligātā prasība sertifikācijai ārstu psihoterapeitu speciālitātē; LPTA sertifikācijas nolikums) – līdz brīdim, kamēr viņam šis statuss apniks un viņš sameklēs patiesi jūtīgu, daudz plašāk izglītotu speciālistu - spējīgu strādāt holistiski, bez laika ierobežojumiem attiecībā uz terapijas seansa ilgumu un ar pasaules uzskatu tālu ārpus šauri materiālistiskās pasaules uztveres rāmjiem un medicīniskajām dogmām.

Emociju cēloņi un izglītības iestādes

Bērnudārzos un skolās parasti neviens aprakstīto plašo emociju veidošanās cēloņu spektru līdz galam neatpazīst un līdz ar to arī nespēj bērnam palīdzēt tos likvidēt. Emocijas uzkrājas, sākot traucēt mācībās, novedot pie disharmoniskas uzvedības, gala rezultātā radot arī fiziskas slimības. Veltīgos pūliņos problēmbērnus kontrolēt un disciplinēt, nelikvidējot pašu problēmas sakni, bezjēdzīgi tiek iztērēti skolotāju un vecāku laiks un enerģija. Bērns tiek nolemts emocionālai lejupslīdei. Neziņas un bezpalīdzības rezultātā lietot sāktie medikamenti noved bērnus līdz narkotiku atkarībām, deprasijām vai pat vēl bēdīgākām sekām. Sakropļotas tiek veselu ģimeņu dzīves, dezorganizēta un sagrauta tiek skolas vide, padarot to par nepieņemamu un bīstamu gan traumu un problēmu skartajiem, gan veselajiem bērniem. Bet “cīņa ar vējdzirnavām” turpinās, kaut arī risinājumi ir rokas sniedziena attālumā un nereti pat neko nemaksā...

Nepieciešamas izmaiņas izglītības saturā

Ja mēs nopērkam komplicētu virtuves kombainu, pirms tā lietošanas mēs  izstudējam pievenoto instrukciju. Cilvēks ir daudz sarežģītāka sistēma par virtuves kombainu! Viņš jau piedzimst ar “lietošanas instrukciju” – pie tam tā darbojas automātiski (piem., zīdainis meklē mātes pupu,  lai zīstu pienu, nevis rāpo uz ledusskapi pēc cepeša; organisma saindēšanās gadījumā ķermenis reaģē ar vemšanu vai caureju, lai atbrīvotos no indes; slimības gadījumā pazūd apetīte un parādās vēlme vairāk gulēt, lai ietaupītu enerģiju attīrīšanās un atveseļošanās procesam, utt.). Radītājs katrā savā radījumā, katrā dzīvā būtnē ir ielicis fenomenālu inteliģenci, kas ļauj būtnei atrasties harmonjā ar sevi un apkārtējo pasauli, atrast tai vispiemērotāko pārtiku un instinktīvi piemērot atbilstošu barošanās un uzvedības veidu situācijās, kad zaudēts iekšējais vai ārējais līdzsvars. Cilvēks dabā ir vienīgā būtne, kas pamanījusies iet pretēji Dabas noteiktajiem likumiem. Taču arī šajā likumdošanā eksistē princips “likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības” - katra mūsu izvēle, darbība, organismā ievadītā substance vai nu veicina fizisko, emocionālo, mentālo un garīgo veselību, vai rada slimību - vidusceļa nav. Šķietamie “zelta vidusceļi” ir tikai mūsu iztēlē: pateicoties “dubļainajiem stikliem” mūsu apziņā, mēs neredzam patiesās cēloņu-seku sakarības un kontekstu, un tādēļ izdomājam paši savu – diemžēl kļūdainu.

Kā izmantot savu emociju sniegto informāciju, būtu jāzina katram cilvēkam. Zināšanas par to jāapgūst jau no bērnudārza un pamatskolas, rotaļu un vienkāršu vingrinājumu veidā, novērojot sevi un apkārtējos. Savukārt veselīgas dzīves pamatu apguve  sākas, jau atrodoties mātes vēderā caur mātes uzturu un rīcību, bet vēlāk - caur mātes pienu, katru ēdiena karotīti, vecāku piemēru...

Patreizējo ar veselību saistīto mācību programu saturā no pamatskolas līdz pat augstskolām pietrūkst vitāli svarīga informācija par veselību noteicošajiem faktoriem un veselības uzturēšanas un atjaunošanas metodēm, un ir daudz dezinformācijas, kas balstās uz šauri materiālistiskiem pasaules uzskatiem un kas kultivē neveselīgu dzīves veidu un atbildības novelšanu par savu veselību un emocionālo līdzsvaru uz dažādu jomu veselības aprūpes speciālistu – mediķu, psihologu, psihoterapeitu un psihiatru pleciem. Savukārt pēdējo nekompetence cilvēka fiziskās un energo-informatīvās sistēmas uzbūves un darbības jautājumos var izrādīties ne tikai neproduktīva, bet pat bīstama gan pacienta un klienta, gan apkārtējo cilvēku drošībai, un... pat kā bumerangs atgriezties atpakaļ pie paša speciālista.

Par bumerangiem, atslēgām un simboliem

Pirms gadiem astoņiem piedalījos pazīstamas Maskavas psihoterapeites vadītā seminārā. Bija oktobris. Sestdienas rītā (seminārā otrajā dienā) bija negaidīti uzsnidzis pirmais sniegs, īpaši pārsteidzot tam nesagatavotos autovadītājus. Divas semināra dalībnieces (māsas) ieradās uz semināru ar pusstundas nokavēšanos. Kavēšanās cēlonis bija uz Jūrmalas šosejas nostopētās automašīnas ietriekšanās ceļa apmalē. Māsas tika cauri ar manāmu izbīli un nokļuva līdz semināram ar nākošo nostopēto automašīnu, taču viņu satraukums nebija mazinājies un viņas uzdeva semināra vadītājai jautājumu: “Kā mums šobrīd vajadzētu rīkoties šajā situācijā? Ko tā mums mēģina parādīt”. “Bet jūs taču esat dzīvas un veselas!” vadītāja mēģināja atrunāties un turpināt semināru, it kā nekas nebūtu noticis. Izjūtot māsu iekšējo stāvokli un patieso vēlmi pēc dziļākas atbildes, es tomēr neizturēju, neizteikusi alternatīvu viedokli: “Avārija kaut kādā veidā atspoguļo to, kas notiek jūsu dzīvē, kā jūs “braucat” pa savu dzīves ceļu. Varbūt braucat pa “slidenu ceļu”, un šī avārija ar mēreno izbīli ir savlaicīgs brīdinājums par to?”

Semināra vadītājas neapmierinātība ar manis teikto spraucās laukā pa visām vīlēm, bet māsas jau tieši un neatvairāmi pieprasīja no vadītājas konkrētu un taustāmu situācijas risinājumu. Rezultātā no četriem krēsliem tika izveidots “automobīlis” un saorganizēti grupas dalībnieki šīs situācijas lomu izspēlei. Man šī situācijas izspēle izskatījās pēc taustīšanās pa miglu... Bezrezultāta darbošanās jau kļuva groteska, un kādam no grupas dalībniekiem ienāc prātā uzaicināt pašu grupas vadītāju iesēdināt “automobīlī” un izspēlēt spēlīti vēlreiz, cerībā tomēr nonākt pie produktīva rezultāta.   Caur neveiklu smiekliņu vadītāja mēģināja atrunāties: “Pirmdien Vadims [puisis improvizētā automobīļa vadītāja lomā; vārds izdomāts] mani reāli vedīs uz lidostu – priekš kam mums šo situāciju izspēlēt?”

Divas dienas pēc semināra uzzināju par šī gadījuma noslēgumu: pirmdien pa ceļam uz lidostu Vadima automašīna iekļuva vieglā avārijā, un semināra vadītāja salauza... atslēgas kaulu!

Nobeigums

Ja šodienas skolotājam, politiķim, psihoterapeitam vai jebkuram ar cilvēkiem strādājošam profesionālim nav pareizo, izglītošanās procesā un/vai intuitīvi, garīgās izaugsmes rezultātā iegūto “atslēgu” sava darba patiesi kvalitatīvai veikšanai, viņš atražo vecās problēmas, napalīdzot virzīt sabiedrības evolūciju uz augšu. Emociju apzināšanās un integrācija (garīgais darbs ar sevi) ir ceļš gan pie vieduma, gan arī pie atbrīvošanās no bailēm tajā dalīties. Sabiedrības šodiena un nākotne ir atkarīga no sabiedrības veselības – no katra sabiedrības locekļa spējas dzīvot saskaņā ar Dabas, Dieva un Mīlestības likumiem.

Senā pagātnē par cilvēciski pārskatāma izmēra cilvēku kopienas veselību, tai skaitā arī emocionālo un garīgo veselību, tās saglabāšanu un atjaunošanu, bija atbildīgi un praktiski rūpējās šamaņi un ar viedumu apveltīti cilšu vecākie. Jebkādas novirzes indivīda un kopienas enrgoinformatīvajā laukā tika savlaicīgi diagnosticētas un likvidētas, nereti likvidēšanas procesā iesaistoties visiem kopienas pieaugušajiem locekļiem. Jaunā paaudze tika audzināta un izglītota tā, lai veidotu Dieva un Dabas likumus pārzinošus, jūtīgus, sociālu atbildīgus kopienas locekļus, tādejādi ciltis miljoniem gadu dzīvoja.saskaņā – bez iekšējiem konfliktiem un nesaskaņām cilšu starpā, bez kariem un vidi iznīcinošām darbībām (Steve Taylor,  “The Fall: The Insanity of the Ego in Human History and the Dawning of A New Era”).

Šodienas Veselība Ministrija ir pārsvarā slimību menedžmenta ministrija, ar niecīgu aktivitāšu daļu, kas paredzētas slimību profilaksei un veselīgam dzīves veidam.  Arī šajā necīgajā daļā ir daudz atkāpju no patiesības – piem., vakcinācija (organisma piesārņošana ar kaitīgām vielām un cilvēku apzināta pakļaušana saslmšanas riskam) tiek nosaukta par efektīvāko infekcijas slimību profilakses pasākumu,  šūnu barošanai absolūti neizmantojamas pārtikas nosaukšana par veselīgu uzturu, u.c.. Izpratne par individuālo un kolektīvo garīgo veselību ir ļoti šaura, jo izslēdz apziņas transpersonālos aspektus (transpersonālā psiholoģija Latvjā vēl ir “zīdaiņa autiņos”).  Indivīdu un sabedrības garīgās veselības problēmas bieži vispār netiek diagnosticētas vai netiek pietiekami novērtētas un adekvāti, saskaņā ar senajām garīgajām zināšanām, pamatotām ar jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem risinātas. Sabiedrības kolektīvās emocionālās un garīgās veselības uzturēšana un atjaunošana to patiesi holistiskā izpratnē vispār nav VM kompetencē.  Kurp ejam?

Library_page_bcf1358808ef60e07745025dcd7f0141
Ķermenis & veselība

Kā elpošanas ritms ietekmē atmiņu un bailes

Ziemeļrietumu medicīnas universitātes zinātnieki pirmo reizi ir atklājuši, ka elpošanas ritms cilvēka smadzenēs rada elektrisku aktivitāt...

1149
21. martā, 2017
Library_page_____________
Apzinatība

Ieklausieties noslēpumainajā

Ieklausieties noslēpumainajā; nenoliedziet to. Nesteidzieties apgalvot, ka tas nepastāv. Visi apziņas cilvēki, kuri staigājuši pa Zemi, t...

828
16. martā, 2017
Library_page_img_2593
Garīgas terapījas

Ja jums paveiksies un būs īstais laiks...

Ja jums paveiksies, jūs paliksiet vieni. Pavisam vieni, kad blakus nebūs neviena, un nāksies meklēt atbalstu zemē un sevī. Ja jums pavei...

12157
9. martā, 2017
Library_page_141dad8ab643b2d4
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

2121
28. februārī, 2017
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

7563
14. februārī, 2017
Library_page_16003233_1343779362362175_865231201206951289_n
Apzinatība

Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību

Tev jāatjauno aizmirstā sajūtu valoda. Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību. Kad tu ēd, mēģini ēst savādāk. Pacenties at...

2044
5. februārī, 2017
Library_page_dzidukrisnamurti-normunds-astra

Meditācija nav domu kontrolēšana

Meditācija nav sekošana kādai sistēmai, tā nav atkārtošana un imitēšana. Meditācija nav koncentrācija. Tas ir viens no iemīļotākajiem dažu..

3594
14. jūlijā, 2015
Library_page_fa-qi-1024x654
Darbs ar enerģiju

Энергия ци и «пространственная сила» в тайцзицюань

Вопрос: Расскажите, пожалуйста, что такое мастерство использования энергии-ци в тайцзицюань? Ответ: Во время практики тайцзицюань дейс...

219
28. janvārī, 2017
Library_page_8bfc1e247311445fb5af003a630b20a1
Bērnu psiholoģija

Kā domā bērni

Es neesmu psihologs, un zemāk uzrakstītais ir vienkārši mana vīzija. Tā nav teorija, es nevaru to aizstāvēt, un neko par to neesmu lasīju...

3519
17. janvārī, 2017
Library_page_hamed_naseri-healing-vibrations
Skaņa & balss

Dziedējošā frekvence 432MHz

ISO Organizācija, kas nosaka standartus, ir pieņēmusi 440 Hz frekvenci kā pamata – koncerta frekvenci, kas jāievēro gan mūzikas instrumen...

2260
9. janvārī, 2017
Library_page_sky-perspective-1024x482
Ķermenis & veselība

Mūsu apziņa ietekmē realitāti

Doktors Džo Dispenza (Joe Dispenza) – bioķīmiķis, neirofiziologs, neiropsihologs, hiropraktiķis – bija viens no pirmajiem, kurš no zinātn...

6948
30. decembrī, 2016
Library_page_f2d5d4feaec4110egreat
Bērni & vecāki

Konkurence - cilvēku vai zvēru instinkts

Cilvēcības dzīvnieciskā daba “Konkurence ir ielikta mūsu dabā”, dedzīgi iebilst mana sarunu biedrene, “Tas ir instinkts!” Ko lai saku, k...

1310
23. decembrī, 2016
Library_page_111
Attiecības

Bailes no dziļām attiecībām

Jautāums: Es uztraucos par meiteni, ar kuru esmu kopā. Man ir bail viņu zaudēt... un tas neļauj man veidot dziļas attiecības. Varbūt es b...

3142
11. decembrī, 2016
Library_page_15218590_10207822947713132_1910773645_n
Prāts & psiholoģija

Kā kļūt laimīgam

Nesen Rīgā norisinājās viena no pieprasītāko Krievijas psihologu lekcijām, veltīta tēmai, kuru Mihails Labkovskis uzskata par galveno psi...

6706
26. novembrī, 2016
Library_page_15139558_10207762084311585_1413152174_n
Pašizziņas prakses

Luīzes Heijas dzīves patiesības

Luīza Heija: "Lūk, kam es ticu, – dzīve ir ļoti vienkārša. Ko mēs dodam, to saņemam pretī! Tikai mēs paši esam mūsu iekšējo pārdzīvojumu,...

17478
18. novembrī, 2016
Library_page_japanese-archers-kyudo
Prāts & psiholoģija

Mērķa izvirzīšanas tehnoloģija

Pazīstamais amerikāņu psihologs A. Maslovs, pētot cilvēku grupu, kuri savā darbā sasnieguši augstus rezultātus, nonāca pie secinājuma, ka...

2000
12. novembrī, 2016
Library_page_charlie_davoli_8
Pašizziņas prakses

Ekharts Tolle: 9 prakses, kuras izmainīs jūsu dzīvi

Daudzi uzskata, ka mainīt savu dzīvi ir ļoti grūti vai praktiski neiespējami. Tomēr cilvēki, kuri ir pievērsušies savai garīgajai attīstī...

6027
6. novembrī, 2016
Library_page_soul-of-king-992x612

Bailes izzudīs pēc to pieņemšanas...

Nemēģiniet atbrīvoties no jebkā. Mēģiniet saprast, kas ir bailes. Un, ja jums ir bailes, pieņemiet tās. Tās ir šeit. Nemēģiniet no tām...

3884
18. maijā, 2015
Library_page_herhead
Ķermenis & veselība

Kad tu kļūsti caurredzams

Kad tu sāki uzmanīgi vērot vecākus ļaudis, tu uzzināji, kas tevi biedē – viņi nevar noslēpties. Skatoties uz tevi, nepateiksi, cik dienas...

2357
26. oktobrī, 2016
Library_page_17839-humanized-four-elements-1366x768-digital-art-wallpaper
Ķermenis & veselība

Klejotājnerva stimulācija

Stimulējot klejotājnervu, ievērojami samazinās iekaisuma procesi un artrīta simptomi. Iekaisuma procesiem ir ārkārtīgi svarīga loma daud...

1514
18. oktobrī, 2016
Library_page_7e829c1d8d0fa645a59cb5dfce0b61c8
Bērnu psiholoģija

Zēnu asaras

Bērnībā mēs ar visiem spēkiem centāmies atbilst apzīmējumam „īsts vecis”. Mēs lamājamies visrupjākajā veidā, apspriedām, ignorējot iekšē...

2404
11. oktobrī, 2016
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

446
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

900
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

776
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
904
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

791
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

789
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

942
26. oktobrī, 2015
https://youtu.be/uJD5-R_HPCc

Jim Carrey's Secret of Life - Inspiring Message

You wouldn’t expect Jim Carrey, a well-known comedian and actor, to go out of his way to inspire people. The man has had a long, and successful career. Instead of taking the money and running, so to speak, Carrey is now using his influence to impart passionate words of wisdom to all of us. Carrey has been talking a lot about living full lives, being happy, escaping fear, and living up to our full potential. “Ultimately, we’re not the avatars we create. We’re not the pictures on the film stock. We are the light that shines through it. All else is just smoke and mirrors. Distracting, but not truly compelling.I can tell you from experience the effect you have on others is the most valuable currency there is.”

1260
12. septembrī, 2015
https://youtu.be/CuOuF0n77S4
1440
29. jūlijā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=9dDZaMP5Q-c

The Sun Will Rise Again - A Song For Nepal

As we know its been 6 days since Nepal was hit by a deadly earthquake of 7.8M. At present, the death toll has crossed 6000 and may even touch 15000. The loss has been devastating and the country is struggling to cope up with the needs of the people in distress. In the rural areas, 90% of the homes have been destroyed and relief has yet to reach some of these affected areas. Please share this video so we can reach out to as many people possible. Also, if you donate, just add a comment "I donated" below! It will inspire others to donate too! List of organizations: 1) American Red Cross / British Red Cross: https://www.redcross.org/donate/0415-... http://www.redcross.org.uk/en/About-u... 3) CARE International / CARE India http://www.care-international.org/don... http://www.careindia.org/give-earthqu... 5) Catholic Relief Fund: https://secure.crs.org/site/Donation2... 6) International Medical Corps (UK) https://secure.artezglobal.com/regist... 7) We Help Nepal https://gri.nationbuilder.com/contribute 8) World Vision International: http://www.wvi.org/nepal-earthquake-a... 9) UNICEF International: https://secure.supportunicef.org/site... 10) My Care: https://my.care.org/site/Donation2?18... 11) Global Giving: http://www.globalgiving.org/projects/... 12) World Food Program: https://give.wfp.org/en/5279/?step=co... 13) Save The Children: http://www.savethechildren.org/site/c... 14) Bit Giving https://www.bitgiving.com/home/nepalq... 15) Sahayeta: http://www.sahayeta.org/beta/?p=1207 16) A fund by a Nepali friend and social worker: Aparna Rayamajhi http://www.gofundme.com/t4vpukc 17) Bibeksheel Nepali: http://leadnepal.com/earthquake/

1477
3. maijā, 2015
2
https://www.youtube.com/watch?v=UUo-Q8hhvB0

We are dead stars

Every atom in our bodies was fused in an ancient star. NASA astronomer Dr. Michelle Thaller explains how the iron in our blood connects us to one of the most violent acts in the universe—a supernova explosion—and what the universe might look like when all the stars die out.

1357
13. martā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=AgZQQ5zmaZM&list=FLN2H-YlUCGA17nWbLjjX7wQ&index=4

Тайны сна 2006 США. astrokey.org

Тайны сна 2006 США. astrokey.org

2238
3. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=OAXghwgkqFg

Love Is Authentic Only When It Gives Freedom

OSHO: Love Is Authentic Only When It Gives Freedom

1759
16. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=7zTCR2qEsCY

The Highest Choice

A spontaneous Satsang with Mooji recorded at Monte Sahaja in Portugal. While you have the sense of choice, you exercise choice. The most important choice you have is to keep the attention in the stable place of the seer.

1600
5. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
504
9. janvārī, 2017