Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_antroposofia Square81_11272200_829706257118632_248278317_n

Liktens izvēlēta ārste

Tavs ārsts  ( intervē Kaija Zemberga)

Liktens izvēlēta ārste

Ģimenes ārste un antroposofe Gita Gaņģe bērnībā smagi slimoja, piedzīvoja trīs klīniskās nāves. Ārstu verdikts bija strikts: tu būsi invalīde un nav citas izvēles. Meitene sadedzināja visu, kas atgādināja par slimību un nolēma meklēt jaunas iespējas. 

# Par to, kas esat šodien, lielā mērā jāpateicas grūtai pieredzei, ko piedzīvojāt bērnībā.

# – Mana bērnība pagāja slimnīcā vai sanatorijā. No piecu gadu vecuma mocījos ar smagu astmu, plaušu karsoņiem, pleirītu, alerģijām. Vairākas reizes pēc smagas astas lēkmes nonācu komā un pamodos pēc pāris dienām. Piedzīvoju trīs klīniskās nāves. Kad biju vecāka, atcerējos sajūtas, ko izjutu komā. Braucu ātrās palīdzības mašīnā, eju prom, bet man paliek žēl mammas un es sāku raudāt. Sajutusi savas siltās asaras un aukstās miesas, atgriežos. Kopš bērnības es sapratu, ka pats svarīgākais atveseļošanās procesā ir nevis aparatūra, zāles, bet cilvēks, mediķis, kas ir blakus, viņa attieksme. Grūtākajā brīdī slimnīcā, kad es jau gāju prom, es kā bērns atceros māsiņu, kas nāca pie manis ik pēc piecām minūtēm un kā enģelis smaidot prasīja, kā man iet.

# – Viens antroposofs man stāstīja, ka stirpi slimo tie bērni, kuru dvēselīte nevar sarast ar ķermeni.

# – Antroposofi man skaidroja, ka mana dvēsele ir liela, pieredzējusi, un tai bijis grūti ienākt pasaulē. Tāpēc tā vairākas reizes gāja prom un nāca atpakaļ. Analizējot savu biogrāfiju, esmu secinājusi, ka tas, kam esmu izgājusi cauri bērnībā un savā dzīvē, man ir daudz palīdzējis ārstes darbā. Slimība nav fatāla nelaime. Tā ir attīstība. Ja es nebūtu slimojusi, nebūtu izdarījusi to, kas man bija jāizdara. Bērnībā es biju slimnīcas inventārs. 5. klasē pusgadu pavadīju klīnikā, pirms tam pēc klīniskās nāves vēl ilgi biju gulēju reanimācijā. Es zināju no galvas diagnozes, zāļu anotācijas, mikstūru sastāvdaļas. Palīdzēju māsiņām sadalīt medikamentus pacientiem, iemācījos špricēt. Medicīnā esmu no bērnības, tāpēc man bija ļoti viegli mācīties Medicīnas skolā un intitūtā. Līdz ar to varu novērot zināmas likumsakarības kā attīstās medicīna. Jaunas zāles pieņemu ar piesardzību. Brīnumzāļu nav. Medikamenti palīdz nomākt slimības simptomus un padarīt slimību hroniski vadāmu. Cilvēks var izveseļoties vai sadzīvot ar savu slimību, ja ir aktīvs un strādā ar sevi.

# – Vai arī šo atziņu pārbaudījāt uz savas ādas?

# – Piecpadsmit gadu vecumā man pateica, ka es būšu invalīde uz mūžu, man būs jādzer stipras zāles, un nav citu iespēju. Ārsti ieteica kārtot invaliditātes grupa. Tas neietilpa manas dzīves plānā un es sadedzināju biezo slimības karti ar slimnīcas izrakstiem un ārstēšanas rekomendācijām. Es vēlējos būt tik vesela, lai varētu mācīties un strādāt un palīdzēt citiem. Pastāv uzskats ka, tuvojoties piecdesmit gadiem, jākļūst slimākiem, jāveic nezin kas, lai saglabātu veselību. Es ar katru gadu jūtos arvien labāk.  Lai to panāktu, es ļoti daudz strādāju ar sevi. Visu mūžu esmu sevi stingri ierobežojusi. Agri cēlos, gāju aukstā dušā, nodarbojos ar jogu, vingroju, ievēroju diētu. Gaļu neēdu no sešpadsmit gadu vecuma, kad, mācoties Medicīnas skolā, noskatījos, kā ārsts veic sekciju. Jauns vīrietis bija miris ar plaušu vēzi, un dakteris mums, dažām meitenēm, kā uz paplātes pasniedza viņa orgānus. Grieza plaušas, aknas, smadzenes, un rādīja metastāzes aknās, smadzenēs, melnus putekļus uz plaušām, kas radušies no pīpēšamas. Biju vēl bērns. Atnācu mājās un sapratu, ka gaļu vairs neēdīšu. Vasarā es varu pārtikt tikai no augļiem un ogām. Tadag pēdējos gadus mazliet sāku slinkot, jo ja ir labi, tad jau tas laikam mums visiem cilvēkiem raksturīgs, ka vairāk nekas nav jādara.

Es neuzbāžos pacientiem ar savu pieredzi, jo citi nevar to paņemt kā recepti. Pacients man saka: no Lietuvas atbraucis cilvēks, kas bijis klīniskā nāvē, sevi ir izdziedinājis un ar savu metodi palīdzēs citiem. Katram cilvēkam ir savs liktenis, savs ceļš ejams. Nav divu vienādu cilvēku un nav divu identiski vienādu ārstēšanas plānu.  Es pacientus dalu divās daļās. Vieni, kas grib ārstēties. Viņi iet regulāri pie ārsta, dzer zāles, vitamīnus, bieži veic visādus izmeklējumus, meklē slimības aizmetņus, vainas. Otri atrod veidu – savu ceļu, kā tikt galā vai kā sadzīvot ar hronisku slimību. Otrie dzīvi ņem savās rokās, paši uzņemās atbildību par to, kas noticis un bieži vien izveseļojas. Pacienti bieži atnāk un saka man ir tāda un tāda slimība, ko jūs variet darīt, lai es izveseļotos. Es saku, ka es neko nevaru darīt viņa vietā. Tā ir viņa slimība. Varu tikai dalīties ar to, kā es redzu ceļu, kā viņš varētu atveseļoties. Es vienmēr esmu strādāju vairākos darbos, bet slimības lapu esmu ņēmusi tikai trīs reizes. Es neesmu pilnīgi vesela, bet nelietoju stipras hormonālās zāles, man nav kabatā pūšamā baloniņa. Lietoju tikai antropozofās zāles, dažreiz, kad spēcīgi saaukstējos, man ir nepieciešami hormonālie pūšamie līdzekļi. Es zinu, kas man jāēd, kā jādzīvo, kā jāreaģē uz notikumiem lai es nesaslimtu. Piemēram, ja cilvēks ticis galā ar alkoholismu, viņš ir vesels , bet viņš vienmēr zinās, ka nevar lietot alkoholu. Slimība rodas no cilvēka dzīvesveida, no tā, ko viņš dara, kā uzvedas, kā reaģē dažādās dzīves situācijās. Ja tu zini, kas tev ir jādara, lai nesaslimtu, kļūsti pats par savas dzīves menedžeri. Viens pacients man lūdza, lai iedotu instrukciju, kā viņam jādzīvo, cik reizes gadā un kādas analīzes jānodod, kādas zāles jādzer, lai viņš būtu vesels un laimīgs. Tas ir kā izsniegt veļasmašīnas intrukciju. Cilvēkam tādas kopējas instrukcijas nav. Katram pašam, novērojot sevi jāizstrādā šāda instrukcija – cik ilgi gulēt, cik daudz un ko ēst, dzert, strādāt, atpūsties, lai uzturētu labsajūtā savu fizisko ķermeni.

# – Jūsu raksturs prasa pastāvīgas pārmaiņas – esat strādājusi AIDS profilakses centrā, vadījusi Cilmes šūnu banku, bet palikusi uzticīga ārstes praksei.

# – normālā skolā prakstiski neesmu mācījusies, bija slimnīcu, sanatoriju skolu skolotāji...esmu pateicīga šiem skolotājiem par viņu iejūtīgi smalko darbu, jo  stājoties Medicīnas skolā un Medicīnas institūtā, man pietika izlasīt fizikas, ķīmijas, bioloģijas rokasgrāmatu un eksāmenus nokārtoju ļoti labi. Es vienmēr esmu strādājusi vairākos darbos. Nekad neesmu baidījusies no grūtībām. Lai palīdzētu mammai nodrošināt ģimeni, sešpadsmit gadu vecumā sāku strādāt par sanitāri Gaiļezera slimīcā ķirurģiskajā nodaļā. Es labi mācījos, Medicīnas skolu absolvēju ar sarkano diplomu un vienīgajai ļāva strādāt trešajā kursā par māsiņu ginekoloģijas nodaļā. Tas, ko es tur redzēju, mani ievirzīja strādāt AIDS profilakses centrā. Pirmo reizi asistējot pie aborta, noģību. Vienu nakti iestājās meitene manā vecumā, kas, būdama septītajā mēnesī, centās pārtraukt grūtniecību. Man bija jātur spogulis un divas stundas jāskatās, kā ārste sadala un izņem mirušu bērniņu. Toreiz narkozi nelietoja, un daktere bija tik cietsirdīga, ka viņai par sodu pat novokoīnu neinjicēja. Meitene neizdvesa nevienu skaņu. Izvilka bērna kājiņu un rādīja – redz, ko tu esi nogalinājusi. Viņas vīrietim bija gonoreja. Pēc redzētā uzskatīju, ka jaunieši ir jāizglīto, kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvajām slimībām. Absolvējusi Medicīnas akadēmiju, aizgāju uz AIDS profilakses centru un pieteicos brīvprātīgi lasīt skolās lekcijas par seksuālo veselību. Visu dzīvi esmu bijusi ideāliste. Mani paņēma darbā AIDS profilakses centrā. Paralēli strādāju par dežūrārsti Veselības centrā 4 un rezidentūrā mācījos par ģimeni ārsti. Kad sāku strādāt AIDS profilakses centrā, valstī bija tikai pieci AIDS/HIV pacienti. Tika atvēlēti līdzekļi  jauniešu izglītošanai. Rakstīju projektus un lasīju lekcijas skolu jauniešiem, policijas un tiesu darbiniekiem, notiesātajiem. Man bija daudz ideju un es tās visas īstenoju. Agrāk policisti pēc avārijas ņēma cilvēkus ar kailām rokām, nedomājot, ka viņi var būt inficēti ar B un C hepatītu, HIV/ AIDS, sifilisu. Pirms lekcijas policisti smējās, vai esam tikai atveduši prezervatīvus.  Pēc nodarbībām viņi saprata, cik svarīgi ir vilkt cimdus un ievērot citus profilakses mērus, piemēram elpinot cietušos. Bija arī kuriozi. Reizēm, kad stādījos priekšā un devu roku sveicienam, cilvēks to noslēpa aiz muguras. Daži AIDS profilakses cetra durvis attaisīja ar elkoni...

AIDS profilakses centrā nostrādāju desmit gadus. Man raksturīgi: kad esmu visu apguvusi, man kļūst garlaicīgi un man vajag kaut ko jaunu. Biju viena ar diviem bērniem, mammai atteicās nieres un man viņa bija jāved regulāri uz slimnīcu pieslēgt pie nieru dialīzes aparāta. Es vēlējos turpināt strādāt par ārsti, bet sapratu, ka ar ārstes algu nenodrošināšu ģimeni un nevarēšu palīdzēt mammai. Bija arī kredīts par dzīvokli. Kursabiedri strādāja farmācijas firmās, bet mēģināju meklēt kaut ko citu. Ieraudzīju sludinājumu, kurā meklēja darbinieku cilmes šūnu bankas izveidei. Literatūrā sāku meklēt, kas ir nabas saites cilmes šūnas. Sajutu, ka cilmes šūnu pielietošana slimību ārstēšanā ir kaut progresīvs un to vajadzētu attīstīt. Ieguldīju milzīgu darbu cilmes šūnu bankas izveidē, sabiedrības un mediķu  informēšanā. Strādāju tā it kā tas būtu mans privātais uzņēmums, bet  sākās krīze, cilvēki aizbrauca no valsts, daudzi bija parādā par šūnu uzglabāšanu un mani atlaida no darba. Nekas dzīvē nenotiek tāpat vien – viss gāja uz to, ka man ir jāveido ģimenes ārstes prakse. Strādājot cilmes šūnu bankā, biju sākusi mācīties antroposofiju.

# – Viss, kam ķērāties klāt, gāja no rokas, bet personīgās dzīves laiva sašūpojās.   

# – Man bija jābrauc komandējumā, un es palūdzu, lai vīrs ar mašīnu izpalīdz draudzenei, kurai no ārzemēm bija atbraucis onkulis. Viņai mašīnas nebija. Kad atbraucu no ārzemēm, vīrs bija kļuvis svešs cilvēks. Mēs bijām labākās draudzenes...  Bija smagi, pārdzīvoju, katru dienu darbā kolēģei raudāju uz pleca. Bija sāpīgi, bet pēc pāris gadiem tiku galā. Dēlam bija tikai gadiņš, meitai – septiņi gadi. Četrus gadus vēl nodzīvojām kopā. Kad biju izlēmusi aiziet no vīra, konsultējos ar astrologu Andri Raču, lai saprastu, kā šķiršanās ietekmēs manu dzīvi.

# – Vai ārstam pieklājas apmeklēt astrologu?

# – Es uzskatu, ka katram cilvēkam jāzina savs dzimšanas horoskops, lai saprastu savas stiprās un vājās puses, lai zinātu, kādas īpašības palīdz, kādas tev traucē un saprastu, ar ko tev jāstrādā dzīves laikā. Svarīgāks par dzimšanas horoskopu ir nāves horoskops, kas parāda, kā tu esi strādājis ar sevi. Mani pacienti dažreiz jautā: dakter, vai es nenomiršu?  Protams, ka mēs visi nomirsim, citas izejas no šīs pasaules nav. Svarīgi ir kā tu aizej no dzīves – vai ar pilvērtīgu apziņu, ka esi nodzīvojis labu darbīgu mūžu, vai vainojot kādu savās nelaimēs un dzīves likstās.  Ja cilvēki vairāk domātu par sevi un par to, ko viņi dara  gatavojoties šaj pēdējai stundiņai, tad būtu mazāk ļaunuma uz pasaules. Protams neviens, arī ārsti nezina, kad kuram šis brīdis pienāks.

# – Jūs esat ģimenes ārste, kas savā praksē pielieto arī antroposofās medicīnas metodes. Vai, apgūstot antroposofiju, meklējāt jaunus ārstēšanas paņēmienus?

# – Es esmu neordināra daktere, vienmēr esmu centusies mācīties, lai apgūtu jaunas lietas, kas uzlabotu manu darbu. Atceros, kad biju tikko pēc akadēmijas beigšanas, mēģināju izmantot iegūtās zināšanas praksē. Pie manis atnāca pacients ar augstu asinsspiedienu. Es izrakstīju visus medikamentus, kā man mācīja.  Pēc dažām dienām viņš ieradās pie manis atkārtoti. Spiediens bija pilnīgi normāls. Dakterīt „Jūsu izrakstītās zāles nelietoju,” viņš teica.  Kad saproti, ka teorija nesakrīt ar praksi, sāc meklēt citu pieeju.  Tagad redzu, ka medicīnā viss nāk ar pieredzi un nepārtrauktu izglītošanos. Pēc medicīnā pavadītā laika es jau ieraugot cilvēku, parunājot ar viņu zinu kādas ir viņa galvenās problēmas, kas traucē viņam dzīvot. Es visu laiku izglītojos, apmeklēju mācības gan Latvijā, gan citās valstīs. Antroposofija man ir kā svaigs gaiss.  Te teorija sakrita arī ar praksi, ko biju pārbaudījusi dzīvē. Mans darbs neatšķiras no citu ģimenes ārstu darba, atšķirīga ir pieeja un terapija. Man princips ir cilvēkam nekaitēt, nesabojāt dzīves kvalitāti. Protams, es rakstu arī antibiotikas, sūtu uz diagnostiku, analizēm utt.. Savus bērnus esmu mēģinājusi izaudzināt bez antibiotikām, pat smagas kaites ārstēju tikai ar antroposofām zālēm. Meitai bija vairogdziedzera hipofunkcija. Gada laikā to izdevās normalizēt un viņai vairs nav jādzer zāles. Drīz būšu vecmāmiņa un meita izbauda to, ko nozīmē apmeklēt ārsta konsultāciju.

# – Ar ko atšķiras homeopātiskās zāles no antroposofām zālēm?

# – Homeopātiskos medikamentus gatavo pēc principa – līdzīgs ārstē līdzīgu. Ja no sīpola asaro acis un tek degums, no tā gatavo preparātus un ārstē līdzīgus simptomus, piemēram, gripu. Antroposofijā tāpat kā homeopātijā augu potencē, proti, atšķaida, bet pielieto arī alķīmijas metodes. Medikamentu gatavošanai izmanto tikai biodinamiskā vidē iegūtas minerālus, augu un dzīvnieku valsts izejvielas. Antroposofās zāles nenomāc normālo slimības gaitu, neapstādina šūnu kādā no iekaisuma fāzēm, līdz ar to notiek pilnvērtīga atveseļošanās. No šīs terapijas nav blakusparādību un nav pēc tam jāārstējas no sekām. Bieži savienojam arī ar konvenciāliem medikamentiem, ja cilvēks ilgstoši tos lietojis. Tad var mazināt devas un medikamentu daudzumu. Saviem pacientiem mācu pašiem gatavot vaska, ingvera, sinepju, biezpiena, pelašķu, kartupeļu, kāpostu apliekamos, dažādas kompreses, pašiem injicēt sev zāles. Nav tā, ka antropozofija noliedz bērnu vakcinēšanu. Es vecākiem saku: ja jums ir bail, vakcinējiet. Pēc vakcinēšanas iesaku antropozofās zāles, kas stiprina imūnsistēmu, palīdz attīstīties antivielām, mazina komplikācijas. Latvijā ir nopērkamas antropozofās zāles, un tās nav dārgākas par ķīmijpreparātiem. Vācijā un Šveicē, piemēram, valsts atmaksā šīs zāles. Pirms pieciem gadiem Šveices iedzīvotāji nobalsoja par to, ka valstij jāatbalsta homeopātiskā, antropozofā terapija, kā arī dažas Austrumu medicīnas ārstniecības metodes, piemēram, adatu terapija. Mans sapnis ir Latvijā izveidot antropozofo klīniku, kur pacientiem būtu pieejami arī citi antroposofās medicīnas terapija veidi – mākslas terapija, eiritmija, ritmiskā masāža, plasticēšana, mūzikas terapija u.c. Tas gan nenozīmē, ka tajā būtu izslēgta tradicionālā medicīna.

# – Pie jums pārsvarā ārstējas pacienti, kam tuva Valdorfa pedagoģija, antroposofijas filozofija, alerģiski slimnieki, bet pie jums kā pie daktera Hausa nereti ietodas cilvēki ar neskaidru diagnozi.

# – Nosakot diagnozi, klasiskās medicīnas metodes sintezēju ar antroposofijas principiem. Diagnozes noteikšanai ir jāņem vērā ne tikai fiziskā veselība, tas, kas redzams analīzēs un rentgena uzņēmumā, bet arī pacienta garīgi dvēseliskais  stāvoklis, personība, izskats,  auguma parametri. Es sapņoju: ja savienotu klasiskās medicīnas metodes, kas ir ļoti attīstījušās – var slimības diagnisticēt jau gēnu līmenī ar antroposofo medicīnu, tas būtu pilnīgs kosmoss. Protams, ja ir nepieciešama operācija kaula lūzuma gadījumā u.c, tas ir jādara, kādreiz jāiedod arī indīti, lai pacients saprot, kas ir kas. Cilvēkam pašam jāņem sava dzīve rokās, jāizdara pašam izvēles par to, kas skar savu veselību, dzīvi. Nevajag akli paāuties uz ārstu vai dziednieku. Mēs ārsti arī esam tikai tādi paši cilvēki un pacienti, ar savām problēmās un katrs ar savu zināšanu un pieredzes apjomu.  Es izstāstu, kā varu palīdzēt, un pacients izvēlas sev pieņemamāko terapiju. Manam draugam, kas dzīvo Amerikā, bija nepieciešama operācija. Apgabalā, kur viņš dzīvo ir piecas klīnikas. Viņš izpētīja visus ārstus, kas veic šādu operāciju, uzzināja, cik katrs reizes tādu manipulāciju veikuši, kādi katrai operācijai bija rezultāti, izlasīja pacientu atsauksmes, un tikai tad izvēlējās ārstu un operācijas veidu...

Nāk cilvēki un saka, dakterīt mēs jums ticam un vēlamies pie jums ārstēties. Es saku, ka nevajag nevienam ticēt, tikai sev jātic, savām sajūtām, kas vienmēr būs pareizas attiecībā uz visu, kas skar tevi pašu. Medicīna ir precīza zinātne, tur nav sakara ar ticību, bet gan ar zināšanām.

# – Vai jums atliek laika arī sev?

# – Brīvajā laikā es apgleznoju zīdu, slēpoju, vedu pastaigā suni. Man ir ļoti daudz draugu, kam cenšos atrast laiku. Viņi man bieži prasa padomu. Kopš bērnības saprotu, ka dzīve iekārtota citādi, un es palīdzu saprast, ka par daudzām lietām, kas viņus uztrauc, nevajag cepties. Leģendārais aktieris Ēvalds Valters, kas savā garajā mūžā piedzīvojis daudz  dramatisku brīžu, teicis: „JA tu pieņem savu likteni, tad tas tevi vada, bet , ja tu pretojies un uzsāc cīņu, tad notiek lietas un notikumi, kas tevi māca uz tā uziet atpakaļ.”

Daudz laika aiziet , lai saprastu, kas notiek ar cilvēku, kas tā par diagnozi, kādi procesi šobrīd jāstimulē, kādi jānomāc. Brīvajā laikā mājās pārlasu lekcijas,  meklēju un sastādu terapijas plānus kā pacientam palīdzēt.

Jūlija vidū atzīmēšu piecdesmit gadu jubileju. Pirmo reizi nerīkošu lielu balli, bet veltīšu laiku sev, varbūt aizbraukšu uz vietu, kur  varēšu atpūsties un veikt visādas spa procedūras. Saviem pacientiem es saku – ir jāmīl sevi –, bet pašai sev laika daudz neatliek. Vēlos kļūt sievišķīgāka. Piecdesmit gadu vecumā sākas jauns dzīves posms. Visgrūtākais dzīves laiks ir no 42 līdz 49 gadiem. Notiek lielas pārmaiņas – gan fiziskas, gan dvēseliski garīgas un ir iespēja atbrīvoties no iepriekšējām liktenīgām attiecībām. Es neturu ļaunu prātu, esmu pateicīga cilvēkiem, kas mani ir sāpinājuši un kuriem es esmu varējusi nodarīt pāri. Viss, kas ar mani ir noticis ir tikai veicinājis manu attīstību. Ja liktenis būs lēmis, satikšu arī otro pusīti.

# – Jūs nekad neesat minējusi par savu tēvu.

# – Mans tēvs Aleksandrs Bulgakovs ir ārsta un rakstnieka Mihaila Bulgakova radinieks, un es savā dzīvē ļoti izjūtu paralēles ar Mihaila Bulgakova dzīvi un daiļradi. Viņš bija ārsts, pēc tam rakstnieks - sociālais diagnostiķis. Tēvs mudināja mani kļūt par ārsti, lai gan es baidījos, ka mana veselība neizturēs. Es redzu cilvēku būtību, to, kā viņi nopelna savas likstas, slimības un kā var tikt no tām vaļā. Kad strādāju, mēģinu izslēgt savas sajūtas, lai netraucē, bet dažreiz nejauši kaut ko pasaku. Daži nesaprot, citi nobīstas, vēl kāds tikai pēc laika saprot, ko esmu gribējusi ar to teikt. Jauni cilvēki un bērni pārsvarā saprot uzreiz, pat bez vārdiem.

Anamnēze

Dzimusi 1965. gada 13. Jūlijā Rīgā.

Beigusi 5. medicīnas skolu. Medicīnas akadēmijā ieguvusi vispārējās prakses ārstes diplomu, rezidentūrā apguvusi ģimenes ārstes specialitāti.

Divdesmit gadus ir Veselības centra 4 ārste. AIDS profilakses centrā vadījusi izglītības informācijas daļu, bijusi Cilmes šūnas bankas direktore, veidojusi Stradiņu slimnīcas Šūnu transplantācijas centru.

Pašreizējā darba vieta ir Veselības centrs 4 ģimenes ārsta prakse. Savā darbā pielieto antroposofijas medicīnas metodes, ja vien pacients to vēlas.   

p.s. tuvākajā laikā sekojiet info , plānojam lekcijas (Rīga , Sigulda, Jelgava)

1. Cilmes šūnas un to pielietojums mūsdienu medicīnā.
2. Cilvēka dzīves periodi un slimības, kas tiem raksturīgi.
3. temperatūras u infekciju slimību nozīme bērna attīstībā (lai saprastu, ko darīt, kad ir temperatūra)
4. Ko nozīmē veselīgs dzīves veids - bērniem un vecākiem.
5. Bērni un vecāki - kāpēc mēs viens otru izvēlamies? Attiecību veidošana.
6. Kam jābūt mājas aptieciņā, kad mājās ir mazs bērns.
7. Diagnoze vēzis - ko tas nozīmē mūsdienās. vēža profilakse.
8. Dzīves jēga, likteniskās attiecības.
9. Cilvēka piedzimšana, dzīve, nāve. kas notiek katrā no periodiem.
10. Ārstiem - Hipokrāta zvērests un medicīnas ētika.

 
** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_flowers-2562079_1280
Attiecības

Mirkļi, kad mīlestība liek tev atvērties

Mīlestība ne vienmēr liek justies droši, jo mīlestība ir tīrs potenciāls un tīra klātbūtne, un tās laikā katra sajūta un impulsa dvesma i...

4907
13. augustā, 2017
Library_page_arm-wrestling-567950_1280_1_
Bērni & vecāki

Konkurence - cilvēku vai zvēru instinkts

Cilvēcības dzīvnieciskā daba “Konkurence ir ielikta mūsu dabā”, dedzīgi iebilst mana sarunu biedrene, “Tas ir instinkts!” Ko lai saku, k...

3633
23. decembrī, 2016
Library_page_love-3315770_1280
Prāts & psiholoģija

10 laimīgu cilvēku ieradumi

“Pat atrodoties visdziļākajā depresijas bedrē, ir iespējams pēc pāris nedēļām pacelties spārnos no laimes – ieviešot mazas, bet svarīgas ...

5116
30. aprīlī, 2018
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

256
1. maijā, 2018
Library_page_woman-972244_1280
Prāts & psiholoģija

Iedvesmas lipīgums, jeb - kas vārdu padara spēcīgu

Kāpēc viens teksts mūs iedvesmo, bet kāds cits nemaz? Kāpēc viena cilvēka runa mūs iedvesmo, bet kāda cita – mūsos nerod atbalsi? Kā atra...

595
12. jūnijā, 2018
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

1957
4. jūnijā, 2018
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

386
17. maijā, 2018
Library_page_earth-2841056_1280
Attiecības

Romantiskās mīlestības lamatas

Ideālu attiecību ilūzija Lielākajai daļai cilvēku, it īpaši tiem, kas uzauguši Rietumos, ir likts domāt, ka tā saucamā romantiskā mīlest...

1598
19. maijā, 2018
Library_page_universe-782697_1280
Darbs ar traumām

Jūsu dzimšanas ietekme uz jūsu dzīvi

Tāpat kā sēklā atrodas auga dzīvības kods, cilvēka dzimšanai ir spēcīga ietekme tā dzīvi. Saskaņā ar transpersonālās psiholoģijas aizsācē...

1561
17. maijā, 2018
Library_page_pregnant-woman-2765593_1280
Bērni & vecāki

Māte

Viņi teica, ka Tu augi manī iekšā. Bet es zināju labāk. Tu biji vēl tuvāk. Mans ķermenis bija Tavs. Tava elpa bija mana elpa. Tava sird...

1248
13. maijā, 2018
Library_page_press-photo-18_mirabai-ceiba-2560x1526
Skaņa & balss

Mirabai Ceiba Rīgā

Mantru dziedājumi dueta Mirabai Ceiba izpildījumā latvijas jogas praktizētājiem jau ir pazīstami, 2014.gada jūnijā Saulgriežu jogas un mū...

595
11. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-05-09_at_22.44.16
Būdisms

Saskaršanās ar dzīvi: Kodo Savaki Rosi mācība, jeb dzen nekam

“Tev nepietiek iztikai? Tad vienkārši nomirsti!... Tu dzīvo, lai strādātu, vai tu strādā, lai dzīvotu?” Mēs publicējam materiālu par nepa...

1760
10. maijā, 2018
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

1523
6. maijā, 2018
Library_page_lion-3099986_1280
Emocijas

Ar bailēm apejies saudzīgi

Ar bailēm apejies saudzīgi. Tās ir radījis nezināmais. Tās ir ceļojušas gaismas gadus, lai tevi atrastu. Nebaidies bailes izjust pilnī...

728
2. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-15_at_18.55.02
Attiecības

Tuvas attiecības kā alķīmija

Dzīve kopā ar kādu, kuru mēs mīlam – ar visiem viņa priekiem un grūtībām – ir viens no pašiem labākajiem garīgās attīstības ceļiem. Bet ī...

1728
26. aprīlī, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-18_at_13.20.24
Apzinatība

Kas ir apzinātība?

1.– Es daudzkart esmu sastapies ar vārdu “Apzinātība” bet neesmu gluži drošs, vai līdz galam izprotu tā nozīmi.– Lai būtu vienkaršāk izpr...

852
16. aprīlī, 2018
Library_page_his-holiness-the-dalai-lama
Būdisms

Dalailamas rīta lūgšana

Tulkots no Nick Polizzi bloga “Svētā zinātne” (Sacred science). Nika mūža darbs ir dokumentālās filmas par dažādiem cilvēku ārstēšanas ve...

1632
7. aprīlī, 2018
Library_page_ball-2585603_1920
Bērni & vecāki

Svarīgi noteikumi saskarsmē ar novecojušiem vecākiem

Agri vai vēlu lielākā daļa no mums saskaras ar problēmu attiecībās ar novecojušiem vecākiem. Visbiežāk cilvēki vienkārši žēlojas cits cit...

2117
2. aprīlī, 2018
Library_page_paint-2985569_1920
Pašizziņas prakses

Saki patiesību

Patiesība vienmēr nāks gaismā. Tu vari to slēpt, vari draudēt, sodīt, pakļaut, mocīt tos, kas ir patiesi, tu vari no tās bēgt, izvairītie...

1430
22. martā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

1711
15. martā, 2018
Library_page_children-1879907_1280
Bērnu psiholoģija

Vecākiem: par pieņemtās “normas” kaitējumu bērnu harmoniskai attīstībai

Fragments no Dimas Zicera jaunās grāmatas “Bieži mēs pat neaizdomājamies par vienu vai otru tēmu, kamēr mūsu dzīvē nerodas kāda konkrēta...

1684
15. martā, 2018
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

1573
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

1680
21. septembrī, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

2230
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

2267
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

1965
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

2040
25. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

2403
19. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

2442
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

2799
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

2593
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

3136
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

3160
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
3300
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U
Zinātne & tehnoloģijas

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

2903
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
2985
9. janvārī, 2017