Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_nlp Square81_10640_554866707896864_2057411988_n

Neirolingvistiskās programmēšanas vēstures fakti

Zinātnisko atklājumu paātrinājums pēdējo piecdesmit gadu laikā ir gluži pārsteidzošs, ja atceramies, ka bija nepieciešams vairāk nekā 2000 gadu, no Pitagora līdz Īzakam Ņūtonam, lai izprastu mūsu Saules sistēmas kustības pamatus. Viens no šādas ātras izaugsmes iemesliem varētu būt tas, ka šodien mēs daudz labvēlīgāk pieņemam pārmaiņas.

Cilvēka prātam piemīt inovācijas un stagnācijas, radīšanas un postīšanas, prieka un bēdu spēja. Cilvēka prāts — tas ir pats jaudīgākais dators uz Zemes un pašreizējā vēstures posmā to pārņem aizvien pieaugošas informācijas tehnoloģijas. Kopš brīža, kad Čārlzs Bebidžs 19. gs. izveidoja savu pirmo skaitļotāju, mūsu apmātība ar datoriem novedusi pie daudziem jaunievedumiem zinātniskajās un komerciālajās zinībās. Daudzi jauninājumi, kuri kļuvuši iespējami, pateicoties datoram, ir visai asprātīgi, bet man tomēr gribētos zināt, kā viss varētu pārmainīties, ja pārmaiņu un inovācijas centrs pārvietotos no lietām pie cilvēkiem; no ārējās novērošanas pie iekšējām pārdomām; no krama mikroshēmām pie cilvēka prāta.

Kādreiz nākotnē mēs vairāk laika veltīsim tam, lai apgūtu sava prāta izmantošanu. Mēs apgūsim vēl neapgūtas gudras saziņas un domāšanas izmainīšanas iemaņas. Mūsu pasaules nākotnes potenciāls ir atkarīgs no cilvēka prāta attīstības.

Par NLP iesākumu var uzskatīt nu jau pagājušā gadsimta 70.gadus, kad lingvistu Džonu Grinderu un matemātiķi, psihoterapeitu, informātikas speciālistu Ričardu Bendleru ieinteresēja triju psihoterapeitu izstrādātās darba metodes. Lieta tāda, ka šiem speciālistiem izdevās visai radikāli mainīt savu pacientu uzvedību. Tie bija doktors Miltons Eriksons – visu laiku ievērojamākais hipnoterapeits un Virdžīnija Satira – ģimenes terapeite, kura atrisināja tuvu cilvēku starpā radušās šķietami pilnīgi bezcerīgās problēmas. Trešais bija Gregorijs Beitsons – Lielbritānijā dzīvojošs antropologs, kas izstrādāja modeli, kā sasniegt īpaši augstus rezultātus. Turklāt visai liela bija arī viņa ietekme uz neirolingvistiskās programmēšanas radītājiem – Grinderu un Bendleru, īpaši viņu sadarbības sākuma posmā. Šo zinātnieku izstrādātās metodes pielieto sportā, politikā, biznesā, personības pilnveidošanā. Visā pasaulē rodas aizvien vairāk sekotāju, NLP metodes tiek izmantotas praktiski it visās dzīves jomās, tās iegūst aizvien lielāku un lielāku popularitāti. Autoru izstrādātie jēdzieni, kas vienlaikus ir gan ar dziļu saturu, gan neparasti vienkārši, kā arī praktisko sasniegumu hronika ļauj šai zinātnei dinamiski attīstīties. Turklāt tās praktiskums un universālums virza uz priekšu klasiskās psiholoģijas pozīcijas. Līdz ar NLP parādīšanos aktualitāti ir zaudējušas grāmatas par pozitīvo domāšanu un personības attīstību.

Kā jau zināms, par NLP Meku dēvē nelielu pilsētiņu Santa-Krūzu pie Klusā okeāna. Šī vietiņa Kalifornijā ir ievērojama ar savu brīnumaini patīkamo klimatu, lielisko kalnu apvidu, skaistajiem kokiem un augu valsti, tomēr ievērību ir guvusi ne vien ar saviem dabas jaukumiem. Pastiprinātas popularitātes iegūšanā lielu lomu spēlēja ievērojamā Santa-Krūzas universitāte, kur tajā laikā bija sapulcējušies cilvēki ar visai progresīviem uzskatiem par zinātnes attīstību un tās pielietošanu. Pilsētiņas ielās mita brīvības gars, tur viegli varēja sastapt visai savdabīgi tērptus amerikāņu hipijus ar gariem matiem. Der atzīmēt, ka tolaik vienā tādā ieliņā dzīvoja Gregorijs Beitsons - viens no XX gadsimta izcilākajiem filozofiem, kura zinātniskās intereses bija neiedomājami plašas: viņu interesēja antropoloģija, bioloģija, kibernētika, komunikācija, psiholoģija un psihoterapija. G. Beitsonam bija visai liela ietekme NLP metodoloģijas attīstībā. Vēl viena nianse tā laika ainā - ASV ļoti populāra bija kibernētikas un sistēmu teorija, bet kompjūtertehnikas attīstība aizrāva aizvien vairāk un vairāk prātu. Datoru paradigma, kas nāk no dzīvo organismu un cilvēka psihes funkcionēšanas izanalizēšanas, attīstījās un pārveidojās atkal no jauna. Protams, iepriekš aprakstītajam nebūtu nekādas jēgas bez galvenajām personām - NLP radītājiem - Džona Grindera un Ričarda Bendlera. Neilgi pirms aprakstītā laika perioda Džons Grinders, strādādams Sanfrancisko koledžā, sevišķi ieinteresējās par amerikāņu lingvista Noama Homska teorētiskajiem pētījumiem, kas analizēja dažādus lingvistiskas aspektus un tieši - sintaksi. Tajā laikā Džons jau bija ieguvis doktora grādu, bija līdzautors grāmatai par lingvistikas problēmām: ,,On Deletion". Tolaik viņš bija nolēmis pārcelties uz Santa-Krūzu, lai šīs pilsētiņas universitātē iegūtu profesora grādu.

Džons Grinders dienēja amerikāņu armijā un piedalījās slepenās darbībās kā kara tulks. Prata vairākas svešvalodas: itāļu, vācu, Samoa iedzīvotāju valodu. Reiz militārās operācijas laikā nokļuva kādā afrikāņu ciematā, kur apbrīnojami ātri iemācījās svahili valodu. Džons sāka ar uzvedības valodas apguvi un beidza ar verbālās valodas iemācīšanos. Būtībā viņš nodarbojās ar to, ko vēlāk NLP nosauks par modelēšanu.

1972. gadā Ričards Bendlers bija Santa-Krūzas universitātes students. Kā savā grāmatā «Pirmās dienas NLP" raksta Terri, viņam bijusi grūta bērnība, jo audzis trūcīgos apstākļos. Izmantodams savas muzikālās dotības, viņš agri sācis piepelnīties, lai sakrātu naudu mācībām. Pabeidzis vidusskolu un iestājies Los Altos Hills koledžā. Pēc diviem gadiem Ričards pāriet uz Santa-Krūzas universitāti, kur galvenokārt aizraujas ar matemātiku un kibernētiku, bet vēlāk - ar uzvedības zinātnēm. Tajos gados strauji pieaug interese par praktisko psiholoģiju un ,,jaunā viļņa" psihoterapiju.

Neraugoties uz to, ka šī tēma ir visai jauna, jau ir pietiekami daudz grāmatu par NLP jautājumiem. Bet tā kā daudzās no tām tiek aprakstītas tikai īpašas šīs nozares problēmas un stāvokļi, tad iesācējam reizēm visai ātri pār tām zūd interese. NLP ir izveidojušies specifiski termini, daļēji tas varētu būt pamatlicēju (lingvista un psihologa) nopelns, bet, kā jau ikvienai jaunai zinātnes nozarei, arī te ir nepieciešami jauni jēdzieni.

 www.nlp.lv

https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

15
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

14
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

13
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

15
25. jūnijā, 2017
Library_page_universe-voie-lactee-
Apzinatība

Rūpējoties par drošību, mēs zaudējam iespēju atvērties

Ja Tu paslēpsi ziedu istabā, lai tam nepiekļūst ne saule, ne jelkāda vēja plūsmiņa, tad, iespējams, Tu domā, ka esi to pasargājis. Taču š...

1247
22. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

305
19. jūnijā, 2017
Library_page_1724173_10153852470578185_7807339200304311790_n
Prāts & psiholoģija

Nulles likums un vēl 19 precīzi Greisas likumi

Natālija Greisa – talantīga psiholoģe un biznesa trenere St.Pēterburgā, savā grāmatā “Greisas likumi” ir noformulējusi veselu rindu likum...

10506
14. jūnijā, 2017
Library_page_vientul
Prāts & psiholoģija

Vientuļās sievietes

Mūsu valstī ir ļoti daudz vientuļu sieviešu. Laulības šķiršana vai attiecību pārtraukšana. Nespēja veidot ilglaicīgas attiecības, vai nev...

7423
7. jūnijā, 2017
Library_page_wanderlust-nature-photography-lizzy-gadd-32_3_
Advaita

Ciešanas ir nepieciešamas līdz brīdim, kamēr saprotat, ka varat iztikt bez tām

Ekharts Tolle – rakstnieks un filozofs, viens no mūsdienu Rietumu garīgajiem skolotājiem. 1977.gadā pēc ilgstošas depresijas viņš piedzīv...

7514
29. maijā, 2017
Library_page_s617289952887514585_p471_i1_w952
Prāts & psiholoģija

Beznosacījuma pieņemšana

Vēl studējot Stenfordas fakultātē, es biju viena no nelielās ārstu un psihologu grupas, kas piedalījās humānistiskās psihoterapijas pioni...

2391
19. maijā, 2017
Library_page_6
Tantra

Dievietes atgriešanās

Sarita runā par Dievietes ceļojumu, - no seniem laikiem līdz pat mūsdienām, no vajāšanām un varas spēlēm uz patieso sievišķības potenciāl...

1926
14. maijā, 2017
Library_page_d442e6e6e6ddb3f041479b2a0dfa94b8
Būdisms

Dalailamas vēstījums par cilvēka smadzeņu masīvo skalošanu

Dalailama vienmēr ir piesaistījis sev lielu uzmanību, un ne bez iemesla. Dalailamam ir brīnišķīgs raksts par masveida cilvēka “smadzeņu s...

2112
2. maijā, 2017
Library_page_stephen-fry
Prāts & psiholoģija

Pārstājiet sevi želot – un jūs būsiet laimīgi

Pāris brīnišķīgu Stīvena Fraja – aktiera, rakstnieka un cīnītāja par cilvēku tiesībām, padomu. Galvenais, par ko es gribētu būt pārlieci...

6049
25. aprīlī, 2017
Library_page_meditating-woman-on-beach-for-website_orig
Joga

Научные исследования: йога, старение и мозг

На протяжении нескольких последних десятилетий было открыто, что наш мозг претерпевает изменения в зависимости от того, чем мы занимаемся...

416
25. aprīlī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

463
25. aprīlī, 2017
Library_page_holy-men-by-joseph-anthony-lawrence-photogrvphy_magazine-08
Attiecības

Tuvu attiecību jēga ir tajā, lai tu paliec tu pats

Dažreiz notiek tā, ka kāds cilvēks pēkšņi atvieglo mūsu dvēseles sāpes un nedaudz mīkstina mūsu rētas. Piemēram, sāk par mums rūpēties, k...

9356
19. aprīlī, 2017
Library_page_2__1_
Ķermenis & veselība

Lai attīstītu imunitāti, bērniem ir vajadzīgi mikrobi, nevis antibiotikas

Pārmērīgi higiēniski apstākļi izraisa hroniskas slimības.   Ļaujot bērniem spēlēties ar zemi, mēs patiesībā palīdzam viņu imūnsistēmas ...

2527
7. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

421
3. aprīlī, 2017
Library_page_photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3
Emocijas

Piedošanas mirklis

Nepūlies piedot. Piedošana nav kaut kā “darīšana”. Vienkārši pieņem, ka šis mirklis ir tieši tāds, kāds tas ir. Un arī pagātne ir tāda...

6309
28. martā, 2017
Library_page_bcf1358808ef60e07745025dcd7f0141
Ķermenis & veselība

Kā elpošanas ritms ietekmē atmiņu un bailes

Ziemeļrietumu medicīnas universitātes zinātnieki pirmo reizi ir atklājuši, ka elpošanas ritms cilvēka smadzenēs rada elektrisku aktivitāt...

2303
21. martā, 2017
Library_page_____________
Apzinatība

Ieklausieties noslēpumainajā

Ieklausieties noslēpumainajā; nenoliedziet to. Nesteidzieties apgalvot, ka tas nepastāv. Visi apziņas cilvēki, kuri staigājuši pa Zemi, t...

1460
16. martā, 2017
Library_page_img_2593
Garīgas terapījas

Ja jums paveiksies un būs īstais laiks...

Ja jums paveiksies, jūs paliksiet vieni. Pavisam vieni, kad blakus nebūs neviena, un nāksies meklēt atbalstu zemē un sevī. Ja jums pavei...

13515
9. martā, 2017
Library_page_141dad8ab643b2d4
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

2754
28. februārī, 2017
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

8397
14. februārī, 2017
Library_page_16003233_1343779362362175_865231201206951289_n
Apzinatība

Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību

Tev jāatjauno aizmirstā sajūtu valoda. Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību. Kad tu ēd, mēģini ēst savādāk. Pacenties at...

2704
5. februārī, 2017
Library_page_dzidukrisnamurti-normunds-astra

Meditācija nav domu kontrolēšana

Meditācija nav sekošana kādai sistēmai, tā nav atkārtošana un imitēšana. Meditācija nav koncentrācija. Tas ir viens no iemīļotākajiem dažu..

4148
14. jūlijā, 2015
Library_page_fa-qi-1024x654
Darbs ar enerģiju

Энергия ци и «пространственная сила» в тайцзицюань

Вопрос: Расскажите, пожалуйста, что такое мастерство использования энергии-ци в тайцзицюань? Ответ: Во время практики тайцзицюань дейс...

764
28. janvārī, 2017
Library_page_8bfc1e247311445fb5af003a630b20a1
Bērnu psiholoģija

Kā domā bērni

Es neesmu psihologs, un zemāk uzrakstītais ir vienkārši mana vīzija. Tā nav teorija, es nevaru to aizstāvēt, un neko par to neesmu lasīju...

4156
17. janvārī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

767
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

1252
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

1194
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
1336
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1135
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

1094
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

1302
26. oktobrī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
996
9. janvārī, 2017