Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_8744420549_c9d088869d_b Square81_10640_554866707896864_2057411988_n

Nezāles. Neatstāj pļavā, bet pārcel uz šķīvja

Pavasaris klāt, un uz daudzām palodzēm dīgst zaļumi, ar kuriem papildināt tik pavasarīgo ēdienkarti. Diedzējumus mūsdienās cilvēks ir iemācījies novērtēt, bet kāpēc daudzi tam, ko daba dod par brīvu, paiet garām? 

Pavasaris šķīvjos parasti ienāk ar zaļu krāsu – vai tie būtu kressalāti vai pirmie lociņi. Bet daudzi piemirst par savvaļas augiem, kur mums nevajag ieguldīt savas pūles, lai ko izaudzētu – tikai aiziet un noplūkt. 

Lielākajā daļā gada mēs šos augus nicinām, izravējam no dobēm, saucam par nezālēm, metam pēc iespējas tālāk, lai tikai tiktu no tiem vaļā. Bet pavasarī – nav nekā vērtīgāka, ko daba mums var piedāvāt. Jo visu šo nezāļu jaunās lapiņas ir pilnas ar vitamīniem, minerālvielām, kas mūsu organismam ir tik vajadzīgas, un tās satur visas šīs vielas daudz vairāk nekā vēlāk izaudzētie dārzeņi, ogas un augļi. Nezāles ne tikai bagātinās garšu buķeti pavasarī, bet arī stiprinās organismu un ārstēs. Un visvērtīgākās tās ir uzreiz pēc noplūkšanas, tāpēc tās jāēd – no lauka pa taisno liekot uz šķīvja. 

To, ka cilvēks vācis un ēdis savvaļas augus, var pierādīt ar ļoti daudziem pierakstiem, liecībām, izrakumiem. Vēl 20. gadsimta sākumā pavasaris nebija iedomājams bez pirmo nātru zupas vai balandu salātiem. Tikai mūsdienās, kad veikali stāvgrūdām pilni ar pārtiku, cilvēkam nav motivācijas iet un vākt sev ēdamo un tā saucamajai vācēju kultūras ērai ir pielikts punkts. Bet varbūt tomēr nav? 

Pavasarī dabā ir spēks! Pēc ziemas miega viss mostas, un pašā sākumā spēks ir nepieciešams visvairāk, tāpēc arī jaunajās lapiņās ir visvairāk vērtīgo vielu. Kad pavasarī mums viss apkārt sāk zaļot un plaukt. Aizmirsti par citiem C vitamīna avotiem. Jaunajās lapiņās un pumpuros vitamīnu ir vairāk, un, kas vissvarīgāk, – tie ir pilnībā dabīgi vitamīni. Iedomājieties, nātrēs vien ir divas reizes vairāk C vitamīna nekā upenēs.

 

Kādas nezāles ir vērts vākt?

Ir lasīti apgalvojumi, ka pavasarī var droši iet dabā un ņemt visu, kas intuitīvi uzrunā, tomēr  šāds apgalvojums kādā var radīt arī apjukumu. Ja ir milzīgi aizspriedumi pret gārsām, tām var mest līkumu, bet ja nav – izmēģini. Te būs neliels špikeris nezāļu lasītājam:

Pienenes

Šīs saulainās pavasara puķes, par kurām, šķiet, priecājas ikviens, ir vienas no pirmajām nezālēm, ar kurām varētu sākt papildināt savu ēdienkarti, vācot agrā pavasarī, pirms zied jaunās lapiņas. Jo jaunākas lapiņas, jo mazāk rūgtuma. Rukolas cienītājiem katrā ziņā varētu patikt arī lielākas lapiņas. Lapiņu rūgtumu ir iespējams mazināt, tās ievietojot uz 20–30 minūtēm vēsā sālsūdenī un pēc tam noblanšējot. Maigāka garša būs lapām, kas vāktas ēnainā vietā. Pienenes un nātres ir vienas no populārākajām savvaļas zālēm pasaulē. 

Pienenes salātiem, zupām un gaļas ēdieniem pievieno pavāri kā ASV un Eiropā, tā arī Japānā. 

Pieneņu ziedkopās un lapās ir dabīgi cukuri, olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīni, karatinoīdi, flavonoīdi. Pienenes palīdz arī no organisma izvadīt sārņus. 

Ne tikai lapiņas var pievienot ēdieniem, bet arī ziedus, piemēram, omletei var pievienot dzeltenos pieneņu ziedus vai tos izmantot salātu dekorēšanai.

Baltā panātre

Ar parasto nātri baltajai panātrei nav radniecības, un arī vērtības ziņā tā nestāv asajai nātrei blakus, bet kā salātu sastāvdaļa baltā panātre ir fantastiska, un tās lapas nav jablanšē pirms lietošanas. Panātre pieder pie lūpziežu dzimtas, pie kuras pieder arī viens no izplatītākajiem garšaugiem – piparmētra. Daži apgalvo, ka pavisam nelielu līdzību garšas ziņā var just, bet citiem panātres piparmētras nots paliek apslēpta, jo ir pārāk maiga.

Balanda

Balanda kā nezāle ir, ja tā var teikt, viena no iecienītākajām, jo izravēt to nesagādā īpašas grūtības. Arī garša balandām ir viena no neitrālākajām, līdz ar to tā ir lieliska pamatsastāvdaļa salātiem. Pēc garšas, ja aizvērtu acis, šķistu, ka ēdam spinātus. Turklāt – vēl viena pārsteidzoša ziņa – balandas ir daudz vērtīgākas par spinātiem. Tās ir bagātas ar A un C vitamīnu, kalciju, dzelzi, magniju.

Nātres

Nātres varētu dēvēt par nezāļu karalieni, jo tās ir ļoti vērtīgas, bagātas ar C vitamīnu, A vitamīnu, dzelzi, kalciju, kāliju, magniju. Pavisam jaunās lapiņas itin nemaz nedzeļ. Tās droši var plūkt ar plikām rokām un pievienot salātiem, vārīt nātru zupu (gluži tāpat kā skābeņu zupu). Nātres, kad tās izvārītas, garšo līdzīgi kā spināti, tāpēc arī to pielietojums var būt tāds pats kā spinātiem – uzkodās, salātos, gaļas pildījumos, zupās, sautējumos. Lapas var kaltēt tējai.

Virza

Virza garšo ne tikai vistām (ar tām ne viena vien vista barota, ravējot dobes), bet arī cilvēkiem. Virzu angliski dēvē par chicken weed, kas burtiskā tulkojumā nozīmētu – cāļu nezāle. Ja tu kaut reizi pievienosi virzu salātiem, tad piekritīsi, ka tā ir patiešām garšīga. Svaiga, ar maigu garšu, tā var aizstāt salātus podiņos, ko pērkat lielveikalā, un virza pavisam noteikti būs daudz vērtīgāka par parastajiem salātiem.

Gārsa

Viena no zālēm, kas patiešām var šķist prasta, jo aug, šķiet, it visur. Bet pavisam agrā pavasarī, kamēr lapiņas ir gaiši zaļas un maziņas, tās droši var plūkt un likt klāt salātiem. Ēst kā piedevu pie gaļas ēdieniem. Gārsas un nātres agrāk izmantoja kā līdzekli, lai gaļa un zivis ilgāk uzglabātos – tās ietinot nātrēs vai gārsās, ilgāk saglabājas svaigums.

Gaiļpieši

Vienas no pirmajām pavasara puķēm, no kurām var pievienot salātiem gan ziedus, gan jaunās lapiņas. Ar gaiļpiešu lapām var papildināt brokastu omleti vai biezpienu, tās var likt klāt salātiem. Pāris tikko plūktu lapiņu, un dienas C vitamīna deva nodrošināta. Kā lapas, tā ziedus var kaltēt tējai.

Zaķkāposti

Kurš gan bērnībā, caur mežu ejot, nav noliecies, lai saplūktu sauju zaķkāpostu? Mazliet skābeniem, kas atgādina skābenes, un tik skaistiem kā āboliņa lapiņas. Zaķkāpostus var likt uz šķīvja līdz ar to ziediņiem.

 

Ko vēl bez nezālēm pavasarī var likt uz šķīvja?

▪     Jaunās biešu, burkānu, redīsu lapiņas. Izrādās, burkānu lapiņās ir pat vairāk karotīna nekā vēlāk pašos burkānos.

▪     Bērzu, kļavu un liepu jaunās svaigās lapiņas noteikti var likt salātos.

▪     Upeņu, jāņogu un ērkšķogu tikko atplaukušās lapiņas varat saplūkt un pievienot, piemēram, aukstajai zupai vai tiem pašiem salātiem.

▪     Agrāk par lapiņām var plūkt pumpurus – priežu, bērzu, liepu, ķiršu, upeņu. Tie var būt sīvi pēc garšas, bet ir bagāti ar ēteriskajām eļļām un vitamīniem. Tos parasti daudz nevajag, pietiek ar pavisam nedaudziem, lai brokastu biezpienam vai svaigi spiestai dārzeņu un augļu sulai pievienotu īpašu garšu.

Kā ēst nezāles?

Pirmkārt un galvenokārt – jaunās lapiņas svaigā veidā, uzreiz pēc noplūkšanas. Tātad – visiem salātiem klāt arī kādu sauju nezāļu. 

Visas jaunās lapiņas var pievienot kokteiļiem, piemēram, pagatavot zaļu kefīra kokteili, var pievienot arī augļu sulām akcentam. Zaļumus var sablendēt ar ūdeni (vai ar kļavu vai bērzu sulām), pievienojot citronu. 

Nezāles var pievienot it visiem ēdieniem, kuros parasti lieto salātus un zaļumus. Ar sasmalcinātām zālītēm var pārkaisīt vārītus kartupeļus, tās var pievienot rīsiem, pupiņu ēdieniem, zupām.

Var pievienot pavisam nedaudz, tā ka garšu tas īpaši neietekmēs, bet vērtīgās vielas uzņemsi jebkurā gadījumā. Kāpēc lai neizmantotu šādu bezmaksas vitamīnu krātuves izmantošanas iespēju? 

Autors: Ilze Lipska

http://www.cetrassezonas.lv/lv/produkti/izzinosi/ingredient.php?id=49158

Library_page_bcf1358808ef60e07745025dcd7f0141
Ķermenis & veselība

Kā elpošanas ritms ietekmē atmiņu un bailes

Ziemeļrietumu medicīnas universitātes zinātnieki pirmo reizi ir atklājuši, ka elpošanas ritms cilvēka smadzenēs rada elektrisku aktivitāt...

1087
21. martā, 2017
Library_page_____________
Apzinatība

Ieklausieties noslēpumainajā

Ieklausieties noslēpumainajā; nenoliedziet to. Nesteidzieties apgalvot, ka tas nepastāv. Visi apziņas cilvēki, kuri staigājuši pa Zemi, t...

821
16. martā, 2017
Library_page_img_2593
Garīgas terapījas

Ja jums paveiksies un būs īstais laiks...

Ja jums paveiksies, jūs paliksiet vieni. Pavisam vieni, kad blakus nebūs neviena, un nāksies meklēt atbalstu zemē un sevī. Ja jums pavei...

12140
9. martā, 2017
Library_page_141dad8ab643b2d4
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

2116
28. februārī, 2017
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

7552
14. februārī, 2017
Library_page_16003233_1343779362362175_865231201206951289_n
Apzinatība

Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību

Tev jāatjauno aizmirstā sajūtu valoda. Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību. Kad tu ēd, mēģini ēst savādāk. Pacenties at...

2041
5. februārī, 2017
Library_page_dzidukrisnamurti-normunds-astra

Meditācija nav domu kontrolēšana

Meditācija nav sekošana kādai sistēmai, tā nav atkārtošana un imitēšana. Meditācija nav koncentrācija. Tas ir viens no iemīļotākajiem dažu..

3590
14. jūlijā, 2015
Library_page_fa-qi-1024x654
Darbs ar enerģiju

Энергия ци и «пространственная сила» в тайцзицюань

Вопрос: Расскажите, пожалуйста, что такое мастерство использования энергии-ци в тайцзицюань? Ответ: Во время практики тайцзицюань дейс...

213
28. janvārī, 2017
Library_page_8bfc1e247311445fb5af003a630b20a1
Bērnu psiholoģija

Kā domā bērni

Es neesmu psihologs, un zemāk uzrakstītais ir vienkārši mana vīzija. Tā nav teorija, es nevaru to aizstāvēt, un neko par to neesmu lasīju...

3513
17. janvārī, 2017
Library_page_hamed_naseri-healing-vibrations
Skaņa & balss

Dziedējošā frekvence 432MHz

ISO Organizācija, kas nosaka standartus, ir pieņēmusi 440 Hz frekvenci kā pamata – koncerta frekvenci, kas jāievēro gan mūzikas instrumen...

2250
9. janvārī, 2017
Library_page_sky-perspective-1024x482
Ķermenis & veselība

Mūsu apziņa ietekmē realitāti

Doktors Džo Dispenza (Joe Dispenza) – bioķīmiķis, neirofiziologs, neiropsihologs, hiropraktiķis – bija viens no pirmajiem, kurš no zinātn...

6938
30. decembrī, 2016
Library_page_f2d5d4feaec4110egreat
Bērni & vecāki

Konkurence - cilvēku vai zvēru instinkts

Cilvēcības dzīvnieciskā daba “Konkurence ir ielikta mūsu dabā”, dedzīgi iebilst mana sarunu biedrene, “Tas ir instinkts!” Ko lai saku, k...

1307
23. decembrī, 2016
Library_page_111
Attiecības

Bailes no dziļām attiecībām

Jautāums: Es uztraucos par meiteni, ar kuru esmu kopā. Man ir bail viņu zaudēt... un tas neļauj man veidot dziļas attiecības. Varbūt es b...

3137
11. decembrī, 2016
Library_page_15218590_10207822947713132_1910773645_n
Prāts & psiholoģija

Kā kļūt laimīgam

Nesen Rīgā norisinājās viena no pieprasītāko Krievijas psihologu lekcijām, veltīta tēmai, kuru Mihails Labkovskis uzskata par galveno psi...

6684
26. novembrī, 2016
Library_page_15139558_10207762084311585_1413152174_n
Pašizziņas prakses

Luīzes Heijas dzīves patiesības

Luīza Heija: "Lūk, kam es ticu, – dzīve ir ļoti vienkārša. Ko mēs dodam, to saņemam pretī! Tikai mēs paši esam mūsu iekšējo pārdzīvojumu,...

17468
18. novembrī, 2016
Library_page_japanese-archers-kyudo
Prāts & psiholoģija

Mērķa izvirzīšanas tehnoloģija

Pazīstamais amerikāņu psihologs A. Maslovs, pētot cilvēku grupu, kuri savā darbā sasnieguši augstus rezultātus, nonāca pie secinājuma, ka...

1997
12. novembrī, 2016
Library_page_charlie_davoli_8
Pašizziņas prakses

Ekharts Tolle: 9 prakses, kuras izmainīs jūsu dzīvi

Daudzi uzskata, ka mainīt savu dzīvi ir ļoti grūti vai praktiski neiespējami. Tomēr cilvēki, kuri ir pievērsušies savai garīgajai attīstī...

6026
6. novembrī, 2016
Library_page_soul-of-king-992x612

Bailes izzudīs pēc to pieņemšanas...

Nemēģiniet atbrīvoties no jebkā. Mēģiniet saprast, kas ir bailes. Un, ja jums ir bailes, pieņemiet tās. Tās ir šeit. Nemēģiniet no tām...

3881
18. maijā, 2015
Library_page_herhead
Ķermenis & veselība

Kad tu kļūsti caurredzams

Kad tu sāki uzmanīgi vērot vecākus ļaudis, tu uzzināji, kas tevi biedē – viņi nevar noslēpties. Skatoties uz tevi, nepateiksi, cik dienas...

2355
26. oktobrī, 2016
Library_page_17839-humanized-four-elements-1366x768-digital-art-wallpaper
Ķermenis & veselība

Klejotājnerva stimulācija

Stimulējot klejotājnervu, ievērojami samazinās iekaisuma procesi un artrīta simptomi. Iekaisuma procesiem ir ārkārtīgi svarīga loma daud...

1511
18. oktobrī, 2016
Library_page_7e829c1d8d0fa645a59cb5dfce0b61c8
Bērnu psiholoģija

Zēnu asaras

Bērnībā mēs ar visiem spēkiem centāmies atbilst apzīmējumam „īsts vecis”. Mēs lamājamies visrupjākajā veidā, apspriedām, ignorējot iekšē...

2404
11. oktobrī, 2016
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

442
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

900
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

775
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
903
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

791
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

786
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

942
26. oktobrī, 2015
https://youtu.be/uJD5-R_HPCc

Jim Carrey's Secret of Life - Inspiring Message

You wouldn’t expect Jim Carrey, a well-known comedian and actor, to go out of his way to inspire people. The man has had a long, and successful career. Instead of taking the money and running, so to speak, Carrey is now using his influence to impart passionate words of wisdom to all of us. Carrey has been talking a lot about living full lives, being happy, escaping fear, and living up to our full potential. “Ultimately, we’re not the avatars we create. We’re not the pictures on the film stock. We are the light that shines through it. All else is just smoke and mirrors. Distracting, but not truly compelling.I can tell you from experience the effect you have on others is the most valuable currency there is.”

1256
12. septembrī, 2015
https://youtu.be/CuOuF0n77S4
1440
29. jūlijā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=9dDZaMP5Q-c

The Sun Will Rise Again - A Song For Nepal

As we know its been 6 days since Nepal was hit by a deadly earthquake of 7.8M. At present, the death toll has crossed 6000 and may even touch 15000. The loss has been devastating and the country is struggling to cope up with the needs of the people in distress. In the rural areas, 90% of the homes have been destroyed and relief has yet to reach some of these affected areas. Please share this video so we can reach out to as many people possible. Also, if you donate, just add a comment "I donated" below! It will inspire others to donate too! List of organizations: 1) American Red Cross / British Red Cross: https://www.redcross.org/donate/0415-... http://www.redcross.org.uk/en/About-u... 3) CARE International / CARE India http://www.care-international.org/don... http://www.careindia.org/give-earthqu... 5) Catholic Relief Fund: https://secure.crs.org/site/Donation2... 6) International Medical Corps (UK) https://secure.artezglobal.com/regist... 7) We Help Nepal https://gri.nationbuilder.com/contribute 8) World Vision International: http://www.wvi.org/nepal-earthquake-a... 9) UNICEF International: https://secure.supportunicef.org/site... 10) My Care: https://my.care.org/site/Donation2?18... 11) Global Giving: http://www.globalgiving.org/projects/... 12) World Food Program: https://give.wfp.org/en/5279/?step=co... 13) Save The Children: http://www.savethechildren.org/site/c... 14) Bit Giving https://www.bitgiving.com/home/nepalq... 15) Sahayeta: http://www.sahayeta.org/beta/?p=1207 16) A fund by a Nepali friend and social worker: Aparna Rayamajhi http://www.gofundme.com/t4vpukc 17) Bibeksheel Nepali: http://leadnepal.com/earthquake/

1475
3. maijā, 2015
2
https://www.youtube.com/watch?v=UUo-Q8hhvB0

We are dead stars

Every atom in our bodies was fused in an ancient star. NASA astronomer Dr. Michelle Thaller explains how the iron in our blood connects us to one of the most violent acts in the universe—a supernova explosion—and what the universe might look like when all the stars die out.

1355
13. martā, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=AgZQQ5zmaZM&list=FLN2H-YlUCGA17nWbLjjX7wQ&index=4

Тайны сна 2006 США. astrokey.org

Тайны сна 2006 США. astrokey.org

2235
3. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=OAXghwgkqFg

Love Is Authentic Only When It Gives Freedom

OSHO: Love Is Authentic Only When It Gives Freedom

1758
16. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=7zTCR2qEsCY

The Highest Choice

A spontaneous Satsang with Mooji recorded at Monte Sahaja in Portugal. While you have the sense of choice, you exercise choice. The most important choice you have is to keep the attention in the stable place of the seer.

1600
5. februārī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
504
9. janvārī, 2017