Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_8744420549_c9d088869d_b Square81_10640_554866707896864_2057411988_n

Nezāles. Neatstāj pļavā, bet pārcel uz šķīvja

Pavasaris klāt, un uz daudzām palodzēm dīgst zaļumi, ar kuriem papildināt tik pavasarīgo ēdienkarti. Diedzējumus mūsdienās cilvēks ir iemācījies novērtēt, bet kāpēc daudzi tam, ko daba dod par brīvu, paiet garām? 

Pavasaris šķīvjos parasti ienāk ar zaļu krāsu – vai tie būtu kressalāti vai pirmie lociņi. Bet daudzi piemirst par savvaļas augiem, kur mums nevajag ieguldīt savas pūles, lai ko izaudzētu – tikai aiziet un noplūkt. 

Lielākajā daļā gada mēs šos augus nicinām, izravējam no dobēm, saucam par nezālēm, metam pēc iespējas tālāk, lai tikai tiktu no tiem vaļā. Bet pavasarī – nav nekā vērtīgāka, ko daba mums var piedāvāt. Jo visu šo nezāļu jaunās lapiņas ir pilnas ar vitamīniem, minerālvielām, kas mūsu organismam ir tik vajadzīgas, un tās satur visas šīs vielas daudz vairāk nekā vēlāk izaudzētie dārzeņi, ogas un augļi. Nezāles ne tikai bagātinās garšu buķeti pavasarī, bet arī stiprinās organismu un ārstēs. Un visvērtīgākās tās ir uzreiz pēc noplūkšanas, tāpēc tās jāēd – no lauka pa taisno liekot uz šķīvja. 

To, ka cilvēks vācis un ēdis savvaļas augus, var pierādīt ar ļoti daudziem pierakstiem, liecībām, izrakumiem. Vēl 20. gadsimta sākumā pavasaris nebija iedomājams bez pirmo nātru zupas vai balandu salātiem. Tikai mūsdienās, kad veikali stāvgrūdām pilni ar pārtiku, cilvēkam nav motivācijas iet un vākt sev ēdamo un tā saucamajai vācēju kultūras ērai ir pielikts punkts. Bet varbūt tomēr nav? 

Pavasarī dabā ir spēks! Pēc ziemas miega viss mostas, un pašā sākumā spēks ir nepieciešams visvairāk, tāpēc arī jaunajās lapiņās ir visvairāk vērtīgo vielu. Kad pavasarī mums viss apkārt sāk zaļot un plaukt. Aizmirsti par citiem C vitamīna avotiem. Jaunajās lapiņās un pumpuros vitamīnu ir vairāk, un, kas vissvarīgāk, – tie ir pilnībā dabīgi vitamīni. Iedomājieties, nātrēs vien ir divas reizes vairāk C vitamīna nekā upenēs.

 

Kādas nezāles ir vērts vākt?

Ir lasīti apgalvojumi, ka pavasarī var droši iet dabā un ņemt visu, kas intuitīvi uzrunā, tomēr  šāds apgalvojums kādā var radīt arī apjukumu. Ja ir milzīgi aizspriedumi pret gārsām, tām var mest līkumu, bet ja nav – izmēģini. Te būs neliels špikeris nezāļu lasītājam:

Pienenes

Šīs saulainās pavasara puķes, par kurām, šķiet, priecājas ikviens, ir vienas no pirmajām nezālēm, ar kurām varētu sākt papildināt savu ēdienkarti, vācot agrā pavasarī, pirms zied jaunās lapiņas. Jo jaunākas lapiņas, jo mazāk rūgtuma. Rukolas cienītājiem katrā ziņā varētu patikt arī lielākas lapiņas. Lapiņu rūgtumu ir iespējams mazināt, tās ievietojot uz 20–30 minūtēm vēsā sālsūdenī un pēc tam noblanšējot. Maigāka garša būs lapām, kas vāktas ēnainā vietā. Pienenes un nātres ir vienas no populārākajām savvaļas zālēm pasaulē. 

Pienenes salātiem, zupām un gaļas ēdieniem pievieno pavāri kā ASV un Eiropā, tā arī Japānā. 

Pieneņu ziedkopās un lapās ir dabīgi cukuri, olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīni, karatinoīdi, flavonoīdi. Pienenes palīdz arī no organisma izvadīt sārņus. 

Ne tikai lapiņas var pievienot ēdieniem, bet arī ziedus, piemēram, omletei var pievienot dzeltenos pieneņu ziedus vai tos izmantot salātu dekorēšanai.

Baltā panātre

Ar parasto nātri baltajai panātrei nav radniecības, un arī vērtības ziņā tā nestāv asajai nātrei blakus, bet kā salātu sastāvdaļa baltā panātre ir fantastiska, un tās lapas nav jablanšē pirms lietošanas. Panātre pieder pie lūpziežu dzimtas, pie kuras pieder arī viens no izplatītākajiem garšaugiem – piparmētra. Daži apgalvo, ka pavisam nelielu līdzību garšas ziņā var just, bet citiem panātres piparmētras nots paliek apslēpta, jo ir pārāk maiga.

Balanda

Balanda kā nezāle ir, ja tā var teikt, viena no iecienītākajām, jo izravēt to nesagādā īpašas grūtības. Arī garša balandām ir viena no neitrālākajām, līdz ar to tā ir lieliska pamatsastāvdaļa salātiem. Pēc garšas, ja aizvērtu acis, šķistu, ka ēdam spinātus. Turklāt – vēl viena pārsteidzoša ziņa – balandas ir daudz vērtīgākas par spinātiem. Tās ir bagātas ar A un C vitamīnu, kalciju, dzelzi, magniju.

Nātres

Nātres varētu dēvēt par nezāļu karalieni, jo tās ir ļoti vērtīgas, bagātas ar C vitamīnu, A vitamīnu, dzelzi, kalciju, kāliju, magniju. Pavisam jaunās lapiņas itin nemaz nedzeļ. Tās droši var plūkt ar plikām rokām un pievienot salātiem, vārīt nātru zupu (gluži tāpat kā skābeņu zupu). Nātres, kad tās izvārītas, garšo līdzīgi kā spināti, tāpēc arī to pielietojums var būt tāds pats kā spinātiem – uzkodās, salātos, gaļas pildījumos, zupās, sautējumos. Lapas var kaltēt tējai.

Virza

Virza garšo ne tikai vistām (ar tām ne viena vien vista barota, ravējot dobes), bet arī cilvēkiem. Virzu angliski dēvē par chicken weed, kas burtiskā tulkojumā nozīmētu – cāļu nezāle. Ja tu kaut reizi pievienosi virzu salātiem, tad piekritīsi, ka tā ir patiešām garšīga. Svaiga, ar maigu garšu, tā var aizstāt salātus podiņos, ko pērkat lielveikalā, un virza pavisam noteikti būs daudz vērtīgāka par parastajiem salātiem.

Gārsa

Viena no zālēm, kas patiešām var šķist prasta, jo aug, šķiet, it visur. Bet pavisam agrā pavasarī, kamēr lapiņas ir gaiši zaļas un maziņas, tās droši var plūkt un likt klāt salātiem. Ēst kā piedevu pie gaļas ēdieniem. Gārsas un nātres agrāk izmantoja kā līdzekli, lai gaļa un zivis ilgāk uzglabātos – tās ietinot nātrēs vai gārsās, ilgāk saglabājas svaigums.

Gaiļpieši

Vienas no pirmajām pavasara puķēm, no kurām var pievienot salātiem gan ziedus, gan jaunās lapiņas. Ar gaiļpiešu lapām var papildināt brokastu omleti vai biezpienu, tās var likt klāt salātiem. Pāris tikko plūktu lapiņu, un dienas C vitamīna deva nodrošināta. Kā lapas, tā ziedus var kaltēt tējai.

Zaķkāposti

Kurš gan bērnībā, caur mežu ejot, nav noliecies, lai saplūktu sauju zaķkāpostu? Mazliet skābeniem, kas atgādina skābenes, un tik skaistiem kā āboliņa lapiņas. Zaķkāpostus var likt uz šķīvja līdz ar to ziediņiem.

 

Ko vēl bez nezālēm pavasarī var likt uz šķīvja?

▪     Jaunās biešu, burkānu, redīsu lapiņas. Izrādās, burkānu lapiņās ir pat vairāk karotīna nekā vēlāk pašos burkānos.

▪     Bērzu, kļavu un liepu jaunās svaigās lapiņas noteikti var likt salātos.

▪     Upeņu, jāņogu un ērkšķogu tikko atplaukušās lapiņas varat saplūkt un pievienot, piemēram, aukstajai zupai vai tiem pašiem salātiem.

▪     Agrāk par lapiņām var plūkt pumpurus – priežu, bērzu, liepu, ķiršu, upeņu. Tie var būt sīvi pēc garšas, bet ir bagāti ar ēteriskajām eļļām un vitamīniem. Tos parasti daudz nevajag, pietiek ar pavisam nedaudziem, lai brokastu biezpienam vai svaigi spiestai dārzeņu un augļu sulai pievienotu īpašu garšu.

Kā ēst nezāles?

Pirmkārt un galvenokārt – jaunās lapiņas svaigā veidā, uzreiz pēc noplūkšanas. Tātad – visiem salātiem klāt arī kādu sauju nezāļu. 

Visas jaunās lapiņas var pievienot kokteiļiem, piemēram, pagatavot zaļu kefīra kokteili, var pievienot arī augļu sulām akcentam. Zaļumus var sablendēt ar ūdeni (vai ar kļavu vai bērzu sulām), pievienojot citronu. 

Nezāles var pievienot it visiem ēdieniem, kuros parasti lieto salātus un zaļumus. Ar sasmalcinātām zālītēm var pārkaisīt vārītus kartupeļus, tās var pievienot rīsiem, pupiņu ēdieniem, zupām.

Var pievienot pavisam nedaudz, tā ka garšu tas īpaši neietekmēs, bet vērtīgās vielas uzņemsi jebkurā gadījumā. Kāpēc lai neizmantotu šādu bezmaksas vitamīnu krātuves izmantošanas iespēju? 

Autors: Ilze Lipska

http://www.cetrassezonas.lv/lv/produkti/izzinosi/ingredient.php?id=49158

https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

10
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

11
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

13
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

11
25. jūnijā, 2017
Library_page_universe-voie-lactee-
Apzinatība

Rūpējoties par drošību, mēs zaudējam iespēju atvērties

Ja Tu paslēpsi ziedu istabā, lai tam nepiekļūst ne saule, ne jelkāda vēja plūsmiņa, tad, iespējams, Tu domā, ka esi to pasargājis. Taču š...

1181
22. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

300
19. jūnijā, 2017
Library_page_1724173_10153852470578185_7807339200304311790_n
Prāts & psiholoģija

Nulles likums un vēl 19 precīzi Greisas likumi

Natālija Greisa – talantīga psiholoģe un biznesa trenere St.Pēterburgā, savā grāmatā “Greisas likumi” ir noformulējusi veselu rindu likum...

10486
14. jūnijā, 2017
Library_page_vientul
Prāts & psiholoģija

Vientuļās sievietes

Mūsu valstī ir ļoti daudz vientuļu sieviešu. Laulības šķiršana vai attiecību pārtraukšana. Nespēja veidot ilglaicīgas attiecības, vai nev...

7417
7. jūnijā, 2017
Library_page_wanderlust-nature-photography-lizzy-gadd-32_3_
Advaita

Ciešanas ir nepieciešamas līdz brīdim, kamēr saprotat, ka varat iztikt bez tām

Ekharts Tolle – rakstnieks un filozofs, viens no mūsdienu Rietumu garīgajiem skolotājiem. 1977.gadā pēc ilgstošas depresijas viņš piedzīv...

7504
29. maijā, 2017
Library_page_s617289952887514585_p471_i1_w952
Prāts & psiholoģija

Beznosacījuma pieņemšana

Vēl studējot Stenfordas fakultātē, es biju viena no nelielās ārstu un psihologu grupas, kas piedalījās humānistiskās psihoterapijas pioni...

2384
19. maijā, 2017
Library_page_6
Tantra

Dievietes atgriešanās

Sarita runā par Dievietes ceļojumu, - no seniem laikiem līdz pat mūsdienām, no vajāšanām un varas spēlēm uz patieso sievišķības potenciāl...

1920
14. maijā, 2017
Library_page_d442e6e6e6ddb3f041479b2a0dfa94b8
Būdisms

Dalailamas vēstījums par cilvēka smadzeņu masīvo skalošanu

Dalailama vienmēr ir piesaistījis sev lielu uzmanību, un ne bez iemesla. Dalailamam ir brīnišķīgs raksts par masveida cilvēka “smadzeņu s...

2107
2. maijā, 2017
Library_page_stephen-fry
Prāts & psiholoģija

Pārstājiet sevi želot – un jūs būsiet laimīgi

Pāris brīnišķīgu Stīvena Fraja – aktiera, rakstnieka un cīnītāja par cilvēku tiesībām, padomu. Galvenais, par ko es gribētu būt pārlieci...

6046
25. aprīlī, 2017
Library_page_meditating-woman-on-beach-for-website_orig
Joga

Научные исследования: йога, старение и мозг

На протяжении нескольких последних десятилетий было открыто, что наш мозг претерпевает изменения в зависимости от того, чем мы занимаемся...

411
25. aprīlī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

460
25. aprīlī, 2017
Library_page_holy-men-by-joseph-anthony-lawrence-photogrvphy_magazine-08
Attiecības

Tuvu attiecību jēga ir tajā, lai tu paliec tu pats

Dažreiz notiek tā, ka kāds cilvēks pēkšņi atvieglo mūsu dvēseles sāpes un nedaudz mīkstina mūsu rētas. Piemēram, sāk par mums rūpēties, k...

9353
19. aprīlī, 2017
Library_page_2__1_
Ķermenis & veselība

Lai attīstītu imunitāti, bērniem ir vajadzīgi mikrobi, nevis antibiotikas

Pārmērīgi higiēniski apstākļi izraisa hroniskas slimības.   Ļaujot bērniem spēlēties ar zemi, mēs patiesībā palīdzam viņu imūnsistēmas ...

2525
7. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

418
3. aprīlī, 2017
Library_page_photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3
Emocijas

Piedošanas mirklis

Nepūlies piedot. Piedošana nav kaut kā “darīšana”. Vienkārši pieņem, ka šis mirklis ir tieši tāds, kāds tas ir. Un arī pagātne ir tāda...

6301
28. martā, 2017
Library_page_bcf1358808ef60e07745025dcd7f0141
Ķermenis & veselība

Kā elpošanas ritms ietekmē atmiņu un bailes

Ziemeļrietumu medicīnas universitātes zinātnieki pirmo reizi ir atklājuši, ka elpošanas ritms cilvēka smadzenēs rada elektrisku aktivitāt...

2300
21. martā, 2017
Library_page_____________
Apzinatība

Ieklausieties noslēpumainajā

Ieklausieties noslēpumainajā; nenoliedziet to. Nesteidzieties apgalvot, ka tas nepastāv. Visi apziņas cilvēki, kuri staigājuši pa Zemi, t...

1460
16. martā, 2017
Library_page_img_2593
Garīgas terapījas

Ja jums paveiksies un būs īstais laiks...

Ja jums paveiksies, jūs paliksiet vieni. Pavisam vieni, kad blakus nebūs neviena, un nāksies meklēt atbalstu zemē un sevī. Ja jums pavei...

13512
9. martā, 2017
Library_page_141dad8ab643b2d4
Bērni & vecāki

Ķermenis kā pedagoģisks instruments

Sākšu ar kādu vienkāršu novērojumu. Es stāvu autobusa pieturā. Blakus stāv tēvs un aptuveni 4 gadus veca meitiņa. Meitenīte klusiņām kaut...

2753
28. februārī, 2017
Library_page_9817023610910
Vērtīgi padomi

Kamēr dzīve jums nepatīk, tā aiziet

Dārgie draugi, izmantojiet saules aizsargkrēmu. Ja es varētu Jums piedāvāt tikai vienu padomu nākotnei, tas būtu saules aizsargkrēms. Il...

8395
14. februārī, 2017
Library_page_16003233_1343779362362175_865231201206951289_n
Apzinatība

Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību

Tev jāatjauno aizmirstā sajūtu valoda. Izmanto jebkuru iespēju, lai attīstītu savu jūteklību. Kad tu ēd, mēģini ēst savādāk. Pacenties at...

2703
5. februārī, 2017
Library_page_dzidukrisnamurti-normunds-astra

Meditācija nav domu kontrolēšana

Meditācija nav sekošana kādai sistēmai, tā nav atkārtošana un imitēšana. Meditācija nav koncentrācija. Tas ir viens no iemīļotākajiem dažu..

4147
14. jūlijā, 2015
Library_page_fa-qi-1024x654
Darbs ar enerģiju

Энергия ци и «пространственная сила» в тайцзицюань

Вопрос: Расскажите, пожалуйста, что такое мастерство использования энергии-ци в тайцзицюань? Ответ: Во время практики тайцзицюань дейс...

761
28. janvārī, 2017
Library_page_8bfc1e247311445fb5af003a630b20a1
Bērnu psiholoģija

Kā domā bērni

Es neesmu psihologs, un zemāk uzrakstītais ir vienkārši mana vīzija. Tā nav teorija, es nevaru to aizstāvēt, un neko par to neesmu lasīju...

4156
17. janvārī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

767
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

1251
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

1192
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
1336
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

1134
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=UyyjU8fzEYU

The Stroke of Insight

Neuroanatomist Jill Bolte Taylor had an opportunity few brain scientists would wish for: One morning, she realized she was having a massive stroke. As it happened -- as she felt her brain functions slip away one by one, speech, movement, understanding -- she studied and remembered every moment. This is a powerful story about how our brains define us and connect us to the world and to one another. http://www.ted.com

1093
23. februārī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vqCOss4hqnE

Higher consciousness

'Higher consciousness' sounds mystical and possibly irritating. It shouldn't. It just captures how we see things when we go beyond our own egos. Please help us make films by pressing subscribe: http://tinyurl.com/o28mut7

1302
26. oktobrī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
994
9. janvārī, 2017