Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
No_picture Square81_20140622_200919_4_3

Pieci mēneši Katmandu

Daudziem ārzemniekiem Katmandu ir nekas vairāk kā tranzīta vieta, jo to pēc četrām darba dienām ar jaunu Indijas vīzu rokās atstāj, lai atkal iesoļotu Indijā. Mēs bijām domājuši veikt kaut ko tamlīdzīgu – iebraukt Katmandu, Indijas vēstniecībā pieteikt vīzu, iziet 10 dienu Vipassanas kursu, un doties atpakaļ uz Indiju. Tā plānotās pusotras nedēļas vietā Katmandu palikām 5 mēnešus, un biežāki viesi bijām nevis Indijas vēstniecībā, bet gan Nepālas imigrācijas dienestā vīzas pagarināšanas nolūkā. Katmandu atstājām spiestā kārtā - 5 mēneši ir ilgākais periods, ko gada laikā var pavadīt Nepālā.

 

Stāsts par aizvadītajiem 5 mēnešiem Nepālā izbrīnu neraisītu, jo tā ir gleznaina zeme, kur Himalaju upju ielejas sacenšas skaistumā ar Himalaju ezeriem, iespējas doties pārgājienos uz kalnu virsotnēm un grūti sasniedzamiem ciematiņiem vilināt vilina aktīvās un etniskās atpūtas tīkotājus un neskartās dabas cienītājus. Tomēr – ko var darīt Katmandū putekļos un gaisa piesārņojuma mākoņos gandrīz pusgadu? Šādu, nesapratnē sakņotu, jautājumu dzirdējām ne vienu reizi vien. Atbilde skan – mācīties!

 

Pirms pāris gadiem Aleksandra pirmais tablas skolotājs no Varanasi – pilsēta Indijā - iedeva, viņaprāt, labāko grāmatu par tablu. Nokļuvuši Nepālā, atcerējāmies, ka tās grāmatas autors ir no Nepālas un dzīvo Katmandū. Aleksandra interese par Ziemeļindijas klasisko mūziku un vēlme izkopt tablas spēles māku sniedza mums neaizmirstamu Katmandu un Nepālas kultūras pieredzi. Aleksandrs kļuva par tablas meistara - Tribuvan Universitātes profesora un daudzu grāmatu autora Ačuta Ram Bandarī - mācekli, un, kā senākos laikos pieņemts, mēs dzīvojām skolotāja mājā.

 

 

Pašupatinat: citiem vieta, lai mirtu, mums – lai dzīvotu!

 

 

Tablas skolotāja māja atradās Katmandū austrumu daļā iepretim Pašupatinat – vienai no svētākajām hinduistu vietām Nepālā. Pašupatinat ir liels tempļu komplekss, kur diendienā jau gadsimtiem ilgi tiek veikti rituāli, godinot dievu Pašupatinat – viena no Šivas formām -, tai skaitā arī kremācija. Mirušo pelni tiek kaisīti Bagmati upē, tieši otrpus šai upei arī mēs dzīvojām.

 

Pelnus upe nesa nemanāmi. To gan nevarētu teikt par apkaimes bērniem, kuri, neraugoties, vai ūdens līdz ceļgaliem vai kaklam, uzturējās tajā nemitīgi. Lietus sezonā upē pat izveidojās neliels ūdenskritums. Kas mums liekas neliels ūdenskritums, bērniem – neizsmeļams prieka avots. Tajā mazie dupsīši cauru dienu ņēmās – te iekšā, te ārā, te pazūd, te atkal parādās virs ūdens. Pat pīles bija retāki upes viesi par jautrajiem pliknīšiem.

 

Ap Pašupatinat sabūvētas trīsstāvīgas, četrstāvīgas privātās mājas. Lai gan lepns rajons, Āzija paliek Āzija: vienu no otras mājas šķir tik kāds pusmetrs, labākajā gadījumā divi metri, un var gadīties, ka ar kaimiņu var sarokoties pa atvērtu guļamistabas logu. Ap katru māju ir sēta, un, neskatoties uz zemes strēlītes (lasīt – pagalms) niecīgumu, tajā tiek novietoti motocikli, velosipēdi, ierīkots dārziņš, tualete un ūdens pumpis - duša. Dažās sētās vakaros tam visam pa vidu iekārtojas govis, pīles un vistas. Parasti mājas pirmos stāvus izīrē, augšējos dzīvo saimnieki. Tā arī mūsu mājā – pirmajā stāvā vienu istabu izīrēja 4 cilvēku ģimene, pārējās divās bija satilpinājušies vairāki studenti. Otrajā stāvā dzīvojām mēs: skolotājs, kuru visi dēvē par Gurudžī (cieņpilna skolotāja uzruna), viņa sieva Guruma, deviņpadsmit gadus vecā meita Sita un mēs abi. Trešajā stāvā bija liels jumts, maza virtuvīte, vannas istaba un templis. Ceturtajā stāvā vēl viens jumts.

 

It kā dzīvojām galvaspilsētā, bet sadzīve ritēja kā laukos: visa saimniecība uz jumtiem svaigā gaisā! Uz tiem kaltē graudus, pupiņas, čilli, mazgā un žāvē veļu, gatavo ēst. Interesanti, ka šī “jumtu saimniecība” piešķīra sadzīvei caurspīdību: veries uz kuru debess pusi gribi, uz visiem jumtiem ģimenes sievietes vienlaicīgi veic vienu un to pašu darbību. Rīta tumsiņā ģimenes vecākās sievietes griež uz riņķi dzīvas liesmas lampiņu, godinot dievus, pēc tam notiek ēst gatavošana un, tā kā aktuāla ir gāzes taupīšana un ēst gatavošana notiek spiedien katlos, kas skaļi šņāc, tad aptuveni vienlaicīgi no visām mājām dažādos toņos sašņācas spiedien katli. Tad var sākties veļas ieziepēšana un ritmiska netīrumu izsišana no drēbēm un drīz jau rajonu izdekorē krāsainie drēbju karogi. Sākumā mūs ļoti smīdināja sieviešu, it īpaši pavecāku, ieradums – runāšanās ar sevi. Bet pie visa jau pierod.

 

Visi saimniecības darbi norit pa grīdu vien – mūsu ķermeņiem bija jāpierod līst, rāpot, tupēt, būt sakumpušiem. Tāpat arī pirksti izrādās funkcionālāki, nekā bijām raduši - tie aizvieto daudz instrumentu, arī galda rīkus. Sākumā ēdienreizes sagādāja neērtību, jo ēdām tikai mēs četri – Gurudži, Sita, Aleksandrs un es. Gurumā gatavoja un apkalpoja mūs ēšanas laikā, bet ēda tikai pēc mums - viena pati un to, kas palicis pāri. Daždien bija neticami, kā, paņemot no meža dažus lakstus, 5 pupiņas no vienas burciņas un 5 pupiņas no otras burciņas, Gurumā mācēja pagatavot bagātīgu maltīti. Atkritumu maisā virtuvē gandrīz nekad nekā nebija – plastmasā iepakotus produktus nepirkām, graudus kaltējām un attīrījām pašas, katrai auga un dārzeņa daļai Gurumā un Sita atrada savu pielietojumu, ja ne, tad, atlikumus izbarojām dzīvniekiem. Tik atbildīgi pret vides resursiem saimniekojuši nebijām un tā ir viena no daudzajām vērtīgajām mācībām, gūtām nepāliešu ģimenē.

 

Kultūru atšķirība par sevi atgādināja pat tad, kad liekās, ka esi visam labi pielāgojies. Ierasts, ka katru vakaru ģimene sapulcējās vecāku guļamistabā un skatījās filmu par dieva Krišnas bērnību. Tā ir kulta filma – to skatījās Indijā un Nepālā, par to runāja, tai diendienā dzīvoja līdzi. Ja, nedod Dievs, filmas rādīšanas brīdī nebija elektrības, tad zaudētais bija atgūstams nākamajā rītā un arī pēcpusdienā. Protams, ka ģimene vēlējās, lai arī mēs jūtam līdzi seriālā notiekošajam. Tomēr jau pirmajā kopā skatīšanās reizē bija skaidrs – tā arī ir pēdējā. Rietumu kultūra mūs ir izlaidusi, un Indijā filmētā kulta seriāla estētika, maigi izsakoties, krita uz nerviem. Protams, sava māka tā ir – no nekā uztaisīt kaut ko, bet mēs izvēlējāmies tajā laikā darīt kaut ko citu. Tad nu lūk, vienu vakaru izveidojās amizants skats: tēvs ar meitu sēž istabā, skatās iemīļoto seriālu, bet mamma tupkkoridorāun skatās uz Krišnu caur plaši atvērtām durvīm. Tāmēs uzzinājām par tradīciju, ka mēnešreižu laikā sieviete atpūšas, piemēram, negatavo ēst, neveic rituālus un dzīvo savrup no ģimenes vīriešiem. Kā Gurudžī, tā arī Gurumā ir no augstākās, tas ir, braminu (priesteru) kastas, tāpēc ģimenes sadzīve vēl aizvien rit pēc Vēdu priekšrakstiem. Lai gan bramini, viņi bija ļoti liberāla ģimene – tēva akadēmiskā izglītība un mūzikas koncertu sniegšana daudzās jo daudzās pasaules valstīs, ārzemju draugi un studenti ir būtiski ietekmējuši viņa skatījumu par lietu kārtību dzīvē. Un tomēr ģimenē senie priekšraksti tiek ievēroti un, jo ilgāk mēs ar viņiem dzīvojām, jo skaidrāk atklājās šādu priekšrakstu pamatotība.

 

Pie šā tā jāpierod bija arī vietējiem. Gurudžī Aleksandram uzdāvināja nepāliešu tautisko cepuri – daka topi. “Daka” ir nepāļu auduma veids – ar ģeometrisku un krāsainu rakstu, un “topi” nozīmē cepure. Valkādams šo cepuri, Aleksandrs kļuva par visas apkaimes mīluli, it sevišķi jau bērnu. Pa gabalu ieraugot Aleksandru ar cepuri galvā, apkaimes bērni – citi no jumtiem, citi izkārušies pa logiem un citi – lūrot caur vārtiem – priekā viņu sveicināja un nerimstoši spiedza: “Daka topi, daka topi!” Jāpiebilst, ka daka topi nu vairs nēsā tikai veci večukiņi Katmandu un laukos dzīvojošie.

 

Kādu rītu viens no jumta augiem atradām iepiņķerētu sarkanā striķī. Atbrīvojot koku, striķa otrā galā atradām pūķi! Pazaudējis savu saimnieku un nedaudz cietis, beidzot pie mums bija nokļuvusi bērnu iecienītākā spēļmantiņa, kas vēlāk arī mums sagādāja lielu prieku. Bērni ir tik lieli gaisa pūķu draugi un pārvalda tos meistarīgi. Rudenī, pirms Desai svētkiem, kad pūķošana kļūst īpaši aktuāla un arī vējš kļūst stiprāks, nenobrīnīties par pūķu lidojumu augstumiem un veiktajiem manevriem.

 

Dzīvei Pašupatinat pakājē ir īpašs krāšņums. Katru dienu ap pulksten četriem no rīta, kamēr vingrojām, sanāca iesmieties, jo atskanēja īpatnēja šķindoņa. Mēs to dēvējām par “heavy metal” (smagais metāls). Nekad neizgājām paskatīties, kā tieši šīs skaņas rada, bet droši vien Pašupatinat tempļa kalpotāji katru rītu, vienu un to pašu ritmiņu sitot, apgāja apkārt tempļa teritorijai.

 

Vienu dienu sarkans griezās ap acīm. Brīnišķīgi bija svētki, kad tūkstošiem sieviešu sarkanos tērpos sapulcējās Pašupatinat, visu dienu gavēja un dejoja. Svētkus translēja pa televizoru un tie izskatījās patiesi iespaidīgi. Mūsu māsai Sitai svētkos bija tas gods veikt lielo vakara pudžu, par ko, mums par lielu pārsteigumu, viņai arī samaksāja (200 rūpijas).

 

Kā tūristi mēs uz Pašupatinat tā arī neaizgājām. Kamēr mēs tur dzīvojām, ieejas biļetes cena dubultojās – no 250 uz 500 Nepālas rūpijām, kas ir aptuveni no 2 uz 5 Ls, kas, protams, tiem platuma grādiem par kultūrvēsturiska objekta apskati ir liela nauda. Bet teikt, ka mēs Pašupatinat nebijām, arī nevar. Uz Pašupatinat mēs devāmies ne fotografēt, ne dievus pielūgt, bet gan ciemos! Tempļu kompleksā bija iedalīti mitekļi dažādajiem svētajiem/braminu kastas priesteriem un citām Nepālā ievērojamām personām. Gurudžī bija labos draugos ar Prapanačarija Svamidžī – vairāku zinātņu doktors un, ko apliecina piekārtās fotogrāfijas viņa pieticīgajā miteklī, arī Nepālas karaļa ārsts. Un mūsu ar'! Lai gan vislabāk viņam patika satikties un kopīgi padziedāt, kļuvām arī par viņa pacientiem. Nepārtrauktajā svelmīgajā karstumā mūsu dzīvības sula bija krietni iztvaikojusi. Pirms izmeklēšanas trīs mums bija jāievēro diēta, ēdām tikai kičari – ēdiens no savārītiem rīsiem un lēcām. Tikai tādi mēs varējām doties uz pieņemšanu pie Svami. Tāpat kā senie maiji un ķīnieši, arī viņš diagnosticē pēc pulsa metodes. Turot pirkstus uz pulsa un jautājot pāris jautājumu, ātri vien viss jau skaidrs. Veselības koriģēšanā svarīgākais ir diēta. Mums stingri noteica, kādus dārzeņus un kurā dienas daļā vēlams ēst, no kādiem produktiem atteikties. Aizsūtīja mūs nopirkt dažādu augu un minerālu pulverīšus, ko pats piestiņā ar sudraba pulveri sajauca, un zāles gatavas un mēs jau drīz patiesi sprigani!

 

Vairāk par svētumu – tikai pērtiķu.

 

Pašupatinat apkaimi var dēvēt par glābiņu no Katmandu centra – tā ir kalnaina vieta, koku, krūmu un ziedu klāta. Tā ir mājvieta ne tikai svētajiem, bet arī briežiem un pērtiķiem. Lai satiktu pirmos divus, jādodas pāri upei uz Pašupatinat un tuvējiem mežiem, bet pēdējie – tie var pārsteigt jebkur.

 

Pērtiķi ir Pašupatinat apkaimes fenomens. To ir tik daudz, ka viņi jau sāk diktēt spēles noteikumus. Pērtiķu varenie zobi un uzbrukuma imitējošās kustības ir labi iedresējušas apkaimes iedzīvotājus: visi pirkumi tiek slēpti, tos tin lakatos vai bāž aiz apģērba. Par plastmasas maisiņu lietošanu ir pilnīgi jāaizmirst. Pat ja maisiņā ir ielikts audums, pērtiķi tik un tā to centīsies atņemt, jo viņi zina, ka vairumā gadījumu pēc uzbrukuma cilvēkam ar maisiņu ir sekojošas varenas pērtiķu dzīres. Varētu jau domāt – ko tur bīties nieka pērtiķi? Viena lieta ir bērniem izraut no rokas saldējumu vai tirgotājiem atņemt ceptu kukurūzas vālīti, bet mums – diviem un tik, salīdzinoši ar pārējiem rajona iedzīvotājiem, lieliem cilvēkiem – klupt virsū?! Lai gan pērtiķi sistemātiski diendienā strādāja, lai izmainītu mūsu attieksmi un pierādītu savu bezbailību, viņiem laimējās, jo Aleksandrs bija iecietīgs un nevienu pērtiķi pie vetārsta vest mums nevajadzēja. Visnoturīgākais liecinieks par kārtējo pērtiķu parādīšanos ne no kurienes bija mans izbīlis. Viens pērtiķu pirāts gan acīmredzami bija uzbrucis neīstajam tipiņam. Šis lielais, spēcīgais pērtiķis bija kļuvis par “vienroci” (trīsroci). Kāds bija nocirtis laupītāja roku, lai kavētu viņu no turpmākiem likuma pārkāpumiem. Tomēr par to, ka atlikušās trīs rokas un varenā dūša var paveikt to pašu, ko citi – cilvēka varenā soda neskarti pērtiķi -, mēs varējām pārliecināties katru dienu. Šis pērtiķu pirāts bija viens no lielākajiem biediem visā apkaimē.

 

Vietējo iecienītākais rīks darbā ar pērtiķiem bija kūjas. Tās bija pieslietas pie virtuves durvīm, pie dobēm pagalmos, uz jumtiem. Pat rīta skrējienus apkārt Pašupatinat vietējie veica ar kūjām rokās. Amizanti, bet pie tā pierod un ar laiku arvien labāk saprot tā nepieciešamību. Lielākā laupīšana, kas mūs skāra, norisinājās uz mūsu mājas jumta, kur, protams, atradās arī pāris kūjas. Pie mums bija atnākuši ciemiņi un atnesuši saldumu kārbiņu. Apsēdāmies ap apaļu galdu, es paņēmu kārbiņu rokās un lasīju sastāvu. Pārējo cilvēku nepamanīts, pēkšņi man uz muguras uzmetās pērtiķis un, veikli izrāvis no rokām kastīti, bija jau prom. Attapāmies, kad pērtiķis jau bija pārvietojies uz kāda kaimiņa mājas jumtu. Mūsu acu priekšā eleganti atvēra kastīti un sāka mieloties. Kāda spīdzināšana, nodomājām, jo tie bija visu iecienīti saldumi. Pāragri mums tā bija spriest. Jo te, mums par lielu brīnumu, nepabeidzis tiesāt otro gabaliņu, pērtiķis bija prom. Nu mūsu skatam pavērās saldumu pilnā kastīte, kas atradās uz neaizsniedzama jumta. Tās tik bija mocības! Ne pašiem, ne pērtiķim. Smējāmies kā kutināti. Pērtiķis, laikam, baigi veselīgais un mūsu saldumus atzina par pārāk saldiem. No kurienes viņš mūs nopētīja, un caur kuriem jumtiem pielavījās – to mēs tā arī nesapratām. Varbūt bija sekojis mūsu ciemiņiem jau no veikala?!

 

Pērtiķi sagādāja arī pasakainus skatus. Bija periods, kad rītos no Pašupatinat vēlās laukā pērtiķu kamoli – neskaitāmas mammas ar pavadoņiem: maziem pērtiķīšiem, kuri jau māk kāpelēt, kā arī tādi, kuru augstākā pilotāža ir noturēties pie mammas. Vienvārdsakot, varēja vērot mazu pērtiķīšu ņudzekli – tās bija viņu apmācības izdzīvošanā uz cilvēku rēķina. Tā nu viņi visi ļoti smieklīgi mācās meklēt kaut ko garšīgu. Mazo panākumi bija vāji, tāpēc mēs sastapāmies ar mājinieku nesapratni, kad atklājām, ka esam iedevuši mazajiem ēdamo – neko daudz, tikai graudiņus, ar ko mamma katru rītu baro balodīšus. Ātri atskārtām savu kļūdu, jo vairākus rītus mazie bija klāt un prasīja savu devu. Bija arī tādi, kuri caur virtuves atvērto mazo augšējo lodziņu līda pie mums iekšā - pat restes nespēja viņus kavēt. Tik smieklīgi gan nebija brīžos, kad pērtiķu tēviņš ver virtuves durvis vaļā un, neraugoties uz mūsu klātbūtni, grib pašiverēt pa virtuvi. Dažkārt, ja aizmirsām aizslēgt virtuves durvis, pērtiķi varēja izdarīt lielus podus – neko vairs ne atrast, ne īsti arī saslaucīt. Atlika tikai nomierināties un vēlēt – lai visas būtnes ir laimīgas!

 

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_arm-wrestling-567950_1280_1_
Bērni & vecāki

Konkurence - cilvēku vai zvēru instinkts

Cilvēcības dzīvnieciskā daba “Konkurence ir ielikta mūsu dabā”, dedzīgi iebilst mana sarunu biedrene, “Tas ir instinkts!” Ko lai saku, k...

3604
23. decembrī, 2016
Library_page_love-3315770_1280
Prāts & psiholoģija

10 laimīgu cilvēku ieradumi

“Pat atrodoties visdziļākajā depresijas bedrē, ir iespējams pēc pāris nedēļām pacelties spārnos no laimes – ieviešot mazas, bet svarīgas ...

5086
30. aprīlī, 2018
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

248
1. maijā, 2018
Library_page_woman-972244_1280
Prāts & psiholoģija

Iedvesmas lipīgums, jeb - kas vārdu padara spēcīgu

Kāpēc viens teksts mūs iedvesmo, bet kāds cits nemaz? Kāpēc viena cilvēka runa mūs iedvesmo, bet kāda cita – mūsos nerod atbalsi? Kā atra...

577
12. jūnijā, 2018
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

1926
4. jūnijā, 2018
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

369
17. maijā, 2018
Library_page_earth-2841056_1280
Attiecības

Romantiskās mīlestības lamatas

Ideālu attiecību ilūzija Lielākajai daļai cilvēku, it īpaši tiem, kas uzauguši Rietumos, ir likts domāt, ka tā saucamā romantiskā mīlest...

1590
19. maijā, 2018
Library_page_universe-782697_1280
Darbs ar traumām

Jūsu dzimšanas ietekme uz jūsu dzīvi

Tāpat kā sēklā atrodas auga dzīvības kods, cilvēka dzimšanai ir spēcīga ietekme tā dzīvi. Saskaņā ar transpersonālās psiholoģijas aizsācē...

1554
17. maijā, 2018
Library_page_pregnant-woman-2765593_1280
Bērni & vecāki

Māte

Viņi teica, ka Tu augi manī iekšā. Bet es zināju labāk. Tu biji vēl tuvāk. Mans ķermenis bija Tavs. Tava elpa bija mana elpa. Tava sird...

1243
13. maijā, 2018
Library_page_press-photo-18_mirabai-ceiba-2560x1526
Skaņa & balss

Mirabai Ceiba Rīgā

Mantru dziedājumi dueta Mirabai Ceiba izpildījumā latvijas jogas praktizētājiem jau ir pazīstami, 2014.gada jūnijā Saulgriežu jogas un mū...

591
11. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-05-09_at_22.44.16
Būdisms

Saskaršanās ar dzīvi: Kodo Savaki Rosi mācība, jeb dzen nekam

“Tev nepietiek iztikai? Tad vienkārši nomirsti!... Tu dzīvo, lai strādātu, vai tu strādā, lai dzīvotu?” Mēs publicējam materiālu par nepa...

1753
10. maijā, 2018
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

1515
6. maijā, 2018
Library_page_lion-3099986_1280
Emocijas

Ar bailēm apejies saudzīgi

Ar bailēm apejies saudzīgi. Tās ir radījis nezināmais. Tās ir ceļojušas gaismas gadus, lai tevi atrastu. Nebaidies bailes izjust pilnī...

722
2. maijā, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-15_at_18.55.02
Attiecības

Tuvas attiecības kā alķīmija

Dzīve kopā ar kādu, kuru mēs mīlam – ar visiem viņa priekiem un grūtībām – ir viens no pašiem labākajiem garīgās attīstības ceļiem. Bet ī...

1717
26. aprīlī, 2018
Library_page_screen_shot_2018-04-18_at_13.20.24
Apzinatība

Kas ir apzinātība?

1.– Es daudzkart esmu sastapies ar vārdu “Apzinātība” bet neesmu gluži drošs, vai līdz galam izprotu tā nozīmi.– Lai būtu vienkaršāk izpr...

845
16. aprīlī, 2018
Library_page_his-holiness-the-dalai-lama
Būdisms

Dalailamas rīta lūgšana

Tulkots no Nick Polizzi bloga “Svētā zinātne” (Sacred science). Nika mūža darbs ir dokumentālās filmas par dažādiem cilvēku ārstēšanas ve...

1620
7. aprīlī, 2018
Library_page_ball-2585603_1920
Bērni & vecāki

Svarīgi noteikumi saskarsmē ar novecojušiem vecākiem

Agri vai vēlu lielākā daļa no mums saskaras ar problēmu attiecībās ar novecojušiem vecākiem. Visbiežāk cilvēki vienkārši žēlojas cits cit...

2110
2. aprīlī, 2018
Library_page_paint-2985569_1920
Pašizziņas prakses

Saki patiesību

Patiesība vienmēr nāks gaismā. Tu vari to slēpt, vari draudēt, sodīt, pakļaut, mocīt tos, kas ir patiesi, tu vari no tās bēgt, izvairītie...

1425
22. martā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

1703
15. martā, 2018
Library_page_children-1879907_1280
Bērnu psiholoģija

Vecākiem: par pieņemtās “normas” kaitējumu bērnu harmoniskai attīstībai

Fragments no Dimas Zicera jaunās grāmatas “Bieži mēs pat neaizdomājamies par vienu vai otru tēmu, kamēr mūsu dzīvē nerodas kāda konkrēta...

1677
15. martā, 2018
Library_page_umbrella-1807513_1920
Meditācija

Ekharta Tolles domu graudi

Iedvesmojoši Ekharta Tolles domu graudi grāmatā “Tagadnes spēks mīlestībā un dzīvē” (The Power Of Now in Both Love and Life)   1. Lai i...

2293
2. martā, 2018
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

1566
4. oktobrī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=xcLLVZmif_U
Zinātne & tehnoloģijas

Идеи, которые могут не дать вам сегодня заснуть

Астрофизик Нил Деграсс Тайсон о внеземной жизни и человеческом интеллекте).

1659
21. septembrī, 2017
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

2210
26. jūnijā, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

2244
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

1945
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

2021
25. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=Un2yBgIAxYs
Ekoloģija

How trees talk to each other

"A forest is much more than what you see," says ecologist Suzanne Simard. Her 30 years of research in Canadian forests have led to an astounding discovery — trees talk, often and over vast distances. Learn more about the harmonious yet complicated social lives of trees and prepare to see the natural world with new eyes.

2385
19. jūnijā, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

2423
25. aprīlī, 2017
https://youtu.be/DESrcwkeYAQ
Dao

Искусство Китайской медицины

Искусство Китайской медицины - Практики Ци Гун / Тай Чи / Медитация

2781
3. aprīlī, 2017
https://youtu.be/D9xFFyUOpXo

Before the Flood

From Academy Award®-winning filmmaker Fisher Stevens and Academy Award-winning actor, and environmental activist Leonardo DiCaprio, BEFORE THE FLOOD presents a riveting account of the dramatic changes now occurring around the world due to climate change.

2577
6. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=dqTTojTija8

Deep Message to the School System

Deep message to the school system!

3118
2. oktobrī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=YIP4W30GDs4

Ananda Kaulika. Call of the Spirit - the Song of Gara Vasara

Beloved Heart Come soon, come and let's share this Divine news - Let's share the news with open sky and green pastures Spreading this call of the Spirit and Love of Gara Vasara* (* "long summer" or "summer of the spirit") News of the Spirit is - Love is Life Love is Death Love is Pure Gold and this Love happens only in this moment. If you lose this moment Love is lost - So don't miss this moment of festivity Come, come, join us Let's sing, dance and celebrate This moment of Love... **************************************************************************************************** Welcome to Sacred Journey Gara Vasara July, 25-29, Latvia http://garavasara.com/journey2016

3142
3. jūnijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=GRpgwNiWnx8
3283
15. maijā, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=rhcJNJbRJ6U
Zinātne & tehnoloģijas

Dying to be me!

Doctors had given Anita Moorjani just hours to live when she arrived at the hospital in a coma on the morning of February 2nd, 2006. Unable to move as a result of the cancer that had ravaged her body for almost four years, Anita entered another dimension, where she experienced great clarity and understanding of her life and purpose here on earth. She was given a choice of whether to return to life or not, and chose to return to life when she realized that “heaven” is a state and not a place. This subsequently resulted in a remarkable and complete recovery of her health. Anita’s riveting talk will inspire you to transform your life by living more authentically, discovering your greatest passions, transcending your deepest fears, and living from a place of pure joy. Her true story will radically alter your current beliefs about yourself, your purpose on earth, your health, your relationships, and your life!

2885
5. aprīlī, 2016
https://www.youtube.com/watch?v=_Y51YETlzgU
Sabiedrība
2968
9. janvārī, 2017