4 veidi kā ceļojumi var paplašināt apziņu
"Īstam ceļojumam nav galamērķis. Ceļotājiem nav mērķis, tie nepārtraukti atklāj, ka ir kaut kur citur ... Daba nemainās; tai nav iekšpuse vai ārpuse. Tāpēc dabā nav iespējams ceļot. Ceļotājs maina ceļojumu, tādēļ, ka ceļotājs vienmēr ir kaut kur citur. Ceļot nozīmē augt. " -James P. Carse
Pieredzes gūšana pasaulē var paplašināt mūsu prātu, jo tā ļauj redzēt pasauli no citas perspektīvas. Mēs varam izlasīt visu, ko vēlamies, "iedunkāt" cilvēkus sociālajā tīklā Facebook no jebkuras vietas pasaulē, skatīties video par čūsku dīdītājiem Marākešas medīnā (tirdzniecības centrs), vai runāt ar cilvēkiem, kuri ir bijuši Tibetā, bet līdz brīdim, kad paši tur nokļūstam, mēs līdz galam nevaram saprast šo skaisto vietu majestātisko spēku. 4 veidi kā ceļojumi varat paplašināt apziņu:
1) Ceļojumu pieredze mazina aizspriedumus
"Ceļojumu pieredze novērš aizspriedumus, fanātismu un aprobežotību, un daudziem no mums tas ir ārkārtīgi nepieciešams. Plašs, veselīgs un labdarības pilns skats uz cilvēci un lietām nevar būt, ja cilvēks visu savu dzīvi pavada vienā mazā zemes stūrītī. " - Marks Tvens
Mēs neizvēlamies, kur piedzimt. Mēs neizvēlamies, kādā kultūrā uzaugsim. Mēs neizvēlamies, kādas vērtības mūsos bērnībā un jaunībā tiks ieaudzinātas. Uzaugot mums liek ticēt un domāt saskaņā ar kādu pasaules redzējumu, kas bieži vien ir dramatiski atšķirīgs no kāda cita pasaules redzējuma citā pasaules malā, kādam, kas dzimis tajā pašā dienā, kad mēs. Ja mēs nekad neceļotu tad arī nekad pat neapzinātos šo pārsteidzošo faktu. Kad mēs beidzot saņemamies ceļošanai, tad atklājam, ka pasaule ir apbrīnojami daudzveidīga vieta.
Nokļūstot dažādās kultūrās mūsu pasaules uztvere kļūst elastīgāka. Mūsu uztvere kļūst elastīgāka un empātiskāka, kad mēs iesaistāmies lietās, kas notiek citur pasaulē. Ceļošana māca mums pacietību un padevīgumu, un palīdz mums kļūt daudz elastīgākiem un atvērtākiem, padarot mūs vairāk vienotus ar Zen mūsu ikdienas dzīvē. Nekas cits nepalielina komforta zonu tā, kā labs ceļojums. Kad esam atvērti pasaulei, pasaule vēl vairāk atveras mums. Mēs atklājam, ka nacionālisms un patriotisms, ko jūtam, ir sīkums, salīdzinājumā ar krāšņo savstarpējās vienotības sajūtu, kas rodas, kad nokļūstam dažādās pasaules daļās. Einšteins ir brīdinājis mūs: "Nacionālisms ir zīdaiņu slimība. Tas ir cilvēces masalas."
2) Ceļošana rada vienotību
"Vienīgais patiesais ceļojums būtu nevis apceļot simts dažādas zemes un apskatīt tās vienā veidā, bet gan redzēt vienu un to pašu zemi simts dažādos veidos." -Marsels Prusts (Marcel Proust)
Līdz ko mazinās mūsu aizspriedumi, mēs atklājam vēl kādu ceļošanas labumu: vienotību. Mēs sākam saprasts, ka atšķirtība ir ilūzija. Kad mēs ceļojam, mēs kļūstam labāki arī attiecību jautājumos. Mūsu sociālās prasmes būtiski uzlabojas. Jo vairāk cilvēku mēs satiekam, jo vairāk mēs paši vēlamies kļūt par izsmalcinātiem un gudriem cilvēkiem. Labs ceļojums uzlabo arī mūsu spēju uzticēties. Northwestern Universitātē tika veikti pieci pētījumi, kas pārbaudīja ceļojumu ietekmi uz vispārējo uzticēšanos. Pētnieks Jiyin Cao rakstīja: "Visos piecos pētījumos atklājām skaidru saikni starp plašu ārvalstu ceļojumu pieredzi un vispārējo uzticēšanos."
Jo vairāk mēs ceļojam, jo vairāk uzzinām par dažādu kultūru harmoniskiem cikliem un jo biežāk mēs nonākam pie secinājuma, ka lietas mēdz būt atšķirīgas, bet tajā pašā laikā tās ir saistītas veidā, kas pārsniedz valstu robežas. Mēs atklājam, ka patiesībā robežu nav. Labākajā gadījumā robežas ir iluzoras līnijas, kas novilktas smiltīs; jo īpaši tās, kas novilktas izmantojot novecojušas pārvaldes metodes un ierobežojošas varas spēles. Īsts ceļotājs saprot, ka visas robežas var pārvērst par horizontu.
3) Ceļojumi vairo radošumu
"Ja jūs patiešām klausāties, ja patiesi esat nomodā, lai redzētu pasaules aizkustinošo skaistumu, jūsu sirds regulāri lūzt. Patiesībā, jūsu sirds ir radīta, lai tā lūztu; tās mērķis ir pārsprāgt pušu un atvērties atkal un atkal, lai tā varētu piedzīvot arvien vairāk brīnumu." - Endrjū Hārvejs (Andrew Harvey)
Pasaulē ir tik daudz skaista, un nekāds daudzums attēlu vai video nevar aizstāt piedzīvoto. Bioloģiskā daudzveidība jau vien ir apbrīnojama. Nekas nevar atņemt spēju salīdzināt atmiņas par saulrietu Sahārā un atmiņas par saulrietu Kauai (Havaju salas), vai spēju atšķirt popkornam līdzīgo tīģera urīna smaku Taizemē un sauso, putekļaino ēzeļa smaku, dodoties pārgājienā pa Lielo Kanjonu (Grand Canyon). Jūs nevarat iegūt šādas atmiņas sēžot mājās pie datora. Dažādas pieredzes uzlabo mūsu iztēli, kas, savukārt, uzlabo radošumu.
Īsts ceļojums atklāj pasaules īpašo skaistumu, un mēs jūtam neko citu, kā vien nepieciešamību to izteikt. Kad atgriežamies mājās, ceļojuma iespaidi liek mums dalīties ar gūto pieredzi, izmantojot mākslu, kas mums tuvāka- fotogrāfijas, dzeja, ceļotāja žurnāli vai audekls.
Jūs varat sajusties grūtsirdīgi, kad redzat pērtiķus, kas lec no klints uz klinti, kamēr braucat ar laivu pa Jandzi upi garām Three Gorges dambim. No Pi Pi Donas krastiem jūs to varat redzēt arī pusnaktī, bioluminiscējošā ūdens fonā. Jūs varat to saost, kad dodaties pastaigā pa tulpju saimniecībām Amsterdamā, vai dodoties izjādē pa Sahāru kamieļa mugurā. Jūs varat to nogaršot ēdot skorpiona kebabu Bangkokā. Kā Laurencs Gonzales (Laurence Gonzales) raksta: "Saskatiet skaistumu. Redzot pasaulē skaisto, tas saista jūs un motivē dzīvei, lai baudītu to vēlreiz. "
4) Ceļošana var mazināt stresu un depresiju
"Ja indivīds apzinās un saista sevi pašu ar spontānu aktivitāti un tādējādi apzinās arī savu saistību ar pasauli, viņš vairs nejūtas kā izolēts atoms; viņš un pasaule kļūst par daļu no viena strukturēta veseluma; viņš saprot, ka ir pareizajā vietā, un tādējādi viņa šaubas par sevi un dzīves jēgu zūd. " -Ēriks Fromms (Erich Fromm)
Īsts ceļojums mazina nemieru. Interesanti, ka vairāk nekā puse ASV iedzīvotāju maldīgi uzskata, ka ceļošana palielina stresu. Deviņu gadu APA pētījumā, kas sekoja 12 tūkstošiem pusmūža vīriešu veselībai, zinātnieki atklāja, ka tie, kas izmantoja vismaz vienu atvaļinājumu gadā, bija gandrīz par 30 procentiem mazāka iespēja nomirt no kādas sirds slimības salīdzinot ar vīriešiem, kuri nebija izmantojuši atvaļinājumu.
Bez tam, ceļošana aizved mūs prom no korporatīvā žurku skrējiena un no pieslīpētās mājas dzīves. Ceļošana atkal savieno mūs ar pasauli. Mūsu materiālistiskās, pārāk nosvērtās dzīves izgaist, jo pēkšņi kļūstam vairāk saistīti ar kosmosu. Mēs vairāk apzināmies un saprotam, ka lietas nerada paliekošu laimi, bet ceļojumā gūtā pieredze būs mūsu uz visiem laikiem.
Piemēram, Kristofers Mak Kandles (Chris McCandless) filmā Into the Wild (Savvaļā) saka: "... tik daudzi cilvēki dzīvo nelaimīgos apstākļos un neuzņemas iniciatīvu, lai mainītu situāciju, jo uzskata šos apstākļus par priekšnosacījumu drošībai, atbilstībai un konservatīvismam dzīvē, kas padara prātu mierīgu, bet patiesībā nekas vairāk nekaitē piedzīvojumu garam cilvēkā, kā vien droša nākotne. Dzīvā gara pamata kodols ir piedzīvojumu degsme. Prieks dzīvē rodas no mūsu iespējas gūt jaunu pieredzi, un līdz ar to nav lielāka prieka par to, kā katru dienu redzēt bezgalīgi mainīgo horizontu un jaunu, atšķirīgu sauli.
http://fractalenlightenment.com/26851/life/4-ways-traveling-can-expand-consciousness
* No angļu valodas tulkoja Kristīne Kūriņa
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!