Ajūrvēdas pamati
Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.
„Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Feijerbahs)
Ajūrvēda – tā ir sena indiešu medicīnas sistēma, kas burtiskā tulkojumā nozīmē „zināšanas par dzīvi”. Ar tās palīdzību, iespējams vadīt un dziedināt savu ķermeni, lietojot pārtikas produktus, ievērojot režīmu, izpildot vingrojumus un pielietojot attīrīšanās, elpošanas metodes.
Ajūrvēdā ir jēdziens „mitahāra” – tas nozīmē, mērenība un uztura regulēšana atbilstoši vajadzībām. Piemēram, ja jūsu tipam nav piemēroti karsti, asi ēdieni, tad nevajag tos lietot, pat ja to iesaka visiem jogiem.
Bieži vien, praktiķis, kas rūpējas par veselīgu dzīves veidu, nodara sev vēl lielāku kaitējumu, jo neapzināti izvēlējušies uztura režīmu, kas neatbilst viņu organisma patiesajām vajadzībām. Jogiskajam uzturam jāatbilst cilvēka fiziskajai un mentālajai aktivitātei un tam jāatbalsta viņa dzīvības spēks un veselība.
Iesākumā tests
Ir jāsāk ar ajūrvēdas testa izpildīšanu.
Esiet pacietīgi, atbildiet uz jautājumiem godīgi, dariet to „šeit un tagad” – nemēģiniet atcerēties, kādi jūs bijāt pusaudža vecumā un nedomājiet, kādi jūs gribētu kļūt nākotnē. Tikai jūsu pašreizējam stāvoklim ir nozīme. Pēc testa rezultātiem tiks noskaidrots jūsu konstitucionālais tips jeb doša, kas izteikta kā vienas vai vairāku došu proporcionāla attiecība.
Kas ir došas?
Tie ir spēki, kas kontrolē procesus organismā. Tulkojumā no sanskrita, tas nozīmē „būtība, kas iziet no līdzsvara”. Pavisam ir trīs došas – vata, pitta un kapha. Vata atbild par kustību ķermenī, pitta atbild par pārtikas un audu pārveidi, kapha uzkrāj un uztur stabilitāti ķermenī. Visas trīs došas apvienojas vienotā kopumā, ko sauc arī par „tridošu” un kamēr tā ir līdzsvarā, cilvēks ir vesels un spēcīgs.
Prakriti – sākotnējā došu proporcionālā attiecība, kuru cilvēks saņem piedzimstot. Tā nosaka cilvēka psihisko tipu, ārējā izskata un metabolisma īpatnības.
Vikriti
Tas ir došu disbalanss, dabiskā līdzsvara traucējums, kas rodas, ja viena no došām palielinās vai samazinās. No ajūrvēdas viedokļa, cilvēkam ir jācenšas uzturēt došu līdzsvaru, tad viņš neslimos. Tridošas līdzsvaru var izjaukt nepareizs dzīves veids (kas neatbilst sākotnējai cilvēka dabai), apkārtējās vides faktori un stress. Tridoša pastāvīgi pakļauta izmaiņām un ir atkarīga no diennakts laika un sezonas. Taču, kamēr cilvēka organismā nerodas slimība, sezonas un diennakts laika novirzes no prakriti skaitās nenozīmīgas.
Pirmelementi
Vējš, uguns, ūdens, zeme un telpa (jeb ēters) – visa materiālā pasaule sastāv no šo pirmelementu kombinācijas, tieši tāpat kā došas. Došas pirmelementu īpašības sauc par „bhut”.
Vata došā dominējošie ir vējš un telpa (vaijū un akaša), tā ir viegla un kustīga, auksta un aktīva. Nodrošina sirds, plaušu, muskuļu un zarnu darbību. Mentālajā līmenī, tā ietekmē cilvēka spēju ātri reaģēt, aktīvi domāt un būt radošam.
Pitta doša satur uguns un ūdens elementus (agni un apas), tā ir mitra, karsta, šķidra. Pitta atbild par barības pārstrādi, termoregulāciju, audu veidošanu fiziskajā ķermenī un iespaidu apstrādi prātā.
Kapha doša satur ūdeni un zemi (apas un prithvi), tai piemīt smagums, inertums, mitrums un aukstums. Ja kaphas līmenis ir nepietiekošs, nav iespējama audu augšana, imunitātes uzturēšana, locītavu eļļošana un stabila iekšējo orgānu darbība.
No teorijas pie prakses
Pieņemsim, ka ajūrvēdas tests uzrādīja, ka jūsu konstitucionālais tips ir pitta. Tas nozīmē, ka jūsu iekšējā uguns ir spēcīgāka nekā cilvēkiem ar vata un kapha tipu. No vienas puses, organisms ātri pārstrādā barību, aktīvi strādā aknas un žultspūslis. Bet no otras puses – pārāk spēcīga uguns var sadedzināt orgānu audus. Tad jūs cietīsiet no augstas ķermeņa temperatūras, kuņģa dedzināšanas, svīšanas, mocīsieties ar bezmiegu un dusmosieties par visu un jebko. Jo vairāk jūs lietojat uzturā ceptus, asus, skābus, sāļus un karstus ēdienus, jo vairāk jūs provocējat iekšējo uguni. Pittu var līdzsvarot ar kaphu (gļotām). Tādiem cilvēkiem ir jādzer pietiekoši daudz tīra, vēsa ūdens. No uztura jāizslēdz citrusaugļu sulas, kafija, alkohols un etiķis. Ieteicams lietot kviešus, auzas, rīsus, pienu, kausēto eļļu, saldos augļus – arbūzus un melones. No dārzeņiem jālieto – ķirbji, gurķi, kartupeļi un kāposti. No dzērieniem – piparmētru tēja. No pirmajiem ēdieniem – zupas. Kopumā, vēlams lietot vēsu, šķidru, saldinātu, savelkošu pārtiku. Īsumā, par katru došas tipu var pateikt sekojoši: ja jums vajag pazemināt vatu – ēdiet vairāk saldu, sāļu un skābu, pittu mazina salda, rūgta un savelkoša pārtika, kaphu samazina – asa un rūgta pārtika. Pievērsiet uzmanību apgrieztajam principam: ajūrvēdā, lai pazeminātu vienu došu, ir jāatrod, kuras pārējās divas ir par zemu un paaugstināt tās.
Viss tiek kontrolēts
Ajūrvēdas dzīves veids iekļauj ne tikai diētu, bet arī vispārējo dienas kārtību. Atbilstoši došām un organisma īpašībām ir jāizveido režīms. Visas pirmelementu īpašības ir cikliskas un mainīgas, tāpēc tām ir jāpieskaņojas, lai nepieļautu došu disbalansu. Ja kādas došas aktīvo stundu laikā jūs izjūtat savārgumu, bezspēku, tas nozīmē, ka jūsu dabīgā prakriti ir izgājusi no līdzsvara. Pieņemsim, ka jūsu doša ir viegla un kustīga – aktīva pirms saullēkta un saulrieta. Šajā laikā uztveres orgāni ir ļoti jutīgi, bet, sakarā ar to, ka vata doša atbild par citu došu kustību ķermenī, pat mazākā tās novirze ievērojami ietekmē visa organisma darbību. Tāpēc, cilvēkiem ar valdošo vata došu ir šāds padoms: izgulieties, ejiet gulēt agri, celieties līdz ar saullēktu. Vatu palīdz kontrolēt regulāri jogas āsanu un prānajāmas vingrinājumi, kuri attīra tos pašus kanālus, pa kuriem vata pārvietojas. Pusdienas laikā aktivizējas pitta, tāpēc ir svarīgi šajā laikā sātīgi paēst. Pēc saulrieta ieslēdzas kapa, un organisms uzkrāj vielas un atjauno enerģiju. Pēc ajūrvēdas tradīcijas, līdz ar saules norietēšanu – starp plkst. 21:00 un 22:00, ir svarīgi doties gulēt un ļaut kaphai nodrošināt stipru, veselīgu miegu, bet pittai nodrošināt audu augšanu un veidošanos.
Ir sarežģīti kontrolēt došu diennakts dinamiku, bet tas ir iespējams – viss ir atkarīgs no gribasspēka un ajūrvēdas zināšanu pakāpes. Attiecībā uz sezonu un klimatu – šeit mums ir mazāka ietekme uz apstākļiem. Atkarībā no sezonas, viena no došām var iziet no līdzsvara. Šeit parādās pavasara saasinājumi un rudens saaukstēšanās. Lai sev palīdzētu, ir jāņem vērā dažas lietas: aukstums un sausums strauji paaugstina vatu, tapēc lietojiet daudz siltus dzērienus un valkājiet džemperus (it īpaši, ja šī ir jūsu galvenā doša). Aukstums un mitrums izsit no līdzsvara apātisko kaphu, bet karstums kairina pittas iekšējo uguni.
Ideālā gadījumā, ir jāatceras par šīm īpatnībām un jācenšas savienoties ar dabu katrā tās pirmelementā.
Salds miegs
Lūk, viens piemērs no dzīves. Daudziem cilvēkiem ļoti garšo salda pārtika un, neskatoties uz vainas apziņu, izjūt fizisku labsajūtu brīdī vai pēc tam, kad ir apēduši garšīgu desertu. Pat ajūrvēda saka, ka salda garša nostiprina ķermeni, palīdz sasniegt ilgmūžību un dod spēku. Bet no kurienes rodas liekais svars un ādas problēmas? Šajā gadījumā, atkal, visu nosaka jūsu konstitūcijas tips, kā arī, saldās pārtikas daudzums un kvalitāte. Piemēram, kaphas tipa cilvēkiem labāk ir nelietot saldu pārtiku. Bet vatai un pittai – tieši pretēji, saldumi ir vēlami, taču tas nenozīmē, ja jūsu organismā valdošā ir vata doša, ka jūs varat mesties virsū biskvīta gabalam. Tortes, kūkas un saldējums vispār neskaitās satvisks ēdiens, jo tie satur rafinētu cukuru, kas rada problēmas organismā. Par „pareiziem” saldumiem ajūrvēdā uzskata graudaugus, pākšaugus, medu, riekstus, saulespuķu sēklas un augļus. Bet ko darīt, ja šie produkti mums nemaz nešķiet saldi, salīdzinot ar tortēm un kūkām? Jogas un ajūrvēdas speciālists Mihails Barānovs saka, ka garša patiešām ietekmē cilvēka emocionālo stāvokli. Bet tikai tāpēc, ka prāts vērtē ēdienu kā negaršīgs-neitrāls-garšīgs un mēs, neapzināti, tiecamies uz patīkamām sajūtām un atgrūžam nepatīkamās sajūtas. Ar jogas prakses palīdzību, mēs mācamies kontrolēt prāta sajūtu aspektu un pazūd mehāniskais, pievilkšanas-atgrūšanas pieradums. Pēc tam, pazūd arī atkarība no ēdiena. Tad, mēs citādāk skatamies uz vērtīgajiem, ajūrvēdas piena-medus saldumiem.
Garšīgi stāsti
Ajūrvēdas diēta ietver sevī sešas garšas. Individuāli piemeklētām, ideālā gadījumā, tām visām ir jābūt katrā ēdienreizē. Tās ir: salds, sāļš, skābs, ass, rūgts un savelkošs. Katra no garšām savā veidā iedarbojas uz ķermeni, prātu un emocionālo stāvokli. Jogas diēta skaitās satviska (pareizi sabalansēts uzturs pilnveido cilvēku un noved viņu labsirdības stāvoklī).
* Raksta avots: yogajournal.ru;
* No krievu valodas tulkoja Gatis Beinārs.
===============================================================================
Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildīgus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team
===============================================================================
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!