Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu necenstos to atminēt, tas nav iespējams. Nekad nevienam nav izdevies. Jo vairāk tu centies to atminēt, jo noslēpumaināka tā kļūst. Jo vairāk tu centies to saprast, jo maldinošāka tā.  

Tas ir varenākais no visiem koaniem, kurus dzens dot saviem skolniekiem. Jo viņu koani ir meditatīvi un meditācijas laikā cilvēks ir viens. Bet, ja tev ir dots attiecību koans, tas ir daudz sarežģītāk, jo tad jūs esat divi – divi dažādi cilvēki, kas ir dažādi veidoti, jūs esat pretstats viens otram, cenšaties viens otru vilkt pilnīgi pretējā virzienā, manipulējat viens ar otru, cenšaties valdīt, būt galvenajam... ir tūkstoš un viena problēma.

Meditācijas laikā ir tikai viena problēma – kā būt klusumā, kā nenokļūt domu valgos. Attiecībās problēmu ir tūkstošiem. Ja tu klusē, tad tā ir problēma. Vienkārši apsēdies blakus savai sievai un klusē. Un viņa tūlīt pat uzklups tev: "Kāpēc tu klusē? Kas tev ir padomā?" Vai arī sāc runāt un tad jebkurā brīdī vari nonākt nepatīkamā situācijā, jo tevi var nepareizi saprast.

Nevienas attiecības nevar nonākt punktā, kurā nekad vairāk nebūs problēmu. Ja tu dažreiz redzi attiecības, kuras ir nonākušas punktā, kurā vairāk nav problēmu, tas nozīmē, ka tās vairāk nav attiecības. Attiecības ir beigušās – pretinieki ir noguruši, viņi ir sākuši pieņemt lietas tādas, kādas viņas ir. Viņiem ir kļuvis garlaicīgi, viņi negrib vairāk cīnīties. Viņi ir pieņēmuši visu un negrib neko uzlabot.

Pagātnē cilvēki centās radīt sava veida harmoniju ar piespiešanās palīdzību. Tieši tamdēļ jau gadsimtiem ilgi tika apspiestas sievietes. Tas bija veids, kā visu nokārtot. Vienkārši piespied sievietei sekot vīrietim un nekādas problēmas vairāk neeksistē. Bet arī tās nav attiecības. Kad sieviete vairāk nav neatkarīgs cilvēks, problēma pazūd, bet pazūd arī pati sieviete. Tad viņa ir tikai lieta priekš lietošanas; rezultātā nav nekāda prieka un vīrietis sāk meklēt kādu citu sievieti.

Ja kādreiz tu redzēsi laimīgu laulību, netici ārēji šķietamajam. Vienkārši roc dziļāk un būsi pārsteigts. Es kādreiz dzirdēju par vienu laimīgu laulību...

 ***

Kāds zemnieks nolēma, ka ir pienācis laiks apprecēties. Tā viņš devās uz pilsētu, lai atrastu sev sievu. Pēc kāda laiciņa viņš sastapa sievieti, kuru apprecēja. Abi kopā viņi devās atpakaļ uz fermu. Pēc kāda laiciņa mūlis, ar kuru viņi jāja mājup, iespītējās un atteicās doties tālāk. Zemnieks nokāpa, atrada lielu mietu un sāka sist dzīvnieku, kamēr tas nesāka kustēt.

- Viens, - teica zemnieks.

Pabraucot kādu gabaliņu, mūlis atkal iespītējās un viss atkātojās no jauna – dabūjis pērienu mūlis atkal sāka iet. Zemnieks teica:

- Divi.

Pēc kāda laiciņa mūlis iespītējās trešo reizi. Zemnieks nokāpa, pavēlēja nokāpt sievai, izņēma pistoli un iešāva mūlim acī, tādējādi nogalinot to.

- Kāda muļķīga rīcība! – iesaucās sieva. – Tas ir vērtīgs dzīvnieks, bet tu nogalināji viņu tikai tamdēļ, ka viņa uzvedība sakaitināja tevi! Tas ir stulbi un cietsirdīgi... un tā viņa turpināja kādu laiku, bet tai brīdī, kad viņa apklusa, zemnieks pateica:

- Viens.

Stāsta, ka pēc šī atgadījuma viņi laimīgā laulībā nodzīvojā kopā visu atlikušo dzīvi!

*** 

Tas ir viens no veidiem, kā visu nokārtot un pagātnē tieši tā arī notika. Nākotnē viss būs otrādi – vīrs sekos sievai. Bet tas ir viens un tas pats.  

Attiecības ir koans. Un nav iespējams to atrisināt, kamēr neatrisināsi daudz fundamentālākas lietas pats sevī. Mīlestības problēma var tikt atrisināta tikai tad, kad ir atrisināta meditācijas problēma, ne ātrāk. Jo problēmas rada divi nemeditatīvi cilvēki. Divi cilvēki, kuri ir apjukuši, kuri nezina, kas viņi ir. Protams, ka tādējādi viņi palielina viens otra apjukumu.

Kamēr nav sasniegta meditācija, mīlestība ir nelaime. Tiklīdz tu esi iemācījies dzīvot viens, tiklīdz tu esi iemācījies vienkārši baudīt esību, bez jebkādiem iemesliem, ir iespējams atrsināt divu cilvēku kopābūšanas problēmu. Tikai divi meditējošie ir spējīgi mīlēt viens otru un tikai tad mīlestība nebūs koans. Bet tad tās nebūs attiecības, visādā ziņā ne tādas attiecības, kā tās saprotat jūs. Tas būs vienkārši mīlestības stāvoklis, nevis attiecību stāvoklis. 

Tādā veidā es saprotu visas tās attiecību problēmas. Bet es veicinu cilvēkus iet šajās problēmās, jo šīs problēmas liks jums apzināties fundamentālo problēmu – ka patiesībā dziļi iekšienē mīkla esi tu pats. Bet otrs ir vienkārši tavs spogulis. Ir grūti saprast savas problēmas pa tiešo, bet ļoti viegli ir tās saredzēt, esot attiecībās. Uzrodas spogulis un spogulī tu vari ieraudzīt savu seju. Un otrs var pamanīt spogulī savu seju. Un abi kļūst nikni, jo redz kroplas sejas. Protams, ka abi kliedz viens uz otra, jo... lūk, viņu loģika: "Tas esi tu, tas ir spogulis, kurš padara mani nesmuku. Es taču esmu tik skaists cilvēks."

Tieši šo problēmu cenšas atrisināt iemīlējušies. Un nevar. Lūk, ko viņi atkal un atkal saka: "Es esmu tik skaists cilvēks, bet tu liec man izskatīties kroplīgam."

Neviens nepadara tevi kroplīgu – tu tāds jau esi. Atvaino par pateikto, bet tieši tā arī ir. Esi pateicīgs otram, jo viņš palīdz tev saskatīt tavu patieso seju. Nedusmojies uz viņu. Un ej dziļāk iekšā sevī, ej dziļāk iekšā meditācijā.

Bet notiek tā, ka katru reizi, kad cilvēks iemīlās, viņš pilnībā aizmirst par meditāciju. Es paskatos apkārt un kad redzu, ka dažu cilvēku nav, es skaidri zinu, kas ar viņiem ir noticis.  Viņiem ir mīlestība. Jo tad viņiem šķiet, ka viņi nav vajadzīgi šeit.  Viņi atnāks tad, kad mīlestība būs radījusi  problēmas, kuras nebūs iespējams atrisināt.  Tad viņi atnāks un jautās: "Osho, ko darīt?"

Kad es iemīlējies, neaizmirsti par meditāciju. Mīlestība neko neatrisinās. Mīlestība tev tikai parādīs, kas tu esi un kur tu esi. Un labi, ja mīlestība padarīs tevi uzmanīgu, uzmanīgu pret haosu un apjukumu tevī iekšā. Laiks meditēt! Ja mīlestība un meditācija norisinās vienlaicīgi, tev būs abi spārni un tu būsi līdzsvarā.  

Mēdz būt arī otrādi. Kad cilvēks sāk iet dziļā meditācijā, viņš sāk izvairīties no mīlestības, jo viņam šķiet, ka, ja viņš ies mīlestībā,  tā traucēs viņa meditācijai. Un tas arī ir maldīgs uzskats. Meditācija netiks traucēta, mīlestība palīdzēs meditācijai. Kāpēc palīdzēs? Jo mīlestība tev nemitīgi norādīs uz to, kādas problēmas tev vēl ir un kur viņas ir. Bez mīlestības tu pārstāj apzināties savas problēmas. Bet, ja tu kļūsti neapzināts, tas nenozīmē, ka tu risina tās. Ja nav spoguļa, tas nenozīmē, ka tev nav sejas.

Mīlestība un meditācija iet roku rokā. Tas ir viens no vissvarīgākajiem vēstījumiem, kuru es gribētu jums pavēstīt: mīlestībai un meditācijai jāiet roku rokā. Mīliet un meditējiet, meditējiet un mīliet. Un pamazām jūs pamanīsiet, kā iestājas harmonija. Tikai tāda harmonija sniegs jums piepildījumu.

 

Ošo. No grāmatas  “Mīlestība. Brīvība. Vientulība.”


* no krievu valodas tulkoja Lolita Laizāne

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildigus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Mīlestība un kāpēc tā sāp

Mīlestība ir sāpīga, jo tā atver ceļu uz svētlaimi. Tā ir sāpīga, jo tā pārveido. Mīlestība ir mutācija, pārmaiņas. Katra transformācija ...

10061
6. oktobrī, 2015
Library_page_whisper-408482_1280
Attiecības

Dziļas mīlestības būtība

Leģendārais dzenbudisma skolotājs Thiķ Ņat Haņs par to, ka mīlēt, pirmkārt, nozīmē saprast otru cilvēku. 1. Ja ūdens krūzē izšķīdināsiet...

15769
28. jūnijā, 2016
Library_page_grass-2563424_1280
Attiecības

Ja mīlestība iet pareizajā virzienā, tā kļūst par draudzību

"Draudzība ir kaut kas ārkārtīgi vērtīgs. Mīlestība mēdz pieprasīt piederības sajūtu, bet draudzība ir mīlestība bez vēlmes, lai tev kāds...

16209
6. decembrī, 2013
Library_page_girl-2848057_1280
Attiecības

Tu esi Tas

Nemeklē mīlestību. Netaupi sevi mīlestībai un nemeklē mīlestību otrā. Mīlestība nav lieta – to nevar dot vai atņemt. To nevar atrast vai ...

6051
4. jūnijā, 2018
Library_page_113901_feelings_love
Attiecības

Ļauj mīlestībai plūst: nepieķeršanās attiecībās

Pieķeršanās cilvēkiem, lietām un situācijām ir gandrīz katra cilvēka dabas sastāvdaļa. Pieķeršanās rodas tad, kad mēs identificējamies ar...

12193
10. februārī, 2016
Library_page_1900061_629075340499251_1369944240_n
Attiecības

Par patiesu draudzību

Vārds “draugs” (tāpat kā vārds “mīlestība” vai “Dievs”) mūsdienās ir kļuvis gandrīz nenozīmīgs, tukšs no pārmērīgas lietošanas.  Zaudēji...

11541
13. oktobrī, 2015
Library_page_pair-2718334_1280
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa ...

14654
11. augustā, 2015
Library_page_483241_10151611386718185_1068586704_n
Attiecības

Kā patiesi palīdzēt?

Ir kāda lieta, ko mēs visi sapratīsim agrāk vai vēlāk:  Nekad nemēģini palīdzēt cilvēkam, kas nav gatavs, lai tam palīdzētu. Kamēr palī...

9759
13. martā, 2015
Library_page_4643604667_61ee5bbe83_z
Attiecības

Vienkāršas patiesības par attiecībām

1. Neviens cilvēks jūsu ceļā nav sastapts veltīgi. Katru dienu mēs satiekam jaunus cilvēkus un no katras tikšanās gūstam kaut ko svarīgu ...

12556
3. decembrī, 2014
Library_page_shell-1920672_1920
Attiecības

Skaistākā Visuma mīkla

Kopš gadsimtiem ilgi izpratne par attiecībām starp vīrieti un sievieti izaicina un jauc prātus filosofiem, domātājiem un zinātniekiem.  ...

8328
18. septembrī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu nec...

8744
14. septembrī, 2014
Library_page_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido sask...

9741
29. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8317
8. augustā, 2014
Library_page_10155820_550171031763498_9109214238824099601_n
Attiecības

Neatkarība mīlestībā: kā kļūt pārliecinātai un laimīgai?

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku lūdz man padomu jautājumā par nepārliecinātību par sevi. Man kļuva interesanti, vai tas ir manas iekšē...

7899
12. jūnijā, 2014
1
Library_page_screen-shot-2015-11-06-at-10-34-57-am-1600x800
Attiecības

Medusmēnesis, kas nekad nebeidzas

Mīlestība nav saite. Mīlestība saista, bet nekļūst par saiti. Saite – tas ir kaut kas, kas ir pabeigts. Saite nozīmē, ka ir pielikts punk...

10944
1. maijā, 2014
Library_page_1333b819ae0bd1bb3ee35a33b4c5b525
Attiecības

Daudzsievības alķīmija

Galīgo lēmumu uzrakstīt šo materiālu mani pamudināja nesenie manas senas draudzenes dzīves notikumi. Viņas “stāsts” ir pats banālākais ša...

7432
14. februārī, 2014
Library_page_1374861_554554174618035_884469951_n
Attiecības

Īstenais guru

Veselīgākās attiecības ne vienmēr būs tās, kas ar neapbruņotu aci izskatās laimīgākās. Ne vienmēr tās būs tādas, kurās divi cilvēki turā...

7415
31. oktobrī, 2013
Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Love And Why It Hurts

Love is painful because it creates the way for bliss. Love is painful because it transforms. Love is mutation. Each transformation is goi...

2809
9. novembrī, 2015
Library_page_peligros-del-sexo-en-el-mar-10
Attiecības

Как выбрать партнера для долгосрочных отношений

Это конспект аудио-книги на английском языке доктора Клариссы Пинколы Эстес "Как любить женщину". Книга и в целом очень интересная, но эт...

2876
8. novembrī, 2015
Library_page_happypeople
Attiecības

Cвобода в паре и семье

Как жить вместе и оставаться свободными  Для того, чтобы ответить на этот вопрос, для начала нужно определиться с основными мотивами и п...

2958
30. novembrī, 2015
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Коан отношений

Ошо: Самый лучший коан из всех существующих - это любовь, отношения. Именно так они используются здесь. Отношения - это головоломка без р...

4626
15. septembrī, 2014