Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_qx3aeg_vn9w Square81_screen_20shot_202018-03-13_20at_2018.11.29
Vīrietis & sieviete

Attīstības posmi vīrieša un sievietes attiecībās

Attiecības gandrīz vienmēr ir sarežģīts process. Lai kā mēs necenstos, mums nākas sastapties gan ar savām bērnības traumām, gan nepiepildītām vēlmēm, pāragriem lēmumiem, ilūzijām, ģimenes scenārijiem, gan arī citām līdzīga veida zemūdens straumēm, kas atstājušas iespaidu uz mums kā personībām. No vienas puses tas ir sāpīgs process, pilns asarām, aizvainojumiem un vilšanos, no otras – tas ir dabisks un visiem pieejams personības attīstības ceļš, un tā ir iespēja nodzīvot piepildītu, piesātinātu dzīvi. Par laimi, partneru savstarpējo attiecību process ir labi izpētīts. Tas ir sadalīts vairākos posmos jeb stadijās, caur kurām iziet katrs pāris.

 

Meklējumi

Attiecību attīstības sākuma stadija ir meklējumi. Tas ir process, kurš sevī ietver sava iekšējā vīrieša un sievietes atspulga meklēšanu reālos cilvēkos – pretējo dzimumu pārstāvjos.

Pasaku varoņu-vīriešu meklējumi ir došanās pēc laimes un piedzīvojumiem. Pasaku varonēm tā ir līgavaiņa izvēle, ko parasti savām meitām sarīko karaļi. Šie sižeti atspoguļo meklēšanas aktivitāšu veselīgos kanonus: vīrieši paši izcīna savu laimi, kas notiek sacensībās, cīņā, pārvarot sevi un dažādus šķēršļus. Sievietes iegūst līgavaini, sacensību, kuras rīkojis viņas tēvs, uzvarētāju. Tas nozīmē, ka sievietes iegūst līgavaini, kuru akceptē viņas tēvs. Šis ir svarīgs brīdis – tēva atbildības nodošana meitas izvēlētājam puisim. Tādā veidā pasakas māca, ka sievietes meklēšanas pieredzei jānotiek zem tēva aizsargājošās funkcijas spārna, spēcīga vīrieša aizbildniecībā, un tam, kurš pārbauda sievietes izredzēto, pirmkārt jābūt viņas tēvam.

Šajos laikos daudzas sievietes ir veidojušās apstākļos, kad trūkst pilnvērtīgas tēvišķās aizsardzības, tādā gadījumā tēva aizsargājošo funkciju pilnā mērā var veikt veselīgs sievietes vīrišķais sākums, kas iniciēts (attīstīts) līdz labi funkcionējošam iekšējam tēvišķās aizsardzības sākumam.

Tēva funkcijas samazinājums mūsdienu sabiedrībā novedis pie tā, ka šodien pirms apzinātas partnera meklēšanas stadijas ir daudz neapzinātāks meklēšanas aktivitāšu veids, ko var izdalīt kā meklēšanas nulles stadiju. Mēs to nosaucām par miesisku. Runa ir par mērķtiecīgi bezpersonisku procesu, cilvēka seksuālo vajadzību apmierināšanu, kaut gan par pilnīgi bezpersoniskām šīs attiecības nekad nekļūst. Jebkuriem, pat pašiem īslaicīgākajiem kontaktiem starp vīrieti un sievieti ir neaptverams dziļums. Nenobriedušam cilvēkam šī dziļuma noliegšana ir vienīgi mēģinājums aizstāvēties no bailēm tikt atraidītam un no neskaidras sajūtas par savu nekompetenci attiecību jomā.

Nulles stadijas instinktīvā būtība tomēr sevī ietver arī pilnībā noteiktu garīgo mērķi: atrast savu patieso otro pusīti ar “seksuālās testēšanas” palīdzību. Miesiskā meklēšanas stadija ir izplatīta ne tikai jauniešu vidū, bet arī starp citām vecuma grupām, kad cilvēki tieši vai netieši ir aizņemti ar “dzīves biedra” meklēšanu.

Meklēšanas stadijā atgriežas arī visi tie, kuri ir cietuši sakāvi attiecībās, kā arī precēti vīrieši un precētas sievietes, kuri pārdzīvo ģimenes, vecuma un citas personības krīzes. Vīrieši un sievietes, kuriem nav sava pāra, dzīvo meklēšanas stadijā, ne vienmēr pilnībā apzinoties to. Apmātība ar partnera meklēšanu zināmā mērā ir personības nenobrieduma pazīme.

Meklēšanas stadijā bieži tiek noslēgtas laulības un dzimst bērni. Taču, lai nonāktu pie harmoniskām attiecībām, ar vienu vienīgu meklēšanas procesu nepietiek. Meklēšanas procesa dalībniekiem galvenais mērķis ir atzīšana, kas ir svarīgs attiecību emocionālais komponents. Tikko kā atzīšana ir notikusi, attiecības pariet nākamajā, daudz augstākā attīstības stadijā.

 

Iepazīšana

Iepazīšanas stadijā attiecību būtība ir tāda, ka vīrietis un sieviete viens otrā iepazīst savu iekšējo vīrieti un sievieti.

Satikšanās ar cilvēku, kurš pietiekošā mērā atspoguļo mūsu personības iekšējā vīrieša un sievietes īpašības, rada īpašu sajūsmu. Tas ir visiem labi zināmais iemīlēšanās periods, kuru analītiskā rakursā var izskatīt kā veiksmīgi “izveidojušās projekcijas” brīdi.

Šajā stadijā partneri viens otrā pirmo reizi patiešām atrod un atpazīst savas dvēseles vīrišķo un sievišķo daļu. Vīrietis atrod savā iemīļotajā viņam nozīmīgus savas iekšējās sievietes vaibstus, bet sieviete savā izredzētajā saskata nozīmīgus sava iekšējā vīrieša aspektus, kas ir svarīgi viņas sievišķības attīstībai.

Būtiski ir tas, ka no sākuma uz partneriem “izveidojas” vīrieša un sievietes projekcijas ideālie aspekti. Bet attiecībām turpinoties un attīstoties, “izveidojas” aizvien vairāk un vairāk traumatiskas animas (sievišķās daļas vīrietī) un animusa (vīrišķās daļas sievietē) epizodes, kas vispirms prasa dziedināšanu.

Tas ir tāpēc, ka savā iekšējā pasaulē partneri ar kosmisku precizitāti satur pietiekoši daudz viens otram piemērotu gan ideālu, gan arī traumētu vīrišķā un sievišķā fragmentu. Līdz ar to katra neatgriezeniska šķiršanās norāda uz to, ka partnera personības “atspoguļošana” šajā stadijā kļūst bezjēdzīga viņu savienības uzturēšanai. Citiem vārdiem sakot, viņi pārstāj būt viens otra atspulgs, jo personības struktūra vienam no viņiem mainās ar ātrumu, kas atšķiras no otra mainīšanās ātruma.

Pasakās iepazīšana (iemīlēšanās) atbilst tam sižeta brīdim, kad notiek skaisto varoņu satikšanās. Iemīlēšanās, ko parasti simbolizē maģiska, brīnumaina varoņu iepazīšanās, ir tikai sākuma, starta brīdis attiecībās. Pasaku un mītu valodā kolektīvās apziņas pieredze saka mums, ka vīrietim un sievietei nepietiek tikai satikties, lai noslēgtu harmonisku savienību. Tāpēc iemīlējušos varoņu harmoniskajā kopā būšanā drīz vien ielaužas graujošs spēks, bet labie pasaku tēli agri vai vēlu viņiem norāda ceļu šo šķēršļu pārvarēšanai. Tāpēc mīlētājiem vienmēr jāiziet cauri veselai virknei pārbaudījumu, kas nozīmē nepieciešamību iziet cauri veselai attiecību posmu virknei.

 

Vajadzību apmierināšana

Iepazīšanas stadiju nomaina neapmierināto vajadzību piepildīšanas stadija. Tas ir iekšējo traumu izdziedēšanas posms, to “garām palaisto” personības attīstības posmu, kur partnera kā bērna vajadzības netika apmierinātas vai tika apmierinātas daļēji, kā dēļ radušies noteikti psiholoģiski deficīti un “iztrūkumi Es personībā” (G. Ammon).

Šo vajadzību starpā ir arī agrīnās bērna beznosacījumu mīlestības vēlmes (mīliet mani tādu, kāds es esmu), kad mazulim ir nepieciešama pilnīga un absolūta pieņemšana, sapratne, savlaicīgas rūpes un līdzdalība.

“Iztrūkumi Es personībā” var skart gan ķermeniskās, gan radošās, gan arī citu vajadzību sfēras. Vajadzību apmierināšanas stadijā vīrietis un sieviete no partnera neapzināti un kaislīgi gaida pret sevi vērstu tādu rīcību, darbību un jūtas, kuras viņi nav sagaidījuši vai ir saņēmuši nepietiekamā daudzumā bērnībā no saviem vecākiem.

Pasaku simbolikā tā ir cīņa ar tumšajiem personības aspektiem par sievišķās dabas, pilnas dziedējoša spēka, atbrīvošanas brīnumu. Citiem vārdiem sakot, lai atbrīvotu pasaku skaistuli – augstākās sievišķības dārgumu – ir jāpārvar viss iekšējo nepilnību komplekss, kas atrodas vīrišķās un sievišķās sākotnes traumatiskajā daļā.

Aizsargājošās vīrišķās funkcijas un atjaunojošā sievišķā spēka resursu trūkuma gadījumā partneriem šajā periodā var rasties depresija, psihosomatiski traucējumi un neveselīgi pārtraukumi attiecībās.

Ja vīrietis un sieviete tiek pāri vajadzību apmierināšanas stadijai, spējot piepildīt “iztrūkumus Es personībā” (saņemot nepieciešamo atzīšanu no partnera un viņa ģimenes puses, kā arī gūstot panākumus sociālajā sfērā vai tieši strādājot ar izmaiņām personībā utt.), attiecības pāraug citā līmenī – apmaiņas stadijā.

 

Apmaiņa

Apmaiņas stadijā lielā mērā notiek atbrīvošanās no projekcijām. Partneriem rodas spēja vienam otrā ieraudzīt reālus cilvēkus, nevis savu labo īpašību iekšējās lauskas, nepilnības vai fragmentāras ģimenes figūras no bērnības. Relatīvi autonomi un veseli, pamatā atbrīvojušies no atkarības, partneri tagad pilnīgi dabiski papildina viens otru, izbaudot katrs savu vērtību savās un otra cilvēka acīs.

Šajā stadijā šķiršanās nav pārāk sāpīga, bet kopīgā izaugsme kļūst daudz produktīvāka, kā nekad agrāk. Vīrietis un sieviete apmainās ar savām specifiskajām rakstura īpašībām: viņš viņai dod savu spēku un aizsardzību, viņa viņam – dziedējošu atbalstu un rūpes.

Iekšējā savienība starp vīrišķajām un sievišķajām personības daļām šajā attiecību posmā jau ir noslēgta un nes augļus. Sakrālais vīrišķais un sievišķais spēks jebkurā no partneriem ir pietiekami savienojušies, un kā universāls ģenerators iekšējā pasaulē sāk “izstrādāt” personības laimei un attīstībai nepieciešamo enerģiju. Tas ir nobriedušu partneru veselīgas garīgās neatkarības noslēpums.

Pasakās tas ir noslēgums, kad daudz pārcietušie varoņi apvienojas ģimenē. Ārējā pasaule jau vairs neslēpj nopietnus draudus viņu attiecībām, un viņu savienībai ir raksturīgi kontaktēties ar sociumu kā vienam veselumam.

Attiecības šeit atšķiras ar veselīgām robežām starp pāri un apkārtējo pasauli, precīzu fiziskā laika uztveri, reālu partneru atbildību vienam pret otru un pret ārējām izpausmēm. Šeit pastāv vislielākā iespēja veidot savu dzīvi un dzīvi ap sevi saskaņā ar saviem nodomiem un sapņiem, būt par iemeslu visam notiekošajam, būt pašam.

 

Atdošana

Apmaiņas attiecību nākamajos posmos notiek milzīgu iekšējo resursu uzkrāšana un vēlme dalīties ar savu spēku un pieredzi, dāvāt mīlestību un pāri palikušo dzīvības enerģiju ne tikai vienam otram, bet arī pasaulei. Tāpēc konkrētā attiecību stadija tika nosaukta par atdošanas posmu. Attiecību attīstībā tik augsts pakāpiens nav obligāts rādītājs, ka ir sasniegts noslēguma posms vīrieša un sievietes kopdzīvē, kaut gan tā ir būtiska garīga virsotne. Ja jaunas attiecības uzsāk nobrieduši vīrietis un sieviete, viņi atdošanas posmā var nokļūt jau uzreiz.

Nonākot pāra, kuri ir sasnieguši šo pakāpi, emocionālajā atmosfērā, cilvēki jūtas “kā mājās”, viņu klātbūtnē daudz spilgtāk sajūtot paši savu vērtību un no šīs saskarsmes saņemot grūdienu tālākai attīstībai. Turklāt tas notiek neatkarīgi no tā, vai šī mijiedarbības procesa līdzdalībnieki to apzinās vai nē. Atdošanas posmā attiecības atšķiras ar spēju nobriedušam pārim automātiski harmonizēt apkārtējo pasauli, mainot to attīstības virzienā, radot jauno un translēt to uz ārpasauli. Simboliskā valodā pasakās tas atbilst brīdim, kad savienojušies laimīgā savienībā varoņi beigās iegūst apsolīto karaļvalsti: tiek noslēgta laulāto savienība, pasaku līgavainis un līgava kļūst par Karali un Karalieni. Analizējot attiecību attīstības posmus, viegli var saskatīt, cik varens dziedniecisks spēks piemīt pašam savstarpējo attiecību garīgās attīstības procesam kā vīrietim un sievietei, tā arī viņu pēcnācējiem.

Svarīgi piebilst, ka nereti laulāto pāru attiecībās ir raksturīgi vairāki posmi uzreiz. Nosacīta attiecību evolūcijas procesa dalīšana posmos ir ērts veids analīzei un pārdomām par šo procesu, bet dzīvē tas norit tāpat, kā augiem ziedot: kāds jau ir uzziedējis, bet kāds cits tikai sāk ziedēt; tomēr ir kāds brīdis, kad mēs varam vienlaicīgi redzēt gan vienu, gan otru augu ziedus.

 

* Avots: ranibu.ru;

* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe;

* Korektore: Liene Lāce

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_qx3aeg_vn9w
Vīrietis & sieviete

Attīstības posmi vīrieša un sievietes attiecībās

Attiecības gandrīz vienmēr ir sarežģīts process. Lai kā mēs necenstos, mums nākas sastapties gan ar savām bērnības traumām, gan nepiepild...

13313
9. aprīlī, 2016
Library_page_6634148917_3908214848_b
Attiecības

Mīlestība un kāpēc tā sāp

Mīlestība ir sāpīga, jo tā atver ceļu uz svētlaimi. Tā ir sāpīga, jo tā pārveido. Mīlestība ir mutācija, pārmaiņas. Katra transformācija ...

10185
6. oktobrī, 2015
https://www.youtube.com/watch?v=Cetg4gu0oQQ
Vīrietis & sieviete

Why I'm done trying to be "man enough"

Justin Baldoni wants to start a dialogue with men about redefining masculinity -- to figure out ways to be not just good men but good humans. In a warm, personal talk, he shares his effort to reconcile who he is with who the world tells him a man should be. And he has a challenge for men: "See if you can use the same qualities that you feel make you a man to go deeper," he says. "Your strength, your bravery, your toughness: Are you brave enough to be vulnerable? Are you strong enough to be sensitive? Are you confident enough to listen to the women in your life?"

3127
26. augustā, 2018
Library_page_whisper-408482_1280
Attiecības

Dziļas mīlestības būtība

Leģendārais dzenbudisma skolotājs Thiķ Ņat Haņs par to, ka mīlēt, pirmkārt, nozīmē saprast otru cilvēku. 1. Ja ūdens krūzē izšķīdināsiet...

15876
28. jūnijā, 2016
Library_page_grass-2563424_1280
Attiecības

Ja mīlestība iet pareizajā virzienā, tā kļūst par draudzību

"Draudzība ir kaut kas ārkārtīgi vērtīgs. Mīlestība mēdz pieprasīt piederības sajūtu, bet draudzība ir mīlestība bez vēlmes, lai tev kāds...

16341
6. decembrī, 2013
https://www.youtube.com/watch?v=yfkift5KtqI
Vīrietis & sieviete

Чего хотят женщины

Чего хотят женщины... :)

4843
4. oktobrī, 2017
Library_page_tumblr_mb9cozmund1rvn48vo1_1280
Vīrietis & sieviete

Dziļākā mīlestības apņemšanās

Nesolisim sev kopīgu nākotni. Nākotne ir tik nezināma, un mēs esam tik plūstoši un noguruši no izlikšanās, ka zinām. Mūsu domas un jūtas...

7271
21. septembrī, 2016
Library_page_kozzi-25951952-couple_in_spring-2345x1619-1068x738
Attiecības

Tiesības uz brīvību attiecībās: ieturiet distanci

Ieturiet distanci! Tas ir pats galvenais likums, no kura izriet visi pārējie. Kad vīrietis un sieviete uzsāk jaunas attiecības, viņi vien...

9685
20. maijā, 2016
Library_page_10629263_922489534445496_2481141142435034329_o
Vīrietis & sieviete

Vardarbība un personiskās robežas

Esmu atklājis, ka cilvēki bieži jauc tādas parādības kā vardarbība un personisko robežu pārkāpšana, vai reizēm šo vai citu darbību vispār...

9563
2. maijā, 2016
Library_page_romance-love-couple-wallpaper
Attiecības

Tici. Uzticies. Sildi. Pateicies.

Cilvēki ir kopā, kamēr vēlas palikt kopā. Ne pienākums, ne godaprāts, ne morāle nepiesien vienu pie otra. Ja cilvēks vēlas aiziet, aizies...

11666
8. martā, 2016
Library_page_113901_feelings_love
Attiecības

Ļauj mīlestībai plūst: nepieķeršanās attiecībās

Pieķeršanās cilvēkiem, lietām un situācijām ir gandrīz katra cilvēka dabas sastāvdaļa. Pieķeršanās rodas tad, kad mēs identificējamies ar...

12296
10. februārī, 2016
Library_page_img_1231
Vīrietis & sieviete

Aizliegtās durvis

Kad man bija trīspadsmit gadi, mamma manā atvilknē atrada erotiska rakstura kārtis. Es augu inteliģentā un draudzīgā ģimenē, tādēļ nekād...

7359
18. septembrī, 2015
Library_page_pair-2718334_1280
Attiecības

Kā izvēlēties partneri ilgtērmiņa attiecībām

Šis ir doktores Klarisas Pinkolas Estesas audiogrāmatas “Kā mīlēt sievieti” konspekts. Grāmata kopumā ir ļoti interesanta, bet šī nodaļa ...

14760
11. augustā, 2015
Library_page_soul-mates-sandra-lynn
Vīrietis & sieviete

Dvēseļu draugs

Jautājums:  Esot romantiskās attiecībās, sākumā viss šķiet lieliski, bet pēc kāzām viss mainās. Esmu bijis vairākās attiecībās, esmu bjis...

12865
31. maijā, 2015
Library_page_1288525610250
Vīrietis & sieviete

Briedums attiecībās

Mīlestībai ir trīs veidi. Pirmais ir atkarības veids, kas parādās lielākajā daļā attiecību. Vīrs ir atkarīgs no sievas vai sieva ir atkar...

11467
6. maijā, 2015
Library_page_4643604667_61ee5bbe83_z
Attiecības

Vienkāršas patiesības par attiecībām

1. Neviens cilvēks jūsu ceļā nav sastapts veltīgi. Katru dienu mēs satiekam jaunus cilvēkus un no katras tikšanās gūstam kaut ko svarīgu ...

12665
3. decembrī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Attiecību koans

Osho: Vislabākais no visiem eksistējošajiem koaniem ir mīlestība, attiecības. Attiecības – tā ir mīkla bez atminējuma.  Lai arī kā tu nec...

8843
14. septembrī, 2014
Library_page_c91ae91b72da7a0ee1136048f69dd5e8-850x637
Attiecības

Brīvība pāra un ģimenes attiecībās

Kā saglabāt brīvību, dzīvojot kopā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, iesākumā ir jāsaprot, kādi ir pamatprincipi un motīvi, kas veido sask...

9854
29. augustā, 2014
Library_page_10155820_550171031763498_9109214238824099601_n
Attiecības

Neatkarība mīlestībā: kā kļūt pārliecinātai un laimīgai?

Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku lūdz man padomu jautājumā par nepārliecinātību par sevi. Man kļuva interesanti, vai tas ir manas iekšē...

8003
12. jūnijā, 2014
1
Library_page_screen-shot-2015-11-06-at-10-34-57-am-1600x800
Attiecības

Medusmēnesis, kas nekad nebeidzas

Mīlestība nav saite. Mīlestība saista, bet nekļūst par saiti. Saite – tas ir kaut kas, kas ir pabeigts. Saite nozīmē, ka ir pielikts punk...

11049
1. maijā, 2014
Library_page_311556_10151093626563185_1622799769_n
Vīrietis & sieviete

Kāpēc sievietei ir sarežģītāk meditēt?

Ošo: ....pilnīgi pretējas lietas notiek ar sievieti. Viņa nevar meditēt, jo visa viņas būtība prasa ko citu. Viņa nespēj būt viena. Kad ...

8283
26. martā, 2014
Library_page_1333b819ae0bd1bb3ee35a33b4c5b525
Attiecības

Daudzsievības alķīmija

Galīgo lēmumu uzrakstīt šo materiālu mani pamudināja nesenie manas senas draudzenes dzīves notikumi. Viņas “stāsts” ir pats banālākais ša...

7557
14. februārī, 2014
Library_page_5c2a608bbef25f3d72f7ed5c99fe7efb
Attiecības

Коан отношений

Ошо: Самый лучший коан из всех существующих - это любовь, отношения. Именно так они используются здесь. Отношения - это головоломка без р...

4626
15. septembrī, 2014