Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_kintsugi_17 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Japāņu KINCUGI māksla jeb kā iemācīties novērtēt savas rētas un trūkumus

Tieši tāpat kā mīļotās tasītes un krūzītes arī cilvēki reizēm mēdz “ieplaisāt”. Pēc tam paliek rētas. Mēs pat varam “saplīst”. Un paliek pāri tikai lauskas...

Protams, kad tā notiek, mēs nevaram sevi “izmest”, un mums tas arī nav jādara. Tieši pretēji, ir iespējams iemācīties priecāties par šīm plaisiņām, pārvēršot savas rētas tādā mākslā, kā kincugi – kas ir sena japāņu tradīcija keramikas izstrādājumu atjaunošanā, kā rezultātā trauki kļūst vēl skaistāki nekā iepriekš.

Kincugi jeb “lāpīšana ar zeltu” – ir noturības fiziskā izpausme.

Kincugi mākslas filozofiskajā pamatā ir tas, ka ieplīsušus keramikas traukus nevis izmet, bet restaurē, tos salīmējot ar no lakas koka iegūtu līmi, kurā iemaisīts pulverveida zelts, sudrabs vai platīns.

Turklāt plaisas nevis maskē, bet gan pat speciāli izceļ, tādējādi keramikas izstrādājumam piešķirot patiesu unikalitāti.

Meistari bojātajām vietām pievērš īpašu uzmanību, jo uzskata, ka tās ir saistītas ar priekšmeta vēsturi, kura nav pelnījusi aizmiršanu.

Kincugi prakse izceļ trūkumu un nepilnību skaistumu un lietderību, tādā veidā problēmu pārvēršot par ieguvumu.

Lāpīšana ar zeltu

Mākslas vēsturnieki stāsta, ka kincugi, ja tā var teikt, radās nejauši. XV gadsimtā japāņu sjoguns Asikaga Jesimasa sasita savu mīļoto tējas tasīti. Viņš to nekavējoties nosūtīja  restaurēt uz Ķīnu. Liels bija viņa izbrīns, kad viņš saņēma savu salīmēto tasīti atpakaļ. Metāla skavas bija pārāk rupjas un izskatījās ārkārtīgi nepievilcīgi, tāpēc meistari izgudroja citu risinājumu – viņi plaisas starp lauskām aizpildīja ar zelta lakas palīdzību, kas tasīti pārvērta īstā mākslas darbā. Tasīte atkal priecēja sjogunu, turklāt pat vēl vairāk, nekā iepriekš, bet mākslā radās jauns veids – kincugi.

Kincugi ideja nav nemaz tik jauna. Tajā izmantoto līmi gatavo no lakas koka (urusi) sulas, bet šos kokus Āzijā audzēja jau pirms 5000 gadu un izmantoja ieroču izgatavošanā. Bet pati kincugi koncepcija nostiprinājās Japānā, kur to nosauca par “vabi-sabi filosofiju” – par nenoturīgā, nepilnīgā vai nepabeigtā skaistumu. Tādā veidā tika veicināta nepilnību un trūkumu pieņemšana.

XVI gadsimtā japāņu tējas ceremonijas meistari sacēlās pret greznību un pompozitāti, to aizvietojot ar vienkāršām lietām, uz kurām redzamas laika un vēstures pēdas. Modē nāca raupjas virsmas, asimetrija. Tējas ceremonijā izmantoja priekšmetus, kuriem bija savi trūkumi, bet vienlaicīgi arī – vēsture.

 “Visas šīs nepilnības bija novecošanas vai kādu nejaušu notikumu rezultāts... Taču bieži vien tējas ceremoniju meistari paši radīja šos efektus, piemēram, nodauzot vāzei vienu osu”, skaidro filosofs Juriko Saito, Rojailendas Dizaina Skolas filosofijas profesors.

“Lāpīšana ar zeltu” jeb zelta šuves māksla eksistē arī japāņu koncepcijā, sauktā “mottainai”, kas nozīmē – neizšķērdīgs, taupīgs dzīves veids. Citiem vārdiem – pārmaiņu pieņemšana.

Kincugi iekļaujas arī dzen-budisma filosofijā, tā kā tā ir par priekšmetu un mūsu realitātes saistību, par vēsturi katrā no tiem. Sjoguns Asikaga Jesimasa varēja savas tasītes vietā viegli paņemt citu, bet nevēlējās to zaudēt. Meistari restaurēja tasīti tā, ka tā pat kļuva labāka par iepriekšējo, tādējādi izrādot cieņu laikam un vēsturei, un parādīja, ka to cirstās rētas nebūt nav jāmaskē un jāslēpj, bet tieši otrādi, tās jāizceļ un tām jāpievērš īpaša uzmanība.

Brīnišķā nekārtība

Iespējams, ka jūs no citiem cilvēkiem sagaidāt, ka viņi būs nevainojami un pilnīgi. Patiesībā mēs augstāk vērtējam to, ka cilvēki neslēpj savas vājās vietas, vecās rētas un muļķīgās kļūdas. Tas ir kā pierādījums tam, ka mēs visi esam nepilnīgi, mēs visi augam un pilnveidojamies, pārdzīvojam kritienus un sitienus pa mūsu ego, bet turpinām dzīvot, lai izstāstītu savu Stāstu. Tas veicina uzticēšanos un atvērtību, palīdz mums viens otram piedot.

Tomēr, lai arī mēs jūtamies atviegloti, kad kāds neslēpj savus trūkumus un kritienus, paši atvērties baidāmies. Un tas ir ļoti slikti. Psihologi to sauc par “brīnišķo nekārtības efektu”. Mēs redzam, ka citi savā lietā ir sirsnīgi un atklāti, bet ir daudz grūtāk pašiem pieņemt savas personīgās neveiksmes.

Saskaņā ar Manheimas universitātes Vācijā psihologu pētījumiem, kas tika publicēti “Journal of Personality and Social Psychology”, šī tendence parādās tādēļ, jo citu cilvēku pieredzi un pārdzīvojumus mēs uztveram samērā abstrakti, kamēr savējos – ļoti konkrēti. Mēs jūtam to, kas ar mums notiek, gan intuitīvi, gan fiziski. Savukārt to, kas notiek ar citiem, mēs redzam kā sava veida pamācošu gadījumu, jo sāpes par neveiksmēm nav mūsējās, un šis atstatums palīdz ieraudzīt perspektīvu.

Teorētiski mēs visi saprotam, ka cilvēkiem mēdz būt neveiksmes un kritieni, taču, kad tas notiek ar mums pašiem, jūtamies patiešām slikti.

Pētnieki veica septiņu testu sēriju, kas parādīja šo starpību ievainojamības un trūkumu uztverē atkarībā no tā, vai tie ir pašu, vai sveši. Tas pats attiecas uz pieļauto kļūdu un dažāda veida “miesas nepilnību” uztveri.

“Ievainojamība ir jūsu vīrišķība un mans trūkums” – tā par šo parādību secināja Hjūstonas universitātes pētniece Brene Brauna. Savā grāmatā “Nepilnību dāvanas” viņa raksta par tā, ko mēs saucam par nepilnībām, pārveidojošo spēku. Kā kincugi meistari sjeguna tasītes nepilnības pārklāja ar zeltu un pārvērta īstā māksla darbā, tā Brauna uzskata, ka nepilnības un neveiksmes ir likteņa dāvana, kuras nevis jāslēpj, bet ar kurām jāstrādā.

Neikdienišķā ikdiena

Ir absurdi kaunēties par savām kļūdām un neveiksmēm. Jo tās, galu galā, notiek ikkatra cilvēka dzīvē, un mūsu pieredze nav velta. It viss, ko jūs darāt, vai tas ir labi, vai slikti, vai pat muļķīgi, kalpo par mācību stundu, protams, ja vien jūs neplānojat atkārtot savas kļūdas. Patiesībā kļūdas var kļūt par mūsu vissvarīgāko un vērtīgāko pieredzi.

Viss var ieplaisāt un sagrūt. Tā ir dzīve. Bet, ja jūs esat patiesi gudri, tad izmantojiet katru plaisiņu, lai sevi izlabotu, lai kļūtu labāks un ietu tālāk. Tajā ir jēga. Tā ir japāņu “mottainai” koncepcija – neizšķērdīgs dzīves veids.

Laika plūdums uz mums visiem atstāj savus nospiedumus, un tas ir viens no pierādījumiem tam, ka mēs dzīvojam. Tieši tāpēc mums ir jālepojas, nevis jākaunas. Nav jācenšas izskatīties jaunākam un pievilcīgākam it kā mēs gatavotos kļūt par Instagram zvaigzni.

Sirmums matos, ādas krunciņas, liekie kilogrami, kas liecina par to, kam jums nav svešs prieks par garšīgu ēdienu – to visu nevajag slēpt, aizkrāsot, nostiept. Tas viss liecina par nodzīvoto dzīvi, par to, ka mēs cīnījāmies un centāmies, un visu pārvarējām, bet daži filosofi to vispār uzskata par mūsu dzīves jēgu.

“Mūsu estētiskie priekšstati par pilnīgo un nepilnīgo neapšaubāmi ietekmē mūsu dzīves kvalitāti”, rakstīja filosofs Saito.

Ja mēs no visiem un visa gaidām pilnību, mēs ne tikai nepamanām skaistumu mums apkārt, bet paši radām nežēlīgu pasauli, kurā cilvēku labās īpašības un darbi paliek neievēroti, ja tie nav ideāli. Mūsu standarti vienkārši ir tik nereāli, ka jau kļūst slimi.

Kuncugi filosofija piedāvā neslēpt trūkumus, dzenoties pēc neeksistējošas pilnības, bet gan tā vietā izcelt tā, kas mums ir, skaistumu un dziļumu.

Mums pilnībā pietiek ar to pieredzi, kas mums jau ir, lai ar visu tiktu galā. Protams, laiku pa laikam jūs kļūdīsieties un piedzīvosiet neveiksmes. Tas ir normāli, to sauc par dzīvi. Un tad jums būs nepieciešama “restaurācija”. Un tas ir brīnišķīgi!

Mūsu realitāte, viss, kas mums ir – pats brīnišķīgais un piemērotākais materiāls uz zemes, no kā sastāv dzīve. Tas ir bez maksas un pieejams katram. Izmantojiet to, iekļaujot arī savas nepilnības, trūkumus un plaisas, lai radītu savas dzīves skaistumu.

Galu galā, mūsu rētas ir tas, kas veido mūsu raksturu.

 

* Avots: qz.com;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

12761
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

19025
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

14904
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

11881
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

16236
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

14186
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

12916
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

14750
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23981
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

16756
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

11749
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

30802
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

8972
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

7704
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

12752
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

7837
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8453
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

7717
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

7457
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

6384
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014