Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_10_misha Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Joga

Jogas manifestācija

Lieliska intervija ar jogas skolotaju Mišu Ogorodnikovu. 

- Lūdzu, nedaudz pastāstiet par sevi. Ar ko nodarbojaties? Kā nonācāt līdz praksei?

- Mani sauc Miša Ogorodņikovs. Es nodarbojos ar hatha jogu. Kā jau droši vien vairums no mums, arī es līdz praksei nonācu secīgi un pakāpeniski. To veicināja divi faktori. Pirmkārt, kādā brīdī es sapratu, ka mani priekšstati par dzīvi un, pats galvenais, pašam par sevi, ne vienmēr atbilst tai realitātei, kurā citi mani redz. Un, otrkārt, man periodiski uznāca spontānas apziņas paplašināšanās, kuras man ļāva uz kādu laiku ieraudzīt pasauli visā tās daudzveidībā, bet vienlaicīgi arī tādā veselumā, kurā izšķīda visi nosacījumi, ar kuriem saskāros savā dzīvē. Parādījās tāda būšanas aina, kurā visi sīkumi ir savstarpēji saistīti. Bet, izkrītot no šī stāvokļa un izpratnes, es katru reizi atkal atrados samudžinātās cēloņu-seku peripetijās, kuras arī sauc par likteni.  Emocijās, paša sevis tēlos. Daži tēli tev patīk un tu tos attīsti, bet citus centies noslēpt. Šo visu es saucu par dualitāti. Un kad šie uzliesmojumi sāka notikt arvien biežāk, radās dabiska vēlme tikt skaidrībā – un ko tad es saprotu ar vārdu “es”.


- Un jums izdevās saprast, kas tad jūs esat?

- Dažādas prakses sākumā secīgi noved pie izpratnes, kas ir šie sevis paša tēli, un, pamatojoties uz šo tēlu atrašanu, es pakāpeniski sapratu, ka tā arī nevaru atrast to punktu, par kuru varētu teikt, ka tajā ir sākotnējais tēls, bet viss pārējais tiek pielikts klāt. Šī meklēšana aizņēma lauvas tiesu manas dzīves, bet tā arī nedeva rezultātu.


- Bet kaut kāds rezultāts taču bija? Jūs atradāt to līdzsvaru, kas jums sāka palīdzēt saskatīt pasauli un sevi realitātei maksimāli pietuvinātā veidā?

- Dažos stāvokļos tu pat vari redzēt sevi no kinoteātrī sēdoša skatītāja puses. Tad ieraugi visas nianses un sīkumus. Bet, kad sākas reaģēšana, kad ieslēdzas personība, tad tas, ko cilvēks redz savā priekšā, tiek izkropļots. Smadzenes brīnumainā kārtā paķer to, kas patīkams, bet, kas nē – atmet. Pasaule sāk dalīties savējos un svešajos. Bet, sēžot kinotetātrī, it kā sevi vērojot no malas, atrodoties, tā teikt, neitrālā stāvoklī, viss sakārtojas, rodas veselums.


- Un ko darījāt tālāk?

- Nonācu pie dabiska secinājuma, ka šajos stāvokļos vajag iedziļināties, jācenšas saprast likumsakarības, un tādā veidā piekoriģēt savu atrašanos parastajā ikdienas pasaulē. Un izrādījās, ka eksistē sistēmas, kas palīdz atrast risinājumus dažādiem jautājumiem. Šīs sistēmas caur uzmanību uz sajūtu novirzēm paša ķermenī palīdz nonākt līdz apziņas “atkoncentrēšanās” procesam ikdienas dzīvē.  Bet, jo dziļāk ar to strādājam, jo skaidrāk kļūst redzams galvenais ienaidnieks. Un izrādījās, ka manas patiesās, pareizās izpratnes par pasauli galvenais ienaidnieks esmu es pats. Ego, kurš uzrodas no nekurienes un stipri nosaka to, kā es redzu un sajūtu konkrēto ainu.


- Ar ko tad būtu jāsāk cilvēkam, kurš vēlas iedziļināties izpratnē par šīs pasaules veselumu un savu vietu tajā?

- Paša sevis izpratne sākas ar noviržu meklēšanu ķermenī. Tāpēc organisma pārkārtošanas prakse sākas ar garas un secīgas detoksikācijas programmas palaišanu. Mēs sākam to jogas daļu, kuru sauc Šatkarma.  Un, ja šeit saliekam visas tehnikas, ar kuram ietekmējam iekšējos šķidrumus, tad šo jogas aspektu var nosaukt par Viscerālo jogu.  Mēs strādājam ar dzīvībai svarīgiem iekšējiem orgāniem, nododoties īpašām pozām, šos orgānus stiepjot vai, tieši otrādi, saspiežot, uz dažādiem vēdera apgabaliem veicot spiedienu, tādā veidā palaižot šķidruma aprites mehānismu organismā.  Kad šķidrumi sāk brīvi pārvietoties pa ķermeni, sākas dabiska vielmaiņas programmas palaišana. Organisms paspēj ne tikai uzsūkt un pārstrādāt, bet, galvenais, arī izvadīt no sevis vielmaiņas galaproduktus, kad viss labais, ko saņemam kopā ar ēdienu, jau ir sadalījies.

Pēc tam, kad dienas gaitā strādājošie orgāni sāk pamazām izdalīt šķidrumus, ir lietderīgi nodoties sarežģītākām un mērķtiecīgākām ķermeņa pozām, turpinot noturēt uzmanību uz iekšējiem orgāniem un tādējādi pastiprināt detoksikācijas procesu. Un tikai tad, kad ir palaists viss šis mehānisms, var pāriet uz sarežģītākām un detalizētākām  āsanām, kuras attīrītam ķermenim var piegādāt jaunus enerģijas veidus..


- Te mēs runājam par fizisko ķermeni…

- Ja mēs runājam par fizisko ķermeni, tad ar to saprotam visa bioloģiskā mehānisma normālu darbību. Bet no mūsu prāta un psihes skatpunkta tā ir iespēja uztvert apkārtējās pasaules mainību, pieskaņojoties situācijām , kurās nepieciešama atšķirīga organisma un prāta piepūle, un viegli un brīvi tiktu ar tām galā.  Kad uzrodas kāds strupceļš, pēkšņi izrādās, ka sevis paša uzvedības nesaprašana neizpaužas visās jomās, - dažās jomās man ir viegli un es zinu, kas jādara, bet, lūk, citās ir grūti – tie arī ir bloki. Bloki, kuri attiecas uz prātu, tas ir, tā reakciju uz to, ar ko sastopas ķermenis. Tieši tā,  vērojot sevi dažādās pozās, mēs sākumā konstatējam blokus fiziskā ķermeņa līmenī, bet pēc tam, apskatot tos dažādos leņķos, pakāpeniski uzpeld daudz dziļāki šī saspringuma iemesli. Psihiskās un mentālās neatbilstības. Prāts, saskaroties ar noteiktām situācijām, tās analizē, bet psihe reaģē neadekvāti.

Un tieši tajā slēpjas hatha jogas pētnieciskais mērķis – atklāt, ka mums ir jāatdala fiziskais, psihiskais un mentālais. Un, atsevišķi pavērojot šos vai citus blokus un saspringumus, mēs rezultātā varam atrast to savstarpējo saistību. Izrādās, jebkurām sāpēm, saspringumam, savilkumam ir iemesli: nepieņemšanā, spēcīgā emocionālajā reakcijā uz konkrētām situācijām.  .


- Un tā, ja rezumējam, no kā tad sastāv prakse?

- Tā ir:
• noviržu atklāšana ķermenī un detoksikācija;
• ilgāka sevis noturēšana dažādās pozās, lai koriģētu balsta-kustību sistēmu. Bet, no otras puses, pamanām savas apziņas modeļus. Tieši tās programmas, kas uzpeld virspusē.
• modeļu vai programmu pārstrādāšana. Meditācija. Tā koriģē programmas, kuras pastāvīgi riņķo, atrodas rotācijā. Kad mēs izejam no rotācijas, ieejam meditācijā. Tas ir sava veida neitrālais ātrums. Nulles punkts.  Atrodoties meditācijā, mēs redzam, no kā sastāv mūsu prāts, emocijas. Kā var strādāt tieši ar tām. Tāpēc pamatjoga ir saistīta ar meditācijām, bet jogas tantriskā daļa, tas, ko mēs šodien saucam par hatha jogu – ir liels skaits dažādu paņēmienu, ar kuriem, no vienas puses, varam uzlabot savu veselību, bet otrs, un pats galvenais – aizvest sevi līdz meditācijas brīdim...


- Un kā joga ir saistīta ar jūsu ikdienas dzīvi?

- Sevis simetriska nostādīšana pozās dod iespēju atrast novirzes. Un šie atradumi tad arī izveido paradumu ikdienas dzīvē sajust to, kad mēs novirzāmies no pareizi uzstādītā modeļa. Un, ja jau uzmanību pievēršam ne tikai skaņām, smaržām un citiem ārējiem aspektiem, bet arī iekšējām sajūtām, tad, caur šīm sajūtām apzinoties iekšējās telpas ģeometriju, varam izlīdzināt šīs novirzes, kā rezultātā sāk pazust arī iekšējās novirzes. Runa ir par to, lai notiktu ne tikai ķermeņa mainīšana, locīšana, iztaisnošana ar tehniskiem paņēmieniem, bet pats svarīgākais ir atrast savas uzmanības punktus tā, lai tas notiktu dabiski. Atrodot kādu nepatīkamu sajūtu, uzreiz skatāmies, ar ko tā ir saistīta. Ahā, ar nepareizu ķermeņa stāvokli, ar nepareizu attieksmi pret situāciju, ar pārāk lielu reakciju pret to.

Ir tāda smalka lieta. Ikdienas dzīvē mums ir milzīgs skaits dažādu peripetiju. Un mūsu liktenis sastāv no to pastāvīgas mainīšanās, rotācijas.  Jogā tik liels skaits pozu ir vajadzīgs tieši tādēļ, lai kaut vai metaforiski atkārtotu šo neskaitāmo situāciju skaitu, kuras notiek jūsu dzīvē..


- Tātad joga sagatavo cilvēku reaģēšanai uz noteiktām situācijām?

- Joga hathas jogas līmenī izmanto dažādas pozas, lai uzsvērtu, ka nav iespējams jau iepriekš sagatavoties visām tām dzīves peripetijām, kuras var ar mums notikt, bet var darīt galveno,  aprast pašu principu, kurš mums palīdzēs notiekošajā justies labi. Joga saka priekšā, ka izeja ir viena. Nonākot jaunā vai vienā no vecajām situācijām, kuras regulāri un cikliski atkārtojas, pirmais, ko vajag darīt – atslābināties. Tiklīdz mēs atslābināmies, pat ne tik daudz, kā fiziski, kaut arī caur fizisko mēs mācām sevi atslābt arī psihiski, kā arī mācām garīgi koncentrēties uz notiekošo, tā mūsu reakcija kļūst dabiskāka. Un, ja jau tā, tad mēs uzreiz varam saprast, kas mums konkrēti nepieciešams tajā vai citā situācijā, un kā izdarīt tā, kā mēs to saprotam. Un šī iemaņa nostiprinās tieši jogas pozu līmenī. Dažādas pozas, dažas no tām jaunas, bet princips ir zināms – atslābināties, saprast, kas nepieciešams katrā no pozām, un to izdarīt ar minimālu fizisko un psihisko spēku patēriņu.  Un tas izdodas dabiski tad, kad cilvēka uzmanība tiek novirzīta nevis uz milzīgu mentāli - psihisko darbu, bet kad tā vēro, kas pozai nepieciešams ārēji, un mācās to sajust no iekšpuses..


- Sanāk, ka vienkārši vajag atslābināties.

- Ir nepieciešams ne tikai atslābināties, bet arī sakoncentrēties. Ne tikai uz to, kas notiek ārpusē, bet arī uz to, kā tas atspoguļojas iekšpusē. Ir nepieciešams, lūkojoties no iekšpuses, nepazaudēt saiti starp ķermeni, psihi un prātu – kas ir viens vesels. Pretējā gadījumā notiek ļoti vētraina piedalīšanās ārpusē, un tad cilvēkam nav enerģijas savlaicīgi uztvert tos signālus, kurus viņam raida ķermenis,  un savlaicīgi iziet no situācijas, tās nokaitētības. Tiklīdz jogā nostiprinās šī prasme, pāriešana no pozas uz pozu, tad tas analoģiski arvien biežāk izdodas arī ikdienas dzīvē, tik ilgi, līdz tas nekļūst par dabisku stāvokli.(...)

 

- Pēc kādiem parametriem var spriest, ka cilvēks savā praksē ir sasniedzis kādus rezultātus?

- Vairums cilvēku nonāk līdz garīgajai praksei, lai cik tas arī nebūtu dīvaini, ne jau aiz vēlmes iepazīt savu garu, bet tādēļ, ka ir kādas nopietnas ķermeņa novirzes, kuras traucē normāli dzīvot. Viņi izmēģina dažādas metodes, un joga ir viena no tām. Bet atšķirīgā jogas iezīme no citām uz ķermeni orientētām praksēm ir tajā, ka tad, kad cilvēks sāk strādāt ar savām ārējām novirzēm, viņš sāk pamanīt iekšējās novirzes, un tad, strādājot ar tām tālāk, pakāpeniski iedziļinoties praksē, viņš nonāk tādā zonā, kura ir visai maz saistīta ar ķermeni, bet attiecas uz dvēseli, garu.

Tad kā lai saprot, vai prakse ir veiksmīga? Ja mums izdodas novērst ķermeņa novirzes – un tas ir redzams – novirzes vairs nav - prakse ir veiksmīga. Bet, ja mēs runājam par to, kā aizvākt prāta un psihes novirzes, tad, jā – arī šeit ir kritērijs,  un tas ir pavisam materiāls. Kādā mērā izdodas iegūt tādu sevis saprašanas skaidrību, lai atturētos no vardarbības, zagšanas, meliem, no bezkontroles reakcijām, ar kurām zaudējam dzīvības enerģiju – tas ir tas, ko es nedaru, kad mana prakse ir veiksmīga, un tam būtu jāpietiek skaidrības. Bet es arī kaut ko daru. Un tam arī nepieciešama skaidrība. Es cīnos ar tiem šķēršļiem, kuri man ikdienā traucē baudīt dzīvi. Bet katru reizi šim par šķērsli var izrādīties mana ego dažādie aspekti.

Ir svarīgi, lai, apgūstot dažādu garīgo skolu piedāvātās izziņas metodes, rezultāts būtu nevis nonākšana līdz sevis un pasaules intelektuālajai izpratnei, bet gan to visu izlaist cauri savai dzīvajai pieredzei, autentiski, caur sevis izmainīšanu. Attieksme pret šo dzīvi ļoti skaidri parāda mana skatījuma līmeni.  Jo augstāks līmenis, jo mazāk uztraukumu, jo mazāk iemeslu, kuru dēļ es pēkšņi varētu pārstāt pamanīt burvību un prieku.

Tāpēc garīgās prakses veiksmīguma rādītāji ir spēja atturēties no tādas rīcības, kas citiem nodara ļaunumu, un manis paša spējas uz kādu rīcību, sajūtām, tieši pretēji, padarīt regulāras. Jo visu pārējo prāts pierakstīs sev. Bet šie nopelni ļoti stipri rosina lepnību. Un tāpēc pakses ārējais panākums ne vienmēr atspoguļo iekšējo izaugsmi.  Ja pareizi sadalīt iekšējo un ārējo, tie ir divi kritēriji. Ārējais – ar sliktu rīcību neizjaucu pasaules harmoniju, bet iekšējais -  kad es atminu burvības principus, cenšos atrast devī Dievu. To pašu Dievu, kurš, ja vienreiz to atrodam, sūta mums tās pašas sajūtas, kuras vērtē mūsu rīcību.  Sirdī rodas mērs. Vai es daru pareizi, vai nē. Miera stāvoklī nav uztraukuma. Viss nāk no ego. Kad mēs kaut ko kaislīgi vēlamies, vai, tieši otrādi, no kaut kā izvairāmies – mēs piespiedu kārtā nonākam ierobežotībā.  Kad mēs aizvācam kaisli, mēs aizvācam arī netikumību, kā arī karmiskās situācijas, kuras izraisa atbildes reakcijas. Kad šī vairs nav, sāc pamanīt, ka tas neesi tu, kas rīkojas tādā vai šādā veidā, bet gan tā darbojas telpa tevī. Jo, lai arī kādas formas mēs neieņemtu – garā mēs esam viens. Bet prieks – tas rodas dabiski. Vienkārši no apziņas, ka tu esi.


- Kādā prakses etapā iespējams individuālais darbs? Un kad nepieciešams skolotājs?

- Tiklīdz sāc sadzirdēt balsi, kura atrodas virs pasaules dualitātes, ārējais skolotājs kļūst lieks. Tu jau esi ieguvis savu iekšējo, pašu galveno skolotāju. Un viņš tevi jau vada, bet jebkurš cilvēks vai situācija, kuru sastopam savā ceļā, arī kļūst par skolotājiem. Tikai viņu mācību stundas tu uztver ar sava iekšējā stāvokļa palīdzību..


- Ko darīt, ja kādu iemeslu dēļ pārtraucam praksi, apstājamies, pārejam uz ko citu?
- Apstāties un pāriet uz kaut ko citu var, ja esi jau nonācis pie rezultāta. Kad esi pātraucis ceļa vidū – tas jau ir ego. Ir sevi jāpiespiež turpināt. Ja jau esi ieguvis sapratni, tad var. Ir sasniegt noteikts fināls. Tad var gan apstāties, gan pāriet uz citām praksēm, jo visi ceļi iet vienā virzienā.  
 

* Ar Mišu Ogorodņikovu sarunājās Marija Samoilova;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

 

>>>

Gara Vasara: 

Miša Ogorodnikovs ir brīnišķīgākais no jogas pasniedzējiem, kurus vien esam savā ceļā sastapuši. Katra viņa nodarbība ir tik pat skaidra, izprotama un supervērtīga.

Un ja tev rodas jautājums - “Kā pie šī skolotāja uz nodarbībām tikt?” 

Mums ir sarūpēta iepriecinoša atbilde: https://garavasara.com/journey2019


** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_medita_cija
Pašizziņas prakses

Gara Vasara — aktuālie notikumi online

Mēs — Gara Vasara & Mīlestības Misterijas Skola - savu iespēju robežās, vēlamies palīdzēt un atbalstīt ikvienu, kurš lūkojas pēc izau...

1968
18. martā, 2020
Library_page_10_misha
Joga

Jogas manifestācija

Lieliska intervija ar jogas skolotaju Mišu Ogorodnikovu.

2149
19. aprīlī, 2019
Library_page_screen_shot_2018-07-02_at_12.27.42
Ķermenis & veselība

Беседа о йоге с Мишей Огородниковым

- Расскажите немного о себе. Чем занимаетесь? Как пришли к практике?.- Меня зовут Миша Огородников. Для друзей – Огород. Я занимаюсь хатх...

2629
2. jūlijā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4796
15. martā, 2018
https://youtu.be/mYqKjsrFmJA
Joga

Four Paths of Yoga

In this video with lively animation, Sadhguru speaks about the four paths of yoga and tells the story of four yogis who run to an ancient temple to escape the rain.

5229
25. jūnijā, 2017
https://youtu.be/-x8EZrm3Nik
Joga

A Simple Reminder That Anything Is Possible

A Simple Reminder That Anything Is Possible

5362
25. jūnijā, 2017
Library_page_meditating-woman-on-beach-for-website_orig
Joga

Научные исследования: йога, старение и мозг

На протяжении нескольких последних десятилетий было открыто, что наш мозг претерпевает изменения в зависимости от того, чем мы занимаемся...

6455
25. aprīlī, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=-0-SL-iswbA
Joga

America's Largest Yoga Class

Welcome to yoga at Grace Cathedral in San Francisco, the largest yoga class in America.

5649
25. aprīlī, 2017
Library_page_c02yecjp5hj
Joga

Dharmas jeb dzīves mērķa likums

Katram ir kāds dzīves uzdevums... kāda vienreizēja dāvana vai talants, ko dot citiem. Ja mēs izmantojam savu talantu, lai kalpotu citiem...

7847
15. jūnijā, 2015
Library_page_bird_13
Joga

Visu iespēju likums

Visas radības avots ir tīrā apziņa... iespējas, kas rodas, meklējot veidu kā izpaust neizpausto. Un, kad mēs saprotam, ka mūsu patiesā b...

8020
2. februārī, 2015
1
Library_page_10624958_773139996092784_4484104998332182395_n
Joga

Nodoma un vēlmes likums

Katrā nodomā un vēlmē iebūvēts mehānisms, ar kura palīdzību to īstenot... visu iespēju valstībā gan nodomam, gan vēlmei ir savs bezgalīga...

7545
9. janvārī, 2015
Library_page_t41_l_760_427auto
Joga

Došanas likums

Visums darbojas, pateicoties dinamiskai apmaiņai... došana un gūšana ir divi dažādi Visuma enerģijas plūduma aspekti. Ja mūsos ir vēlme ...

9407
10. decembrī, 2014
Library_page_5
Joga

Nepieķeršanās likums

Nepieķeršanās slēpj sevī neziņas viedumu... neziņas viedumā apslēpta neat­karība no pagātnes, no zināmā, iespēja izkļūt no pagātnes apstā...

7835
20. septembrī, 2014
Library_page_481163_332437576804690_286499581398490_894770_1731672218_n
Pasaules garīgas tradīcijas

Karmas likums

Katra rīcība rada enerģijas spēku, kas atgriežas pie mums līdzīga spēka veidolā... ko sēsi, to arī pļausi. Kad mēs izvēlamies rīkoties tā...

9188
12. augustā, 2014
Library_page_521950_544401882299931_1409362903_n
Pasaules garīgas tradīcijas

Čandra pūdža

Brīdis, kurā katrs no mums un mēs visi kopā varam izdarīt savu pienesumu Latvijas labā

8181
31. janvārī, 2014
Library_page_7700_1280x1024
Pašizziņas prakses

ПОВЕДЕНИЕ ЙОГА

"Если вы решили начать долгий ритрит, выполнять даже небольшую тапасью, не трубите громогласно об этом перед другими.Ради своего же счаст...

2538
20. martā, 2017