Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_ieks_e_jais_dialogs Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Meditācija

Kā apturēt savu iekšējo dialogu

Iekšējā dialoga apturēšanas metode, kuru Frenks Kislouvs piedāvā savā grāmatā “Kurš neko nemeklē, atrod visu”, ir ļoti vienkārša, bet tajā pašā laikā ļoti rezultatīva. Katru dienu atvēliet tai pavisam nedaudz laika, un, saskaņā ar autora vārdiem, tā var būtiski izmainīt jūsu dzīvi.

Kā apturēt domāšanu?

Apsēdies ērtā pozā un aizver acis. Vienkārši seko savām domām, lai kur arī tās tevi nevestu. Nekur tās nenovirzi un nekā tās nevērtē. Vienkārši vēro, kā tās nāk un iet. Un, pavērojis domas piecas vai desmit sekundes, uzdod sev jautājumu: “Un no kurienes atnāks mana nākamā doma?” Un tad uzmanīgi vēro, kas notiks. Vienkārši gaidi un vēro.

Kas notika? Vai bija neliela pauze domāšanā, kamēr gaidījāt nākamo domu? Vai jūs pamanījāt šo nelielo laika posmu starp jautājumu un nākamo domu?

Labi, pārlasi instrukciju vēlreiz un atkārto šo vingrinājumu. Es pagaidīšu...

Nu, kā? Vai pamanīji nelielo atstarpi – pauzi starp domām? Ja būtu bijis uzmanīgs, tad būtu pamanījis, ka pēc jautājuma “No kurienes nāks mana nākamā doma?”, tavs prāts vienkārši gaidīja turpmākos notikumus. Acumirklīgā pauze domāšanā radās tamdēļ, ka prāts centās saprast, par ko tam domāt tālāk. Ekharts Tolle šo stāvokli salīdzina ar situāciju, kad kaķis uzmana peles alu. Tu biji modrs un gaidīji, bet šajā laika posmā tev nebija nevienas domas.

Lūdzu, izpildi šo vingrinājumu vēl dažas reizes, pievēršot uzmanību šai atstarpei, šim brīdim starp domām. Tas noteikti ir, kaut arī pārejošs un knapi pamanāms. Kad iemācīsies stabili apzināties šo plaisu starp domām, tā kļūs aizvien platāka, dziļāka un ilgāka.

Tu šādu pauzi esi piedzīvojis vairākas reizes, bet, visdrīzāk, tai nepievērsi īpašu uzmanību. Kad tavs prāts atrodas stāvoklī “es”, tas netiecas uz klusumu. Zināmā mērā tas uzskata klusumu par nepraktisku. Prāts necieš tukšumu. Labākajā gadījumā tavs prāts šo pauzi domāšanā uztver kā kaitinošu kļūmi, plaisu, kuru vajag aizpildīt.

Vairākumam no mums ir pazīstama šī neveiklā situācija, kad nespējam atcerēties, ko gribējām teikt. Vārds ir tepat uz mēles, bet, lai kā arī tu necenstos, nevari to atcerēties. Un kad tad mums izdodas atcerēties, ko īsti gribējām teikt? - kad pārstājam drudžaini rakņāties savās domās un ļaujam tām nogulsnēties.Tiklīdz pārtraucam savus centienus un nomierināmies vai arī pārslēdzam domas uz kaut ko citu, vārds pats izlido mums no mutes kā lode no stobra. Nebūt ne tik aktīvais prāts mums atrada apmaldījušos vārdu. Tas atnāca no mūsu klusējošā Patiesā Es.

Lūk, ko es ar to vēlos pateikt. Ja kāds pajautās, kā tevi sauc, atbilde būs zibenīga. Pārliecināta un automātiska. Bet, ja kāds pajautās, ko ēdi brokastīs, rodas neliela aizture: tavs prāts meklē atbildi. Jo sarežģītāks jautājums, jo ilgāk prāts meklēs atbildi. Un tas nozīmē to, ka prāts gaida, kad no šī klusuma iznāks atbilde. Redzi, prāts nerada atbildes. Tas neko nerada. Tas tikai atspoguļo to, ko ir radījis Patiesais Es. Prātam jānorij šī visai rūgtā patiesības kapsula, jo tam ļoti patīk ilūzijas par savu konstruktīvo spēku.

Mūsu prāts vienmēr steidzas piesavināties atbildi; jebkura pauze tam šķiet tukša laika izšķērdēšana un liek tam būt nepacietīgam. Pastāvīga prāta aktivitāte ir kā dūmu aizsegs. Tas ir mēģinājums noslēpt to faktu, ka radīšana nāk no nekustīguma, nevis no darbības. Prāts cenšas notvert atbildi un to izmantot savas varas nostiprināšanai. Un neuzmanīgs prāts ir izšķērdējošs un kaitīgs.

Kad tu sev uzdod jautājumu “No kurienes nāks mana nākamā doma?” – prāts ir spiests apstāties un būt uzmanīgs. Prātam ir iedzimta tieksme pakampt pirmo patrāpījušos domu un joņot ar to tālāk. Bet, ja tu pretojies šai prāta tieksmei “būt produktīvam” un cieši vēro, no kurienes patiesībā nāks tava nākamā doma, balvā saņemsi skatu uz savu Patieso Es, - spēkus dāvājošo pauzi.

Tu tikko atradi atbildi uz jautājumu “Ko tu vēlies?”

Tā ir atbilde uz mūsu sākotnējo jautājumu: “Kāda ir mana visdziļākā vēlēšanās?” Visu citu mūsu prāta vēlmju un sapņu avots ir dziļākā tieksme iepazīt Sevi – iepazīt savu Patieso Es.

Tagad, kad esi uzzinājis, no kurienes rodas domas, es tev iesaku regulāri veikt šo vienkāršo vingrinājumu pa minūtei stundā. Katru stundu vienu minūti velti domāšanas apturēšanai.

Ja tev nesanāk tik bieži, tad vari pildīt vingrinājumu retāk, bet tad uz ilgāku laiku – uz piecām, desmit vai pat divdesmit minūtēm. Tomēr biežāki un īsāki sava Patiesā Es apciemojumi mūsu mērķu sasniegšanai der labāk.

Ja apziņas virspusē uzpeld citas domas, nevajag ar tām cīnīties. Tas notiek vienmēr, jo domāt ir prāta dabā. Vienkārši atkal un atkal pilnīgi apzināti uzdod to pašu jautājumu,uzdod tik ilgi, līdz nebeigsies treniņa laiks.

Esi uzstājīgs, un tev nekad nebūs žēl iztērētā laika. Iesākumā, vizdrīzāk, tev vingrinājuma laikā nāksies aizvērt acis, bet diezgan ātri tu iemācīsies visu to pašu veikt acīm vaļā. Pēc tam tu varēsi šo praktizēt, vadot automašīnu, sarunājoties ar kaimiņu vai pašā saspringtas darba dienas karstumā. Un pavisam drīz tu sapratīsi, cik lielā mērā šī pieredze ir mainījusi tavu dzīvi.

Viss, kas tev jādara – regulāri jāvēro šī atstarp savām domām; viss pārējais nāks pats no sevis: nepiespiestība, radošums, enerģija, draudzīga attieksme. Jau pēc pāris dienām kļūsi daudz bezrūpīgāks. Vēl pēc dažām dienām šis vingrinājums tev padosies viegli un bez jebkādas piepūles. Kad tas notiks, ir svarīgi arī turpmāk ievērot šo grafiku – pa minūtei stundā, kā arī gaidīt tos mirkļus, kad tavs Patiesais Es tev atklāsies spontāni kā svētīga dāvana. Pēc kāda laika tev radīsies impulss – stāvoklis, kad bezrūpība sāks pati no sevis pie tevis atgriezties, ja gadījumā to būsi zaudējis. Viss, kas tev pēc tam būs jādara – atgāzties sēdeklī un baudīt šo braucienu.

Tātad, īsumā – kad mēs aizmirstam par savu Patieso Es, mēs aizmirstam, ka domas rada mūsu Es. Ja tā notiek, mēs sevi identificējam ar domām un jūtām. Sakot “esmu dusmīgs”, mēs sevi saistām ar savām dusmām. Un tad mēs pieķeramies it visam, kas saistīts ar dusmām: aizvainojumam, vilšanās, vēlmei atriebties, u.tt. Un no šejienes līdz sīvai cīņai ar savām domām un jūtām ir tikai viens solis. Šajā sacīkstē mēs uzvarēt nevaram. Problēma izriet no tā, ka mēs sevi identificējam ar savu prātu, un tas var novest pie lielām nepatikšanām.

Prāts ir tava Patiesā Es produkts, nevis otrādi.

Tavs Patiesais Es ir saprātīgs. Prāts ir tikai instruments, kuru tu izmanto ikdienas vajadzību veikšanai. Ja Patiesais Es nepieskata prātu, tas strādā autopilotā. Rodas iespaids, ka tas zina, ko dara. Bet tā ir ilūzija.

* Autors: Frenks Kinslouvs “Kurš neko nemeklē, atrod visu”;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_medita_cija_un_apzina_ti_ba
Meditācija

Praktiski padomi apzinātības meditācijā

Kā nevajag meditēt Pastāv visai izplatīti maldi par to, ka meditācija ir kontrole pār jūsu domām un sajūtām. Saskaņā ar šo kļūdaino pri...

4108
4. decembrī, 2019
Library_page_medita_cija_man_u_organiem
Meditācija

Meditācijas pieciem maņu orgāniem

Glaudīt oļus, ieklausīties putnu dziesmās, izgaršot šokolādi... Ja visas no minētajām darbībām veicam nesteidzoties un apzināti, tās var ...

1797
11. jūnijā, 2020
Library_page_medita_cija
Pašizziņas prakses

Gara Vasara — aktuālie notikumi online

Mēs — Gara Vasara & Mīlestības Misterijas Skola - savu iespēju robežās, vēlamies palīdzēt un atbalstīt ikvienu, kurš lūkojas pēc izau...

1960
18. martā, 2020
Library_page_ieks_e_jais_dialogs
Meditācija

Kā apturēt savu iekšējo dialogu

Iekšējā dialoga apturēšanas metode, kuru Frenks Kislouvs piedāvā savā grāmatā “Kurš neko nemeklē, atrod visu”, ir ļoti vienkārša, bet taj...

1770
16. februārī, 2020
Library_page_medita_cija_daba_
Pašizziņas prakses

Dabas dziedinošais spēks mūsdienu cilvēkam

Mēs dzīvojam trokšņainā pasaulē. Pilsētas jezgā mums nepārtraukti gāžas pāri skaļa mūzika, satiksmes, sirēnu trokšņi, būvdarbu, smago maš...

2331
20. maijā, 2019
https://www.youtube.com/watch?v=LkoOCw_tp1I
Meditācija

Secrets of Meditation

Buddhist Monk shares his Secrets of Meditation

2340
5. maijā, 2019
Library_page_medita_cija
Emocijas

Mainot savu prātu, mēs fiziski mainām savas smadzenes

Ričards Devidsons – emocionālās neirozinātnes speciālists un viens no tiem cilvēkiem, kuram mēs varam būt pateicīgi par neiroplastikas fe...

3906
22. novembrī, 2018
Library_page_children-1822662_1280
Prāts & psiholoģija

Primal terapija - ceļš mājup

Intervija ar Prem Sambhavo (Itālija) par to, kas tad īsti ir Primal terapija.

2074
21. novembrī, 2018
Library_page_theravada-buddhism-1769592_1280
Pašizziņas prakses

Apzinātības aksiomas

Čarlza Tarta intervija ar Šinzenom Jang   Čarlzs Tarts – psiholoģijas doktors, izcils apziņas un tās patiesā stāvokļa pētniecības zināt...

3661
22. septembrī, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4788
15. martā, 2018
Library_page_umbrella-1807513_1920
Meditācija

Ekharta Tolles domu graudi

Iedvesmojoši Ekharta Tolles domu graudi grāmatā “Tagadnes spēks mīlestībā un dzīvē” (The Power Of Now in Both Love and Life)   1. Lai i...

4974
2. martā, 2018
Library_page_mr1166-d4784
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski...

6627
2. decembrī, 2017
Library_page_3865a12bf92b564e98404e0bb3cebb48-0
Pašizziņas prakses

Meditācija iekšējās cīņas pārtraukšanai

Jo uzmanīgāki mēs kļūstam, jo vairāk mēs saskatām sevī iekšējo nesaskaņu. Šī meditācija no Džeka Kornfīlda grāmatas «Ceļš ar sirdi» palīd...

8571
31. martā, 2016
Library_page_1554495_596204320453020_656154591_n
Meditācija

Ko nozīmē būt esošajā momentā

Lielākoties, kad cilvēks saskaras ar apzinātības un apskaidrības prakses aprakstu, viņš it kā "iebūvē" šo praksi savā pasaulē, radot tur ...

9903
18. februārī, 2015
Library_page_10422500_10152785359288185_481680204187489129_n
Meditācija

Kāpēc mēs joprojām neesam atmodušies

Rāmana Mahārši reiz teica, ka pilnīgi katrā cilvēkā, pamostoties no rīta, ir pietiekošs enerģijas daudzums, lai līdz vakaram atmostos. Be...

9118
22. janvārī, 2015
Library_page_564840_294010814021943_247606992_n
Meditācija

Ošo: vienkāršs veids, kā kļūt par Budu

Tā bieži gadās, ka ceļā uz garīgo attīstību, gandrīz katrs no mums tiekas ar visu veidu grūtībām. Grāmatās mēs lasām: „vajag strādāt ar s...

7381
2. septembrī, 2014
Library_page_tumblr_lydpido0bk1qz4d4bo1_500
Meditācija

Meditācija bez piepūles

Viens no tematiem, ko ar Ekhartu Tolle apspriedām mūsu sarunā bija, cik vieglai būtu jābūt meditācijai, ka nebūtu vajadzīga tiekšanās vai...

7320
28. aprīlī, 2014
Library_page_311556_10151093626563185_1622799769_n
Vīrietis & sieviete

Kāpēc sievietei ir sarežģītāk meditēt?

Ošo: ....pilnīgi pretējas lietas notiek ar sievieti. Viņa nevar meditēt, jo visa viņas būtība prasa ko citu. Viņa nespēj būt viena. Kad ...

8235
26. martā, 2014
Library_page_bxp157712sh
Meditācija

Почему мы до сих пор не пробуждены

Рамана Махарши как-то сказал, что абсолютно каждый человек, проснувшись утром, обладает достаточным количеством энергии, чтобы к вечеру с...

6644
8. martā, 2014
Library_page_7700_1280x1024
Pašizziņas prakses

ПОВЕДЕНИЕ ЙОГА

"Если вы решили начать долгий ритрит, выполнять даже небольшую тапасью, не трубите громогласно об этом перед другими.Ради своего же счаст...

2538
20. martā, 2017