Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_sapnis_medita_cija Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Sapņi

Kāpēc daži cilvēki atceras sapņus, bet citi ne?

Sapņi pārceļ mūs sirreālistiskā pasaulē, kur nevalda loģika un saprāts. Bet vai visi šajā nakts ceļojumā nokļūst sapņu valstībā? Lielākā daļa cilvēku atceras vienu vai divus sapņus nedēļā, bet citi apgalvo, ka vispār nesapņo. Kā parādīja 2015.gadā veiktais pētījums, tikai neliela iedzīvotāju daļa – apmēram viens cilvēks no 250 - apgalvoja, ka visa sava mūža laikā neatceras nevienu sapni. Bet ar ko gan atšķiras tie cilvēki, kuri neatceras savus sapņus no tiem, kuri atceras? Vai smadzenes spēj pārtraukt producēt sapņus un kā ir iekārtota to cilvēku smadzeņu darbība, kuri nekad neredz sapņus? Mēģināsim to noskaidrot.

Kāpēc mēs redzam sapņus?

2015. gada pētījuma autors Rafaels Vallats, neirobiologs, kurš Kalifornijas universitātē ir specializējies miega un sapņu pētīšanā, uzskata, ka sapņi ir viena no pēdējām robežām mūsu izpratnē par cilvēka prātu”. Bet veiktie pētījumi par sapņu atmiņu – kādas smadzeņu daļas tajā ir iesaistītas – var palīdzēt zinātniekiem atminēt dažus saprāta noslēpumus. R.Vallata un citu speciālistu darbi šajā jomā ir atklājuši veselu rindu interesantu detaļu, kuras, kā šķiet, atdala tos cilvēkus kuri redz sapņus no tiem, kuri tos neredz. Sākumā mums vajadzētu precizēt to, ka sapņo praktiski visi. Patiesībā, sapņu redzēšana var palīdzēt problēmas risināšanā, atmiņas nostiprināšanā un emociju kontrolē.

Pie tam speciālisti uzskata, ka aizmirst sapņus ir pilnīgi normāli no veselības un smadzeņu funkcionēšanas skatu punkta. Kā likums, atmiņas par sapņiem ātri izzūd. Kad mēs možamies, mūsu atmiņa ir īpaši trausla. Reizēm pilnīgi pietiek ar spalgo modinātāja zvanu, lai novērstu mūsu uzmanību, neļaujot par sapņiem garām slīdošām atmiņām tikt ierakstītām ilglaicīgā atmiņā. Taču nezināmu iemeslu dēļ daži cilvēki savus sapņus atceras labāk kā citi. Kaut arī zinātnei vēl tāls ceļš ejams, lai izprastu sapņu atcerēšanos, šķiet, ka atšķirības smadzenēs, individuālais raksturojums un aspekti, kas saistīti ar pašu sapni šajos procesos spēlē konkrētu lomu.

Personības tips ietekmē spēju atcerēties sapņus

2017.gadā Amerikāņu psihologu asociācijas (APA) žurnālā bija publicēts pētījums, saskaņā ar kura rezultātiem konstatēts ka eksistē dažas personības atšķirības starp tiem cilvēkiem, kuri redz un kuri neredz sapņus. Darba pamatā ir personības testēšanas metodes, tādas kā “Lielā Piecinieka” koncepcija. Testēšana nepieciešama tam, lai saprastu, kādas personības iezīmes ietekmē atmiņas par sapņiem.

Saskaņā ar personības hierarhisko modeli “Lielajā pieciniekā” ietilpst piecas pamatiezīmes: ekstraversija, neirotisms, izdzīvošanas spēja, godīgums un atvērtība jaunai pieredzei.

Būtība ir tāda, ka daži dzīves aspekti var iespaidot dažus sapņu redzēšanas aspektus. Un personības tips, visticamāk, ietekmē cilvēka attieksmi pret sapņošanu kopumā. Tie, kuri ir tendēti uz loģisku un analītisku domāšanu ar mazāku varbūtību pievērsīs uzmanību sapņiem. Tādā veidā pēc pētnieku domām, individuālas atšķirības starp tiem kuri redz un kuri neredz sapņus tāpat var būt saistīti ar smadzeņu darbības atšķirībām. Un, sekojoši, tas, kā strādā smadzenes, var ietekmēt cilvēka spēju atcerēties sapņus.

Smadzeņu zona, kas atbild par sapņošanu tāpat ir iesaistīta tad, kad mēs domājām par sevi vai citiem pagātnē vai nākotnē. Pēc Rafaella Vallata vārdiem, šī zona nomodā ir tikpat aktīva cilvēkiem, kuri sapņus redz regulāri. Iespējams, ka tieši šī iemesla dēļ vieni cilvēki labāk atceras savus sapņus, kā citi. Taču tas šos cilvēkus var padarīt par vairāk tendētiem uz fantāzijas lidojumiem kopumā. Tāpat, saskaņā ar vēl viena 2017.gada pētījuma rezultātiem, to cilvēku smadzenes, kuri redz sapņus vairāk reaģē uz skaņām sapņu laikā, kas norāda uz aktivitātes atšķirībām tā saucamajā temporoparietālā daivā – smadzeņu informācijas apstrādes centrā. Tādā veidā, nav nekāds brīnums, ka šādi cilvēki ir vairāk tendēti pamosties naktī un tiem ir daudz garāki nomoda periodi, ko apstiprina vēl viens R.Vallata pētījums.

Un tomēr, lielākai cilvēku daļai liela atmiņu daļa par sapņiem noved pie individuāliem raksturojumiem – dažus mēs spējam kontrolēt, bet dažus nē. Zinātniekiem tāpat uzskata, ka sievietes vidēji biežāk atceras savus sapņus kā vīrieši.

 

Sapņu kvalitāte – ir pamatiemesls tam, kāpēc mēs atceramies savus sapņus

Labs nakts miegs ir derīgs ne tikai jūsu veselībai, bet arī tam, lai saglabātu atmiņas par sapņiem. Kā likums, tie cilvēki, kuri ir “apdalīti sapņošanā” slikti guļ. Zinātnieki uzskata, ka pilnvērtīgs miegs palīdz mums labāk atcerēties sapņus.

Pēc R.Vallata vārdiem, cilvēki, kuri lieto alkoholu un marihuānu, tāpat ir tendēti aizmirst savus sapņus, jo alkohols un THC negatīvi iespaido ātro miega fāzi. Un tomēr, Mihails Šredls, Vācijas Centrālā psihiskās veselības institūta zinātnieks, kurš pētīja plašu faktoru spektru, kuri var iespaidot mūsu sapņu atcerēšanos, uzskata, ka labākais veids kā atcerēties savus sapņus – ir sapņu dienasgrāmatas ieviešana tūlīt pēc pamošanās. Taču ja jūs neesat pārliecināts vai jūs sapņojat vai ne, ir viens iedarbīgs līdzeklis to pārbaudīt. Ir jāuzliek modinātājs, kurš nakts garumā zvana ik pa stundai. Katru reizi, pamostoties pajautājiet sev, vai jūs negulējāt, bet pēc tam to pierakstiet. Visticamāk jūs sevi pieķersit pie tā, ka kaut pusi no nakts jūs tomēr kaut ko esat sapņojis.

* Autore: Ļubava Sokovikova;

* Avots: hi-news.ru;

* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_sapnis_medita_cija
Sapņi

Kāpēc daži cilvēki atceras sapņus, bet citi ne?

Kāpēc daži cilvēki atceras sapņus, bet citi ne?

1562
24. decembrī, 2019
Library_page_pyramids-3913843_1920
Sapņi

Miega noslēpumi

Neirobioloģijas studenti vienmēr priecājas, ja eksāmenā trāpās biļete par miegu. Saruna ar eksaminētāju izklausās apmēram šādi: - Kas ir...

2166
10. maijā, 2019
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4516
15. martā, 2018
Library_page_lucid-dreaming1
Sapņi

Kā kļūt par apzināto sapņu lietpratēju

Apzināta sapņošana jeb lucid dreaming ir unikāla cilvēciskas būtnes pieredze. Esot nomodā sapņa laikā, ir iespējams apzināti iesaistīties...

8205
18. martā, 2015
Library_page_images
Ķermenis & veselība

Как наши предки спали по два раза за ночь

Как наши предки спали по два раза за ночь и проблема «шока настоящего»

7936
18. janvārī, 2014