Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_yoga-2176668_1280 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Ķermenis & veselība

Klejotājnerva stimulācija

Stimulējot klejotājnervu, ievērojami samazinās iekaisuma procesi un artrīta simptomi.

Iekaisuma procesiem ir ārkārtīgi svarīga loma daudzu slimību attīstībā un noturībā, kas var novest pie novājinošām hroniskām sāpēm. Daudzos gadījumos iekaisums ir ķermeņa atbilde uz stresu. Tādeļ, samazinot “cīnies-vai-bēdz” tipa nervu sistēmas atbildes reakcijas un stresa bioloģisko marķieru līmeni, ir iespējams samazināt arī iekaisumu.

Parasti ārsti izraksta zāles, lai cīnītos pret iekaisumu. Tomēr arvien lielāks pierādījumu daudzums liecina, ka ir cits veids, kā cīnīties ar iekaisumu, un tā ir klejotājnerva iesaistīšana un tā tonusa palielināšana. To var panākt ar tādiem ikdienas paradumiem kā joga un meditācija vai smagu iekaisumu, piemēram, reimatoīdā artrīta gadījumā – implantējot ierīci, kas nodrošina klejotājnerva stimulāciju.

Klejotājnervam ir dots nosaukums, kas liecina par tā klejojošo dabu. Tam ir vairāki atzari, kas sākas no diviem resniem stumbriem, kas sakņojas smadzenītēs un smadzeņu stumbrā un sniedzas līdz pat zemākajiem iekšējiem orgāniem, pa ceļam skarot sirdi un lielāko daļu galveno orgānu. Vagus latīniski nozīmē “klejojošs”. Tādi vārdi kā klaidonis (angl. vagabond), nenoteikts (angl. vague) un klejojošs (angl. vagrant) visi ir atvasināti no tās pašas vārda saknes latīņu valodā.

1921. gadā vācu fiziologs Otto Levi (Otto Loewi) atklāja, ka klejotājnerva stimulācija izraisa sirds ritma palēnināšanos, jo izdalās viela, ko viņš nosauca par Vagusstoff (vāciski “klejotājnerva viela”). Šo vielu vēlāk identificēja kā acetilholīnu, un tas kļuva par pirmo nervu signāla pārvades vielu, ko jebkad bija atklājuši zinātnieki.

Acetilholīns ir kā trankvilizators, ko jūs pats varat lietot, vienkārši izdarot dažas dziļas ieelpas ar garām izelpām. Apzināti stimulējot klejotājnervu, ir iespējams radīt iekšēja miera stāvokli un samazināt iekaisuma refleksu.

Klejotājnervs ir galvenā parasimpātiskās nervus sistēmas sastāvdaļa, kas regulē “atpūties-un-sagremo” un “rūpējies par bērniem-un-iekļaujies grupā” atbildes reakcijas. No otras puses – lai saglabātu līdzsvaru organismā, simpātiskā nervu sistēma nodrošina “cīnies-vai-bēdz” atbildes reakcijas.

 

Veselīgs klejotājnerva tonuss ir daļa no atgriezeniskās saites, kas veido pozitīvas emocijas.

Uz veselīgu klejotājnerva tonusu norāda neliela sirds ritma paātrināšanās ieelpojot un palēnināšanās izelpojot. Dziļa diafragmas elpošana ar garu, lēnu izelpu ir ļoti svarīga klejotājnerva stimulācijā, kā arī sirds ritma palēnināšanā un asinsspiediena samazināšanā, īpaši ar slodzi saistīta satraukuma gadījumā.

Augstāks klejotājnerva tonuss ir saistīts ar fizisku un psiholoģisku labklājību. Pretēji tam – zems klejotājnerva tonuss norāda uz iekaisumu, depresiju, negatīvu noskaņojumu, vientulību, sirdstrieku un insultu.

Izdevumā Psiholoģijas zinātne (Psychological Science) tika publicēts 2010. gadā veikts pētījums “Kā pozitīvas emocijas veido fizisko veselību: saņemti pozitīvi sociālie kontakti nosaka augšupejošu spirālveida sakarību starp pozitīvām emocijām un klejotājnerva tonusu” (“How Positive Emotions Build Physical Health: Perceived Positive Social Connections Account for the Upward Spiral Between Positive Emotions and Vagal Tone”). Šajā pētījumā Barbara Fredrihsone (Barbara Fredrickson) un Betānija Koka (Bethany Kok) no Ziemeļkarolīnas Universitātes smalki pētīja klejotājnervu un atklāja, ka tā tonuss ir daļa no atgriezeniskās saites cilpas starp pozitīvām emocijām, fizisko veselību un pozitīviem sociāliem kontaktiem.

Šajā pētījumā izteikts apgalvojums, ka pozitīvas emocijas, veselīgi sociālie kontakti un fiziskā veselība ietekmē viens otru savstarpēji pastiprinošā augšupejošā spirālveida dinamikā un atgriezeniskā saitē, ko zinātnieki tikai tagad sāk saprast.

Eksperimentā tika izmantota Mīlošās laipnības meditācijas (Loving-Kindness Meditation) tehnika, lai dalībniekiem palīdzētu pašiem radīt pozitīvas emocijas. Tomēr atklājās, ka vienkārši dalīšanās pozitīvos sociālajos kontaktos un ciešu cilvēcisko saišu veidošana arī paaugstināja klejotājnerva tonusu.

2014. gadā, pamatojoties uz pētnieku atklājumiem Šveicē, kas noteica, kā klejotājnervs nodod satraukuma un baiļu intuīcijas signālus smadzenēm, ir tapis raksts vietnē Psiholoģija šodien (Psychology Today) “Kā klejotājnervs nodod intuīcijas sajūtas smadzenēm?” (“How Does the Vagus Nerve Convey Gut Instincts to the Brain?”). Klīniskie un eksperimentu pētījumi norāda, ka stress un depresija ir saistīti ar imūnās sistēmas aktivizēšanu, tostarp arī palielinātu pirms-iekaisuma citokīnu izdalīšanos.

Ir atklāts, ka pēc lietošanas pacientiem vai laboratorijas dzīvniekiem citokīni izraisa tipiskas depresijas pazīmes. Tādēļ iespējams, ka daži slikta garastāvokļa, zemas enerģijas un motivācijas trūkuma gadījumi var būt saistīti ar paaugstinātu citokīnu līmeni.

 

Klejotājnerva stimulācija ievērojami samazina ar artrītu saistīto iekaisumu.

Nesen starptautiska pētnieku komanda no Amsterdamas un ASV veica klīnisko pētījumu, kas parādīja, kā klejotājnerva stimulācija ar nelielu implantētu ierīci, samazinot citokīnu veidošanos, ievērojami samazināja iekaisumu un uzlaboja slimības iznākumu pacientiem ar reimatoīdo artrītu. Reimatoīdais artrīts ir hroniska iekaisuma slimība, kas pēc pētnieku datiem skar aptuveni 1,3 miljonus cilvēku ASV un izmaksā vairākus desmitus biljonu dolāru katru gadu.

Šajā pētījumā iesaistītie neirozinātnieki un imunoloģijas eksperti izmantoja jaunākās tehnoloģijas, lai izveidotu nervu shēmu, kas regulē iekaisumu. Vienā shēmā, kas nosaukta “Iekaisuma reflekss”, pa klejotājnervu pārvadītais darbības potenciāls nomāc pirms-iekaisuma citokīnu veidošanos.

2016. gada jūlija pētījums “Klejotājnerva stimulācija nomāc citokīnu veidošanos un atvieglo slimības smagumu reimatoīdā artrīta gadījumā” (“Vagus Nerve Stimulation Inhibits Cytokine Production and Attenuates Disease Severity in Rheumatoid Arthritis”) atrodams tiešsaistē Nacionālās Zinātņu akadēmijas protokolos un tiks izdots arī nākamajā drukas versijā.

Šis ir pirmais pētījums ar cilvēkiem, kurā reimatoīdā artrīta simptomus samazina, stimulējot klejotājnervu ar nelielas implantētas ierīces palīdzību, kas izraisa ķēdes reakciju, samazinot citokīnu līmeni un iekaisumu. Lai gan šis pētījums fokusējas uz reimatoīdo artrītu, tā rezultāti var tikt attiecināti arī uz pacientiem ar citām iekaisuma slimībām, tai skaitā Parkinsona, Krona un Alcheimera.

Galvenais starptautiskais pētnieks un galvenais darba autors no Amsterdamas Universitātes Akadēmiski Medicīniskā centra Klīniskās imunoloģijas un reimatoloģijas nodaļas Pauls Pēteris Taks (Paul-Peter Tak) ir teicis: “Šis ir pirmais pētījums, kas vērtē, vai tieša iekaisuma refleksa stimulācija ar implantētas elektroniskas ierīces palīdzību var ārstēt reimatoīdo artrītu cilvēkiem. Mēs iepriekš esam pierādījuši, ka iekaisuma refleksa ietekmēšana vai samazināt iekaisumu dzīvnieku un in vitro reimatoīdā artrīta modeļos, kas var būt attiecināms arī uz citām ar imūno sistēmu saistītām iekaisuma slimībām.”

Šie atklājumi liecina par jaunu veidu, kā cīnīties ar slimībām, kas šobrīd tiek ārstētas ar relatīvi dārgām zālēm, kam piemīt milzums blakusparādību. Klejotājnerva stimulācija veselības aprūpes darbiniekiem piedāvā potenciāli daudz efektīvāku veidu, kā uzlabot dzīves kvalitāti tiem cilvēkiem, kuri cieš no hroniskām iekaisuma slimībām.

 

Secinājums: klejotājnerva stimulācija ir spēcīga iekaisuma ārstēšanas bez-zāļu alternatīva.

Līdzautora, Feinsteinas Medicīniskās izpētes institūta prezidenta un vecākā izpilddirektora, kā arī cilvēka, kurš atklāja iekaisuma refleksu, Kevina J. Treisija (Kevin J. Tracey), secinājums: “Šis ir patiess sasniegums mūsu spējā palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no iekaisuma slimībām. Lai gan mēs iepriekš esam pētījuši iekaisuma procesus dzīvnieku modeļos, līdz šim mums nebija pierādījumu, ka klejotājnerva elektriska stimulācija patiešām var nomākt citokīnu veidošanos un samazināt slimības smagumu cilvēkiem. Es ticu, ka šis pētījums mainīs veidu, kā mēs raugāmies uz moderno medicīnu, un palīdzēs mums saprast, ka ar nelielu palīdzību mūsu nervi var radīt zāles, kas mums ir nepieciešamas, lai ‘’ķermenis pats spētu sevi izārstēt.”

Plaukstošā bioelektroniskās integratīvās medicīnas joma, tagad, piedāvājot progresīvas neiromodulācijas ierīces, ir mērķēta uz lielāko daļu traucējumu, kas tradicionāli tiek ārstēti ar zālēm. Klejotājnerva stimulācija piedāvā ievērojamas priekšrocības, salīdzinot ar zāļu terapiju, piemēram, zemākas izmaksas un mazāk blakusparādību. Esi gatavs dzirdēt vairāk par šiem aizraujošajiem sasniegumiem!

 

* Autors: Kristofers Berglands (Christopher Bergland), pasaules līmeņa izturības atlēts, treneris, autors un politiskais aktīvists.

* Avots: psychologytoday.com;

* No angļu valodas tulkoja Liene Lāce.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

19025
12. janvārī, 2016
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

6272
17. maijā, 2018
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

5999
26. jūnijā, 2017
Library_page_22_baby_cute___www.cute-pictures.blogspot.com_
Ķermenis & veselība

Lēni un mierīgi – tas ir vajadzīgs mums visiem

Piedāvājam Jūsu uzmanībai interviju ar profesoru Francisu McGlonu un kognitīvās neiropsiholoģijas profesoru no Liverpūles Universitātes D...

7984
22. jūlijā, 2016
Library_page_29833-wallup
Ķermenis & veselība

Fakti par smadzenēm, kuri mainīs jūsu dzīvi

Cilvēka smadzenēm piemīt lielākas iespējas, nekā domājam. Tās var trenēt un likt tām strādāt citādāk. Bet tas, savukārt, nosaka to, kāda ...

13373
12. maijā, 2016
Library_page_elena__kassandra__vizerskaya
Ķermenis & veselība

Sava ķermeņa apzināšanās

Man vienmēr ir šķitis, ka mans ķermenis – tas ir kaut kas fizisks un blīvs. It kā es būtu ieslodzīts cietumā – kaut kādā cietā, smagā, ne...

8273
21. aprīlī, 2016
Library_page_03b9505f-1722-47c5-aa15-2649ff8923d5-2060x1236
Ķermenis & veselība

Jūs neesat slimi - jums slāpst

Pirms divpadsmit gadiem medicīnas doktors F. Batmanghelidžs publicēja darbu ar tādu pašu nosaukumu, un sniedza jaunāko informāciju par mi...

9158
20. martā, 2016
Library_page_smiling-young-woman-in-field-1400-1024x668_60
Ķermenis & veselība

Asiņošanas rituāls

Mūsu Rietumu kultūrā tām sievietēm, kuras ir sociāli aktīvas, nav iespējams ievērot menstruāciju tradīcijas. Kamēr daudzās kultūrās sievi...

8472
23. februārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

14186
11. decembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

9467
11. septembrī, 2015
Library_page_moteris-65126891
Ķermenis & veselība

Neslimojošu cilvēku noslēpumi

Ir grūti noticēt, ka tā ir tikai veiksme: daži cilvēki var viegli saaukstēties vai dažkārt ciest no kādām sāpēm, bet šķiet, ka viņi nekad...

12059
2. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23981
24. martā, 2015
Library_page_527896_339751299452271_2104786987_n
Ķermenis & veselība

Kas patīk un kas nepatīk mūsu smadzenēm?

Kas patīk? 1. Konkrēts mērķis. Tiklīdz Jūs noformulējat sev konkrētu mērķi, uzdevumu – tā tūlīt sākas brīnumi. Atradīsies  līdzekļi, ies...

9249
16. novembrī, 2014
Library_page_sri-lanka
Ķermenis & veselība

Изменяя нейронные связи, мы можем управлять своими эмоциями

Ричард Дэвидсон — выдающийся нейроученый, одним из первых начавший изучать воздействие медитации на человеческий мозг. Это интервью было ...

7336
5. oktobrī, 2014
Library_page_625aba1ad103860de14b49a3849e1ffb
Ķermenis & veselība

Карма мозга: обречены ли мы жить в иллюзии?

Во всех духовных традициях есть представление о том, что наше восприятие реальности искажено. В индуизме и буддизме говорится о «пелене и...

6070
17. augustā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

7457
28. jūlijā, 2014
Library_page_112374348_2714816_eggs_625x415
Ķermenis & veselība

Neizskaidrojamie dabas enerģijas avoti

Vistas pamata nodarbošanās, kā tas visiem zināms ir – dēt olas. Olu čaumala, galvenokārt, sastāv no kalcija. Lai atdotu kalciju nepiecieš...

7338
18. jūlijā, 2014
Library_page_shutterstock_103015151
Ķermenis & veselība

Sazemēšanās – staigāt ar basām kājām, lai uzlabotu veselību?

Dr.Džeims Oskmans (James Oschman) ir eksperts enerģētiskās medicīnas jomā ar Pitsburgas Universitātē iegūtu bakalaura grādu biofizikā un ...

11951
19. aprīlī, 2014
1
Library_page_bxp158163sh
Ķermenis & veselība

Divas medicīnas

Tikai nedaudzi zina, ka Japānā seno, pirmatnējo medicīnu sauc par tradicionālo, tāpēc, ka tā atbilst ārstniecības tradīcijām. Savukārt, m...

7170
18. martā, 2014
Library_page_images
Ķermenis & veselība

Как наши предки спали по два раза за ночь

Как наши предки спали по два раза за ночь и проблема «шока настоящего»

8229
18. janvārī, 2014
Library_page_bath-oil-2510783_1280
Ķermenis & veselība

Dabas noslēpumi: ēteriskās eļļas

No antīkajiem laikiem līdz mūsu dienām ēteriskās eļļas, kuras iegūst dabiskā augu pārstrādes procesā, ir lielā cieņā. Savu nosaukumu šīs ...

5758
2. janvārī, 2012
Library_page_turmeric-2-1024x609
Ķermenis & veselība

Лечебная куркума

Куркума является одной из наиболее распространенных аюрведических специй. Считается, что куркума дарует процветание, так как наделяет эне...

6763
13. janvārī, 2012