Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_k_ermenis_medita_cija Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Ķermenis & veselība

Ko man darīt ar manu vēderu?

“Ko man vajadzētu darīt ar manu vēderu?” Šis jautājums man tiek uzdots ļoti bieži, – īpaši kopš tā laika, kad es saviem skolēniem un klientiem dāsni un ar baudu esmu atļāvusi neievilkt vēderu un necensties pastāvīgi “sasprindzināt savu centru”. Ļaujiet man ar jums padalīties ar dažām idejām un aicinājumiem. Es neticu “pareizām metodēm”. Man vairāk labpatīk staigāt pa to lauku, kas, kā teicis Rūmī, “plešas aiz uzskatu par pareizo un nepareizo robežām”. Un mans aicinājums nāk tieši no šī brīnišķīgā lauka.

Tātad, ko jums vajadzētu darīt ar savu vēderu?

1. Ko vien vēlaties. Nopietni. Tas ir jūsu vēders. Tas nepieder kādam citam. Un ja jau jūs esat tik uzņēmīgi pret apkārtesošo labvēļu idejām un jūtīgi pret viņu ugunīgajām runām, padomājiet par to, lai dotu sev brīvību darīt visu, ko vien jūs vēlaties. Ievelciet to. Izstutējiet uz āru. Ļaujiet tam elpot. Padariet to mīkstu. Padariet to cietu. Paņemiet ķermeņa krāsas un apzīmējiet to ar purpurkrāsas un sudraba krāsas spirālēm. Ja nu vārds “vajag” – tas ir vardarbīgs vārds? Dariet kas jums patīk. Tas ir jūsu. Neatsakiet sev neko!

2. Mīliet to. Dariet visu iespējamo, lai tūlīt pat sāktu to mīlēt un cienīt, lai kāds tas būtu – tievs vai pilnīgs, ar strijām, alus, atkarājies, uzpūties, ar rētām, sāpošs vai jaunavīgs. Gan jūs, gan jūsu vēders esat pelnījuši mīlestību. Mīlestība atbrīvo.

3. Ļaujiet tam elpot. Lūdzu! Nevēlaties? Bet ja jūs to izdarīsiet, mēs visi sajutīsimies labāk. Lai mūsu galvenais elpošanas muskulis, diafragma (atrodas zem sirds un plaušām un virs kuņģa), varētu sasniegt maksimālo kustības diapazonu (kas nozīmē, ka jūsu elpošana kļūs gandrīz pilna), jums jāļauj vēderam kustēties! Runa nav par to, ka būtu jāliek tam kustēties. Runa ir par to, ka jāatbrīvojas no fiziskas spriedzes un mūsdienu uzskatiem, kas traucē jūsu vēderam piedalīties elpošanas procesā. Es neaicinu jūs uz viltībām, vienkārši ļaujiet sev atpūsties no pozas uzturēšanas, lai baudītu dabiskuma sajūtu. Jūsu sirds jums būs pateicīga. Jūsu kuņģis un gremošana būs jums pateicīgi. Sāpes krustos būs jums pateicīgas. Spriedze kaklā un plecos būs jums pateicīgas. Jūsu nemiers būs jums pateicīgs. Jūsu draugi būs jums pateicīgi. Izrādās, ka jūsu nespēja atslābināties var radīt lielas problēmas arī citiem cilvēkiem. (Taisnība, vai ne?) Jūsu draugi, laulātie, bērni, darbinieki būs jums pateicīgi. Jums būs pateicīgi arī nepazīstamie cilvēki, kuri sēž jums blakus autobusā vai restorānā. Sakarā ar to, ka esam cieši saistīti savā starpā, tas, ka ļaujam sev elpot un justies drošībā, atvieglo šo procesu arī citiem cilvēkiem. Pamēģiniet. Pēc tam vēlreiz, un vēl, un vēl.

4. Padariet to mīkstu. Runā, ka pēc vēdera cietuma iespējams diezgan tieši diagnosticēt jūsu sirds cietumu. Vai nav taisnība, ka tajā kaut kas ir? Tajos mirkļos, kad jūtamies maksimāli īsti, pilnīgā drošībā, ar atvērtu sirdi, mēs neturam pozu, neesam saspringti un necenšamies tēlot kaut ko nedabisku. Vēdera atslābināšana atver telpu jūsu īstajam, neizdomātajam “es”.  Vēdera atslābināšana atver jūsu ķermenī telpu līdzcietībai. Tajos mirkļos, kad mēs esam cietsirdīgi, tiesājam citus, esam dusmīgi vai atrodamies bīstamā situācijā, mūsu vēderi var kļūt tik cieti kā klints. Tie pārvēršas par bruņām. Protams, kādam īsam periodam šīs bruņas var būt noderīgas, taču, nēsājot tās ilglaicīgi, kļūst grūti.

5. Nostipriniet to. Tas, ka es vēršos pie jums no kalna virsotnes ar evaņģēlija sprediķi par mīkstu vēderu, nebūt nenozīmē, ka, manuprāt, jums būtu jāstaigā nošņurkušiem un nekad nevajadzētu nodarboties ar sportu. (Kaut gan patiesībā, manuprāt, jūs varat darīt absolūti visu, kas jums tīk. Tā ir jūsu dzīve. Sk. punktu Nr.1) Es pieļauju, ka vingrojumi centrālo struktūru nostiprināšanai var lieliski uzturēt labu pašsajūtu un enerģiju. Taču šeit eksistē viens LIELS nepareizs priekšstats: Pastāvīgi ievilkts, saspringts vēders – tas nav tas pats, kas stiprs vēders. “Stiprs” un “saspringts” – tās ir divas pilnīgi dažādas lietas, neskatoties uz to, ka fitnesa industrijā tiek dotas ĻOTI daudz norādes “sasprindzināt savu centru” jebkuru vingrojumu procesā. Tajā ir apmēram tik pat daudz jēgas, kā ja kāds teiktu: “O, jūs vēlaties padarīt savus bicepsus spēcīgākus? Jums ir jāsasprindzina roka un visu dienu tā jāstaigā”. Patiesībā, bieži vien palīdz tieši pretējais. Jūs nevarat sasprindzināt muskuli, ja tas jau visu laiku ir sasprindzināts. Spēks – tas ir labi. Muskuļu spēku attīsta sasprindzināšana un atslābināšana. Sasprindzināts – tas nav tas pats, kas spēcīgs. Pamēģināsim to pateikt kopā?  Pastāvīgi ievilkts, saspringts vēders – tas nav tas pats, kas stiprs vēders. Lūk! Mums izdevās. Paklausieties: kad jūs nostājaties “plankā”, jūsu vēdera muskuļi saspringst, izņemot gadījumus, kad dažās pēdējās dienās jums bija dzemdības. Taču muskuļiem noteikti nav jāatrodas šādā stāvoklī visu laiku. Atcerieties feministu kustību “sadedzināt krūšturus”? Es piedāvāju jums sadedzināt savu neredzamo jostu-korseti. No tās pat nebūs nekādu smirdīgu dūmu. Ko, vai jūs patiešām vēlaties ievilkt vēderu? Ja jā, tad dariet to! Ja nē – uz veselību! Baudiet.

6. Esiet saudzīgi. Iespējams, kad sāksim atslābināt vēderu, mēs atklāsim iepriekš neapjaustas skumjas un dziļu ievainojamību, kas ir sabiedrotie mūsu patiesā “es” piedzīvošanā. Iespējams, mēs pamanīsim jūtas, ko esam apslāpējuši, saspringstot un uzaudzējot bruņas. Izturieties pret sava atkal atmaigušā vēdera maigo, jaunavīgo miesu ar lielu labestību. Dodiet vietu visam, kas nāk. Smiekliem, asarām, dīvainām sajūtām. (Esmu liela dīvainu sajūtu fanātiķe). Ja iesākumā jūtaties pārāk ievainojami, lai parādītos ar atslābinātu vēderu sabiedrībā, pamēģiniet to atslābināt mājās, vientulībā. Vannas istabā. Mašīnā. Ar labvēlīga psihoterapeita vai ķermeņa terapeita atbalstu. Un ar laiku, iespējams, tuvu draugu kompānijā. Ļaujiet integrācijas procesam noritēt pamazām un saudzīgi.

7. Cieniet to. Jūsu vēders satur sevī jūsu brīnišķīgos un slidenos dzīvībai svarīgos orgānus. Jūsu “vēdera smadzenes” (zarnu nervu sistēmu). Vēders un iegurnis – tas ir jūsu smaguma centrs, kad jūs stāvat, staigājat un pārvietojaties dienas laikā. Daudzās tradīcijās šī ķermeņa daļa tiek uzskatīta par spēcīgu enerģētisko centru. Ķīnā to sauc daņtjaņ, Japānā – hara vai manden, bet Indijā – apakšējās čakras. Šī ir ļoti spēcīga jūsu ķermeņa daļa, gan no fiziskā, gan no somatiskā, enerģētiskā un emocionālā skatupunkta. Centieties neapslāpēt šo dabiski saprātīgo sava ķermeņa daļu ar pārāk daudz “vajag”. Viena no manām draudzenēm stāstīja, ka grūtniecības procesā viņai vislabāk paticis tas, ka viņa varēja pārstāt ievilkt vēderu. Viņa sāka cienīt savu vēderu tad, kad tajā parādījās kāds cits. Taču jums nav obligāti jāpaliek stāvoklī, lai piešķirtu savam vēderam pienākošos telpu. Cieniet to tik ļoti, lai ļautu tam būt pašam.

8. Centrējieties. Viena no visneierastākajām darbībām mūsdienu kultūrā dzīvojošam cilvēkam ir centrēties savā vēderā. Tā vietā, lai iedomātos, ka jūsu personība dzīvo jūsu galvā, pievērsiet uzmanību savam vēderam “tur lejā” un pacentieties centrēties vēderā. Es to saucu par “vēderā būšanas stāvokli”. Praktizējiet to vairākas minūtes, uztverot pasauli no turienes, atrodoties vēderā. Ļoti spēcīga lieta.

9. Klausiet tam. Patiesībā, labāk to izteikt sekojoši: “Ieklausieties dzīvē un pasaulē caur savu vēderu”. Mēs visi zinām par intuīciju. Mūsu saprātīgais, vēderā esošais “es” vienmēr rezonē ar mūsu dzīves mirkļiem un situācijām. Uzziniet par savām “vēdera smadzenēm”. Jūsu gudrajam vēderam ir savs saprāts. Man patīk domāt, ka tajā atrodas melu detektori, patiesības detektori, stulbuma mērītājs, pateicības uztvērēji, drošības detektors, priekamērs. Jūsu vēders, tā nav kaut kāda lieta. Tā ir jūsu daļa, kam pieder dziļas zināšanas. Ieklausieties tajā, klausieties caur to. Tas jums neļaus noklīst no ceļa.

10. Iepazīstieties tuvāk. Vai esat pazīstami ar savu vēderu? Vai jums ir zināms, kur atrodas dažādi orgāni? Daudzi cilvēki sajūt savu ķermeni, it īpaši iekšējos orgānus, kā nepazīstamu valsti, uz kuru dodoties nepieciešams ārsts. Taču tā tam nav jābūt! Iepazīšanās ar savu vēderu un iekšējiem orgāniem var ļoti palīdzēt un dot labumu veselībai. Šī tēma ir daudz plašāka, nekā šis raksts, - tomēr jums nebūs sarežģīti uzzināt vairāk. Pajautājiet tiem, kuri zina. Ieskatieties grāmatā vai anatomijas grāmatas pielikumā. Vai jūs zināt, kur jums atrodas aknas? Apendicīts? Kuņģis? Resnā zarna? Tievā zarna? Personīgi man patīk masēt savu vēderu. To darot es vienmēr saņemu vērtīgu informāciju. Kas tajā šodien sajūtas kā maigs, saspringts, ciets, aizstāvējies vai brīnišķīgs? Jūs saņemsiet jūtamu atbalstu savai veselībai, turklāt masāža brīnišķīgi uzlabo cirkulāciju, uzlabo pašsajūtu un sava vēdera apzināšanos.

11. Smejieties. Smiekli – tas ir visvienkāršākais vēdera atslābināšanas veids, iespēja pamasēt kuņģi, vienlaicīgi nostiprināt un atslābināt vēdera muskuļus, uzlabot garastāvokli. Kas jums pēdējo reizi lika skaļi un nevaldāmi smieties?

12. Atbrīvojieties. Personīgi man galīgi nepatīk dzīvot dominēšanas sistēmā. Ko es domāju ar dominēšanas sistēmu? Lūk, daži piemēri. Cilvēce dominē pār dabu. Vīrieši dominē pār sievietēm. Cilvēki, kuri dzīvo savā galvā, dominē pār savu dzīvniecisko ķermeni. Gandijs ir teicis: “Esiet tās pārmaiņas, kuras vēlaties redzēt pasaulē”. Viens no veidiem, kā mest izaicinājumu dominēšanas sistēmai, ir pārstāt dominēt ar savu galvu pār ķermeni. Vai spējat sajust atšķirību? Kādas būs sajūtas: dzīvot ar savu ķermeni, tā vietā, lai kaut ko darītu priekš sava ķermeņa? Protams, tam ir nepieciešama radikāla “pārmācīšanās”, taču atbrīvot savu dabisko ķermeņa viedumu – tas vienlaicīgi ir gan iespējams, gan brīnišķīgi. Lai ko jums teiktu dažādi eksperti, galu galā izvēle ir jūsu. Es ceru, ka gan jūs, gan jūsu vēders, sajutīsiet brīvību!

 

* Autors: Erin Džizaman Rabke

* No krievu valodas tulkoja Kristīna Zacesta;

X

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

16452
12. janvārī, 2016
Library_page_chinese-herbal-medicine-2993344_1280
Ķermenis & veselība

Ajūrvēdas pamati

Vēlaties būt veseli? Līdzsvarojiet uzturu un dzīves veidu, saskaņā ar ajūrvēdas noteikumiem.  „Cilvēks ir tas, ko viņš ēd”. (Ludvigs Fei...

2954
17. maijā, 2018
https://youtu.be/gLtAsC2smfo
Ķermenis & veselība

Human Limits - Martin Strel, Marathon Swimmer

Meet the man who swims the world's longest rivers with crocodiles and piranhas.

3859
26. jūnijā, 2017
Library_page_22_baby_cute___www.cute-pictures.blogspot.com_
Ķermenis & veselība

Lēni un mierīgi – tas ir vajadzīgs mums visiem

Piedāvājam Jūsu uzmanībai interviju ar profesoru Francisu McGlonu un kognitīvās neiropsiholoģijas profesoru no Liverpūles Universitātes D...

6421
22. jūlijā, 2016
Library_page_29833-wallup
Ķermenis & veselība

Fakti par smadzenēm, kuri mainīs jūsu dzīvi

Cilvēka smadzenēm piemīt lielākas iespējas, nekā domājam. Tās var trenēt un likt tām strādāt citādāk. Bet tas, savukārt, nosaka to, kāda ...

11400
12. maijā, 2016
Library_page_elena__kassandra__vizerskaya
Ķermenis & veselība

Sava ķermeņa apzināšanās

Man vienmēr ir šķitis, ka mans ķermenis – tas ir kaut kas fizisks un blīvs. It kā es būtu ieslodzīts cietumā – kaut kādā cietā, smagā, ne...

6497
21. aprīlī, 2016
Library_page_03b9505f-1722-47c5-aa15-2649ff8923d5-2060x1236
Ķermenis & veselība

Jūs neesat slimi - jums slāpst

Pirms divpadsmit gadiem medicīnas doktors F. Batmanghelidžs publicēja darbu ar tādu pašu nosaukumu, un sniedza jaunāko informāciju par mi...

7225
20. martā, 2016
Library_page_smiling-young-woman-in-field-1400-1024x668_60
Ķermenis & veselība

Asiņošanas rituāls

Mūsu Rietumu kultūrā tām sievietēm, kuras ir sociāli aktīvas, nav iespējams ievērot menstruāciju tradīcijas. Kamēr daudzās kultūrās sievi...

6881
23. februārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

12087
11. decembrī, 2015
Library_page_photodune-7673995-beautiful-little-girl-enjoying-nature-s
Ķermenis & veselība

Visīsākais ceļš, lai uzlabotu veselību

No zinātniskā viedokļa veselība ir labākais no iespējamajiem stāvokļiem; optimālais, jeb -dzīvotspēja ar pozitīvu emocionālo tonusu. Fizi...

7646
11. septembrī, 2015
Library_page_moteris-65126891
Ķermenis & veselība

Neslimojošu cilvēku noslēpumi

Ir grūti noticēt, ka tā ir tikai veiksme: daži cilvēki var viegli saaukstēties vai dažkārt ciest no kādām sāpēm, bet šķiet, ka viņi nekad...

10366
2. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

21451
24. martā, 2015
Library_page_527896_339751299452271_2104786987_n
Ķermenis & veselība

Kas patīk un kas nepatīk mūsu smadzenēm?

Kas patīk? 1. Konkrēts mērķis. Tiklīdz Jūs noformulējat sev konkrētu mērķi, uzdevumu – tā tūlīt sākas brīnumi. Atradīsies  līdzekļi, ies...

7649
16. novembrī, 2014
Library_page_sri-lanka
Ķermenis & veselība

Изменяя нейронные связи, мы можем управлять своими эмоциями

Ричард Дэвидсон — выдающийся нейроученый, одним из первых начавший изучать воздействие медитации на человеческий мозг. Это интервью было ...

5774
5. oktobrī, 2014
Library_page_625aba1ad103860de14b49a3849e1ffb
Ķermenis & veselība

Карма мозга: обречены ли мы жить в иллюзии?

Во всех духовных традициях есть представление о том, что наше восприятие реальности искажено. В индуизме и буддизме говорится о «пелене и...

4637
17. augustā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

5982
28. jūlijā, 2014
Library_page_112374348_2714816_eggs_625x415
Ķermenis & veselība

Neizskaidrojamie dabas enerģijas avoti

Vistas pamata nodarbošanās, kā tas visiem zināms ir – dēt olas. Olu čaumala, galvenokārt, sastāv no kalcija. Lai atdotu kalciju nepiecieš...

5677
18. jūlijā, 2014
Library_page_shutterstock_103015151
Ķermenis & veselība

Sazemēšanās – staigāt ar basām kājām, lai uzlabotu veselību?

Dr.Džeims Oskmans (James Oschman) ir eksperts enerģētiskās medicīnas jomā ar Pitsburgas Universitātē iegūtu bakalaura grādu biofizikā un ...

9901
19. aprīlī, 2014
1
Library_page_bxp158163sh
Ķermenis & veselība

Divas medicīnas

Tikai nedaudzi zina, ka Japānā seno, pirmatnējo medicīnu sauc par tradicionālo, tāpēc, ka tā atbilst ārstniecības tradīcijām. Savukārt, m...

5471
18. martā, 2014
Library_page_images
Ķermenis & veselība

Как наши предки спали по два раза за ночь

Как наши предки спали по два раза за ночь и проблема «шока настоящего»

6680
18. janvārī, 2014
Library_page_bath-oil-2510783_1280
Ķermenis & veselība

Dabas noslēpumi: ēteriskās eļļas

No antīkajiem laikiem līdz mūsu dienām ēteriskās eļļas, kuras iegūst dabiskā augu pārstrādes procesā, ir lielā cieņā. Savu nosaukumu šīs ...

5758
2. janvārī, 2012
Library_page_turmeric-2-1024x609
Ķermenis & veselība

Лечебная куркума

Куркума является одной из наиболее распространенных аюрведических специй. Считается, что куркума дарует процветание, так как наделяет эне...

6763
13. janvārī, 2012