Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_child-2844209_1280 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Laiks klejot pa pasauli un laiks atgriezties mājās

Mājas bija visa pasaule, un nebija citas vietas uz zemes, kas būtu siltāka. Pasaule ārpus mājām šķita drīzāk biedējoša un pilna ar briesmoņiem, un pa nejauši atvērtām durvīm vēdīja aukstums un briesmas, nevis piedzīvojumu gars.

Mazi bērni tādā veidā attālinās no savas mātes, lai jebkurā brīdī, piemēram, nobīstoties no kaut kā jauna, atgrieztos tur, kur tevi pieņems. Ja māte spēj izturēt to, ka bērns viņu pamet, un ļauj viņam no viņas attālināties. Trīs gadu vecumā vai trīsdesmit. Pusaudži tādā veidā atdalās no vecākiem, - ar sacelšanos un noliegumu; tomēr stabilas vecāku mājas paliek vieta, kur atnākt, - pat ja esi ievainots un pieļāvis kļūdas, un jo īpaši tad. Tā no saviem ceļojumiem vai neveiksmīgiem pārbraucieniem atgriežas pieaugušie bērni, un tas nebūt nelīdzinās varoņa pārnākšanai.

Tie, kuriem nav pieticis siltuma vai drošības, vienmēr atgriežas. Cerībā. Iegūt vai saņemt no tiem pašiem vecākiem vai partneriem. Tas ir viltīgs āķis, kas arvien māna. Tas neļauj uzzināt patiesību: nav vietas, kur atgriezties. Jau un vēl. Un priekšā gaida ilgs un aizraujošs ceļojums.

Un ir desmitiem iespēju no tā izvairīties.

 

*

Neiziet un neatdalīties. To ir viegli izdarīt, pat aizbraucot tūkstošiem kilometru no vecāku mājām. Un tas ir viegli izdarāms nebraucot nekur. Arī tad, ja aiziet lai veidotu savu ģimeni, pirms tam pietiekami neiepazīstot sevi. Kādā brīdī pirms vai pēc laimīgās simbiozes ar vecākiem vai partneri (vai tās vietā), ir svarīgi saņemt drosmi un noiet daļu ceļa vienatnē. Atvirzīties no visiem - emocionāli, garīgi, finansiāli... Sajust zem sevis sevi un cietu zemi. Uzzīmēt sevi līdz galam.

 

Tas bija klejojumu laiks. Pārmaiņu laiks. Laiks, kad nekas nav skaidrs

Eksistē simtiem dažādas bērnu un pieaugušo nobriešanas un ģimenes attīstības stadiju klasifikācijas. Runājot par separāciju un individuāciju, - nozīmīgu posmu katra cilvēka, kas ir nolēmis atgūt savas dzīves pārvaldības ratu savās rokās, dzīvē, - ir svarīgi atcerēties Gregorija Beitsona ierosināto klasifikāciju. Precīzāk, tās pirmo posmu, kas ir tik vienkāršs un dabisks, un kas tajā pašā laikā tradicionāli (mūsdienu krievu ģimenes tradīcijā) tiek pilnīgi aizmirsts. Dažās aprindās tas pat var tikt uztverts kā kaut kas apkaunojošs. Es runāju par monadas posmu.

Tas ir svētīgs laiks, kad cilvēks (pēc pases datiem jau pieaudzis) atdalās no saviem vecākiem, dzīvo viens pats (šķirti no vecākiem un partneriem) un nodarbojas ar sevis izzināšanu, tostarp kritiski pārskatot tos noteikumus, stereotipus un modeļus, ko ir iemācījies no vecāku ģimenes, un izstrādā kaut ko savu, vērtīgu priekš sevis. Šis ir laiks, kad  iemācās rūpēties par sevi dažādos līmeņos, audzē dažādus resursus un neatkarību (tostarp, un jo īpaši, finansiālu). Šis ir laiks, lai godīgi ieskatītos acīs sev un pasaulei; izdzīvot eksistenciālās bāzes dotības проживание базовых экзистенциальных данностей. Tā ir simboliska “’šķiršanās" no vecāku ģimenes (Karla Vitakera vārdiem runājot), attiecību līguma pārslēgšana, - ideāli, ja tās ir divu pieaugušo attiecības, vienlīdzīgas attiecības.

Tiesa, ne vienmēr paši vecāki tam ir gatavi; turklāt, viņi ne vienmēr atbalsta savu bērnu atdalīšanos, un tad pieaugušajam (vecuma ziņā) bērnam sasniedzot pieaugušā vecumu nākas šo posmu iziet patstāvīgi (un darīt to, ko savā laikā nav izdarījuši vecāki, ik pa laikam balansējot uz šausmu un vainas izjūtas robežas). Šis ceļš ir ērkšķains un svarīgs. Dažiem vecākiem arī savā laikā ir pietrūcis tāda cilvēka, kurš varētu paņemt aiz rokas un aizvest tālāk. Vai tādā gadījumā viņi varēja mums palīdzēt pieaugt un atdalīties. Viņi aizveda tikai līdz tam krustojumam, līdz kuram spēja aiziet. Tālāk mēs paši. Labākais, ko varam darīt, - paņemt sevi aiz rokas, iet sev pa priekšu, veidot savu ceļu. Ņemt savās rokās savas pieaugšanas jautājumu. Pat ja šķita, ka mēs jau sen esam pieaugušie.

Mūsdienu telpā, kur pagaidu vai ilgstoša vientulība ir drīzāk aizdomīgs, nevis dabisks fenomens, par separācijas izveides simbolisku palīgu var kļūt pirmā laulība un pirmā šķiršanās. Tādēļ, ka visbiežāk aiziešana no vecākiem notiek aizejot uz savu jauno ģimeni, nevis "pie sevis". Gan pirmajam vīram, gan pirmajai sievai tad var nākties saskarties ar daudz ko: cerībām, fantāzijām, emocijām, uzvedības veidiem... Pirmā šāda veida laulība, kas nes sevī neraksturīgas separācijas funkcijas, var ievērojami palīdzēt katram no partneriem sajust sevi un pieaugt, taču dažkārt tas notiek uz pašas laulības rēķina. To izbeidzot. Vai arī ar kādu īpašu stāstu, ja izdodas iziet cauri šim sāpīgajam procesam (kas dažkārt ietver sevī atgrūšanas un partnera īslaicīgas aiziešanas stadijas) līdz beigām un iegūt viedumu. 

 

Iet pa upi uz leju

Ja es būtu vieda vecene un sarunātos ar iepriekšējo sevi, - sevi meiteni, sevi jaunieti, - es teiktu apmēram sekojošo:

Nebaidies kāpt šai neizpētītajā upē. Var jau būt, ka sākumā viļņi tevi šūpos, būs bail un vietām sāpīgi, bet tas nekas, tā mēdz notikt. Un tev pietiks spēka un drosmes iziet cauri. Vienkārši skaties uz priekšu. Transformācijas ceļš nekad nav viegls, un iesākumā pat izraisa šoku un stuporu. Tiek zaudēti pierastie orientieri, priekšā pārāk daudz nezināmā, un nekādu garantiju un karodziņu abās ceļa pusēs. Pat ceļš ne vienmēr ir saredzams. Vienmēr ir vieglāk atgriezties siltās mājās un nebāzt degunu ārā. Vienmēr ir vieglāk atgriezties pie saviem vecākiem vai pie liela, silta partnera sāniem, kurš par tevi var parūpēties, - tā ir vieglāk. Bet atceries: tas ir pagaidu variants, tā tu vienkārši stiep laiku, liedzot sev gaisu un dzīvi, ar ne īpaši izdevīgiem noteikumiem iemainot tos pret drošību.

Ja tev pietiks drosmes godīgi ieiet šajā upē, tevi gaida lielas transformācijas. Un, ja klausās ļoti uzmanīgi, tad tās var burtiski pamanīt ķermenī. Iepriekš stāsts par kāpuru, kokonu un tauriņu man bija liela abstrakcija, - visas tā šūnas sajaucas savā starpā, novietojoties kādā pilnīgi jaunā secībā un radot kaut ko kvalitatīvi jaunu. Bet, kad ieej šajā upē, izrādās, ka tā īsti nav metafora, un nemaz nav abstrakcija. Patiešām, šeit visas vecās identitātes šūnas, visas neuzdīgušās, tās, kas nebija tikušas auglīgā augsnē, laikus neaplietās vai vispār neaplietās sēklas, savācas vienuviet un tiek novirzītas auglīgā zemē, un visas šūnas tiek pārbūvētas no nulles. Un organisms reaģē ar pateicību. Tā, it kā rastos kaut kas liels un spēcīgs, iespējams kāds liels un spēcīgs zvērs, un iesākumā to pat nav iespējams atpazīt. Bet, ja mēs ejam tālāk, tad pamazām kļūst diezgan acīmredzams, kāds viņš ir. Ikvienam iekšā ir zvērs. Tā ir mistika, un šamanisms, un racionalitāte, un loģika, un maģija, un likumsakarīgi izaugsmes un attīstības procesi, - viss vienlaicīgi.

Mainās seja un acis, un iekšienē atmostas kaut kas dzīvniecisks. It kā kaut kas dzimtu. Kāds. Klausies uzmanīgāk.

Kāds to sauc par sevis pieņemšanu. Kāds cits, par iepazīšanos ar savu animus (un viņa iepazīšanos ar savu anima). Sava spēka atklāšanu. Sievišķās un vīrišķās daļas atklāšanu sevī. Tā ir tā pati daļa, ko mēs nežēlīgi "pārmetam" uz blakus esošajiem vīriešiem, it kā viņiem būtu jābūt uzticamiem, spēcīgiem, gādīgiem, atbildīgiem... Bet vēlāk, kad iegūstam piekļuvi saviem dziļumiem un neskaitāmajiem slāņiem, pārsteigtas ieraugām, ka, izrādās, pirmām kārtām mēs pašas tādas esam. Kamēr mēs izstaigājām ceļu ceļus meklējot kādu, kurš mūs izglābs un aizsargās, mūsu vīrišķā daļa visu šo laiku bija kopā ar mums. Visu šo laiku. Visu šo laiku mēs esam nēsājušas sevī iņ un jaņ, debesis un zemi, erotu un agape ...

Tieši tādēļ šī piedzimšana ir tik svarīga. Lai tad, kad pienāks laiks, no tās izaugtu dabiska nepieciešamība satikties ar citiem. Satikties jau zinot, kā paļauties uz sevi, kā parūpēties par sevi (emocionāli, morāli un finansiāli), un saprotot, kas tu esi. Neizmantojot otru kā kruķi vai funkciju; un pat tad, ja tā notiek,- jebkurā gadījumā,- atdalīšanās un iniciācija, tas ir tikai laika jautājums. Var uzspēt, ja paveicas. Aizlāpīt caurumus savā drošībā un izslieties pilnā augumā.

 

Klejojumu laiks turpinās. Taču saknes tagad ir iekšienē

Tādēļ, sasniedzot noteiktu vecumu, par savu pieaugšanu katrs ir atbildīgs pats: katrs pats meklē savu ādu, savu viedo pieaugušo sievieti vai sieviešu loku, kurā šīs neizdzīvotās vietas tiks izietas atkārtoti un ievilksies, kur pumpuri varēs atvērties un uzziedēt. Kur dzīvnieks uz četrām kājām iegūs sev vārdu. Kur saknes augs ne tikai karstā mitrā zemē, bet arī uz augšu un dažādos virzienos. Kur ikviens atradīs sev savas mājas, un pēc tam izrādīsies, ka šīs ir mūsu visu kopējās mājas. Visas meitenes, jaunavas, sievietes un viedas vecas večiņas, ar viņu vārdiem, ar viņu stāstiem, ar viņu patieso enerģiju. Visas sievietes mātes; visas sievietes, kurām nav bērnu, visas dzīvās radības, kas reiz bija sievietes, vai vēl tikai reiz būs, tie visi, - visi cilvēki uz zemes, un visi, kas ir dzīvi un jūt, kuru mežonīgumu apskalo maiguma vilnis un mežonīgums vienmēr stāv maiguma sardzē.

Kur ikvienam pienāks laiks apskaut savus vecākus, un pateikt viņiem "paldies".

Paldies, jūs visi esat manī, jūs visi esat daļa no manis, esmu iznākusi no šīs mājas, šeit ir manas saknes, bet mani zari jau lūkojas uz ziemeļiem, vainags tiecas augšup, un no visām šīm izvēlēm un transformācijām dažreiz ir plīsusi āda tur, kur viss šķita tik labi izveidots un uzticams, bet toties izrādījās, ka zem tās ir daudz stingrāka un senāka āda, tāda, kas ir eksistējusi vēl pirms manas dzimšanas, visu manas ģimenes sieviešu dziļumos un ārpus tiem, ko tik bieži un tik rūpīgi šīs sievietes ir centušās nepamanīt, izrādot brieža maigumu tur, kur pienāktos vilka mežonīgums.

Paldies, manas mājas tagad ir manī. Pateicoties tam es varu doties tālāk un sākt visu no jauna. Doties tālāk, būvēt māju uz pilnīgi jaunas zemes. Un tad atkal iet tālāk, - un atkal radīt kaut ko jaunu jaunā vietā, veikt šos pārejas rituālus, it kā veidojot mandalas, baudīt, aizturot elpu no skaistuma, un tad ar pāris rokas vēzieniem pārvērst skaisto musturu par dažām krāsainu rīsu riekšavām. Paldies, ar jums ir labi, bet man ir jādodas tālāk.

Pārejas un pārcelšanās ir lielisks laiks, lai ieraudzītu: tas, ko tu varēsi aiznest, paliks ar tevi, - tas, kas nepazūd pārmaiņu, pāreju un pārcelšanos laikā. Tas, no kā tu varēsi uzcelt kaut ko jaunā vietā, uzdāvināt vai atstāt, ja būs nepieciešams, jo nekāda cita materiāla jau nav. Tas ir lielisks laiks, lai pieradinātu mežonīgo spēku, kas ir tevī. Sadraudzētos ar nepastāvību. Lai saredzētu: jo tālāk, jo ​​mazāk katastrofu: izdomātu, bērnības baiļu un stingro ģimenes noteikumu pilnu. Jo tālāk, jo ​​mazāk katastrofu, kad mācies nenodot sevi un palikt uzticīgai sev.

Tad tu sāc ar vieglumu pieņemt tādu klejotāja dzīvi, jo tavas saknes un mājas ir tevī. Šī māja ir piepildīta, silta un bagātīga. Un tad, likumsakarīgi, pienāk brīdis, ko ir grūti palaist garām. Tas kļūst acīmredzams: tagad es esmu gatava nevis ņemt, bet dalīties. Nevis izjust vajadzību, bet atdot. Mīlēt. Savas iekšējās mājas pārpilnības dēļ. Savas lielās sirds pārpilnības dēļ. Pavisam citādākas spējas ieraudzīt un pieņemt otru dēļ. Pavisam citādākas spējas ieraudzīt un izteikt sevi dēļ. Pakāpties augstāk. Un, ja vēlies, kļūt par sievu, kļūt par māti, godīgi, neaizstājot ar to citas vajadzības, lielākoties pamatvajadzības.

 

* Autors: Aļona Nagornaja, eroskosmos.org;

* No krievu valodas tulkoja Kristīna Zacesta.

 

==========================================================================

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildīgus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krievu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

==========================================================================

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

11102
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

17000
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

13383
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

10541
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

14324
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

12522
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

11427
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

12778
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

22001
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

14109
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

10384
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

28791
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

7807
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

6559
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

11009
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

6587
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

6955
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

6424
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

6272
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

5122
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014