Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_medita_cija_man_u_organiem Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Meditācija

Meditācijas pieciem maņu orgāniem

Glaudīt oļus, ieklausīties putnu dziesmās, izgaršot šokolādi... Ja visas no minētajām darbībām veicam nesteidzoties un apzināti, tās var pārvērsties par īstu meditāciju, kļūt par vienu no relaksācijas un spēku atjaunošanas, ķermeņa un dvēseles harmonizācijas veidiem.

Mediķi apstiprina meditācijas labo ietekmi uz veselību un emocionālo līdzsvaru. Tomēr daži no mums uzskata, ka tā ir sarežģīta nodarbe, kurai nepieciešamas zināšanas, īpaša sagatavošanās, īpaša vieta un laiks.

Patiesībā meditācija nebūt nav izredzēto nodarbe, tā ir pieejama ikkatram. Pietiek tikai sev noorganizēt pārtraukumu reizi dienā un to izmantot, lai atbrīvotos no  muskuļu un nervu sasprindzinājuma, bet smadzenes - no visa, kas tās pārslogo.

Meditācijas būtība ir uz laiku pārtraukt intelektuālo darbību un sakoncentrēties uz mūsu maņu orgānu uztvertajām sajūtām. Redze, dzirde, tauste, oža un garša – ir meditācijas prakses galvenie momenti.

Ervīns Ingolds, “Mazo meditācijas vingrinājumu” autors (E. Ingold «Petits Exerciсes de meditations». Jouvence, 2006),  raksta: “Meditācija ir balstīta uz sajūtu novērošanu, lai atrastos šeit un tagad, lai atļautu sev pasēdēt klusumā un apjaust to, kas aizšķērso ceļu uz brīvību un laimi”.

Mēš šos vingrinājums izmantosim kā piemēru piecu meditāciju veikšanai ar piecu dažādu maņu orgānu palīdzību. Zieds, mūzika, olis, smaržnūjiņa un šokolāde – izejas punkti, kas ļauj izkopt sajūtas, palīdz attīstīt uzmanību un iekšējo uztveres spēju.

Pamēģiniet katru no piecām meditācijām praktizēt vienas vai divu nedēļu garumā. Pēc tam turpiniet praktizēt tās meditācijas, kuras šķita visgrūtākās.

Veiksmes noslēpums ir regularitāte, un nav svarīgi, vai tas vakars, vai rīts, taču ieteicams to veikt vienā un tajā pašā laikā. Atrodiet sev tādu vietu, kur jūs neviens netraucēs, izvēlieties brīvu un ērtu apģērbu un pabrīdiniet tuviniekus par to, ka uz pusstundu nozudīsiet.

 

Redze

Izejas punkts - zieds

Mēs dzīvojam vizuālo tēlu kultūrā un mūs nepārtraukti bombardē ar vizuālo informāciju, un ražotāji dara visu, lai tā izskatītos pievilcīga, koša, šokējoša. Līdz ar to mūsu uztvere notrulinās: mēs skatāmies, bet redzam visai reti.

Apsēdieties ar taisnu muguru, pleci atslābināti, elpošana viegla un vienmērīga. Ziedam jāatrodas acu līmenī, apmēram 60 cm attālumā no jums. Sākumā apskatiet visu ziedu, tā formu, izmēru, krāsu. Pēc tam aizveriet acis un iztēlojieties šo ziedu, kuru tikko apskatījāt. Atkārtojiet visu no jauna, līdz iedomu tēls ir pēc iespējas precīzāks.

Pēc tam pārejiet pie detalizētākas zieda aplūkošanas. Pievērsiet uzmanību ziedlapiņām, kātam un lapām, pamaniet dažādās krāsu, formas un blīvuma nianses. Iedomājieties, ka jūs pētāt ziedu no iekšpuses, pastaigājoties pa tā ziedlapiņām. Pašas mazākās pārvēršas par milzīgām, it kā šis zieds ir vesela jūs aptveroša pasaule.

 

Dzirde

Izejas punkts: mūzika

Trokšņaina apkārtne mūs padara nedzirdīgus pret skaņām, traucē ieklausīties, atdalīt skaņas vienu no otras, atpazīt un apzināt savas emocijas – negatīvās vai pozitīvās, kuras šīs skaņas izraisa.

Izvēlieties mūzikas sarakstu, kāda jums patīk – dabas skaņas, putnu dziedāšana vai flauta. Iekartojieties sēdus vai guļus, aizveriet vai pieveriet acis, elpojiet brīvi un dziļi, muskuļiem jābūt atslābinātiem. Iesākumā ļaujiet skaņām jūs ieaijāt, lai nonāktu patīkamā pussnaudas stāvoklī.

Mūzikai ir spēja tieši sazināties ar mūsu zemapziņu un iztēli, ļaujiet, lai uzpeld miglainas atmiņas vai asociācijas, kuras izraisa šī mūzika.

“Iegrimstiet” mūzikā kā peldē atklātā jūrā, koncentrējieties uz tās ritmu, melodiju, instrumentiem. Nekas cits, izņemot skaņas, kurās gremdējaties un jūtat ar ādu, vairs neeksistē.

 

Tauste

Izejas punkts:  olis

Vizuāli intelektuālā kultūra atstāj aizvien mazāk vietas miesiskumam un fiziskam kontaktam. Tajā pašā laikā taustes un pieskaršanās sajūtas ir mūsu fundamentālā emocionālā vajadzība.

Apsēdieties ar taisnu muguru, paņemiet plaukstās gludu, jūras noslīpētu oli. Elpojiet lēni un vienmērīgi, skats izklaidīgi vērsts uz priekšu apmēram pusotra metra attālumā no jums. Svarīgi – jūs nedrīkstat skatīties uz oli. Aptaustiet tā formu, izmēru, izjūtiet svaru un blīvumu. Paripiniet to pa plaukstas virspusim pasvārstiet delnās, ļaujiet tam slīdēt caur pirkstiem.

Mainiet ritmu, te lēnām aptaustot oli pa milimetram, te ātrāk. Sajūtiet, kā olis sasilst jūsu plaukstās un n pieskārieniem kļūst mitrāks. Turpiniet, kamēr jums neparādās ļoti skaidrs un precīzs priekšstats par akmeni. Un tālāk, kamēr nesajutīsiet, ka olis ir kļuvis par daļu no jums un ka visa jūsu apziņa atrodas jūsu plaukstās.

 

Oža

Izejas punkts:  smaržnūjiņa

Oža ir tieši saistīta ar limbiskajām smadzenēm, mūsu emociju centru, kas arī izskaidro smaržu brīnumaino spēku, kas pār mums valda. Izvēlietiet smaržnūjiņu ar jums vispatīkamāko aromātu: lotosu, lavandu, liliju vai rozi.

Iededziet smaržnūjiņu viena metra attālumā no sevis, ērti apsēdieties ar pievērtām vai aizvērtām acīm. Atslābiniet muskuļus un elpojiet vienmērīgi. Iespējams, ka galvā uzpeldēs domas, tēli, atmiņas – ļaujiet tiem slīdēt garām, it kā tās būtu ainavas aiz braucoša vilciena līdzekļa loga, uztveriet un tad tās palaidiet.

Ieelpojot aromātu, vizualizējiet tā rašanos degunā, kaklā un plaušās, bet izelpojot iztēlojieties tā ceļu pretējā virzienā, un ka reizē ar smaržu aiziet arī spriedze. Iztēlojieties, kā jūsu āda uzsūc smalko smaržu ar katru savu poru, ļaujiet sev a baudu tajā ietīties un sajust vispārēju atslābumu.

Ķermenis kļūst mīksts, caurspīdīgs, amorfs un pilnībā izgaist šajā smaržā.

 

Garša

Izejas punkts: šokolāde

Šokolāde un meditācija – šī kombinācija var izsaukt smaidu tiem cilvēkiem, kuru garīgā dzīve saistīta ar skarbu askēzi. Tomēr veltīt laiku ēdienai baudīšanai nozīmē pateikties dzīvei. Mēs uzņemam ēdienu vairākas reizes dienā, taču bieži vien - steigā, tāpēc ir svarīgi, lai ēšana būtu nesteidzīga un ēdiens - kvalitatīvs.

Nokožot mazu gabaliņu šokolādes, pievērsiet uzmanību tā formai, kura, kūstot uz mēles, palēnām mainās. Skaņai, ar kādu nokožam šo gabaliņu vai viļājam pa muti, aromātam, un beigās - garšai visās tās niansēs: saldums, rūgtums, viegls pikantums.

Garšas meditācija palīdz apzināties saikni starp emocijām un ēdienu. Lūk, kāpēc ir svarīgi iepazīt emocijas, kuras šajā procesā rodas: nepacietību, vainas apziņu, apmierinājumu. Šīs gardēžu meditācijas mērķis ir sev atgādināt, ka mēs esam dzīvas radības no miesas un asinīm, emocijām, intelekta un ka labsajūta (miesas un gara), nav ne pārmērība vai sevis ierobežošana, bet gan nesaraujami saistīta ar mēra izjūtu.

* Autore: Marija Lastočkina

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_medita_cija_un_apzina_ti_ba
Meditācija

Praktiski padomi apzinātības meditācijā

Kā nevajag meditēt Pastāv visai izplatīti maldi par to, ka meditācija ir kontrole pār jūsu domām un sajūtām. Saskaņā ar šo kļūdaino pri...

4130
4. decembrī, 2019
Library_page_medita_cija_man_u_organiem
Meditācija

Meditācijas pieciem maņu orgāniem

Glaudīt oļus, ieklausīties putnu dziesmās, izgaršot šokolādi... Ja visas no minētajām darbībām veicam nesteidzoties un apzināti, tās var ...

1810
11. jūnijā, 2020
Library_page_medita_cija
Pašizziņas prakses

Gara Vasara — aktuālie notikumi online

Mēs — Gara Vasara & Mīlestības Misterijas Skola - savu iespēju robežās, vēlamies palīdzēt un atbalstīt ikvienu, kurš lūkojas pēc izau...

1973
18. martā, 2020
Library_page_ieks_e_jais_dialogs
Meditācija

Kā apturēt savu iekšējo dialogu

Iekšējā dialoga apturēšanas metode, kuru Frenks Kislouvs piedāvā savā grāmatā “Kurš neko nemeklē, atrod visu”, ir ļoti vienkārša, bet taj...

1781
16. februārī, 2020
Library_page_medita_cija_daba_
Pašizziņas prakses

Dabas dziedinošais spēks mūsdienu cilvēkam

Mēs dzīvojam trokšņainā pasaulē. Pilsētas jezgā mums nepārtraukti gāžas pāri skaļa mūzika, satiksmes, sirēnu trokšņi, būvdarbu, smago maš...

2342
20. maijā, 2019
https://www.youtube.com/watch?v=LkoOCw_tp1I
Meditācija

Secrets of Meditation

Buddhist Monk shares his Secrets of Meditation

2359
5. maijā, 2019
Library_page_medita_cija
Emocijas

Mainot savu prātu, mēs fiziski mainām savas smadzenes

Ričards Devidsons – emocionālās neirozinātnes speciālists un viens no tiem cilvēkiem, kuram mēs varam būt pateicīgi par neiroplastikas fe...

3918
22. novembrī, 2018
Library_page_children-1822662_1280
Prāts & psiholoģija

Primal terapija - ceļš mājup

Intervija ar Prem Sambhavo (Itālija) par to, kas tad īsti ir Primal terapija.

2087
21. novembrī, 2018
Library_page_theravada-buddhism-1769592_1280
Pašizziņas prakses

Apzinātības aksiomas

Čarlza Tarta intervija ar Šinzenom Jang   Čarlzs Tarts – psiholoģijas doktors, izcils apziņas un tās patiesā stāvokļa pētniecības zināt...

3668
22. septembrī, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4800
15. martā, 2018
Library_page_umbrella-1807513_1920
Meditācija

Ekharta Tolles domu graudi

Iedvesmojoši Ekharta Tolles domu graudi grāmatā “Tagadnes spēks mīlestībā un dzīvē” (The Power Of Now in Both Love and Life)   1. Lai i...

4986
2. martā, 2018
Library_page_mr1166-d4784
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski...

6641
2. decembrī, 2017
Library_page_3865a12bf92b564e98404e0bb3cebb48-0
Pašizziņas prakses

Meditācija iekšējās cīņas pārtraukšanai

Jo uzmanīgāki mēs kļūstam, jo vairāk mēs saskatām sevī iekšējo nesaskaņu. Šī meditācija no Džeka Kornfīlda grāmatas «Ceļš ar sirdi» palīd...

8583
31. martā, 2016
Library_page_1554495_596204320453020_656154591_n
Meditācija

Ko nozīmē būt esošajā momentā

Lielākoties, kad cilvēks saskaras ar apzinātības un apskaidrības prakses aprakstu, viņš it kā "iebūvē" šo praksi savā pasaulē, radot tur ...

9912
18. februārī, 2015
Library_page_10422500_10152785359288185_481680204187489129_n
Meditācija

Kāpēc mēs joprojām neesam atmodušies

Rāmana Mahārši reiz teica, ka pilnīgi katrā cilvēkā, pamostoties no rīta, ir pietiekošs enerģijas daudzums, lai līdz vakaram atmostos. Be...

9127
22. janvārī, 2015
Library_page_564840_294010814021943_247606992_n
Meditācija

Ošo: vienkāršs veids, kā kļūt par Budu

Tā bieži gadās, ka ceļā uz garīgo attīstību, gandrīz katrs no mums tiekas ar visu veidu grūtībām. Grāmatās mēs lasām: „vajag strādāt ar s...

7390
2. septembrī, 2014
Library_page_tumblr_lydpido0bk1qz4d4bo1_500
Meditācija

Meditācija bez piepūles

Viens no tematiem, ko ar Ekhartu Tolle apspriedām mūsu sarunā bija, cik vieglai būtu jābūt meditācijai, ka nebūtu vajadzīga tiekšanās vai...

7333
28. aprīlī, 2014
Library_page_311556_10151093626563185_1622799769_n
Vīrietis & sieviete

Kāpēc sievietei ir sarežģītāk meditēt?

Ošo: ....pilnīgi pretējas lietas notiek ar sievieti. Viņa nevar meditēt, jo visa viņas būtība prasa ko citu. Viņa nespēj būt viena. Kad ...

8245
26. martā, 2014
Library_page_bxp157712sh
Meditācija

Почему мы до сих пор не пробуждены

Рамана Махарши как-то сказал, что абсолютно каждый человек, проснувшись утром, обладает достаточным количеством энергии, чтобы к вечеру с...

6653
8. martā, 2014
Library_page_7700_1280x1024
Pašizziņas prakses

ПОВЕДЕНИЕ ЙОГА

"Если вы решили начать долгий ритрит, выполнять даже небольшую тапасью, не трубите громогласно об этом перед другими.Ради своего же счаст...

2538
20. martā, 2017