Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_mr1166-d4784 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski pierādīts. Neirologs Ričards Davidsons (Richard Davidson) savas laimes sajūtas izmeklējuma laikā atklāja, ka Matjē ir pats laimīgākais cilvēks no visiem, ko viņš jebkad ir saticis: Rikārs izmeklējuma laikā savāca 4,5 punktus, tajā laikā, kad jau tikai 3,0 punkti nozīmēja milzīgu laimes sajūtu. Vai jebkurš var kļūt tikpat apmierināts ar dzīvi? Matjē Rikārs pārliecina, ka ikviens spēj to sasniegt, meditējot  tikai 20 minūtes dienā.

Nedaudz dīvains apzīmējums – pats laimīgākais cilvēks uz zemes. Bet neirologs – zinātnieks Ričards Davidsons apgalvo, ka tieši tāds ir franču molekulārais biologs, bet patreiz budistu mūks, Matjē Rikārs. Šobrīd Matjē ir 66 gadus vecs. Pirms 40 gadiem viņš pameta dzīvi Parīzē, lai brauktu uz Indiju mācīties budismu. Tagad viņš ir Dalailamas uzticības persona un cienījams rietumu gudrais reliģijas jomā.
Bet izrādās, ka meditācija ikdienā sniedza Matjē citu priekšrocību: viņš par dzīvi priecājas tā, kā neviens cits šajā pasaulē. Skanējot Matjē Rikāra smadzenes, Ričards Davidsons atklāja tajās pašu milzīgāko laimes potenciālu no jebkad reģistrētiem. Kā stāsta pats Matjē, meditācija maina smadzenes, bet tas nozīmē, maina jūs pilnībā. Un viņš ir pārliecināts, ka katrs var kļūt tāds, kā viņš, ja iemācīsies savas domas palaist brīvā plūdumā.
Neirologs Ričards Davidsons izmeklēja Matjē sava pētījuma par cilvēkiem, kuri praktizē moderno meditāciju tehniku, izmeklējumu ietvaros, kuru viņš veica Viskonsinas štata universitātē. Viņš mūka galvai pieslēdza 256 raidītājus, un skanēšana uzrādīja, ka meditācijas laikā uz līdzjūtību, Matjē Rikāra smadzenes ģenerē gamma viļņus. Tie ir saistīti ar apziņu, uzmanību, apmācību un atmiņu. Kā apgalvo Davidsons, pētījumi ar šādu reakciju vēl nebija parādījušies literatūrā par neiroloģiju.
Skanēšana tāpat uzrādīja daudz lielāku kreisās puses priekšējo smadzeņu garozas aktivitāti, salīdzinājumā ar labās puses, kas, kā domā zinātnieki, liecina par negatīvisma samazināšanos un par anomālu spēju sajust laimi.
Neiroplastikas fenomena izmeklēšana ir sastingušā stāvoklī. Visā pasaulē Matjē Rikārs kopā ar vairākiem vadošajiem zinātniekiem ir pirmais, kurš uzsāka eksperimentus šajā jomā.
Neiroplastika ir cilvēka smadzeņu īpašība, kas sevī slēpj iespēju mainīties savas pieredzes laikā, kā arī atjaunot zudušo saikni pēc bojājuma, vai, kā atbildes reakcija uz ārēju iedarbību. Šī īpašība ir aprakstīta salīdzinoši nesen.
Matjē Rikārs tic, ka meditācija spēj mainīt smadzenes un palīdz cilvēkiem vairāk priecāties, tieši tāpat kā regulāri treniņi sporta zālē nostiprina muskulatūru.
12 gadus mēs pētījām īslaicīgus un ilglaicīgus prāta treniņa efektus, meditējot uz uzmanību, uz ciešanām, uz emocionālu līdzsvaru. Un atklājām lieliskus rezultātus gan pie praktiķiem, kuri veica vairāk kā 50 000 meditācijas ciklus, gan arī pie jaunajiem, kuri meditēja tikai pa 20 minūtēm dienā 3 nedēļu garumā – šāds režīms, protams, ir vairāk piemērots mūsdienu dzīvei. Tas ir lielisks pētījums, jo tas pierāda, ka meditācija nav apskaidrība zem mango koka, tas ir tas, kas maina jūsu smadzenes un jūs pašus.
Rikārs uzrakstījis vairākas grāmatas. Pirmā, “Mūks un filozofs”, kopā ar savu tēvu, filozofu Žanu-Fransuā Revēlu (Jean-Francois Revel). Tas ir dialogs par dzīves jēgu. Nākamo grāmatu Rikārs izdeva 2011.gadā – praktiska vadība “Meditācijas māksla”, kura izskaidro, kā un kāpēc katram vajadzētu apgūt meditāciju.
 
7 padomi meditācijai no Matjē Rikāra grāmatas:

1. Veselam prātam ir jāstrādā kā spogulim: sejas tajā atspoguļojas, bet nepaliek ilgāk. Tāpat arī ar domām: ļaujiet tām brīvi plūst cauri jūsu prātam, neapstādiniet tās.
2. Nav iespējams neielaist domas savā galvā, bet noteikta skaņa vai elpošana nomierina prātu, ievieš skaidrību. Kontrolējot prātu, jūs neierobežosiet savu brīvību, bet nekļūsiet par savu domu vergu. Prāts jāvada kā laiva.
3. Iemācieties būt uzmanīgs, pievērsiet uzmanību sajūtām no ieelpas un izelpas. Ja ievērojāt, ka zaudējat uzmanību, koncentrējieties uz elpošanu. Izmantojiet uzmanību, lai atgrieztos tagadnē, tā vietā, lai kavētos pagātnē vai domātu par nākotni. Sajūtiet siltumu, aukstumu, skaņu kuru jūs dzirdat.
4. Kad būsiet jau sasniedzis kādu meistarības pakāpi, varēsiet sevī kultivēt labsirdību, vai cīnīties ar traucējošām emocijām. Jūs varēsiet pat sajust visaptverošu mīlestību. Parasti šī sajūta ilgst apmēram 15 sekundes, taču to var aizkavēt, fokusējoties uz to meditācijas laikā. Kad sajūtat, ka tā kļūst izplūdusi, atsvaidziniet to.
5. To var salīdzināt ar klavierspēli: praktizējot 20 minūtes  dienā, jūs iegūsiet daudz jūtamāku rezultātu, kā tad, ja jūs tam tērēsiet tikai pāris sekundes. Regulāra prakse ir tikpat nepieciešama, kā augiem ūdens.
Jūs varat izmantot meditāciju, lai distancētos no negatīvām emocijām. 
6. Jūsu emocijas ir uguns. Ja jūs apzināties dusmas, jūs nedusmojaties, jūs vienkārši to apzināties. Apzinoties nemieru, jūs neesat satraukti, jūs vienkārši par to zināt. Apzinoties savas emocijas, jūs nelejat eļļu ugunī, un uguns ātri nodziest.
7. Pēc mēneša garas ikdienas prakses jūs ieraudzīsiet uzlabojumus: mazāk stresa, vairāk kopējas labklājības. Tiem, kuri saka, ka viņiem nav laika meditācijai, ir jāizvērtē priekšrocības. Ja meditācija sniedz jums spēkus, lai labi pavadītu atlikušās 23 stundas un 40 minūtes, tas nozīmē, ka 20 minūtes nav tikušas iztērētas velti.
 
“Grāmata kļuva par bestselleru, un manam mieram pienāca gals. Negaidot es pārcēlos rietumu pasaulē. Es daudz komunicēju ar zinātniekiem, un viss sāka iziet no manas kontroles. Es izrādījos iesaistīts zinātniskos pētījumos, un zinātnē par meditāciju”. Matjē Rikārs
 
Tagad pazīstamais mūks Matjē Rikārs no Šečena klostera Katmandū savu laiku gadā sadala meditācijām, zinātniskiem pētījumiem, Dalailamas pavadīšanas braucienos uz franciski runājošām valstīm, un zinātniskām konferencēm. 2009.gadā, finanšu krīzes laikā, viņš uzstājās Davosā, Pasaules ekonomikas forumā, lai tur politiskajiem darbiniekiem un biznesa līderiem pastāstītu, ka ir pienācis laiks atteikties no mantkārības, “apgaismota altruisma” labā.
Matjē par savu darbu Himalaju kultūras saglabāšanā, Francijā ir apbalvots ar ordeni “Par nopelniem”, tomēr viņa darbs, kas veltīts laimes zinātnei, raksturo viņu labāk. Šķiet, ka Matjē Rikārs dzīvo svētītu dzīvi un izpauž līdzjūtību nevis tāpēc, ka to prasa reliģija, bet gan tāpēc, ka tas ir ceļš uz laimi.
Pārbaudiet, lai noticētu. Budisms cenšas atminēt laimes un ciešanu mehānismu. Tā ir zinātne par saprātu.
* Avtos: Marija Šerstņova,www.aum.news
* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe;
* Korektore: Vineta Kurgāne.
** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_medita_cija_un_apzina_ti_ba
Meditācija

Praktiski padomi apzinātības meditācijā

Kā nevajag meditēt Pastāv visai izplatīti maldi par to, ka meditācija ir kontrole pār jūsu domām un sajūtām. Saskaņā ar šo kļūdaino pri...

4125
4. decembrī, 2019
Library_page_medita_cija_man_u_organiem
Meditācija

Meditācijas pieciem maņu orgāniem

Glaudīt oļus, ieklausīties putnu dziesmās, izgaršot šokolādi... Ja visas no minētajām darbībām veicam nesteidzoties un apzināti, tās var ...

1806
11. jūnijā, 2020
Library_page_medita_cija
Pašizziņas prakses

Gara Vasara — aktuālie notikumi online

Mēs — Gara Vasara & Mīlestības Misterijas Skola - savu iespēju robežās, vēlamies palīdzēt un atbalstīt ikvienu, kurš lūkojas pēc izau...

1972
18. martā, 2020
Library_page_ieks_e_jais_dialogs
Meditācija

Kā apturēt savu iekšējo dialogu

Iekšējā dialoga apturēšanas metode, kuru Frenks Kislouvs piedāvā savā grāmatā “Kurš neko nemeklē, atrod visu”, ir ļoti vienkārša, bet taj...

1779
16. februārī, 2020
Library_page_medita_cija_daba_
Pašizziņas prakses

Dabas dziedinošais spēks mūsdienu cilvēkam

Mēs dzīvojam trokšņainā pasaulē. Pilsētas jezgā mums nepārtraukti gāžas pāri skaļa mūzika, satiksmes, sirēnu trokšņi, būvdarbu, smago maš...

2340
20. maijā, 2019
https://www.youtube.com/watch?v=LkoOCw_tp1I
Meditācija

Secrets of Meditation

Buddhist Monk shares his Secrets of Meditation

2355
5. maijā, 2019
Library_page_medita_cija
Emocijas

Mainot savu prātu, mēs fiziski mainām savas smadzenes

Ričards Devidsons – emocionālās neirozinātnes speciālists un viens no tiem cilvēkiem, kuram mēs varam būt pateicīgi par neiroplastikas fe...

3916
22. novembrī, 2018
Library_page_children-1822662_1280
Prāts & psiholoģija

Primal terapija - ceļš mājup

Intervija ar Prem Sambhavo (Itālija) par to, kas tad īsti ir Primal terapija.

2085
21. novembrī, 2018
Library_page_theravada-buddhism-1769592_1280
Pašizziņas prakses

Apzinātības aksiomas

Čarlza Tarta intervija ar Šinzenom Jang   Čarlzs Tarts – psiholoģijas doktors, izcils apziņas un tās patiesā stāvokļa pētniecības zināt...

3666
22. septembrī, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4799
15. martā, 2018
Library_page_umbrella-1807513_1920
Meditācija

Ekharta Tolles domu graudi

Iedvesmojoši Ekharta Tolles domu graudi grāmatā “Tagadnes spēks mīlestībā un dzīvē” (The Power Of Now in Both Love and Life)   1. Lai i...

4984
2. martā, 2018
Library_page_mr1166-d4784
Meditācija

Pats laimīgākais cilvēks pasaulē Matjē Rikārs iesaka meditēt, lai priecātos par dzīvi

Matjē Rikārs (Matthieu Ricard) ir pazīstams budistu mūks, rakstnieks, fotogrāfs un pats laimīgākais cilvēks virs zemes, kas ir zinātniski...

6641
2. decembrī, 2017
Library_page_3865a12bf92b564e98404e0bb3cebb48-0
Pašizziņas prakses

Meditācija iekšējās cīņas pārtraukšanai

Jo uzmanīgāki mēs kļūstam, jo vairāk mēs saskatām sevī iekšējo nesaskaņu. Šī meditācija no Džeka Kornfīlda grāmatas «Ceļš ar sirdi» palīd...

8581
31. martā, 2016
Library_page_1554495_596204320453020_656154591_n
Meditācija

Ko nozīmē būt esošajā momentā

Lielākoties, kad cilvēks saskaras ar apzinātības un apskaidrības prakses aprakstu, viņš it kā "iebūvē" šo praksi savā pasaulē, radot tur ...

9910
18. februārī, 2015
Library_page_10422500_10152785359288185_481680204187489129_n
Meditācija

Kāpēc mēs joprojām neesam atmodušies

Rāmana Mahārši reiz teica, ka pilnīgi katrā cilvēkā, pamostoties no rīta, ir pietiekošs enerģijas daudzums, lai līdz vakaram atmostos. Be...

9125
22. janvārī, 2015
Library_page_564840_294010814021943_247606992_n
Meditācija

Ošo: vienkāršs veids, kā kļūt par Budu

Tā bieži gadās, ka ceļā uz garīgo attīstību, gandrīz katrs no mums tiekas ar visu veidu grūtībām. Grāmatās mēs lasām: „vajag strādāt ar s...

7389
2. septembrī, 2014
Library_page_tumblr_lydpido0bk1qz4d4bo1_500
Meditācija

Meditācija bez piepūles

Viens no tematiem, ko ar Ekhartu Tolle apspriedām mūsu sarunā bija, cik vieglai būtu jābūt meditācijai, ka nebūtu vajadzīga tiekšanās vai...

7331
28. aprīlī, 2014
Library_page_311556_10151093626563185_1622799769_n
Vīrietis & sieviete

Kāpēc sievietei ir sarežģītāk meditēt?

Ošo: ....pilnīgi pretējas lietas notiek ar sievieti. Viņa nevar meditēt, jo visa viņas būtība prasa ko citu. Viņa nespēj būt viena. Kad ...

8244
26. martā, 2014
Library_page_bxp157712sh
Meditācija

Почему мы до сих пор не пробуждены

Рамана Махарши как-то сказал, что абсолютно каждый человек, проснувшись утром, обладает достаточным количеством энергии, чтобы к вечеру с...

6652
8. martā, 2014
Library_page_7700_1280x1024
Pašizziņas prakses

ПОВЕДЕНИЕ ЙОГА

"Если вы решили начать долгий ритрит, выполнять даже небольшую тапасью, не трубите громогласно об этом перед другими.Ради своего же счаст...

2538
20. martā, 2017