Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_face Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties.

Itāļu vēsturnieks-ekonomists Karlo Čipolla ir pievērsies jautājumam par muļķības dabu. Ilgu gadu veikto pētījumu rezultātā zinātnieks noformulējis piecus universālus likumus, kas darbojas jebkurā sabiedrībā. Atklājās, ka muļķība ir daudz bīstamāka nekā domājām.

 

• Pirmais muļķības likums:

cilvēks nekad neapjauš apkārtesošo idiotu daudzumu.

Izklausās banāli un snobiski, taču dzīve pierāda šī likuma patiesumu. Lai kā jūs vērtētu cilvēkus, jūs nemitīgi saskarsieties ar šādām situācijām:

  • Cilvēks, kurš vienmēr ir izskatījies gudrs un racionāls, izrādās neaptverams idiots;
  • Muļķi vienmēr uzrodas visnegaidītākajās vietās, visnepiemērotākajā laikā, lai sagrautu jūsu plānus.

 

• Otrais muļķības likums:

tas, ka cilvēks ir muļķis, nav atkarīgs no citām viņa īpašībām.

Novērojumi un eksperimenti vairāku gadu garumā apstiprina manu uzskatu, ka cilvēki nav līdzīgi - vieni ir muļķi, citi nav, un šī īpašība cilvēkā ir no dabas, nevis radusies kultūras ietekmē. Cilvēks ir muļķis tieši tāpat kā viņš ir rudmatis vai arī viņam ir pirmā asins grupa. Viņš tāds ir piedzimis ar Likteņa gribu.

Izglītībai nav nekā kopēja ar iespējamo noteikto muļķu skaitu sabiedrībā. To ir pierādījuši daudzkārtēji eksperimenti universitātēs, piecās cilvēku grupās: studenti, biroja darbinieki, apkalpojošais personāls, administrācijas amatpersonas un pasniedzēji. Analizējot darbinieku grupu ar zemu kvalifikāciju, muļķu skaits izrādījās lielāks, nekā biju gaidījis (Pirmais likums), un es to norakstīju uz sociālajiem apstākļiem: nabadzību, segregāciju, izglītības trūkumu. Taču, kāpjot pa sociālajām kāpnēm, tas pats ir novērojams starp biroju darbiniekiem un studentiem. Vēl iespaidīgāk bija ieraudzīt tādas pašas sakarības starp augstskolu pasniedzējiem – vai tā būtu maza novada koledža, vai arī liela universitāte, vienāds daudzums pasniedzēju izrādījās muļķi. Rezultāti mani tik ļoti pārsteidza, ka es nolēmu veikt eksperimentu intelektuālās elites aprindās ar Nobela prēmijas laureātiem. Iznākums apstiprināja dabas superspējas – tieši tāds pats noteikts skaits laureātu izrādījās muļķi. 

Ir grūti pieņemt otro likumu, taču liels skaits eksperimentu pierāda tā dzelžaino patiesību. Feministes atbalstīs Otro likumu, jo tas apgalvo, ka starp sievietēm muļķu nav vairāk, kā starp vīriešiem. Trešās pasaules valstu iedzīvotāji nomierināsies uzzinot, ka attīstītās valstis nemaz nav tik attīstītas. Otrā likuma secinājumi ir biedējoši: sāksiet apgrozīties Lielbritānijas augstākajā sabiedrībā vai pārvāksieties uz Polinēziju un sadraudzēsieties ar vietējiem medniekiem; ieslodzīsiet sevi klosterī vai pavadīsiet atlikušo dzīvi kazino pērkamu sieviešu sabiedrībā, jums visur nāksies sastapties ar līdzīgu idiotu daudzumu, kas (Pirmais likums) vienmēr pārsniegs gaidīto.

 

•  Trešais muļķības likums:

muļķis – cilvēks, kura darbības nodara zaudējumus citam cilvēkam vai cilvēku grupai, turklāt nenesot nekādu labumu pašam subjektam vai pat tam kaitējot.

Trešais likums pieņem, ka visi cilvēki iedalās 4 grupās: vientieši (V), gudrīši (G), bandīti (B) un muļķi (M).

Ja Petjas darbību rezultātā viņam pašam rodas zaudējumi, bet Vasjam no tā ir labums, tad Petja ir vientiesis (zona V). Ja Petjas darbības dod labumu gan pašam, gan Vasjam, tad viņš ir gudrītis, jo rīkojas gudri (zona G). Ja Petjas darbības viņam dod labumu, bet Vasja no tā cieš, tad Petja ir bandīts (zona B). Un, visbeidzot, Petja, muļķis atrodas M zonā, kur zaudējumus cieš abas iesaistītās puses.

Nav grūti iedomāties zaudējumu apjomus, ko spēj nodarīt muļķi, nokļūstot valdības orgānos ar attiecīgām politiskām un sociālām pilnvarām. Ir vērts atsevišķi atzīmēt, kas tieši padara muļķi bīstamu.

Dumji cilvēki ir bīstami, jo racionāli cilvēki ar grūtībām spēj iedomāties nesaprātīgas uzvedības loģiku. Gudrs cilvēks ir spējīgs saprast bandīta loģiku, jo bandīts ir racionāls – viņš tikai grib iegūt vairāk labumu un tai pašā laikā nav pietiekami gudrs lai to nopelnītu. Bandīts ir paredzams, tādēļ pret viņu ir iespējams nodrošināties. Prognozēt muļķa gājienus nav iespējams, jo viņš radīs zaudējumus bez iemesla, bez mērķa, bez plāna, visnegaidītākajā brīdī, visnepiemērotākajā laikā. Jūs nespējat paredzēt, kad idiots veiks triecienu. Konfrontācijā ar muļķi gudrs cilvēks pilnīgi nodod sevi muļķa žēlastībai, jo viņa noteikumi gudrītim nav izprotami.

Muļķa uzbrukums parasti pārsteidz nesagatavotu.

Pat tad, kad uzbrukums kļuvis acīmredzams, ir grūti aizsargāties, jo tam nav racionālas struktūras. 

Kā rakstīja Šillers: "Pat dievi ir bezspēcīgi muļķības priekšā."

  

• Ceturtais muļķības likums:

ne-muļķi vienmēr nenovērtē muļķu graujošo potenciālu.

Lielākoties ne-muļķi vienmēr aizmirst par to, ka saistīties ar muļķi – jebkurā laikā, jebkurā vietā un jebkuros apstākļos – nozīmē pieļaut kļūdu, kas nākotnē dārgi maksās.

Vientieši no V zonas bieži vien nav spējīgi atpazīt to, cik bīstami ir muļķi no M zonas, un tas nepārsteidz. Pārsteidzoši ir tas, ka muļķus par zemu novērtē arī gudrīši un bandīti. Muļķa klātbūtnē viņi atslābinās un bauda savu intelektuālo pārsvaru, tā vietā lai steidzami savāktos un samazinātu zaudējumus brīdī, kad muļķis kaut ko pastrādās. 

Izplatīts stereotips – muļķis nodara ļaunumu tikai pats sev. Nē. Nevajag jaukt muļķus un bezpalīdzīgus vientiešus. 

Nekad nesadarbojaties ar muļķi, iedomājoties, ka varēsiet izmantot viņus savās interesēs – ja jūs tā rīkojaties, tad, acīmredzot, neizprotat muļķības dabu. Tādā veidā jūs pats piedāvājat muļķim teritoriju, kurā viņš var uzdarboties un nodarīt lielus zaudējumus.

 

• Piektais muļķības likums:

muļķis – visbīstamākais personības tips.

Secinājums:

Muļķis ir bīstamāks nekā bandīts.

Ideāla bandīta darbības rezultāts – labumi pāriet no viena cilvēka pie otra. Sabiedrībai kopumā no tā ne silts, ne auksts. Ja visi sabiedrības locekļi būtu ideāli bandīti, tad tā lēnām pūtu, katastrofa nebūtu. Sistēma darbotos, notiktu bagātību pārvietošana pie tiem, kuri šajā sakarā kaut ko uzsāk, un tā kā visi būtu ideāli bandīti, tad sistēma būtu stabila. To viegli iespējams redzēt, ja ņemam par piemēru jebkuru valsti, kur valdība ir korumpēta, bet iedzīvotāji nemitīgi apiet likumus. 

Kad uz skatuves parādās muļķi, situācija pilnīgi izmainās. Viņi rada zaudējumus, negūstot labumu. Labumi tiek iznīcināti, sabiedrība paliek nabadzīgāka.

Vēsture apstiprina, ka visos laikos valsts ir progresējusi tad, kad valdībā ir pietiekoši daudz gudru cilvēku, kuri spēj savaldīt aktīvos muļķus un neļauj tiem sagraut to, ko radījuši gudrīši. Regresējošā valstī muļķu ir tikpat daudz, taču valdībā ir ievērojams daudzums dumju bandītu, bet iedzīvotāji ir lētticīgi vientieši. Tāds komplekts, protams, palielina muļķu darbības destruktīvās sekas, un visa valsts iet uz grunti.

 

Avots: www.adme.ru 

* No krievu valodas tulkoja Kristīna Zacesta speciāli priekš www.garavasara.com

* Korektors: Matīss Freimanis  

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

12653
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

18904
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

14825
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

11808
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

16144
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

14101
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

12848
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

14667
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

23860
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

16649
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

11675
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

30724
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

8890
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

7643
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

12650
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

7769
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

8318
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

7649
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

7373
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

6290
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014