Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_microphone-1209816_1280 Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātīgs, un tā tālāk. Bet ko dara citi cilvēki attiecībā uz mums? To pašu.


Balss un raksturs

Skaļa balss var radīt tāda cilvēka tēlu, kas tiecas dominēt, kontrolēt cilvēkus un situāciju. Pastāv kļūdains uzskats, ka skaļa balss ir pārliecinātības pazīme. Bieži vien cilvēki tādā veidā cenšas tikai pievērst sev uzmanību.

Dažreiz skaļi runā maza auguma cilvēki, vai cilvēki ar neproporcionālu ķermeņa uzbūvi, cenšoties kompensēt savus fiziskos kompleksus. Par sevi īsti pārliecināti cilvēki reti kad runā skaļā balsī. Ja arī runā, tad tas vienmēr atbilstoši arī izdodas, un tikai, lai radītu spiedienu.

Mierīga, pārliecināta balss un skaidra dikcija uzzīmē cilvēka tēlu, kas zina, kā sevi parādīt pasaulei. Paškontrole un pašdisciplīna – tie ir viņa galvenie trumpji. Lai gan, kontaktējoties ar viņu, jums var rasties nelielas teatralitātes sajūta ar tai raksturīgo pārāk precīzo domu izteikšanu bez jūtām.

Ja cilvēks runā skaidri, ātri, uzbrūkoši, tad viņš ir pietiekoši enerģisks un reaktīvs. Tas ir cilvēks, kas sākumā izdara, un pēc tam domā.

Ja runa ir mierīga, it kā pārdomājot vārdus, tad tāds cilvēks ir nesteidzīgs, tendēts uz analīzi.

Neskaidra runa var liecināt par to, ka cilvēks nemāk izteikt savas domas, ir uztraukts, kautrīgs vai noguris. Viņu nevar uzskatīt par līderi, viņam trūkst dzīves pieredzes, prieka un enerģijas. Šādu cilvēku raksturo vājš rokasspiediens un apātiska gaita.

Zema balss izsauc asociāciju ar pārliecinātību, pašpietiekamību un intelektu. Šīs balss īpašnieku apkārtējie intuitīvi pieņem kā autoritāti un zinošu cilvēku. Jo zemāka balss vīrietim, jo sieviete viņu uzskata par uzticamāku un stiprāku. Un tas ir pareizi, jo tas ir saistīts ar augsto hormonu līmeni.

Mēs visi bērnībā, vēl nesaprotot vārdu nozīmi, mācamies no intonācijas, novērtējot emocionālo runas un skaņu nokrāsu. Pateicoties šai spējai, mēs varam pēc balss noteikt cilvēka raksturu, spriest par viņa intelektu, nodarbošanās veidu un temperamentu.

Mūsu balss rodas kaklā. Tas ir nākamais mūsu ķermeņa segments, kurā var izveidoties dažādi muskuļu saspringumi, kas traucē mums skaidri un pārliecinoši runāt.

Diezgan bieži balss cieš tieši no saspringumiem, nevis no slimībām vai pārpūles. Tad mēs jūtam, ka mūsu balss kļūst nomākta, kaklu “saspiež” līdz pat sāpju sajūtai, bet mēs neko nevaram izdarīt. Kāds tad ir iemesls?

Tas izskaidrojams ar to, ka saspringumi kaklā – tās ir psiholoģiskas ķermeņa reakcijas uz stresu. Ja jūsu kakls ir nepārtraukti saspringts, tas nozīmē, ka jūsos ir stress, pat, ja jūs to neizjūtat.

Mūsu ķermenis pierod un sastingst kādā no aizsargreakcijām, un mēs šo daļu pārstājam just. Un tikai tad, kad viss pārējais ķermenis ir atslābis, tad ir vairāk sajūtams saspringums, spazmas šajā vietā. Lūk, kādēļ mēs tik bieži slimojam atvaļinājumā.

Kā balss saspringums ir saistīts ar psiholoģiskajiem aspektiem? Vai ir iespējams atbrīvot savu balsi tā, lai tā skan pilnā spēkā savā patiesajā dabīgajā skaistumā? Jā, protams. Bet, lai tas notiktu, nepieciešams neliels darbs ar sevi: pievērsiet uzmanību, kā mēs, pieaugušie, izglītoti cilvēki, reaģējam uz sāpēm, visu dvēselisko un ķermenisko. Mums gribas kliegt – no sāpēm, no dusmām, no aizvainojuma: mēs saspiežam lūpas, zobus, kaklu, atšķirībā no bērniem, kas uzreiz reaģē ar atvērtu un spalgu kliedzienu.

Bērna reakcija ir momentāla un neparedzama: impulss – reakcija. Toties mums – ar tendenci uz novērtēšanu (pieklājīgi vai nepieklājīgi). Tāpēc bērns izlaiž emocijas caur balsi, un ātri aizmirst par savu bēdu. Bet mēs apspiežam savas patiesās reakcijas, un gadiem ilgi pārdzīvojam savas “neizteiktās” problēmas.

Un vēl viens brīnišķīgs noteiktums: raudāt ir nepiedienīgi! Tā vietā, lai mēs sāktu raudāt kā bērni, mēs“norijam asaras”. Kas sāp un saspringst šajā momentā? Pareizi, – kakls.

Un vēl, – arī žāvāties ir nepieklājīgi! Vaidēt no baudas, arī nepiedienīgi, (ja nu kaimiņi izdzirdēs?). Rīkles muskuļi pārstāj darboties, rīkle aizveras un balss, neatrodot sev citu ceļu, plūst ārā vai nu caur degunu (nazāla skaņa), vai “iestrēgst kaklā” (klusa, blāva skaņa, sāpes, kņudināšana).

Kā mēs smaidām? Lūpas liekulīgi izveido smaidu tad, kad jums vispār negribas smaidīt. Tas ir “sociālais smaids”- mūsu aizsargreakcija uz briesmām. Dzīvniekiem šāds “smaids” tiek saukts par ņirdzienu, un nozīmē – “labāk nenāc klāt, es esmu stiprs, man ir asi zobi”. Mums šāds “uzspīlēts” smaids neapzināti signalizē: “Es – stiprs”, vai “Es – stipra”, kā arī: “Nenāciet pārāk tuvu”. Šis smaids nodod mūsu bailes: bailes būt godīgiem, atvērtiem, patiesiem, kas patiesībā parāda mūsu vājo vietu.

Un ko balss? Balss šādā smaidā kļūst “plakana”, “falša”, pārmēru salkana vai asa.Daži ieteikumi

Lai “atbrīvotu” saspringumu balsenes rajonā, patrenējaties atvērt muti tā, lai apakšējais žoklis it kā “atsprādzētos” no augšējā un kustētos atslābināti.

Turiet roku uz zoda, un lasiet skaļi jebkuru tekstu.

Uz katru A, U, E skaņu nolaidiet žokli (ar roku!) pēc iespējas zemāk, un sekojiet, lai mute pa vertikāli atveras pēc iespējas platāk, – Jūs tas izbrīnīs, jo Jūsu balss sāks skanēt skaļāk un brīvāk!

Iemācieties žāvāties pilnā balsī, kā žāvājas bērni, kaķi vai suņi. Pamēģiniet izraisīt sev žāvu mākslīgi un pievērsiet uzmanību uz to, kā tajā laikā kustas balsene, rīkle, kur atrodas mēle.

Vēl viens vingrinājums – smiekli!

Atcerieties, kā jūs smējāties un nevarējāt apstāties. Kas jums sāpēja? Pareizi, – vēders. Un ja tiešāk, diafragma, kas aktīvi strādā, kad ir balss slodze. Kakls tajā momentā rada skanīgas, apjomīgas, skaļas skaņas. Ja jūs iemācīsieties smieties “pēc pasūtījuma”, jūs varēsiet uzreiz noņemt balss saspringumu, un ātri uzlabot sev noskaņojumu.

Vēl mazs noslēpums, – patiesībā skan nevis kakls un saites, bet gan balss rezonē visā ķermenī.
Lai kur mūsu ķermenī nerastos saspringums, tas nekavējoties parādās balss skanējumā.

Brīvā ķermenī – brīva balss.


* Autors: Irina Sozonova;
* Fotogrāfijas avots: pixabay.com;
* No krievu valodas tulkoja Agnese Palameika;
* Korektore: Vineta Kurgāne.

==========================================================================

Draugi! Kā jūs esat ievērojuši, labi raksti latviešu valodā ir retums. Mēs gribētu priecēt ar tādiem vairāk, bet tam vajadzīga jūsu palīdzība. Meklējam atbildīgus palīgus, kuriem nelielu interesantu rakstu tulkošana no angļu un krieu vālodas sagādās prieku. Rakstiet mums uz info@garavasara.com. Peace and Love! GV team

==========================================================================


** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_estas_garavasara
Skaņa & balss

Intervija ar Estasu Tonne

Gaidot koncertu 11.martā, mēs satikāmies ar brāli Estasu Tonne. Nelielu daļu no sarunas publicējam arī garavasara.com lasītājiem.   “Pa...

2098
4. martā, 2019
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

5396
6. maijā, 2018
Library_page_press-photo-18_mirabai-ceiba-2560x1526
Skaņa & balss

Mirabai Ceiba Rīgā

Mantru dziedājumi dueta Mirabai Ceiba izpildījumā latvijas jogas praktizētājiem jau ir pazīstami, 2014.gada jūnijā Saulgriežu jogas un mū...

3038
11. maijā, 2018
Library_page_estas_-1__
Skaņa & balss

Intervija ar Estasu Tonne

Jau 11.oktobrī Rīgas Kongresu namā būs festivāla Garavasara mūziķa Estas Tonne koncerts ar domubiedriem Pepe Danca (perkusijas, stabules)...

10906
5. oktobrī, 2017
Skaņa & balss

Internal Flight - Estas Tonne 2016

We had a long story with this film. The first frames for this project were shot in the spring of 2013, already then we thought that we could quickly compile a fully finished version in a month but at the stage of editing it became clear that the film would have to work a long time still. The material was clearly not enough. From that period to the mid of 2016 in all our travels we filmed something for the "Internal Flight" project, it was always with us in our soul, everything that was filmed was considered through the prism of whether we could use it for the film or not. Finally, in the fall of 2016, we were able to sit down and in a couple of weeks finish the final version of the film that you now see in front of you. The project was written in two languages: Russian and English. Today we present to you the English version of the film, which has not yet appeared anywhere and has not been published anywhere, except for participation in festivals. You can see it on our channels on Vimeo: https://vimeo.com/214881201 And Youtube: https://youtu.be/qApaVLZmH1A Even at the stage of editing we made a short 3-minutes film, which immediately took a couple of prizes at festivals. The full version of "Internal Flight", over the past 2 months, has won 19 different prizes at festivals around the world and does not intend to stop at this. On the approach in the coming months the results of several more festivals where we hope to take some awards. Well, the most important thing! What is this 29 minutes movie about? It's a reflection on life and about finding yourself in this world. This is all that comes to mind in sleepless nights. Who am I? Why are we in this world? Why is this world created in this way and not otherwise? The text and music were born by the brilliant musician Estas Tonne and we are happy that we have become a part of this Creative Way. We did this project for our own pleasure and now we are downloading our many years of work in the open space of the Internet because we are sure that the film will be of interest to many. Especially for Paganel travelers, the most intelligent, well-read, interested individuals who discover the Universe together with us on travel! Have a pleasant viewing and good mood! Appreciate Life, Love, Travel! With all the best, Team Paganel Studio & Estas Tonne Music

6033
25. jūnijā, 2017
Library_page_hamed_naseri-healing-vibrations
Skaņa & balss

Dziedējošā frekvence 432MHz

ISO Organizācija, kas nosaka standartus, ir pieņēmusi 440 Hz frekvenci kā pamata – koncerta frekvenci, kas jāievēro gan mūzikas instrumen...

9250
9. janvārī, 2017
Library_page_00b02c62b9a5ba3ef6108e2bd3d32d49b8a9c14a
Ķermenis & veselība

Kā organismu dziedina skaņas

Kā organismu dziedina skaņas Mēs to sajūtam, kad ieslēdzam radio un atskan mūsu iemīļota dziesma vai arī kad mierīgi sēžam un klausāmies...

11639
4. augustā, 2016
Library_page_11293_343514819082336_1715851130_n
Skaņa & balss

Skaņas, kuras spēj izārstēt

Jau sensenos laikos cilvēki zināja to, ka skaņai piemīt dziedinošas īpašības. Senajā Ēģiptē kora dziedāšanu izmantoja bezmiega ārstēšanai...

11486
4. janvārī, 2015
Library_page_551432_10151335664333271_200575238_n
Skaņa & balss

432Hz - atgriešanās pie dabas

Kad tu tiec laukā no pilsētas un dodies uz laukiem, tu jūties atjaunojies - krāsu gamma, skaņas, putni, vardes, tekošs ūdens, u.t.t., tam...

9722
26. maijā, 2014