Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_6efa9540-0df5-11e7-9759-4d2712afe57f Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Prāts & psiholoģija

Septiņi iemesli, lai pamestu savu komforta zonu

“Viss, ko jūs vēlaties, atrodas taipus bailēm”- Džeks Kenfilds

 

Iedomājieties - jūs pamostaties agri no rīta, izslēdzat skaļo modinātāju un sākat savu ierasto dienu. Brokastīs jūs gatavojat to pašu, ko parasti. Kafiju jūs izdzerat jaunajā kafej… kaut gan nē. Kafejnīcā, kuru jūs visu laiku apmeklējat. Ejat uz darbu, kur jūs darāt vienu un to pašu darbu vairāku gadu garumā.

Pēc cīņas ar ikdienas pienākumiem, atgriežaties mājās noguris un ieveļaties komfortablā dīvānā, lai paskatītos savu iemīļoto šovu. Un tad atkal sākas viss no sākuma, līdz beidzot pienāk brīvdienas. Jūs atkal ejat uz to pašu bāru, komunicējat ar tiem pašiem cilvēkiem – un tā nemanot pienāk svētdiena. Process sākas no jauna.

Dzīvē nenotiek nekas jauns, un jūs pat nespējat atcerēties, kad pēdējo reizi esat sasniedzis ko nozīmīgu – kā profesionālā, tā arī personiskā jomā. Kad pēdējo reizi esat sajutis patīkamu siltumu sirds rajonā, kas rodas tad, kad apgūstat ko jaunu un nezināmu?

Kad es biju bērns, es visu laiku redzēju vienu un to pašu murgaino sapni. Mani ielika cietumā, kur man nācās līdz sava mūža beigām izgatavot numuru zīmes. Man vajadzēja izskaitļot visas burtu un ciparu kombinācijas, un, ja es pieļāvu kļūdu, nācās visu sākt no sākuma. Nebija ne mērķa, ne iespējas. Viena vienīga rutīna. Katru nakti pamodos aukstos sviedros, modināju mammu, lai pateiktu, ka man atkal rādījās murgi par ciparu zīmēm. Es viņai nespēju paskaidrot, kāpēc tas mani tik ļoti baidīja.

Pārcelsimies pāris desmitgades uz priekšu. Es nonācu pie kopīga secinājuma pēc tam, kad ilgu laiku dienu no dienas biju izpildījis vienu un to pašu rituālu. Es strādāju mūzikas pasākumu un festivālu industrijā, un vaina nebija tajā, ka man nepatiktu mans darbs. Mana dzīve bija pārvērtusies rutīnā, bez problēmām un bailēm – viens un tas pats darbs, vieni un tie paši bāri. Es pat nezināju, kādam mērķim es sekoju. Murgs par ciparu zīmēm bija kļuvis par realitāti.

Tajā apskaidrības dienā es uzrakstīju atlūgumu un nopirku vienvirziena biļeti uz Dienvidaustrumāziju. Brauciens palīdzēja man ieraudzīt daudzas dzīves patiesības, tomēr viena mani skāra vairāk par pārējām. Komforta zona ir tas, kas traucē manai izaugsmei un laimei. Komforts (viens no lielākajiem šķēršļiem personiskās izaugsmes ceļā) ir tas, ko mūsu ķermeņi alkst visvairāk. Iziešana ārpus komforta zonas var šķist nepatīkama un pretdabiska, taču ieguvums ir daudz lielāks par sākotnējo diskomfortu.

Kāpēc iziešana ārpus komforta zonas robežām ir tik svarīga katram cilvēkam un kāpēc jūs nenožēlosiet to izdarot?

 

1. Attīstība notiek aiz komforta zonas un ir saistīta ar neveiksmēm.

“Mēs visi esam neveiksminieki – vismaz labākie no mums” – Džeims Metjū Barijs.

Cilvēki aizmirst, ka cīņa un diskomforts ir nepieciešami lielumi izaugsmei. Katra diena bērnībā nāca ar izaicinājumu;  katru dienu mēs uzzinājām ko jaunu. Mūsu vecāki vispirms lika darīt to, no kā mēs baidījāmies, to, kam pretojāmies - un neatkarīgi no rezultāta, mēs visu laiku augām un attīstījāmies.

Kādā brīdī vecāki pārstāja mums likt ko darīt, un pienākumi izveidoja haosa slāni, liekot mums ienirt komforta rutīnā, lai sasniegtu stabilitāti. Šī procesa laikā cilvēki kļūst bailīgi – viņi baidās spert soli ārpus savas komforta zonas.

Zemapziņā vārdu “apmācība” mēs esam iekodējuši kā tādu, kurš attiecas tikai uz bērnību. Taču apmācības process nebeidzas nekad.

Mēs negribam sākt ko jaunu, jo baidāmies no neveiksmēm, taču neveiksme nav ceļa beigas, bet tikai sākums. Mēs mācoties no kļūdām gūstam daudz vairāk vērtīgas pieredzes, kā no veiksmīgiem mēģinājumiem. Taču nav svarīgi, ar ko vainagojas jūsu mēģinājumi kaut ko paveikt. Vai tās ir sāpes muskuļos pēc grūta treniņa; nogurums pēc negulētas nakts, strādājot pie sava mērķa; bailes nezināmā priekšā vai bailes ciest neveiksmi – tam visam var piemērot izteicienu: ja nesāp, nav arī rezultāta.

Vai nu jūs augat un attīstāties, saskaroties gan ar panākumiem, gan arī neveiksmēm, vai jūs nedarāt neko un paliekat tur, kur bijāt.

 

2. Jūs sev atklāsiet jaunas kaislīgas aizraušanās, par kuru esamību pat nenojautāt.

Cilvēki ilgojas pēc jaunas aizraušanās, lai piepildītu savu dzīvi ar kaislību. Taču daudzi ne vien baidās no jaunā, bet arī nezina, kur to meklēt. Viņi turpina dzīvot kā līdz šim, un cer, ka kaut kas jauns viņu dzīvē parādīsies no nekurienes un paglābs viņus no rutīnas.  Negribas jūs sarūgtināt, bet pašam būs jāatrod sava kaislība.

Kad es nolēmu aiziet no darba un devos ceļojumā uz Dienvidaustrumāziju (manā dzīvē tas nebija pats labākais laiks), es atklāju, ka vēlos rakstīt rakstus, izsakot emocijas, kuras mani nelika mierā. Es rakstīju vienu rakstu pēc otra, un nolēmu izveidot pats savu portālu, lai dalītos ar savām domām. Ceļojot es fotografēju arvien vairāk un vairāk, lai fotogrāfijas iekļautu savos rakstos. Vēlāk tas nonāca līdz video rullīšu uzņemšanas un rediģēšanas par maniem ceļojumiem.

Četras jaunas aizraušanās, par kurām es pat nenojautu, parādījās pateicoties tikai atklāsmei, kuru es sajutu dažus mirkļus pēc tam, kad biju pametis komforta zonu.

 

3. Jūs kļūsiet daudz gudrāks, saprotošāks un iegūsiet īstu gudrību.

Dzīve ir pilna savdabīgiem un interesantiem cilvēkiem, taču, kad esam ieauguši rutīnā, mēs esam tendēti pievilkties pie tiem, kuri ir mums līdzīgi, un pēc kāda laika tas sāk mūs ierobežot. Kad ap jums ir vieni un tie paši cilvēki, kuriem ir līdzīgi viedokļi, jūs regulāri iegūstat apstiprinājumu savam redzespunktam, un sākat domāt, ka šāds domāšanas veids ir raksturīgs visiem cilvēkiem (kā piemēru var minēt jebkuru politisku partiju). Izejot ārpus komforta zonas, jūs spēsiet saskatīt visu domāšanas veidu spektru, kas novedīs ne tikai pie labākas cilvēku atšķirību izpratnes, bet arī pie to atzīšanas. Tas var radīt zināmu diskomfortu, tomēr nākamajā reizē, kad cilvēks pateiks kut ko, kam jūs nepiekrītat, jūs nesāksiet viņu pārliecināt par pretējo, bet centīsieties saprast, kāpēc viņš līdz tam ir nonācis.

Mūsu viedokļi formējas bagātīgas pieredzes un tūkstošiem pārmaiņu rezultātā. Neskatoties uz to, uz citu cilvēku viedokli mēs reizēm skatāmies caur melnbaltām brillēm. Katram ir iemesls, kāpēc viņš domā tieši tā, un iemesli bieži vien ir daudz dziļāki, kā domājat jūs.

Paplašināt savu redzes loku, izprotot citu cilvēku kultūras priekštatus un iemeslus viņu ideoloģijas formēšanai (tā vietā, lai mēģinātu apstiprināt savus uzskatus), ir pirmais solis ceļā uz patiesās gudrības iegūšanu.

 

4. Jūs iegūsiet skaidrību uzreiz, kā tiksiet vaļā no bezjēdzīgas izklaidēšanās komforta zonā.

Kad mēs turpinām slīkt rutīnā, mēs, kā likums, atslēdzam savas smadzenes un vienkārši sekojam muskuļu atmiņai, pat neapzinoties to. Līdzīgas rutīnas darbības  dāvā mums komforta sajūtu un pastiprina smadzeņu darbību.

Jūs būsiet pārsteigts, cik labi sāks strādāt jūsu prāts, kad izslēgsiet televizoru un telefonu, un mācīsieties ko jaunu. To jūs varat darīt uzreiz: izslēdziet savu telefonu. Nākamais solis – turiet to izslēgtu ilgāku laika brīdi.

 

5. Jūs kļūsiet daudz pārliecinātāks un sabiedriskāks cilvēks.

Saruna ar nepazīstamiem cilvēkiem bieži izsauc nemieru. Mēz visu laiku baidāmies, ka mūs nosodīs vai, ka mēs pateiksim ko nevietā. Jums jāzina, ka šādos gadījumos gandrīz visi jūtas vienādi. Apzinoties to, es spēju kļūt daudz komunikablāks cilvēks un atbrīvoties no trauksmes  par “neveiksmīgu sarunu”.

Uzsākt sarunu ar cilvēkiem, kurus jūs parasti neuzskatāt par savējiem, ir lielisks līdzeklis iziet no komforta zonas. Izsakiet komplimentu cilvēkam, kuru jūs nepazīstat. Kā tas jums var kaitēt? Jeb cits variants – uz brīdi aizmirstiet par citiem cilvēkiem. Kad jūs tērējat laiku, izdzīvojot jaunu pieredzi, pie mums beigu beigās atnāks pārliecība, neatkarīgi no tā, vai tas ir bijis jūsu mērķis vai nē.

Lai mēģinātu to, ko jūs nekad neesat darījis, ir vajadzīga drosme. Pirmais solis, savukārt, dāvās jums pārliecību un samazinās bailes, komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem.

 

6. Jūs, bez īpašas piepūles, kļūsiet par labāku sarunu biedru.

“Neviens cilvēks nav kļuvis interesants, procesā nepārdzīvojot neveiksmes. Vai jūs esat saticis cilvēkus, kuri kut ko ir sasnieguši bez jebkādas cīņas? Tādiem, kā likums, ir dziļi pamati, vai tādu nav vispār!”- Kriss Hardviks.

Pārliecība un sociālās prasmes jūsu dzīvē ienāk dabiski, kad izejat ārpus savas komforta zonas. Kad jūs izdarīsiet to apzināti, bez īpašas piepūles ap jums sāks veidoties interesantu gadījumu virkne. Visas neveiksmes un panākumi kļūs daudz aizraujošāki un cienīgāki, lai ar tiem padalītos. Padariet savu dzīvi par vēsturi, pēc kuras gribētos uzņemt filmu.

 

7. Atklājiet sev veselu neizpētītu pasauli, par kuras esamību jūs pat nenojautāt.

Beigu beigās, jūs atklāsiet lielu daudzumu dažādu grupu un kultūru, kas jūs pārsteigs.

Padomājiet par to, ko jums patīk darīt. Piemēram, jums patīk golfs. Padomājiet par tām smalkajām lietām, taktikām un golfa elementiem, kas liek jums ar to aizrauties - jūsu ķermeņa kustības, izveicība meistarībā, vai vienkārši skaistas dienas baudīšana. Vēl padomājiet par visu golfa sabiedrību ar kuru jūs esat saistīti, pateicoties kopējai mīlestībai pret šo spēli.

Tagad padomājiet par to, ka dažādas aizraušanās un savienības ir bezgalīgi daudz. Gurmāni. Mūzikas cienītāji. Līdzjutēji. Profesionāļi kādā lietā. Tūkstošiem dažādu kultūru un sabiedrību, par kuru esamību jūs pat nenojautāt. Visas tās sastāv no cilvēkiem, kuriem piemīt kaislība un mīlestība pret to pašu darbības veidu, kā jums.

Pieredzes apmaiņa ar domubiedriem ir viens no lielākajiem priekiem pasaulē. Jūs sev varat atklāt jaunu pasauli tieši šodien.

Kad jūs apzināties - jūsu dzīve ir kļuvusi pārāk paredzama, tajā nenotiek nekā jauna, jūs esat pārstājis augt kā cilvēks – jūsu krūtīs parādās nepatīkama dedzinoša sajūta.

Labā ziņa ir tā, ka jūs varat kontrolēt pats savu dzīvi un pārvērst smakšanu brīvībā, interesē un sajūsmā.

Katra sekunde, esot šajā pasaulē ir nenovērtējama. Un jūs nedrīkstat tērēt savu laiku, pārdomājot par to, vai ir vērts ko darīt, vai nē. Dzīve gaida, kad jūs ņemsiet visu savās rokās.

Tagad iedomājieties: jūs pamostaties piecas minūtes pirms tam, kā iezvanās modinātājs, galva jums ir pilna idejām, jūs esat gatavi iekarot pasauli. Jūs uz darbu ejat ar skaidru galvu un jauniem mērķiem. Darba diena aizlido nemanot, un, mājās atgriežoties, jūs sākat plānot nākamo mērķi, pierakstīt savas idejas vai plānot atvaļinājumu. Dzīve no jauna kļuvusi aizraujoša un piepildīta ar brīnumiem.

Vairāk nekādu ciparu zīmju.

 

* Autors: Elliotts Paks;

* Avots: http://www.transurfing-real.ru/;

* No krievu valodas tulkoja Ingūna Paupe;

* Korektore: Vineta Kurgāne.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_wild-865296_1280
Prāts & psiholoģija

Izvairieties no ziņām

Ziņas prātam ir kā cukurs ķermenim Mēs esam tik labi informēti un tomēr zinām tik maz. Kādēļ tā? Tādēļ, ka pirms 200 gadiem tika izdomāt...

9263
14. aprīlī, 2016
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

14494
12. janvārī, 2016
Library_page_is_this_how_you_see_me-1429508
Prāts & psiholoģija

Prasme sadzirdēt savas vēlmes

Bieži runāju par to, "Kā izprast savas patiesās vēlmes", jo šī tēma ir izrādījusies par vienu no tām, kas cilvēkus interesē visvairāk, st...

11312
22. martā, 2016
Library_page_8377860-r3l8t8d-1000-7
Prāts & psiholoģija

32 atklājumi 32 gados

Ir brīži, kad sakrājas tik daudz jautājumu, ka tiem kaut kādā veidā ir jāļauj parādīties dienas gaismā. Rakstniece, žurnāliste, blogere u...

8225
13. martā, 2016
Library_page_face
Prāts & psiholoģija

Pieci muļķības likumi

Pazīstama ekonomista raksts par to, kādēļ idioti ir tik bīstami un vai ir iespējams ar viņiem cīnīties. Itāļu vēsturnieks-ekonomists Kar...

11746
5. janvārī, 2016
Library_page_d9jdoptcm0g
Ķermenis & veselība

Iemācīties ieklausīties savā ķermenī

 „Visas slimības sākas galvā”. Tieši mūsu domas ir spējīgas vadīt tik sarežģītu sistēmu kā cilvēka organisms. Lai iemācītos valdīt pār s...

10594
11. decembrī, 2015
Library_page_12040762_m
Prāts & psiholoģija

Mācība par dziedinošo domu spēku

Luīze Heja mums atgādina, ka mēs paši esam atbildīgi par visiem notikumiem savā dzīvē - vislabākajiem un vissliktākajiem. Katra mūsu doma...

9614
21. novembrī, 2015
Library_page_img_1272
Prāts & psiholoģija

8 jautājumi, kas mainīs tavu dzīvi

„Manis teiktais varbūt nemainīs tavas domas, bet nekad nav par vēlu, vai, kā manā gadījumā, pārāk agri, lai kļūtu, kas tu vēlies būt. Tam...

10457
22. aprīlī, 2015
Library_page_1238860_543114525762000_854984976_n
Ķermenis & veselība

Zemapziņa tic tam, ko jūs sakāt

Esmu sapratusi, ka lielākā daļa cilvēku nemaz nevēlas dzirdēt labas ziņas. Viņiem patīk sliktās, jo tās dod iespēju pažēloties par dzīvi....

19443
24. martā, 2015
Library_page_8379310-r3l8t8d-1000-11
Prāts & psiholoģija

Viktors Frankls - tiem, kuri zaudējuši dzīves jēgu

Viktors Frankls - slavenais austriešu ārsts-psihoterapeits, psihologs un filozofs, pabijis Osvencimā. Piedāvājam nodaļu no viņa grāmatas ...

11173
13. janvārī, 2015
Library_page_gunes
Prāts & psiholoģija

10 lietas, ko tu piedzīvosi, kad sāksi izbaudīt vienatni

Ir cilvēki, kas domā, ka “būt vienam” ir slikti. Tas nozīmē, ka esi nesabiedrisks vai nevēlams, un neviena no šīm pozīcijām netiek uzskat...

8655
16. decembrī, 2014
Library_page_travel_0009
Prāts & psiholoģija

7 psiholoģijas likumi, kas spēj izmainīt jūsu pasaules uzskatu

Vienkārši, bet ļoti efektīvi  psiholoģijas likumi, spējīgi apgriezt kājām gaisā jūsu pasaules uztveri! Psiholoģijas likumi, kuri var pad...

25113
30. novembrī, 2014
Library_page_overworked
Prāts & psiholoģija

Kāpēc mēs visi esam tik aizņemti?

Eimija Raupa (rakstniece, akupunktūriste, herbāliste un sieviešu veselības un auglības eksperte) raksta izdevumā „The Huffington Post” 20...

6402
24. novembrī, 2014
Library_page_original
Prāts & psiholoģija

Возможно ли быть всегда счастливым?

Отсутствие энергии – это первый признак приближающихся несчастий и болезней. В Аюрведе говорится, что если человек продвигается в духовно...

5395
2. novembrī, 2014
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Prāts & psiholoģija

Ja šķiet, ka viss iet greizi, vienkārši atcerieties šīs 8 lietas

„Es sēžu uz savas slimnīcas gultas, gaidot abu krūšu noņemšanu. Bet dīvainā kārtā es jūtos laimīga. Līdz šim man nebija problēmu ar vesel...

8896
22. oktobrī, 2014
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Vēlēšanos veikals

Visuma nomalē atrodas kāds veikaliņš. Izkārtnes tam sen jau nav – to kādreiz aiznesa kāda viesuļvētra, bet jaunu izkārtni saimnieks nelik...

5179
19. augustā, 2014
Library_page_original-5
Prāts & psiholoģija

Sāpes no tuvākas iepazīšanās ar sevi

Kā mēs kļūstam ar kādu pietiekami tuvi, tad viņa sabiedrībā mēs neizbēgami noņemam visas maskas un sociālās lomas. Viņš pamazām uzzina mū...

5304
8. augustā, 2014
Library_page_315400_4051152993680_1122618631_n
Prāts & psiholoģija

15 iemesli, kāpēc sākt sekot savam sapnim jau šodien

Kādu dienu visa Jūsu dzīve nozibsnīs gar Jūsu acīm. Pārliecinieties, ka tā būs skatīšanās vērta /autors nezināms/. Vai Tev ir sapnis? Vē...

5057
31. jūlijā, 2014
Library_page_308511_542176242501837_471737872_n
Ķermenis & veselība

рАковая жизнь или психосоматика онкологии

Сегодня есть много «официальных» теорий возникновения рака. В них описываются влияния вирусов, мутаций и канцерогенов как пускового факто...

5022
28. jūlijā, 2014
Library_page_bicycle-1822528_1280
Prāts & psiholoģija

Проблема как тоник для эго

«Эго не чувствует себя хорошо, легко, ему не достаточно 
холмиков, оно хочет горы. Даже если это страдание, это не
 должен быть холмик, э...

3975
3. februārī, 2012
Library_page_1-2
Prāts & psiholoģija

Магазин желаний

На задворках Вселенной находился один магазинчик. Вывески на нем давно уже не было - ее когда-то унесло ураганом, а новую хозяин не стал ...

4528
15. septembrī, 2014