Lasītava

Skatīt pēc:
Datuma Popularitātes
W836_lina-trochez-ktpkyus3qjs-unsplash Square81_10640_554866707896864_2057411988_n
Emocijas

Slēptā agresija – kā nekrāt negatīvo

Mūsu emocijas ir saistītas ar elpošanas kvalitāti, tāpēc elpošana ir universāls emocionālā stāvokļa regulēšanas instruments. Kā un kamdēļ tas būtu jāregulē un kā ar īpašu vingrinājumu palīdzību sevi pasargāt no negatīvu emociju uzkrāšanās?

Mēs bieži domājam par savu emociju kontrolēšanu negatīvā aspektā, iedomājoties cilvēku, kurš ir sakoncentrējies, savācis dūrē visu savu gribasspēku un aizliedzis sev pārdzīvot vispār. Sākumā noskaidrosim terminus: sasprindzis un savācis visu gribu dūrē – tā ir emociju apspiešana. Kādu brīdi šāda pieeja var dot rezultātus: mēs, neraugoties ne uz ko un par spīti visam, saglabāsim mieru.Bet mēs visi zinām, ka agri vai vēlu apspiestās dusmas, aizvainojums vai aizkaitinājums izlauzīsies ārpusē. Un tā sekas būs postošas.

Emociju kontrolēšana patiesībā ir lēmums, vai es ļaujos pārdzīvojumu plūsmai, vai izeju no tās kā krastā no upes. Kad cilvēkam ir šāda izvēle, var runāt par to, vai viņš prot kontrolēt savu stāvokli.

.

Pauze pirms lekšanas bezdibenī

Šad tad ļauties emociju plūsmai ir patīkami un pat lietderīgi. Piemēram, gremdējoties komunikācijā ar tuviniekiem, mēs jūtam patiesu prieku. Un pat paskumt dažreiz nāk par labu: ietīties pledā, iedzert tasīti karsta kakao, sevi pažēlot un atgriezties ikdienas dzīvē jau kā nedaudz citādākam cilvēkam, atjaunotam un laimīgākam.

Taču ir arī tāds emociju veids, kas kā kalnu upe var mūs sagrābt un aizraut nezināmā virzienā. Parasti šādas straumes ceļā gadās asi klints gabali, ap kuriem tad mēs sitamies negatīvo emociju plūsmā, gan savainojot sevi, gan citus, paraujot tos sev līdzi.

Pauze ir lielisks brīdis, lai pieņemtu nosvērtu lēmumu un veiktu vingrinājumus

Pirms niršanas agresijā vai asā, postošā aizvainojuma sajūtā vienmēr ir pauze – mirklis, kad mēs lemjam, vai mesties šajā stāvoklī vai tomēr palikt krastā. Ja cilvēks neprot vadīt savas emocijas, viņam izpaliek šis izvēles brīdis, viņš to nepamana, bet jau attopas kilometra attālumā lejup pa straumi. Un ar jautājumu “kamdēļ es tā?”

Savukārt gadījumā, ja mēs trenējam apzinātu rīcību ar savu emocionālo stāvokli, šī pauze ir lielisks brīdis, lai pieņemtu izsvērtu lēmumu un veiktu dažus vingrinājumus, kuri var palīdzēt saglabāt mūsu emocionālo līdszvaru.

.

Gremdēšanās klusumā

Kā iemācīties pamanīt šīs pauzes, šos izvēles mirkļus, kad mēs izšķiramies vai nu par labu emociju sprādzienam, vai tā apspiešanai? Otrais variants ir raksturīgs cilvēkiem, kuri savu gribasspēku tur cieši sažņaugtu savā dūrītē – konflikta mirklī negatīvās emocijas ir graujošas viņiem pašiem, bet tikai ar laiku – apkārtējiem.

Lai iemācītos kontrolēt šādas situācijas, ir vērts apgūt tādu meditācijas praksi, kas apziņu ieved klusuma stāvoklī. Spilgtas emocijas parasti attīstās iekšējā dialoga vai monologa fonā – mēs domājam par to, kas mūs uztrauc, pārtinam galvā vārdus, idejas, atmiņas.

Prasme ieiet klusumā noņem nokaitētās emocijas un veic patiesi dziedinošu darbību. Un vēl jums parādās iespēja pagarināt lēmuma pieņemšanas brīdi, kad mēs izvērtējam, vai dedzināt tiltus, vai tomēr labāk ne. Meditācija ir klusuma meklēšanas vingrinājums, un, ja to veic regulāri, jums rodas iespēja nokļūt klusumā un skaidrībā pat emocionāli saspringtā situācijā. Paraudzīties uz notiekošo no malas un pieņemt apzinātu, nosvērtu lēmumu: vai nu es ļaujos emocijām (un sekas var būt neprognozējamas), vai arī ir citi problēmas risinājuma veidi.

.

Veiksmes noslēpums ir nevis nodarbību ilgumā, bet gan to regularitātē

Vislabāk meditāciju apgūt klātienes semināros pieredzējuša meistara vadībā, kurš jums parādīs atšķirību starp klusuma stāvokli un sapņošanu, pārdomām vai vienkārši atslābinātas vērošanas stāvokli. Ticiet, ka ir starpība, jo, vienreiz piedzīvojuši klusuma stāvokli, jūs nekad vairs to nesajauksiet ne ar ko citu. Mēs visi jau esam ar to saskārušies, kad, piemēram, vērojam tādu dabas skaistumu, no kā aizraujas elpa un galvā nav nevienas domas. Mūsu uzdevums ir iemācīties izsaukt un nonākt šajā stāvokli uz pirmo pieprasījumu. Piemēram, ar Šen Džen Gong prakses palīdzību.

.

Te būs viens no šīs prakses vingrinājumiem.

Apsēdieties vai atgulieties tā, lai justos ļoti ērti. Atslābinātā, mierīgā stāvoklī, kad itin nekas nevar jūs iztraucēt, skaitiet savas ieelpas. Nesaīsiniet un nepagariniet ieelpu, izelpu ilgumu, vienkārši sekojiet elpošanai un skaitiet katru jaunu ieelpu. Sākuma etapā pietiek ar 1 – 2 minūtēm šīs prakses. Ar laiku vēlams to pagarināt līdz 10  - 20 minūtēm.

Atzīmējiet, kā mainās jūsu stāvoklis pēc tam, kad esat visu savu uzmanību veltījis elpošanai. Pamaniet visas patīkamās sajūtas. Ieplānojiet šī vingrinājuma atkārtošanu nākamajā dienā: jo veiksmes noslēpums ir nevis vingrinājuma ilgumā, bet gan tā regularitātē.

.

Ieelpot mieru

Kad mēs nervozējam, mūsu elpošana kļūst sekla. Mēs elpojam bieži un ātri, izmantojot plaušu augšējo daļu. Visticamāk, ka jūs ne vienu  reizi  vien esat dzirdējuši šo ieteikumu: lai nomierinātos, vajag veikt dziļas ieelpas. Noskaidrosim, kā tad šis vingrinājums ir jāveic, lai maksimāli ātri sasniegtu vēlamo efektu.

Ķīniešu medicīna uzskata, ka uztraukums, nervozitāte, satraukums ir saistīti ar enerģijas pacelšanos augšup – tieši uz plaušu augšdaļu. Ja enerģiju nolaidīsim uz leju, uz vēdera rajonu, kur ir tās īstā vieta, mēs nomierināmies, un stress atkāpjas. Var šai idejai ticēt, var neticēt – bet galvenais ir pamēģināt šo iztēloties.

Veiciet dziļu ieelpu, it kā ieelpojot “vēderā”, tādējādi enerģiju novirzot uz leju. Lai nezaudētu savu uzmanību, varat piesaistīt rokas, t.i. iedomājieties, ka jūs saķerat enerģiju krūšu līmenī un ar rokām to virziet lejup līdz vēderam. Turiet plaukstas nelielā attālumā no sevis un ar ieelpu virziet tās no krūšu rajona līdz vēderam.

Veiciet šādas 10-15 ieelpas, katru no tām pavadot ar minēto roku kustību. Uzlieciet abas plaukstas uz vēdera, it kā “noglabājot” enerģiju šajā rajonā.

.

Izelpot nepatikšanas

Ja jūsos vēl paliek negatīvas sajūtas, no kurām nekādi nevarat atbrīvoties, atkal izmantojiet elpošanu, šoreiz akcentu liekot uz izelpu. Virziet savu uzmanību uz šo nepatīkamo, kas jums traucē labi justies, un veiciet garu, ilgstošu izelpu caur muti no saviem pašiem dziļumiem, izelpojot visu, kas traucē. Atkārtojiet vingrinājumu 10 -12 reizes un salīdziniet savas sajūtas, apzinoties, cik ļoti jums iekšā ir kļuvis vieglāk un brīvāk.

 

* Autors: Anna Vladimirova 

* Avots: psychologies.ru;

* No krievu valodas tulkoja Anna Ikerta.

** Dārgais lasītāj!
Priecājamies, ka Tu baudi un dalies ar mūsu portāla lasītavas rakstiem.
Vēlamies vien atgādināt - zināšām bez prakses nav nekādas vērtības!
Apmeklē mūsu portāla notikumu Kalendāru , atrod sev piemērotāko un sāc praktizēt!

Library_page_lina-trochez-ktpkyus3qjs-unsplash
Emocijas

Slēptā agresija – kā nekrāt negatīvo

Mūsu emocijas ir saistītas ar elpošanas kvalitāti, tāpēc elpošana ir universāls emocionālā stāvokļa regulēšanas instruments. Kā un kamdēļ...

2184
3. janvārī, 2020
Library_page_emocijas_apzina_ti_ba
Emocijas

Kā pārvaldīt savas dusmas?

Dusmas periodiski pārņem katru cilvēku, un nav noslēpums, ka problēmu šī iemesla dēļ nav mazums. Taču ar dusmām var iemācīties apieties, ...

3040
6. oktobrī, 2019
Library_page_emocijas
Emocijas

Negatīvā enerģija: kā tikt galā ar iznīcinošām domām

Cilvēks pats izlemj, kādas sēklas laistīs: labas vai ļaunas. Kā var tikt galā ar negatīvu enerģiju un sliktām emocijām? Piekrītiet, ka š...

2748
15. septembrī, 2019
Library_page_woman-3599869_1280
Emocijas

Negatīvas emocijas: pieņem, saproti un piedzīvo

Kādēļ negatīvas emocijas tik ilgi “neatlaiž”? Šis jautājums bieži tiek uzdots konsultācijās. Tam ir daudz iemeslu, taču bieži vien tas ir...

6155
2. oktobrī, 2018
Library_page_microphone-1209816_1280
Skaņa & balss

Saspringums kaklā – “neizteiktās” problēmas vairāku gadu garumā

Kad mēs dzirdam citu cilvēku, mēs intuitīvi zīmējam viņa tēlu: vecs vai jauns, resns vai tievs, mīļš vai dusmīgs, kautrīgs vai augstprātī...

5394
6. maijā, 2018
Library_page_medita_cija
Emocijas

Mainot savu prātu, mēs fiziski mainām savas smadzenes

Ričards Devidsons – emocionālās neirozinātnes speciālists un viens no tiem cilvēkiem, kuram mēs varam būt pateicīgi par neiroplastikas fe...

3983
22. novembrī, 2018
Library_page_screen_shot_2018-11-04_at_19.58.21
Emocijas

Ejiet jaunus ceļus un vecie aizaugs

Apzinātības prakse uz mūsu apziņu darbojas tāpat kā svaigi pavasara zaļumi uz mūsu ķermeni, teica lieliskā terapeite Emīlija Nagoski. Ie...

4192
4. novembrī, 2018
Library_page_balloon-3206530_1280
Emocijas

Apziņas higiēna

Iedomājieties, kā izskatītos un kā smaržotu cilvēks, kurš kopš dzimšanas ne reizi nebūtu nomazgājies, iztīrijis zobus, apgriezis matus un...

4298
30. jūlijā, 2018
Library_page_alone-2666433_1280_1_
Ķermenis & veselība

Slimība palīdz mums iegūt vēlamo

Daži psihoterapeiti uzskata, ka gandrīz visu saslimšanu pamatā ir psiholoģisks iemesls. Tomēr klasiskā medicīna oficiāli atzīst septiņas ...

19015
12. janvārī, 2016
Library_page_316h
Prāts & psiholoģija

Ja neproti domāt, zināšanas nepalīdz

Apzinājies savas domas spēku, radošo enerģiju un spēju izmainīt apstākļus un izvilkt labumu no neveiksmēm, tu kļūsi par savas dzīves saimnie

5174
23. janvārī, 2017
Library_page_woman_at_a_mirror__1907
Ķermenis & veselība

Tas nav mans augums. Tas ir mantojums no dzimtas sievietēm.

Tas, kas redzams spogulī, nav mans ķermenis. Mans ķermenis pauž stāstu par visām sieviešu daļām, kas mani izveidoja, par dzimtas mantojumu m

3227
1. maijā, 2018
Library_page_lion-3099986_1280
Emocijas

Ar bailēm apejies saudzīgi

Ar bailēm apejies saudzīgi. Tās ir radījis nezināmais. Tās ir ceļojušas gaismas gadus, lai tevi atrastu. Nebaidies bailes izjust pilnī...

3195
2. maijā, 2018
Library_page_whatsapp_image_2018-03-15_at_14.59.36
Ķermenis & veselība

Vienotai ar Dievišķo

Gaidot īpašo koncertu 31. martā Rīgā iedvesmojošu interviju sniedz mūziķe, dzīves skolotāja, iedvesmotāja un īpaša sieviete SNATAM KAUR

4868
15. martā, 2018
Library_page_dulas
Emocijas

Mierinājums jaunajiem vecākiem

Tavs bērns izvēlējās tevi – unikālo mammu un tēti, kam piedzimt. Viņš neizvēlējās gudro dakteri, skolotāju vai kaimiņieni, bet tevi.

5419
17. jūlijā, 2017
Library_page_stephen-fry
Prāts & psiholoģija

Pārstājiet sevi želot – un jūs būsiet laimīgi

Pāris brīnišķīgu Stīvena Fraja – aktiera, rakstnieka un cīnītāja par cilvēku tiesībām, padomu. Galvenais, par ko es gribētu būt pārlieci...

11232
25. aprīlī, 2017
Library_page_photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3
Emocijas

Piedošanas mirklis

Nepūlies piedot. Piedošana nav kaut kā “darīšana”. Vienkārši pieņem, ka šis mirklis ir tieši tāds, kāds tas ir. Un arī pagātne ir tāda...

11405
28. martā, 2017
Library_page_wpid-osvobodi-svoy-um-ot-mysley..-pozvol-serdcu-uspokoit-sya.._i_1
Emocijas

Ja nevarat kādam piedot

Man nepatīk jebkādas klišejas par piedošanu. Par to es zinu katru parunu, katru padomu un vispārpieņemtos uzskatus, jo pūlējos atrast at...

17086
13. jūlijā, 2016
Library_page_8bfc1e247311445fb5af003a630b20a1
Emocijas

Kā izprast emocijas

Cilvēki, kas pauž emocijas, bieži jūt, ka tas ir daudz labāk, nekā paturēt emocijas sevī. Saskaņā ar ajūrvēdu vēl labāk ir izprast emocij...

6995
25. augustā, 2015
Library_page_10325712_662210477185737_6215411496030530408_n
Emocijas

Kā izprast emocijas

Cilvēki, kas pauž emocijas, bieži jūt, ka tas ir daudz labāk, nekā paturēt emocijas sevī. Saskaņā ar ajūrvēdu vēl labāk ir izprast emocij...

8219
17. maijā, 2014
Library_page_consejos-para-evitar-el-cansancio-3
Prāts & psiholoģija

Kā mēs kaitējam savai emocionālajai labklājībai?

Daudzos no mums ikviena situācija, kas liek justies nepārliecinoši, aktivē zemapziņas aizsardzības režīmu, kas ļauj tikt galā ar nepatīkamaj

1134
18. septembrī, 2017
Library_page_464d2257_pumped-up-kicks
Ķermenis & veselība

Dzemdības- Lielā Satikšanās

Dzemdības nav pēkšņs pārsteigums, tās iešūpojas palēnām pēc, apmēram, deviņus mēnešus ilga gaidību (gaidīšanas) laika. Ne velti daba ir a...

1027
28. oktobrī, 2017